Maarten Reinink, Dagboek voor New York. Brieven van een zestienjarige uit bezet Nederland aan een joods I meisje in Amerika. I 45 literatuur Tina Hammer-Stroeve, Familiezoet - vrouwen in een ondernemerselite, Enschede 1800-1940. 44 Eén naam, vele gezichten: Stokvis, een Haags fotopers bureau 1950-1980. Aad Heere en Bart Kappenburg, 1870-2000,130 jaar atletiek in Nederland. Predikant en toerist. Het dag boek van joannes Vollenhove. Engeland, 17 mei- 30 oktober 1674. Bewerkt door G.R.W. Dibbets. literatuur Thoth, Bussum, 2001 ISBN 90-6868-281-4, 272 biz., f 39,50 Maarten Reinink (1928-1974) schreef als zestienjarige scholier van het Baarnsch Lyceum tijdens zijn verblijf op het Landgoed Linschoten (Utrecht) gedu rende de laatste maanden van de Tweede Wereldoorlog een dagboek in de vorm van brieven aan zijn voormalig klasge nootje en joods vriendinnetje Fredy (Frederika) van der Rijn. Zij was in 1939 vanwege de dreigende oorlog met haar broertjes en ouders naar de Verenigde Staten geëmigreerd. Wessel Reinink schreef een korte inleiding met gegevens over zijn broer Maarten Reinink en Fredy van der Rijn. Hij heeft de tekst van de brieven geredigeerd en naar moderne spelling overgebracht. Voorts zijn bepaal de gebeurtenissen en personen waarover Maarten schrijft, nader omschreven. De toelichtingen zijn door de uitgever op een creatieve wijze in de tekst verwerkt: het woord dat nader wordt toegelicht staat in de tekst blauw aangegeven en op een linkerpagina is de toelichting afge drukt. De brieven zijn een unieke bron omdat de schrijver zich ervan bewust was, dat hij aan iemand schreef die niet verbleef in Nederland en dat hij daarom alles precies moest uitleggen. Dagboek voor New York laat de werkelijkheid van de laatste maan den van de hongerwinter en de oorlog in West-Nederland zien, door de ogen van een zestienjarige jongen. Maarten Reinink was van plan het brievendagboek na de oorlog op te sturen naar Fredy. Om onbekende redenen heeft hij dit nooit gedaan. In mei 2001 ontving Fredy de brieven uit handen van Wessel Reinink, de broer van de schrijver. Het dagboek is onderhoudend en informatief en op een prettig leesbare wijze uitgegeven. (AMvB) Signalementen door Patricia Böschen en Annabelle Meddens-van Borselen Walburg Pers, Zutphen, 2001 ISBN 90-5730-152-0, 256 blz., 70,41 In het boek Familiezoet beschrijft en analyseert de auteur de rol van vrouwen van textielfabrikanten in Enschede tussen 1800 en 1940. De meeste vrouwen vervul den een ondersteunende rol voor hun man en de onderneming. Zij functioneer den als hoofd van de huishouding, opvoe der van kinderen, organisator van sociale netwerken en soms als financiële onder steuner van het bedrijf. Vrouwen die een familieonderneming leidden in de textiel- wereld in Enschede waren uitzonderingen. Slechts enkele weduwen bestierden in de periode 1800-1875 een fabrikeursbedrijf. Toch blijkt uit familiecorrespondentie dat de vrouwen betrokken waren bij de gang van zaken in de onderneming. Tijdens de textielstaking in de jaren 1931-1932 gin gen zij zelf achter de getouwen staan in de fabriek. Voor het onderzoek naar de vrou welijke invloed in de Enschedese onderne mingen in de negentiende eeuw maakte de schrijfster voornamelijk gebruik van parti culiere archieven. De correspondentie van verschillende families (Van Heek, Ter Kuile en Blijdestein) en egodocumenten vorm den de basis voor het onderzoek. Het boek is echter niet alleen gebaseerd op schrifte lijke bronnen. Voor het in kaart brengen van historische ontwikkelingen in de twin tigste eeuw maakte de auteur gebruik van mondeling bronnenmateriaal. De schrijf ster sprak met meer dan zestig betrokkenen en nakomelingen van textielmagnaten over hun herinneringen aan de onderne mingen en familietradities. In Nederland is tot nu toe vanuit de vrouwengeschiedenis nog weinig onderzoek gedaan naar de groep van ondernemersvrouwen. Met haar onderzoek heeft de auteur beschreven welk aandeel de mannen en vrouwen hebben gehad in de vorming en instandhouding van de Enschede textielelite. archievenblad augustus 2001 Haags Gemeentearchief, 2001 ISBN 90-74627-05-6, 84 blz., ƒ19,- Na de opheffing van het Haagse foto persbureau Stokvis in 1999 verwierf het Haags Gemeentearchief de omvangrijke negatievencollectie. In het fotoboek is een selectie opgenomen van het werk van Dick Stokvis (1914-1993) en zijn medewerkers. Persfotografen die vooral aan kranten foto's leverden moeten snel Stichting 130 jaar atletiek in Nederland, Nieuwegein, 2001 ISBN 90-90-12867-0, 230 blz., f49,95 De auteurs hebben jarenlang archief onderzoek verricht om dit historisch over zicht van de geschiedenis van de atletiek te kunnen publiceren. Uitgebreid wordt ingegaan op de moeilijkheden die atleten in de beginperiode hebben ondervonden. Het was een tijd dat er geen begrip was voor hardlopers, die zelfs agressie oprie pen. Boerenzonen bekogelden ze met ste nen en honden werden losgelaten. Er is ook uitgebreid aandacht voor de betere tij- Verloren, Hilversum, 2001 ISBN 90-6550-636-5, 224 blz. In de universiteitsbibliotheek van Leiden bevindt zich het journael van de dominee en dichter Joannes Vollenhove (1631-1708). In 1674 kwam er een einde aan de Derde Engelse Oorlog. Drie maan den later reisde een delegatie vanuit de Republiek naar de Engelse koning Charles II om verdere onderhandelingen te voeren. In dit gezelschap bevond zich ook Joannes Vollenhove. Tijdens zijn verblijf in Engeland hield Vollenhove een dagboek bij als geheugensteun voor zijn verslag aan de Hollandse autoriteiten. Dibbets heeft het dagboek bewerkt en van een toelich ting en een inleiding voorzien. Hierin geeft hij een beknopt overzicht van het leven en werk van Vollenhove en beschrijft hij de achtergronden van zijn reis. Zowel de inlei ding als de tekstuitgave van het dagboek zijn rommelig uitgegeven en onleesbaar vanwege de vele haakjes, sterretjes en cursi veringen die veelvuldig in de tekst zijn opgenomen. Dibbets bereidt een uitgave voor van brieven van en aan Vollenhove. Hopelijk worden deze op een andere, over zichtelijke wijze uitgegeven. augustus 2001 archievenblad I werken. Het bureau had een vast contract met de Haagsche Courant, maar publiceer de ook in landelijke dagbladen. Van Stokvis is bekend dat hij om snel te kun nen reageren op gebeurtenissen in de stad, een politiezender in zijn auto had. Het boek toont Haagse persfoto's uit de jaren vijftig, zestig en zeventig. De foto grafen van fotopersbureau Stokvis foto grafeerden vanzelfsprekend het Konin klijk Huis, de politiek rondom het Binnenhof, protestacties, persconferen ties, Haagse politici en buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders. Daarnaast fotografeerden zij ook sfeerimpressies van de stad: stadsvernieuwing, verkeersonge vallen, Turkse gastarbeiders en Haagse cabaretiers. De foto's van Stokvis geven den van de atletiek en de rol van de Haarlemse Pim Muiier, de vader van alle sporten. Topsporters als Fanny Blankers- Koen, Nelli Cooman en Ellen van Langen worden uitgebreid behandeld. Het boek staat vol interessante anekdotes en veel foto's (360) van sporters en evenementen. Tevens zijn er overzichten van kampioe nen en kampioenschappen in opgeno men. Naast het napluizen van kranten, jubileumboeken, sporttijdschriften en fotoarchieven hebben de auteurs onder zoek gedaan in de archieven van de KNAU te Zeist (atletiekunie) en van de KNVB. In het Rijksarchief in Noord-Holland hebben zij met name onderzoek gedaan in het archief van het Bisdom Haarlem om meer aan de weet te komen over sportbeoefe ning door vrouwen in rk-verband. Jammer is wel dat er geen verantwoording is door middel van een notenapparaat en geen bronvermelding van de vele illustraties. Het boek kan alleen bestelei worden bij de stichting 130 jaar atletiek in Nederland te Nieuwegein door f 49,95 over te maken op bankrekeningnummer 51.30.584.568. een prachtig beeld van de veranderingen in de samenleving van na de oorlog tot aan het einde van de twintigste eeuw: de periode van soberheid en wederopbouw tot een mondige maatschappij met pro testerende en participerende burgers.

Archievenblad | 2001 | | pagina 22