Rijksarchief in Gelderland O De inventarisatie van familie- en huisarchieven in het 'AAN SLAG ...maar het mengeldier schonk hem geen rust. "Daar in de kast liggen de papieren," riep het monter. "Aan de slag!" "Oempf" hijgde heer Ollie. "Hoe kwam Joost er nu bij om mijn aantekeningen zo hoog en zo vreemd op te bergen? En wat is dat voor een prachti ge kast?" "Dat is een mengelkast,legde het beestje uit. "Mooi van buiten en een wanorde van binnen. Maak hem open, dan kunnen we aan het werk gaan. 'A Veel eigenaren van familie- en huisarchieven vergaat het net als Heer Bommel. Zij worden geconfronteerd met een vloedgolf van papier, alleen nog in te dammen door de archiefkast zo snel mogelijk te sluiten. Slechts een enkeling slaagt erin een werkbare ordening aan te bren gen, meestal blijft het bij pogingen hiertoe. Daarom hebben de meeste archiefeigenaren inmiddels hun archief ondergebracht bij een archiefdienst. Deze instelling staat immers garant voor een zorgvuldig inhoudelijk en mate rieel beheer. In de praktijk blijkt dit nogal eens tegen te vallen. Archiefdiensten van de overheid hebben primair tot taak archieven van de over heid te beheren en te ontsluiten. Andere archief- beherende instellingen, de zogenaamde 'cate gorale instellingen', beschikken niet altijd over professionele archivarissen, al hebben zij de laat ste decennia op dit terrein wel een forse inhaal slag gemaakt. De belangrijkste familie- en huis archieven berusten evenwel vanouds bij de rijks archieven en archieven van gemeenten met een rijke historische traditie. Het was in dit kader niet mogelijk om voor het gehele Nederlandse archiefwezen te bekijken hoeveel procent van de bij de archiefbeherende instellingen berustende familie- en huisarchie ven goed is ontsloten. Ik schat op basis van mijn ervaring, dat circa 40 a 45 procent van deze archieven op professionele wijze toegankelijk is gemaakt2. Voor het Rijksarchief in Gelderland kan ik concreet zijn. Het Rijksarchief beheert een fonds van 300 familie- en huisarchieven, met een totale omvang van bijna 1300 meter. Hiervan is ongeveer 40 procent goed toeganke lijk, bijvoorbeeld de archieven van de families Bosch van Rosenthal3, Van der Capellen en Van Dam van Brakel, alsmede van de huizen Hackfort, Ruurlo, Waardenburg en Neerijnen. De bewerking van een aantal andere belangrijke en omvangrijke familie- en huisarchieven is evenwel tussentijds gestaakt, omdat een functio naris of stagiaire vertrok met achterlating van niet altijd goed leesbare fiches en aantekenin gen4. Dit geldt bijvoorbeeld voor de familie- en huisarchieven Van der Borch van Verwolde en Roosendael. Sommige archieven zijn slecht toe gankelijk: er zijn slechts verouderde en weinig functionele toegangen, zoals die op de archie ven van de familie Bentinck. Dit is overigens geen typisch Gelders verschijnsel. Gevolg: deze archieven blijven min of meer als dood kapitaal op de stellingen liggen. Hun waarde als histori sche bron5 wordt niet of onvoldoende benut. Immers onderzoekers die hun weg mochten en probeerden te vinden in deze archieven, konden er niet zeker van zijn dat zij alle relevante stuk ken onder ogen hebben gekregen. Om aan deze ongewenste situatie een einde te maken heeft het Rijksarchief in Gelderland besloten een inhaalslag te maken. Daarom heeft de dienst mij verzocht bewerkingsplannen voor deze archieven op te stellen, allereerst voor de 'top vijf' van omvangrijke en historisch waarde volle familie- en huisarchieven die niet, gedeel telijk dan wel slecht toegankelijk zijn: de archie ven Bentinck, Middachten, Van der Borch van Verwolde, Van Nispen en Roosendael. In een dergelijk plan wordt - op basis van een analyse van de inhoud en materiële staat van het archief - een begroting gemaakt van de aan de inventarisatie (en restauratie) verbonden tijd en kosten. Om een zo betrouwbaar mogelij ke indicatie te geven, neem ik steekproeven in zowel de uiterlijk goed ogende, als in de in dui delijke wanorde verkerende delen van het archief. In het bewerkingsplan draag ik verschil lende varianten aan voor het toegankelijk LlfV'l maken, variërend van een (gerubriceerde) plaat singslijst tot een klassieke inventaris6. Tot nu toe hebben de opdrachtgevers steeds gekozen voor de door mij bedachte variant 'inventaris nieuwe stijl', evenals de klassieke inventaris een syste matisch ingedeeld geheel van beschrijvingen van de bestanddelen van een archief. De beschrijvingen dragen evenwel over het alge meen een globaler, meer samenvattend karakter dan bij de klassieke inventaris. Redactionele dat de archief vorm en ontwikkelingssta dium worden derhalve veel al niet vermeld. Verder ont breken bijlagen zoals indi ces op persoons- en plaats namen, gespecificeerde be schrijvingen van kaarten en gespecificeerde lijsten van afzenders bij corresponden tie7. Ten slotte is de inlei ding beknopt en vooral gericht op het geven van aanwijzingen aan onderzoe kers. De klassieke inventaris is naar verhouding niet alleen tijdrovend en daar mee kostbaar, maar met de huidige digitale zoekmoge lijkheden eigenlijk ook ach terhaald. Zo zijn bijvoor beeld indices nu mijns inziens overbodig. Onder zoekers hebben veel meer aan gerichte tips, aangedra gen op basis van het inzicht inventarisator in de betekenis van het heeft verkregen. ET MOOISTE PARTICULIIRE ARCHIEF VAN... imiia-u-a Inmiddels zijn bewerkingsplannen gereed geko men voor het familiearchief Van der Borch van Verwolde (en in samenhang hiermee van het in particulier bezit berustende huisarchief Verwolde) en voor het archiefconglomeraat Van Nispen, bestaande uit de archieven van het huis Sevenaer en van de families Van Nispen tot Sevenaer en Van Nispen tot Pannerden. Deze archiefbestanden worden nu door mij toeganke lijk gemaakt. Op het programma voor 2002/2003 staat de vervaardiging van bewer kingsplannen voor de overige 'top vijf'-archie- ven. De financiering van de inventarisatie komt sinds dit jaar deels voor rekening van de Rijksarchiefdienst, deels voor rekening van de particuliere archiefeigenaar en relevante culture le fondsen. Het Rijksarchief overweegt een stich ting op te richten om de financiering van de inventarisatie van het gehele fonds persoons-, familie- en huisarchieven structureel te onder bouwen. 33 Door Nouk Ruitenberg* Goed ontsloten Inventaris nieuwe stijl Bladzijde uit een vriendenalbum van N.N., 1624, archief van de huizen Waardenburg en Neerijnen, inv.nr. 2120. HET NEDERLANDS ARCIITECTUUR INSTITUUT Archief van architect J.J.P. Oud (1890-1963) Jacobus Johannes Pieter (Ko) Oud behoort tot de pioniers van de moderne architectuur in Nederland. Met beeldend kunste naar Theo van Doesburg richtte hij in 1917 de kunstenaars vereniging De Stijl op. Hier leerde hij Piet Mondriaan kennen, wiens werk voor architect Oud een inspiratiebron was. Hij bouwde als stadsarchitect in de jaren 1918-1933 arbeiders woningen te Rotterdam. Hij ontwierp onder meer de strand- boulevard te Scheveningen, het Shell-gebouw en het Congresgebouw in Den Haag, de Spaarbank te Rotterdam, het stadhuis te Almelo, woningen te Arnhem, café De Unie te Rotterdam en het nationale monument op de Dam. Na de Tweede Wereldoorlog werd hij betrokken bij de wederopbouw van de stad Rotterdam. Oud correspondeerde met beroemde architecten uit de gehele wereld als Walter Gropius en Le Corbusier. Het archief bevat stukken over zijn werk als architect en stukken van persoonlijke aard. Het bestaat uit correspondentie, projectdossiers, schetsboeken, teksten van lezingen, manuscripten, tekeningen, financiële stukken, foto's en de bibliotheek. Plaats: NAi, Rotterdam Periode: 1899-1999 Omvang: 70 meter Toegankelijkheid: inventaris Nouk Ruitenberg is projectmedewerkster bij het Rijksarchief in Gelderland. 5 M. Toonder, 'Het mengeldier' in: idem, Heer Bommel sluit aan Amsterdam, 1991, blz. 108. Een mij bekende uitzondering hierop vormt Het Utrechts Archief met een percentage van circa 80 procent professioneel ontsloten familie- en huisar chieven. Dankzij de goede toegang op dit archief kon mijn collega Wanita Resida onlangs een muziekhistoricus attenderen op hierin voorkomende muziek handschriften, waarin zich drie Folia-partituren bevinden. Te zien én te beluisteren via een link op de website van het Rijksarchief in Gelderland: ww w.rww.net/n l/cultureel/ ragld.cfm Zo kent het archief Van der Borch van Verwolde dankzij opeenvolgende bewerkers een doorlopende en een decimale nummering. Een steekproef op basis van de fiches van de eer ste bewerker wees uit, dat deze als onbetrouwbaar terzijde kon den worden geschoven. Dit bespaarde mij overigens wel een cursus moderne paleogra fie, want het handschrift van deze bewerker was weinig con sistent. Zowel voor de politieke, soci aal-economische en cultuurge schiedenis, zie hiervoor onder meer J.A. Kamermans, Leemtenlijst van de Gelderse geschiedenis in de 19e en 20e eeuw, Arnhem (uitgave Redactie Historische Publicaties Gelderland), 1999. In het bewerkingsplan komen behalve een gespecificeerde begroting van tijd en kosten aan de orde: de historische en institutionele gegevens, alsme de de archieftechnische gege vens, waaronder een overzicht van elders berustende stukken betreffende de familie dan wel het huis. Als bijlagen worden opgenomen een lijst van bewo ners/bezitters van het desbe treffende huis, een voorlopige literatuuropgave, resultaten van de steekproef in het archief en een schema voor de inventari satie van het archief. Deze worden alleen opgeno men als zij al eerder zijn ver vaardigd. archievenblad augustus 2001 augustus 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 16