O Opleidingen O Bijeenkomsten KVAN BINNEN BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen Sinds 1925 komen in de laat ste week van juni grote aantallen mensen naar As sen om de Dutch TT bij te wonen. Gedurende vier dagen en nachten staat het anders zo rus tige provinciestadje bol van het rumoer en de reuring. Het Drents museum wijdt een tentoonstelling aan de helden van het-cir cuit en de helden van de organisatie en de invloed van het mega-evenement op de stad Assen. De tentoonstelling is samenge steld uit de collecties en het archief van de Dutch TT (het archief is overgedragen aan het Drents Archief). Tot 15 oktober De Atlas van Stolk toont over zichtskaarten van Nederland vanaf de zestiende eeuw tot he den. Zo was de leeuwenkaart ofwel Leo Belgicus in de zestiende en zeventiende eeuw zeer populair. Aan de hand van de kaarten is goed te zien dat Nederland in de loop der tijd vaak van vorm en van naam veranderde. Tot 19 oktober Het is opvallend hoe weinig Breda en Tilburg gemeen hebben. Vanuit Breda gezien lijkt Tilburg een dorp, een in dustrieplaats. Vanuit Til burg gezien lijkt Breda een stad, lou ter bevolkt door kakkers die het allemaal te hoog in de bol hebben. Toch zijn beide steden - letterlijk - aan elkaar verbonden, nog wel met straat- en rijkswegen en per spoor over land en door kanalen over water. Uiteraard hoort een fietsroute bij de tentoonstelling, die voert onder meer langs de spoorlijn Breda-Tilburg uit 1862, het Markkanaal (1913-1915), het Wilhelminakanaal (1909-1919), de oude steenweg naar Breda (1822-1823) en de 'nieuwe rijksweg' A58. Een historisch over zicht van de pop, met antieke exemplaren, waaronder enkele pop pen van Oranje, maar ook de Wildebrassen en de Barbies. In september verzorgt Len Winkelman (NEHA) een lezing over de Barbies. Veluws Museum Nairac, Langstraat 13, Barneveld Aan de hand van archiefstukken en voorwerpen wordt een beeld gegeven van de ziekenzorg, medische ingrepen, het apothekersvak, verloskunde etc. De hal is ingericht met meubilair en attribu ten van de Middelburgse huisarts Frumau, zodat de bezoeker zich waant in een praktijk uit de jaren vijftig van de twintigste eeuw. Van de eerste cappuccino in Nederland tot de buismeubelen van Gispen: Rotterdam was in de jaren twin tig en dertig van de vorige eeuw de modernste stad van Nederland. Of het nu ging om architectuur, design, dans, muziek, revue, film of literatuur, het vooroorlogse Rotterdam liep voorop. Rotterdammers waren gek met hun stad en alles moest het nieuwste, het beste en het grootste zijn. De eerste avant-garde film, buisstoel, grotestadsroman en gale rijflat, het modernste warenhuis, de grootste tuinstad, de hoogste hefbrug en de langste tunnel van Nederland: made in Rotterdam. Alle Rotterdamse musea, het Gemeente archief en de Gemeentebibliotheek heb ben uit hun eigen verzamelingen het mooiste van de jaren twintig en dertig geselecteerd voor een gezamenlijke inter bellumcollectie. Het Historisch Centrum Overijssel neemt met een serie kleine tentoonstellin gen afscheid van de vorige eeuw. De expo sitie geeft een indruk van de Topografisch- Historische Atlas Zwolle. De foto's worden op dit moment beschreven in een geauto matiseerde catalogus. Van juli tot en met september zijn foto's uit de jaren 1951- 1975 te zien met veel stedebouwkundige ingrepen (sloop Sint-Michaelskerk, dem ping van de Willemsvaart etc.). agenda Bijeenkomsten Presentaties en demonstraties van genealogische programma's (Haza-Data en Pro-Gen), de Beeldbank Noord- Holland, een lokaal-historisch en een genealogisch spreekuur. Van 10.00-15.00 uur. Verschillende archieven doen mee aan de Open Monumentendag, dit jaar met het thema huis en haard. Een korte (onvolledige) opsomming: 8 sept. Gemeentearchief Delft heeft informatiemarkt, doorlopend rondlei dingen en papierscheppen voor kinde ren 8 sept. Gemeentearchief Enschede houdt rondleidingen in het archieven depot en tentoonstelling 8 sept. Zeeuws Archief houdt uiteraard open huis in zijn eigen gebouw •8 9 sept. Stadsarchief Dordrecht houdt een expositie over het pakhuis Stokholm (tot 16 september), verto ning van Dorts filmmateriaal, open restauratieatelier met advies, demon stratie GenDor 8 sept. Streekarchief Hollands Midden heeft een tentoonstelling over woon huisinterieurs (blijft de hele maand september en oktober) 8 sept. Gemeentearchief Amersfoort heeft een tentoonstelling over dertig jaar Stadsherstel Stadsarchief Breda houdt zijn vierde Historische Markt en fiets- en wandel tochten langs monumentale woningen 8 sept. Regionaal Historisch Centrum Tilburg is centraal informatiepunt voor de Open Monumentendag, met een regionale historische markt en twee tentoonstellingen 9 sept. Gemeentearchief Weert heeft een tentoonstelling met onder meer fotoalbums over oude interieurs; een korte film over het in- en exterieur van verschillende panden uit de achttiende tot en met de twintigste eeuw; een rondleiding in de archiefbewaarplaats onder het stadhuis www.openmonumentendag.nl De 'Schatkamer' van Drenthe orga niseert een Uitmarkt in het centrum van Assen waar Drentse cultuurhistorische instellingen zich presenteren. Bezoekers kunnen een kijkje achter de schermen nemen, onder meer in de ondergrondse depots en kennis nemen van digitalise ringsprojecten. Tijdens de Open Dagen wordt het archiefmagazine van het Drents Archief gepresenteerd. Bijeenkomst die dient als aftrap van het grote voorlichtingstraject ministerië le regelingen op basis van de artikelen 11, 12 en 13 van het Archiefbesluit 1995. Om deze regelingen correct te handha ven en te implementeren is een uitge breid voorlichtingstraject opgezet, dat loopt vanaf oktober tot januari 2002. Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Info en aanmelding: Rijksarchiefdienst, De conferentie is gericht op de bewustwording van kansen en mogelijk heden voor cultureel erfgoed van min derheden in archieven; inventarisatie van activiteiten en uitwisseling van ken nis en ervaring om cultureel erfgoed van minderheden veilig te stellen in archie ven. De deelnemers bezoeken aanslui tend de opening van de tentoonstelling 'Het gezicht van Amsterdam. Nieuwe Amsterdammers gefotografeerd 1900- 2000' in het Gemeentearchief Amster dam. Zie overzicht in Nieuws uit 't Veld Cursussen Hoe kan een optimale (digitale) toe gankelijkheid van fotocollecties zich ver houden met een goede mate van behoud en beheer. Aan de orde komen het identi ficeren van foto's op materialen en procédé; behoudsplanning (inclusief kos tenberekening); kwalificaties van digitali seren van beeldmateriaal. Het volledige programma vindt u in het KVAN Nieuws. 53 (llGEHDA Tot 24 september Brullende motoren en bruisend bier Drents Museum, Brink 1, Assen Info: tel. (0592) 31 27 41, [nfo@drentsmuseum.nl Nederland op de kaart gezet Het Schielandhuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam Info: tel. (010) 217 67 67 www.Jimr.rotterdam.nl Breda - Tilburg verbonden archievenblad RHC Tilburg, Kazernehof 75, Tilburg Een impressie van de tentoonstelling is gelijktijdig in het Stadsarchief Breda te zien. Tot 28 oktober De mooiste poppen uit tien verzamelingen Info: tel. (0342) 41 56 66, www.barneveld.com/nairac 1 Tot 11 november Zeeuwen onder het mes. Gezondheidszorg in Zeeland door de eeuwen heen augustus 2001 Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 67 88 00 info@zeeuwsarchief.nl, www.zeeuwsarchief.nl Van 18 augustus t/m 2 december Interbellum Rotterdam 1918-1940. Tussen de ene en de andere oorlog Las Palmas, Wilhelminakade 66 (Kop van Zuid), Rotterdam Tot 30 december Vaarwel 20e eeuw. Historische foto's van Zwolle Historisch Centrum Overijssel, Voorstraat 26, Zwolle Info: tel. (038) 426 63 00, www.historjschcentrumoverijssel.nl 1 september Genealogisch-historische dag Noord-Holland Rijksarchief in Noord-Holland, Kleine Houtweg 18, Haarlem 8 en/of 9 september Open Monumentendag 15 en 16 september Open dag Drents Archief Drents Archief, Brink 4, Assen Info: tel. (0592) 31 35 23, info@drentsarchief.org 2 oktober Voorlichting ministeriële regels Erika Hokke, tel. (070) 331 55 51, erika.hokke@rad.archief.nl 11 oktober Conferentie Erfgoed en Minderheden in Archieven MSG, Cruquiusweg 31, Amsterdam Gemeentearchief Amsterdam, Amsteldijk 67 Organisatie en aanmelden: DIVA, tel. (020) 462 77 20, diva@divakoepel.nl, www.divakoepel.nl 3-7 september Workshop management fotocollecties KNAW, Amsterdam Info: European Commission on Preservation and Access, tel. (020) 551 08 39, ecpa@bureau.knaw.nl, www.knaw.nl/ecpa/ 20 september Digitaal doorgelicht: digitale archieven De Reehorst, Ede Info: www.kvan.nl, tel. (020) 462 77 27, bureau@kvan.nl augustus 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 26