UHM\ 0M[M\ nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen Regio Zuid nvba op bezoek bij Jalema Tijdens de oprichtingsvergadering op 3 mei 2001 van de Regio Zuid NVBA bij Jalema te Reuver hielden Bert Verstappen en Ruud van Pol aan de hand van sheets inleidingen over de door Jalema aangeboden archiefsys temen. Ten behoeve van het NVBA-Nieuws zijn deze lezingen door ondergetekende omgewerkt tot een lopend verhaal. Archivering De archiveringsmedia van het verleden waren papier en microfilm. De hedendaag se archiveringsmedia zijn nog steeds papier, microfilms en digitale datadragers. De grote vraag is of in de toekomst alleen en uitslui tend digitale datadragers worden gebruikt. Het toverwoord op de hedendaagse markt is digitaal, vooral daar waar de fysieke archi vering te wensen overlaat en de digitale archivering oplossing in de chaos moet brengen. Bij de fysieke archivering spelen ruimte en tijd een steeds belangrijkere rol. Jalema's advies is dan ook: werk vanuit een goed georganiseerd fysiek archief naar het digitale tijdperk toe. Fysieke archivering in 20..? Wist u dat als u morgen uitsluitend elektro nisch wilt archiveren u vandaag de printers bij het vuil moet zetten? En wist u dat ruim 75 procent van de bedrijfsinformatie op papier staat? Een document gemiddeld vijf keer wordt gekopieerd? Een werknemer 50- 80 procent van de werktijd besteedt aan zoeken van informatie? (bron: Dataquest/ IDC 2000.) Wist u ook dat in vele organisa ties de zoektijd naar documenten met 40 procent kan worden gereduceerd en de archiefcapaciteit vaak met gemak kan wor den verdubbeld op hetzelfde aantal (dure) vierkante meters? Hoe? Door de juiste archiveringsmethode te kiezen. Van belang hierbij zijn het element ruimte, verrijdbare oplossingen en het element tijd. U kunt immers de zoektijd aanmerkelijk reduceren door het toepassen van kleurco- dering. Dé methode om dossiers snel te kunnen traceren en te archiveren en om verkeerd gearchiveerde dossiers te ontdek ken. De voordelen van kleurcodering zijn het sneller vinden van het benodigde dos sier en minder kans op verkeerd terughan- gen van de dossiers. Een verder voordeel is het meteen herkennen van verkeerd gehan gen dossiers. Belangrijke voorwaarde bij kleurcodering is wel dat de mappen abso luut verticaal moeten zijn en de mappen aan de voorzijde gelijk zijn. Om kleurcode ring optimaal vorm te geven heeft Jalema Code-in-One-on-Demand geïntroduceerd. Voor een goede fysieke archivering is het toepassen van een systeem belangrijk. Wij geloven niet in het gezegde 'iemand die goed archiveert is te lui om te zoeken'. Assortiment Het Jalema Lateraal hangend archiefsysteem maakt elke manier van archiveren mogelijk: losbladig en gehecht, collectief en enkelvou dig. Het systeem bestaat namelijk uit verza- melmappen, werkmappen met diverse hechtmechanieken, mappen voor losbladig archief, insteekmappen, binnenmappen met Zip Clip, tasmodel of klep. Op deze manier kunnen brieven, offertes, facturen, foto's en vergunningen op een verantwoorde manier worden opgeborgen en zijn ze onder hand bereik beschikbaar. Ook Jalema's Mediafiles (cd-rom's, dvd's en zip-disks) kunnen desge wenst in bestaand meubilair of in een rek worden gearchiveerd. Wat is nodig voor een dergelijk archiefsysteem? Dit zijn een profiel, een ophangpunt, een goede kwaliteit karton, een efficiënt hechtmechaniek en een goed kleurcoderingssysteem. De kenmerkende eigenschappen van het Jalema-systeem zijn de vergroting van de bestaande capaciteit per vierkante meter en de mogelijkheid om in elke kast of rek dit systeem in te bouwen. Dit kan zowel collectief als enkelvoudig, gehecht als losbladig. Het is zeer geschikt voor kleur codering en toepasbaar in dynamische en statische archieven, maar niet toepasbaar in een bureaulade. Strategie De strategische toekomstvisie van Jalema werd door de heer Verstappen als volgt samengevat: l.Segmentgerichte conceptmatige verkoop van fysieke archiefsystemen in binnen- en buitenland. 2. Ontwikkelen van software die ingezet kan worden bij het opbergen en terugvinden van informatie. 3. Allianties om totaalconcepten te kunnen (blijven) bieden. Brug De heer Verstappen benadrukte dat het voor de toekomst belangrijk is om een goede brug te slaan tussen het fysieke en het elektroni sche archief. Deze brug is door Jalema reeds geslagen en heet Jalema File Management (J-F-M). De heer Ruud van Pol gaf hierna een interessante uiteenzetting. Met J-F-M is het mogelijk een brug te slaan tus sen fysieke en elektronische archivering. Voor de jaren zeventig was papier de informatiedra ger en aan de hand hiervan kwamen de primai re processen op gang. Vanaf de jaren tachtig was er reeds een mix van analoge en digitale informatie voorhanden. De informatieproces sen anno 2001 spelen zich af via e-mail, netwer ken, papier en post. Voor de toekomst wordt een volledig digitale werkomgeving verwacht, waarbij de binnenkomende papieren post wordt gescand en de overige post en informatie digitaal wordt aangeleverd. Scannen van achterstand - Backlogscanning Bij de aanvang van een scanproject is het zaak de voor- en nadelen van het zogenaamd 'backlog scanning' te vergelijken met 'scan ning on demand'. Bij het scannen met als doel om de achterstand weg te werken moe ten alle documenten gescand en geïndexeerd worden. Hierdoor krijgt de organisatie een productieverantwoording. De productie moet dan ook de historie en de aanwas bijhouden. Deze werkwijze vergt verder hoge kosten in verband met de aanschaf van apparatuur en het inzetten van menskracht. Verder moeten bestanden op tijd worden geconverteerd en bij een geringe opvraag is er dus een slecht rendement. De documenten kunnen wel uit eigen voorraad worden geleverd. Scannen op aanvraag - Scanning on demand Bij scannen op aanvraag is er met onmiddel lijke ingang ruimtewinst gecreëerd en is er 50 NVBA nieuws nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen een organisatie- vreemde activiteit uitbesteed. Door deze wijze van wer ken worden indi recte organisatie kosten directe aan- koopkosten. Verder kan dit leiden tot een groeipad naar een digitale omge ving. In het kader van de wettelijke bepalingen blijft het origineel be houden. Bij een beperkte opvraag is er sprake van een hoog rendement. 'Scanning on demand' betekent dus levering van documenten uit voor raad na scanning. Jalema File Management is in staat om binnen maximaal 1,5 uur de gedigitaliseer de dossiers aan te leveren op iedere werkplek waar men beschikt over Internet Explorer 5.0 en waar een ISDN-verbinding met Virtual Private Network van Jalema File Manage ment tot stand kan worden ge bracht. In de praktijk worden de gedigitaliseerde dossiers vaak al na vijftien minuten aangeleverd. Fort Knox In een zwaar beveiligde omgeving (hightech inbraakinstallatie, uitge breide toegangscontrole, een came ra-observatiesysteem en een brand melding- en een blusgasinstallatie) wordt bij Jalema de privacygevoeli ge fysieke informatie beheerd. Door gebruikmaking van moderne net werktechnieken is er een snelle digi tale toegankelijkheid tot deze bij Jalema fysiek opgeslagen informa tie. Dit gebeurt, zoals reeds vermeld, met behulp van de Internet Explorer 5.0 en een verbinding via ISDN met het J-F-M-netwerk. Het inloggen kan alleen maar met het bekendma ken van de gebruikersnaam en het wachtwoord. Tevens moet het num mer van de Key-Fob worden inge voerd. Bij een aanvraag wordt de gevraagde informatie door middel van de 'picklist' opgezocht. De niet jes en de paperclips worden verwij derd. Hierna wordt het dossier ges cand met behulp van het Kodak Scanapparaat en alles klaar gezet voor de elektronische verzending. Binnen een tijdsbestek van vijftien tot dertig minuten is de informatie voor de klant beschikbaar. De voordelen op een rijtje: Optimale beveiliging van uw priva cygevoelige informatie. Veel goedkopere exploitatie van uw archief. Zet indirecte organisatiekosten om in directe inkoopkosten waar door de beheersing van deze kos ten mogelijk wordt. Vanwege de optimale toeganke lijkheid van ons archief en de supersnelle elektronische distribu tie van de documenten, is de con tinuïteit in uw informatievoorzie ning maximaal gewaarborgd. Als u gebruik maakt van JFM-ser- vice creëert u voor uzelf een opti maal groeipad om van fysieke naar elektronische archivering te komen. v JFM levert u kostbare ruimte op. Ruimte die u kunt gebruiken om de huidige krapte op te heffen dan wel kunt gebruiken voor andere doeleinden. De service JFM is ISO-9001 gecer tificeerd. #y W&f-' Henk Hagemeijer, penningmeester NVBA 1993-2001 De wieg van Henk Hage meijer stond in Amsterdam. Hier werd hij op 2 oktober 1934 gebo ren en kreeg hij als officiële voor namen Hendrik Bertus. Na de lagere school ging hij naar de mulo. Zijn eerste baantje kreeg hij bij de Twentsche Bank. In militaire dienst werd hij opgeleid tot korpo raalschrijver. Na zijn militaire diensttijd keerde hij terug naar zijn oude werkgever. De Twentsche Bank is later gefuseerd met de Nederlandse Handelsmaatschappij en deze combinatie werd later omgedoopt tot de Algemene Bank Nederland (ABN). De meeste tijd in zijn actieve periode werkte Henk bij het Centraal Beheer, waar hij op 1 december 1961 begon. Deze verzekeringsmaat schappij was toen gevestigd in Amsterdam. Door gebrek aan geschikte locaties verhuisde het Centraal Beheer naar het oosten van het land en het werd Apeldoorn. Henk verhuisde mee en ging ook wonen in Apeldoorn. Bij het Centraal Beheer was hij werkzaam bij het archief, dat in het begin onder het directiesecretariaat viel. Buiten de reguliere archiefwerkzaamheden werden ook andere aanverwante werkzaamheden verricht. Later werd het archief organisatorisch 'opgehangen' bij de interne dienst. Henk kijkt met veel voldoening terug op zijn loopbaan en hij heeft het gevoel dat de tijd omge vlogen is. Op 2 oktober 1999 ging Henk Hagemeijer met pensioen. Tijdens zijn Apeldoornse periode bij Centraal Beheer begon hij midden in de jaren zeventig aan de opleiding voor bedrijfsarchivaris bij de GO in Den Haag. Een van zijn leraren was de 'éminence grise' van de bedrijfsarchivistiek in Nederland, Hans Dreese. Na het behalen van zijn GO-B-diploma werd hij direct lid van de NVBA. In een moeilijke periode van de NVBA werd hij in 1993 door Arie Otten gevraagd het bestuur van de NVBA te versterken. Eerst even als secretaris, maar dat werk lag hem niet. Niet lang daarna werd hij benoemd tot 'schatmeester' van de NVBA. Samen met voorzitter Arie Otten bezocht hij de bestuursvergaderingen trouw. Een enkele keer ontbrak hij, maar daar was dan altijd een geldige reden voor. Tijdens een informele bestuurs- bij eenkomst op 31 maart 2001 is in Grave inmiddels officieel afscheid genomen van Henk. Voorzitter Otten deed dat nog eens over tijdens de laatstgehouden alge mene ledenvergadering van de NVBA te Hilversum op donderdag 14 juni 2001 met een humoristisch getinte toespraak, vergezeld met een kleine blijk van waarde ring en onder applaus van de aanwezige leden. 51 Archiefsystemen FIL1NG SYSTEMS'OFFICE SUPPLIES Scannen archievenblad augustus 2ooi Harry Strijkers Harry Strijkers augustus 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 25