O O O O O O O O O Het archief van het crematorium Driehuis-Westerveld Concurrentie op de dozenmarkt nieuws uit het veld Vorig jaar meldde een Duitse vrouw zich bij mijn collega Agnes Dunselman-Borgers. De vrouw had Sinti-zigeuners als voorouders en wilde graag informatie over het overlij den van haar grootmoeder. Zij meende dat haar grootmoeder tijdens de Tweede Wereldoorlog in een concentratiekamp bij Velsen (Noord-Holland) zou zijn omgeko men. Een concentratiekamp bij Velsen? Daar hadden wij in het Rijksarchief in Noord-Holland nog nooit van gehoord. Toch noteerde Agnes de gegevens van de overleden grootmoeder. Ze kwam op het idee om te informeren bij de beheerders van de begraafplaats en het crematorium te Driehuis-Westerveld, in de gemeente Velsen. Westerveld was oorspronkelijk een zeven- tiende-eeuwse buitenplaats, die in 1888 in gebruik werd genomen als begraafplaats. In 1914 bouwde men hier het eerste cremato rium in Nederland. De begraafplaats en het crematorium zijn twee aparte ondernemin gen die elk hun eigen archieven beheren. Bij navraag bleek het crematorium de dos siers van de gecremeerde personen te behe ren. Tot onze verrassing had men hier ook het dossier van de overleden grootmoeder van onze Duitse bezoekster. De vrouw bleek in 1942 in Amerongen te zijn overle den. Zij was gecremeerd in Driehuis- Westerveld. Op zich is het vreemd dat een zigeunerin gecremeerd was, aangezien zigeuners hun doden niet laten verbranden maar begraven. De familie wilde de overle den grootmoeder bij zetten in een familie graf in Duitsland. In de oorlogstijd was er echter geen andere mogelijkheid dan haar te laten cremeren. Uit het dossier is op te maken wanneer en waar iemand is overle den, welke muziek op de crematie is gespeeld, hoe hoog de rekening was, naar wie de rekening verstuurd moest worden en naar welke plaats de as is overgebracht. In dit geval was de as van de overledene niet verstrooid maar opgehaald door een familielid, die de urn later heeft bijgezet in het familiegraf in Duitsland. Onze bezoek ster was duidelijk opgelucht met deze informatie en wij waren ver rast dat deze gegevens over de crematie en de plechtig heid bewaard zijn gebleven. Opleidingen De opleiding Informatie Dienstverlening en -Management met de mogelijkheid het diploma Archivistiek B te behalen wordt in samenwerking met de Hoge school van Amsterdam aangeboden. Samen met de Universiteit van Amster dam wordt de leerroute Archivistiek aan geboden. Daarnaast beginnen in septem ber de geheel vernieuwde cursus Digitaal Archief en de cursus over selectielijsten BOSS (voorheen BaVaario). www.archiefschool.nl info@archiefschool.nl tel. (020) 595 19 00 De postdoctorale opleiding Integraal Document Management kan in één jaar (voltijd) of anderhalf jaar (deeltijd) vol tooid worden. De opleiding voorziet in de belangrijkste theoretische en techni sche aspecten van de documentaire informatievoorziening. Naast het verwer ven van kennis en inzicht in bedrijfsma tige en bestuurlijke processen, worden (financiële) managementvaardigheden getraind. GO biedt opleidingen en cursussen op verschillende niveaus aan, gericht op informatieprofessionals in bedrijven en bij de overheid. Na de zomer beginnen de opleidingen Informatiedienstverle ning 1 2 (op verschillende plaatsen) en de eenjarige opleiding Informatiekunde. www.stichting-go.nl info@stichting-go.nl tel. (070) 351 23 80 De opleidingen SOD I II en Voortgezet te Vorming Archiefbeheer zijn schriftelij ke opleidingen die door mondelinge les sen worden ondersteund. Daarnaast wor den opleidingen en workshops op maat gemaakt in opdracht van bedrijven. Management Documentaire Informatie voorziening is een deeltijd hbo-opleiding voor informatieprofessionals. In juni zijn de eerste afgestudeerden van deze oplei ding gekomen. www.sod-opleidingen.nl info@sod-opleidingen.nl tel. (0348) 42 99 33 (SOD-Opleidingen) tel. (0348) 42 99 33 (HMDI) nieuws uit het veld Prof.dr. Marieke Kuipers, senior onder zoeker bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, heeft op 31 maart haar inaugurele rede gehouden ter aanvaarding van de bijzondere leerstel Cultureel Erfgoed aan de Universiteit Maastricht (zie www.pers.unimaas.nl). De leerstoel beoogt een theoretische fundering te geven aan de vraagstuk ken rond cultuurbehoud. Hans van de Mortel is per 1 juli 2001 benoemd tot coördinator inspectie en acquisitie van het Gemeentearchief Roermond. Van de Mortel is tevens beoogd gemeentearchivaris (per medio 2002). Hij was werkzaam als adjunct-streekarchivaris van het Streek archief Land van Heusden en Altena. Met ingang van 1 mei is L.P.W. de Graaff benoemd tot gemeentearchivaris van de gemeente Waalwijk. Hij heeft vanaf 1978 gewerkt bij (de voorganger van) Het Utrechts Archief. Sinds 7 mei is Bernard Mantel werkzaam als archivist bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG). Daarvoor werkte hij tot begin 2000 als bedrijfsarchivaris bij het gasbe drijf GCN (opgegaan in REMU) en daar na als stafmedewerker D1V bij het College Tarieven Gezondheidszorg. Marja Musson is vanaf 1 juni werkzaam als adjunct-archivaris bij het IISG. Daarvoor werkte zij gedurende veer tien jaar als coördinator documentaire informatie bij Amnesty International, afdeling Nederland. Margreet Windhorst is per 1 juni 2001 benoemd als de nieuwe secretaris voor de sector Archieven bij de Raad voor Cultuur. Voorheen werkte zij als advi seur Informatievoorziening bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Veel van mijn werkzaamheden als conserveringsadviseur bij het Rijksar chief in Noord-Holland hebben van doen met het verpakken van archieven. Graag wil ik een nieuwe, althans voor mij, leverancier van zuurvrije dozen en ander verpakkingsmateriaal onder de aandacht brengen: de firma VeHa uit Barneveld. Zij levert een scala aan dozen in diverse formaten, vergelijkbaar met de zuurvrije dozen van Jansen, Wijsmuller Beuns uit Wormerveer. Voor de afne mers van zuurvrije dozen is keuzevrij heid interessant. Soms blijkt een archiefstuk niet te passen in één van de vele formaten zuurvrije dozen. Wat dan? Zelf maken is ambach telijk maar tijdrovend. VeHa biedt hier voor twee oplossingen. De plotterdoos, die op elk gewenst formaat gemaakt kan worden, en een planovel zuurvrij golfkar ton, waarvan een handig iemand met een pizzasnijder een perfect passende doos kan maken. De plotterdoos is niet goedkoop, maar de klant hoeft niet mini maal 1500 dozen af te nemen, zoals bij Jansen het geval is wanneer een speciale doos (dus stansvorm) gemaakt moet wor den. De kwaliteit die VeHa biedt is geba seerd op de ICN-kwaliteitseis nr. 4. TNO heeft de dozen onderzocht en desge wenst kunt u VeHa om een testrapport vragen. Jansen heeft haar producten laten onderzoeken door ICN. De prijzen van VeHa en Jansen ontlopen elkaar niet. De keus in formaten wel. VeHa heeft nu zo'n tien formaten in het assortiment. Deze formaten zijn niet gelijk aan die van Jansen. De folio archiefdoos van VeHa is bijvoorbeeld een fractie kleiner dan doos 169, de stan daarddoos van Jansen. Het door elkaar plaatsen van dozen van deze twee leve ranciers geeft ruimteverlies in de depots. Een ander praktisch probleem ontstaat bij opslag van de dozen. Het zoeken tus sen dertig formaten dozen is niet een voudig. Jansen maakt het zoeken effi ciënter door het nummer van het type doos in het karton te stansen. Een specia le dozenopslag met vele schappen voor elk formaat is een noodzakelijk onder deel van elk archiefgebouw. Een derde leverancier van verpakkings materialen, Regis, is afkomstig uit Duitsland. In tegenstelling tot de Nederlandse bedrijven maakt Regis dozen van vólkern karton. Het materiaal maakt een hemelse indruk: het is licht blauw en licht van gewicht. De dozen zijn niet gestanst maar gerild, en daarom niet te vergelijken met de dozen van golf karton. Het assortiment is zeer uitgebreid en er is veel aandacht geschonken aan fotoberging. Deze dozen zijn voor het bergen van kleine objecten zeer geschikt. Grote en zware objecten zullen niet vol doende beschermd worden door het blauwe karton. Een gezonde zaak, deze concurrentie op de dozenmarkt. Als iemand hier baat bij heeft, dan is dat wel de afnemer. NIEUWS u i t Door Annabelle Meddens-van Borselen Het crematorium te Driehuis- Westerveld. (Provinciale Atlas Noord- Holland, Rijksarchief in N-H) Na de zomer kunt u uw kennis en vaardig heden weer opfrissen. Hieronder volgt een overzicht van de mogelijkheden. Archiefschool Erasmus Universiteit Rotterdam www.eur.nl/FHKW/idm idm@fhk.eur.nl tel. (010) 408 25 01 Stichting GO SOD Opleidingen HMDI archievenblad augustus 2001 het veld Door Paulien Rings VeHa: info@veha.nl Jansen, Wijsmuller Beuns: tel. (075) 62110 01 Regis: www.regis-gmbh.de augustus 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 3