U Fragmenten van een werkweek Li Nieuws uit het Veld 115 Sweet memories of Maryland HZ Kloosterarchieven weerspiegelen kerkelijke en maatschappelijke ontwikkelingen LH Agenda LI Fragmenten van een werkweek LH Agenda colofon 136 Nederlandse archieven in Moskou. Winterslaap ten einde [48 [24 Een sprookje hersteld. Over de inventarisatie Li Nieuws uit het Veld van het bouwdossier van kasteel De Haar noot van de redactie I 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar.Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Patricia Böschen, Maarten Broek (eindredactie), Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Agnes Jonker, Rienk Jonker, Annabelle Meddens-van Borselen, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en produktie Print Productions BV, Ursem Cover dia ©TSM/Denis Scott Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. N H 0 U D S Het dagboek van Jan Peijnenburg |32 Aan de slag. De inventarisatie van familie- en huisarchieven in het Rijksarchief in Gelderland Familie- en huisarchieven: Nouk Ruitenberg |10 Sportarchieven als cultureel erfgoed Sportarchieven:Wilfred van Buuren Burengerucht: Paula Velthuys-Bechthold Studiedag sportarchieven. Naar één landelijk registratiepunt voor sportarchieven Sportarchieven: Peter Diebeis Burengerucht: Eric Ketelaar Kloosterarchieven: Marga Arendsen |l8 Werken met particuliere archieven: een impressie Historisch onderzoek: Danièle Rigter [21 Archief te koop Column: Gerrit Verhoeven [22 De archieven van scheepswerf Cockerill Yards in het Stadsarchief Antwerpen Bedrijfsarchieven: Jan Anckaer Literatuur: Recensies Signalementen [46 KVAN Nieuws NVBA Nieuws Binnen- en buitenlandse evenementen Vaste Rubrieken Architectuurarchieven: Marja Potters ,28 De afdeling Bedrijfshistorie van de Rabobank Bedrijfsarchieven: Stefan de Boer [21 Column [40 Literatuur [31 Publieke acquisitiecampagne in Overijssel Verenigingsnieuws Oorlogsdocumentatie: Deirde Carasso archievenblad augustus 2001 Sportarchieven als cultureel erfgoed Een sprookje hersteld DoorWilfred van Buuren Met het Project Sportarchieven wil stichting de Sportwereld bij sport- en archieforganisaties de bewustwording versterken van de waarde van sport archieven. Veel sportarchieven dreigen verloren te gaan indien niet adequaat wordt ingegrepen. Door Marja Potters Het bouwdossier van kasteel De Haar is recentelijk geïnventariseerd. Er staat een grote restauratie voor dit bouwwerk van Pierre Cuypers op stapel. Het archief is van eminent belang voor deze restauratie. augustus 200i archievenblad De archieven van scheepswerf Cockerill Yards in het Stadsarchief Antwerpen Door Jan Anckaer Het Stadsarchief Antwerpen streeft naar het verwer ven van particuliere archieven die een duidelijke band hebben met de stad en haar burgers. Een voorbeeld hiervan is het bedrijfsarchief van scheepswerf Cockerill Yards over de jaren 1824-1936 dat onlangs is ver worven. Nederlandse archieven in Moskou Door Eric Ketelaar De Russische regering heeft besloten tot restitutie aan Nederland van archiefbestanden die tijdens de Tweede Wereldoorlog door Duitse instanties in Nederland in beslag zijn genomen en aan het eind van de oorlog door de Sovjet-Unie als krijgsbuit zijn veroverd. Particulier erfgoed Voor onderzoekers zijn archie ven van handelsondernemingen, hulpverleningsinstanties, families en personen, sportclubs, kloos ters, kortom 'particuliere ar chieven' een rijke primaire bron. Ze vormen in belangrijke mate het sociale en culturele geheu gen van onze samenleving. De media maken er dan ook dank baar gebruik van. Bijvoorbeeld om er saillante details uit te put ten, dan wel voor het leveren van belastend of bevrijdend bewijsmateriaal voor een zaak. Journalisten beschouwen parti culiere archieven vaak als'parels voor de krant'. Om bovenstaande redenen besloot de redactie dit jaar het themanummer aan deze speci fieke categorie archieven te wij den. Daarbij vraagt ze zich tevens af of archivarissen zich consequenter moeten inzetten voor het verwerven en behoud van deze archieven. Er bestaat weliswaar een globale indruk van wat zich in de archiefbe waarplaatsen aan particuliere archieven bevindt, maar er zijn nog vele onbekende kilometers. Die kunnen zich zowel bij parti culieren als bij diverse instanties bevinden. Er ontbreekt helaas een systematisch overzicht van de hoeveelheid en aard van dit soort bescheiden. In dit verband is het sluimerend bestaan van het Centraal Register van Parti culiere Archieven zeer betreu renswaardig. Want juist zo'n centraal aanmeldingspunt zou voor particulieren een drempel kunnen wegnemen en ze ervan overtuigen dat hun waardevolle erfgoed beter ondergebracht kan worden bij een deskundige archiefbeheerder.Tegelijkertijd wordt door een centrale en sys tematische registratie voor (potentiële) onderzoekers duidelijk welk archief zich waar bevindt. De redactie hoopt met dit num mer een indruk te geven van het belang voor zowel onderzoe kers als archiefdiensten van het beheer en behoud van dit speci fieke particuliere erfgoed. Met een speciaal woord van dank aan Marianne Kok voor haar enthousiaste en waarde volle suggesties bij de samen stelling van dit themanummer wensen wij u veel leesplezier.

Archievenblad | 2001 | | pagina 2