li g Restauratie-Atelier Helmond B.V. ARCHIMASCON BV. Restauratie A telier N. V. Maryland Groenendijk Microfilm Scanservice #IHËBHMAEEPER (^Sweet memories oT) Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval papier, leer en perkament Kempenlaan 20 2300 Turnhout (Antwerpen) Telefoon: (0032) 014-552948 burengerucht 35 ...ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT ci Boekverfilming Boekscanning zd Fotoscanning kleur/zwart-wit zd Negatiefscanning zd Diascanning zd Documentverfilming zd Documentscanning Zd Groot formaat verfilming zd Groot formaat scanning zd Microfilmscanning Zd Microfichescanning Zd Microfilmafdrukken Zd Plotten CAD-bestanden op microfilm Zd Software voor document management Zd Software voor rasterbewerking Edisonweg 50D, 2952 Tel.: 078-6931300 Fax: 078-693113 Website: groen AD Aiblasserdam 13 E-mail: gms@groenendijk.net endijk.net voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweg 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING Archimascon B.V. voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen voor restauratie en conservering van boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade: 00 31-6 575 896 31 Door Paula Velthuys-Bechthold* The Maryland Historical Society in Baltimore is een van de oudere historical societies in de Verenigde Staten. Zij werd opgericht in 1844. Mijn werkervaring bij de Maryland Historical Society dateert uit de jaren tachtig. Onlangs heb ik deze periode herbeleefd via een bezoek aan de website van deze instelling. Het verschijnsel historical society dateert uit de late achttiende eeuw en kwam voort uit de Europese genoot schapstraditie. Historical societies leggen zich toe op het verzamelen van bronnen voor de beoefening van de geschiedenis van de staat waarin ze gevestigd zijn. Het begrip 'bronnen' moet ruim geïnterpre teerd worden. Het omvat archieven en handschriften, beeldmateriaal, boeken en ook voorwerpen. De historical societies waren de eerste instellingen in de Verenigde Staten die archieven verwier ven. Het openbare archiefwezen kwam daar pas in de twintigste eeuw tot ontwik keling. De Maryland Historical Society was aanvankelijk dan ook de bewaar plaats van de overheidsarchieven uit de koloniale tijd. De openbare archiefbe waarplaats van Maryland, de 'Hall of Records', werd pas in 1934 opgericht. De Maryland Historical Society is een ver eniging met ongeveer 6000 leden die 'the Museum and Library of Maryland History' in stand houdt. Het museum heeft collec ties schilderijen, glaswerk, zilver, meubels en kostuums en er is een apart scheep vaartmuseum. De bibliotheek is onderver deeld in een sectie boeken, een sectie archieven en handschriften, een sectie oral history en een sectie historisch-topo- grafische atlas. De sectie archieven en handschriften beheert na de oprichting van de Hall of Records uitsluitend nog Ijskar getrokken door paard. Hendler Creamery 1941 particuliere archieven. Naast de beide collectiebe- herende afdelingen zijn er nog afdelingen voor educa tie, public relations, ten toonstellingen en fondsenwerving. In het gebouw is ook een uitgebreide museum- en boekwinkel gevestigd. Kortom, een voorbeeldig regionaal historisch centrum. Historisch-topografische atlas Van 1980 tot 1984 was ik als conser vator werkzaam bij de historisch-topogra fische atlas. Het beheer van de collectie foto's, prenten, kaarten, affiches en gebruiksdrukwerk leek ongetwijfeld zeer op de Nederlandse praktijk. Het museum en de bibliotheek acquireerden zowel via aankoop als via schenking. Bij de acquisi tie van kostbare stukken speelde de hulp van welgestelde, historisch geïnteresseer de weldoeners ongetwijfeld een grotere rol dan in het Nederlandse archiefwezen. Een ander opmerkelijk verschil met de gemiddelde Nederlandse archiefinstelling was dat 80 procent van het personeel vrouwelijk was, inclusief de directeur. Van alle deelcollecties binnen de histo risch-topografische atlas vergde het beheer van de foto's wegens hun kwets baarheid en hun overweldigende hoe veelheid de meeste aandacht. Een inte ressant project dat in 1980 startte, was het beschrijven en preserveren van circa twintig collecties glasnegatieven, in totaal ruim 6000 platen. Deze collecties waren deels onderdeel van een archief, deels waren ze als zelfstandige fotocollec tie binnengekomen. In het project werd van alle glasnegatieven een hoogwaardi ge afdruk gemaakt en tevens werden de glasplaten op film gedupliceerd. Na deze behandeling werden de afdrukken door een foto-archivaris beschreven. De mogelijkheid die geboden was om deze collecties toegankelijk te maken, was ech ter slechts een druppel op een gloeiende plaat. Er stond nog zo veel niet of nauwe lijks toegankelijk materiaal in het depot. En een computer hadden we nog niet. Vlak voordat ik de Maryland Historical Society verliet, werd serieus overwogen een computer aan te schaffen voor een grootschalig archiefindiceerproject. De kosten die hiermee gemoeid zouden zijn, maakten de aanschaf echter zeer onzeker. Sorietv Librar\ Inmiddels beschikt de Maryland Histori cal Society over een zeer uitgebreide en toegankelijke website: www.mdhs.org. De pagina's van de afdeling educatie ver dienen een eervolle vermelding. Hier staat een grote verscheidenheid aan ver rassende 'producten' beschreven, waar onder de 'interactive classroom presenta tions' waarin bijvoorbeeld het leven van indianen door leerlingen via het geza menlijk verkennen van kleding, voedsel en muziek aanschouwelijk wordt ge maakt. Deze pagina's demonstreren de mogelijkheden van een goed opgetuigde en geïntegreerde educatieve afdeling. Via de library-pagina's kan de catalogus van de bibliotheek on line geraadpleegd worden, evenals de toegangen op de archieven- en handschriftencollecties. Nu was de toegankelijkheid in deze twee afdelingen ook in de jaren tachtig al behoorlijk op peil. Tot mijn verrassing bleek echter ook voor de historisch-topo grafische atlas de mogelijkheid te bestaan toegangen on line te raadplegen en tevens een selectie uit het beeldmateriaal te bekijken. In 1999 is namelijk een pro gramma van start gegaan waarin de com plete fotocollecties zowel beschreven als gedigitaliseerd worden. De grootste glas- negatievencollectie die in de jaren tachtig was afgedrukt en beschreven, was die van de Hughes Company, een fotografiestu dio in Baltimore. De collectie onder scheidde zich door de vakbekwaamheid van de fotograaf en de reikwijdte van de gefotografeerde onderwerpen. De filmne gatieven in deze collectie waren buiten het project gebleven maar zijn in het hui dige programma wel inbegrepen. Via de website kan de toegang tot deze collectie geraadpleegd worden en kan tevens een selectie uit de afdrukken bekeken worden. Bij het doornemen van deze selectie kwam de fascinatie van het werken met foto's weer boven en de herinnering dat de Maryland Historical Society een hele fijne organisatie was om voor te werken. Paula Velthuys-Bechthold is werkzaam bij het Rijksarchief in Noord-Holland. augustus 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 17