Verandering van perspectief e TERM H Archief school Dit voorjaar mocht Nederland uit de krant vernemen dat het archief van de Haagse uitgeverij Stols is aangekocht door het Letterkundig Museum. Zo'n bericht bezorgt een archivaris een jeuke rig gevoel. Enerzijds is het natuurlijk prachtig als een historisch waardevol archief inte graal voor het nageslacht bewaard blijft. Wie weet wat er anders mee zou zijn gebeurd. Wie af en toe de catalogi van bepaalde antiquariaten bekijkt, kan zelf constateren dat particuliere archieven nogal eens uit elkaar worden gerukt omdat de afzonderlijke stukken meer opbrengen. En dat is jammer, want juist voor een archief geldt dat het geheel meer is dan de som der delen. Een stuk ontleent een belangrijk deel van zijn his torische waarde aan de context waarin het is ontvangen of opgemaakt. Bewaring, ontsluiting en beschikbaarstel ling in die samenhang is dus essentieel voor het begrip van een document. Kortom: het is goed dat het archief-Stols bij elkaar blijft. Anderzijds zou het natuurlijk nog veel mooier zijn geweest als het niet naar een museum was gegaan, maar naar een openbare archiefbewaarplaats. Het zou dan onder het regime van de Archiefwet vallen, waarmee niet alleen de veilige bewaring, maar ook de openbaarheid maximaal gegarandeerd was. Nu is het geen openbaar archief maar een 'collec tie', die - aldus de website van het Letterkundig Museum - onder bepaalde voorwaarden raadpleegbaar is voor wetenschappelijk onderzoek. Alleen al die laatste toevoeging houdt een beper king van de openbaarheid in: als ik het archief - pardon, de collectie - wil raad plegen, moet ik kennelijk eerst aantonen dat mijn onderzoek van wetenschappe lijke aard is. Ik ben benieuwd wie dat gaat toetsen en waaraan. Hoe komt het nu dat dit soort dingen kan gebeuren? De belangrijkste oorzaak is natuurlijk het particuliere karakter van het archief. Als de eigenaar er de open haard mee aan had willen maken, had geen mens daar wat tegen kunnen doen, zelfs geen archivaris. Je kunt dus ook moeilijk verbieden dat de eigenaar het archief schenkt of verkoopt aan een museum of een andere categorale instel ling. Het archiefwezen kan zich immers niet beroepen op een soort voorkeurs recht, zoals de overheid dat kan uitoefe nen bij de verkoop van bepaalde onroe rende zaken. Zo'n bevoorrechte positie krijg je alleen als iedereen het erover eens is dat een archief nergens beter kan berusten dan in een openbare archiefbe waarplaats. Archivarissen zijn daar wel van overtuigd, maar de rest van de wereld denkt daar blijkbaar anders over. Laten we de zaak dus maar eens omkeren: archieven zijn veel te terughou dend als het gaat om aankopen. Musea zijn allang gewend dat er voor de verwerving van aanwinsten soms fors moet worden betaald en zijn behoorlijk creatief geworden in het wer ven van fondsen. Ooit gehoord van een museum dat geld toe vroeg aan een verza melaar die een schil derij in bruikleen wilde geven? Wij archivarissen daaren tegen vinden het nor maal dat archieven door particulieren gra tis aan ons worden afgestaan, liefst nog met geld erbij voor de bewerking en het beheer. Laten we deze principes hoog houden - maar dan wel zo hoog dat we er af en toe onderdoor kunnen. ^y«ri; u-':: f^".".,^:^» Digitaal archief: seminarcyclus voor integraal beleid en beheer van digitale documenten State of the Art De Archiefschool heeft deze cursus Digitaal Archief ontwikkeld in het kader van E-Term, het European training programme in electronic records management De cursus biedt het neusje van de zalm op het gebied van moderne, internationale standaarden voor digitale archieven De cursus integreert de laatste theoretische inzichten en actuele cases De docenten zijn de experts op het gebied van digitale duurzaamheid De Archiefschool participeert sinds 1999 in E-Term, het European training programme in elec tronic records management. Tijdens het DLM-Forum in Brussel in 1999 is het initiatief hiertoe genomen. De oude cursus Digitaal Archief is in het kader van dit trainingsprogramma ingrijpend herzien. Er wordt nu een volledig vernieuwd programma aangeboden. Overdracht van theorie en toepassing hiervan in cases en in de werkpraktijk zijn uitgangspunt van de cursus. De deelnemers maken zich de theorie eigen waardoor de nieuwe inzichten ook daadwerkelijk in de werkpraktijk verankerd kunnen worden. Praktijkgericht De deelnemers analyseren actuele knelpunten uit de werkpraktijk Praktijkgerichte cases vormen een belangrijk onderdeel van deze seminarcyclus De deelnemers formuleren voorstellen voor adequate beleids- en beheersmaatregelen voor digitale documenten. De cursus benadert het beheer van digitale archieven vanuit de integratie van vijf invalshoeken: archivistiek, ICT, organisatiekunde en juridisch-bestuurlijke aspecten, beheer van digitale documenten en beleidsontwikkeling De deelnemers verwerven inzicht in digitalisering van werkprocessen Doelgroepen Functionarissen (hbo academisch of vergelijkbaar werkniveau) die verantwoordelijk zijn voor beleid en beheer van digitale gegevensbestanden, zoals Archiefinspecteurs bij gemeenten en provincies Informatiespecialisten bij overheid en bedrijven Institutionele onderzoekers bij ministeries Beheerders van archieven Duur: vijf dagen Startdata: september 2001 en februari 2002 Voor uitgebreide informatie over de cursus Digitaal Archief kunt u contact opnemen met het secretariaat van de Archiefschool, telefoon 020-5951900. U vindt het gehele cursusaanbod ook op www.archiefschool.nl (opleidingen). NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCHIEFONDERWIJS EN -ONDERZOEK Archiefschool Postbus 1025 1000 BA Amsterdam tel. 020-595 19 00 fax 020- 595 19 20 info@archiefschool.nl www.archiefschool.nl V Tekening: PeterVlot

Archievenblad | 2001 | | pagina 10