BlEllüJlllYJ Papier- Boekrestauratoren IJ ublieke qcquisitiecampagne in Overijssel de oorlog in tijd voor verandering? Tijd voor ARCHIEFSERVICE NEDERLAND www.sterken.nl meegem STERKEN 2 ARCHIEFMANAGEMENT Ter uitbreiding van ons team zijn wij op zoek naar jonge, enthousiaste ARCHIEFSPECIALISTEN Zij dienen in het bezit te zijn van een diploma SOD1, SOD2, GO B1, GO B2, of gelijkwaardige kennis uit ervaring opgebouwd en rijbewijs B. Zij moeten bereid zijn om overal in Nederland gedetacheerd te worden bij overheid, gemeenten en bedrijfsleven. WIJ BIEDEN: - een jaarcontract waarna een aanstelling voor onbepaalde tijd tot de mogelijkheden behoort - uitstekende arbeidsomstandigheden - een goed salaris - reiskostenvergoedingsregeling - pensioenregeling (bij vaste aanstelling) Indien je geïnteresseerd bent in deze uitdagende en afwisselende baan, neem dan contact op met de heer F.A. Molenaar. Postbus 490, 2700 AL Zoetermeer tel. 079 3618812, fax 079 3620140 Of kijk op http://www.adiv.demon.nl/vacatures Heeft u onze internet site al eens bezocht? oorlogsdocumentatie Vindt u het belangrijk dat de volgende weten wat er in de Tweede 1 igiggji Van 17 april tot 15 juni obd-E 31 RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 advisering projecten trainingen detachering document- en workflow management Dukatenburg 90-25a tc Nieuwegein Postbus 7102,3430 JC Nieuwegein Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: www.archiefservice.nl E-mail: secretariaat@archiefservice.nl Door Deirdre Carasso* Onlangs organiseerde het Historisch Centrum Overijssel, op initiatief van en in samenwerking met de Stichting Bevordering Verzet Overijssel 1940-1945 en de Overijsselse Bibliotheek Dienst, een acquisitiecampagne voor oorlogsdocumenta tie. Het verzamelen van oorlogsdocumenta tie is niet bijzonder, maar de manier waarop dat gebeurde is dat wel. Gewoonlijk dichten archiefdiensten een lacune in hun collectie particuliere archieven door een beroep te doen op In Overijssel wordt schriftelijke y V en audiovisuele oorlógs- én :«5g55s5 verzetsdocumentatie verzameld ,v; om deze voor het nageslacht te bewaren. kant o gehoor geven aan deze oproep en uw materiaal schenken via uw lokale bibliotheek. (Lees-de folder voor meer informatie) een zorgvuldig opgebouwd netwerk of door contact te zoeken met verenigingen en organisaties. Maar wanneer het gaat om materiaal dat berust bij een grote groep individuen, zoals oorlogsdocu mentatie, dan zijn deze methoden niet altijd toereikend en in ieder geval zeer tijdrovend. Het Historisch Centrum Overijssel, dat nauwelijks beschikt over materiaal dat een beeld schetst van de Tweede Wereldoorlog, deed daarom iets anders. In mei startte het een acquisitie campagne. Daarin werd het gesteund door een comité van aanbeveling met daarin onder meer de commissaris van de koningin, enkele burgemeesters en de directeur van het Anne Frankhuis. Met folders en affiches werden mensen opge roepen hun documentatie aan het Historisch Centrum Overijssel te schen ken. Dit promotiemateriaal werd wijd verspreid, onder andere bij bibliotheken, de afdeling burgerzaken van gemeenten en zorginstellingen. De media reageer den enthousiast en wijdden vele artike len en radio- en tv-interviews aan het onderwerp. Op onze beurt sprongen wij daarop in door infomercials te laten uit zenden, een soort commercials die atten deerden op deze radio- en tv-program- ma's. Voor de logistiek werd het fijnmazi ge netwerk van de openbare bibliotheken gebruikt: om materiaal te schenken hoef de men niet naar Zwolle af te reizen, maar kon men naar één van de 102 deel nemende lokale bibliotheken. Daar licht ten bibliotheekmedewerkers de actie toe, formaliseerden zij de schenking door het uitreiken van een akte en boden zij een luisterend oor. Vooral dat laatste was, gezien het onderwerp van de actie, zeer belangrijk. Gewone mensen In kwantitatief opzicht is het resul taat niet overweldigend, maar in kwalita tief opzicht is de actie geslaagd te noe men. Naast persoonsbewijzen, voedsel bonnen, pamfletten en verzetskranten, zijn ook distributiestamkaarten van joden, foto's, brieven en enkele dagboe ken geschonken. In het najaar zal voor alle schenkers een ontvangst worden georganiseerd. Dan worden ook de plan nen gepresenteerd voor de educatieve projecten die op basis van het geschon ken materiaal worden ontwikkeld. Dit doel was overigens voor velen het door slaggevende argument om hun persoon lijke, emotioneel beladen documenten af te staan. Ook meldden zich enkelen die graag hun verhaal van de oorlog willen laten vastleggen. Dit zal in samenwer king met de School voor Journalistiek gebeuren. De actie heeft nog iets anders opgeleverd. Door in het openbaar collectionerend op te treden heeft het Historisch Centrum Overijssel zich bij een groot publiek gepresenteerd als een instelling die niet alleen overheidsdocumentatie beheert, maar ook documentatie door en over 'gewone mensen'. De acquisitiecampagne heeft een prece dent in de museumwereld. Het Zaans Museum deed enkele jaren geleden in advertenties een succesvolle oproep aan de bewoners van de Zaanstreek om voor werpen te schenken. Enkele lege vitrines in het museum bevatten dezelfde uitno diging. Een andere, verwante manier van het verzamelen van particuliere herinne ringen is de prijsvraag die het Gemeentearchief Amsterdam onlangs samen met Het Parool organiseerde. Amsterdammers werden opgeroepen hun herinneringen aan Oud-West te boekstaven. De honderdvijftig inzendin gen worden 'voor eeuwig opgeslagen in het Gemeentearchief'. De meest boeien de bijdragen werden gepubliceerd in Het Parool. De projecten Brieven aan de toe komst en Fotomonument 2000, georga niseerd door het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, hadden vergelijkbare uitgangspunten. Er is natuurlijk geen beste methode voor het actief verzamelen van particuliere archieven. Voor elk onderwerp moet een op maat gesneden oplossing worden gekozen. Soms verdient de persoonlijke benadering de voorkeur, soms een publieksactie en soms een combinatie van beide. Deirdre Carasso was tot 1 juni jl. hoofd van de afdeling projecten van Historisch Centrum Overijssel. Ze is nu projectleider bij het Algemeen Rijksarchief. augustus 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 15