Directeur Groninger Archieven Archie werkweek 7 ven van een Groninger Human Capital Group Search Selection gericht op resultaat Deloitte Touche het dagboek van Dag 1. Vanmorgen een bespreking met twee collega's van de provincie over het pilotproject 'scannen van de ingekomen post'. Besloten is voorzichtig te beginnen met eenduidige stukken. In dit geval de subsidieaanvragen van de sector welzijn. Als de proef slaagt, wordt bekeken of het op grotere schaal toepasbaar is. Ik verwijs naar de gemeente Almelo waar bij de gemeentelijke sociale dienst de inkom stenverklaringen - ook eenduidige stukken - gescand worden en vervolgens vernie tigd. Het werkt efficiënt en kostenbespa rend. Geweldig voordeel is dat meerdere ambtenaren tegelijk met dezelfde stukken bezig kunnen zijn, wat natuurlijk ook weer zekere risico's met zich meebrengt. Provinciale archiefinspecteurs zijn enorme pottenkijkers, die overal dingen zien gebeuren en daardoor in staat zijn mensen en instellingen met elkaar in contact te brengen als ze tegen gelijksoortige proble men aanlopen, waarbij de oplossingen natuurlijk niet identiek hoeven te zijn. Dag 2. Per 1 januari 2001 is het aantal gemeenten in Overijssel teruggebracht van 44 naar 26. Het was niet de bedoeling dat de hele herindeling in één keer zou plaats vinden, maar door vertraging met name in Twenthe (het niet doorgaan van Twente stad) verliepen de herindeling in West- Overijssel en die in Oost-Overijssel paral lel. In 1999 hadden we al enige ervaring kunnen opdoen met de fusie van de gemeenten Deventer en Diepenveen, maar dat resulteerde toch meer in het voortzet ten van het Deventer archiefbeheer. De jongste gemeentelijke herindeling gaf - en geeft - alle denkbare problemen. Ter voor bereiding daarop hadden mijn medewer ker en ik een aantal beoogde fusiepartners bezocht om te kijken of we in staat waren de te verwachten archiefproblemen te inventariseren. Die problemen varieerden van postregistratie op diverse locaties tot het ontwerpen van één systeem voor de vergunningendossiers, om maar te zwijgen van één centrale archiefbewaarplaats. Begin 1999 hebben we de betrokken gemeenten geattendeerd op te verwachten problemen. Overal zijn werkgroepen bezig geweest ter voorbereiding van de herinde- ling, behalve in een tweetal Twent se gemeenten die om politieke rede nen gingen voor het behoud van zelfstandigheid. De gemeente Hengelo heeft dat spel gewonnen, maar de gemeente Ootmarsum niet, waardoor de voor bereiding tot goede archiefzorg in de nieuwe gemeente, die nu nog Denekamp, maar binnenkort Dinkelland zal heten, nog in volle gang is. Vanmorgen bezochten we Delden, een van de acht gemeentelijke locaties van de nieuwe gemeente Hof van Twente. In afwachting van het realiseren van centrale huisvesting in Goor, wordt de postregistratie en -ver- zending vanuit Delden centraal geregeld. Op de verschillende locaties zijn functio nele afdelingen geconcentreerd, bijvoor beeld burgerzaken in Goor, bestuurlijke aangelegenheden in Diepenheim etc. Dit functioneert tot tevredenheid. Vanmiddag gingen we door naar Denekamp om te constateren dat de onwil tot gemeentelijke herindeling in feite heeft bewerkstelligd dat elk van de drie opgeheven gemeenten nog steeds een archieftechnische eenheid is. Beide bezoeken zullen eind van dit jaar herhaald word&i^Sff«^voortgang te kun nen volgen. Dag 3. VanmoiraöJHjlirole trein naar Den Haag voor een be?WK aan het Centraal Bureau voor Genealogie. De laptop gaat mee, om het bestand statenleden en ande re Overijsselse bestuurders genealogisch verder aan te kleden. De archiefinspectie in Overijssel beschikt al jaren over een uit gebreid kaartsysteem, dat langzaam maar zeker omgezet wordt in een computerbe stand - ooit geaccordeerd door de politiek ais het project 'prosopografie van Overijsselse bestuurders'. Mijn pogingen om de digitale bestanden beschikbaar te stellen op het world wide web hebben tot nu toe geen merkbare resultaten gehad, maar de bestan den zijn nog niet afgerond en het is dus niet drin gend. Vanavond een vergadering van de raad van toezicht van het Centraal Bureau voor Genealogie waarin ik de Ne derlandse archief wereld mag verte genwoordigen. Er wordt geweldig hard gewerkt aan de digitale beschikbaar stelling van de omvangrijke genealogische collecties van het CBG. Dag 4. Het Historisch Centrum Overijssel, met nu nog twee locaties in Zwolle, werkt aan de voorbereiding van centrale huisves ting op de plek van het oude rijksarchief. Omdat Gedeputeerde Staten van Overijs sel de nieuwe archiefbewaarplaats moeten goedkeuren ben ik - op afstand - betrokken bij de bouwplannen. In die plannen wordt terecht rekening gehouden met nieuwe informatiedragers en daaraan te stellen technische eisen. Het is verheugend te constateren dat de van oorsprong provin ciale richtlijnen voor de bouw van archief bewaarplaatsen thans bijna de status van Algemene Maatregel van Bestuur hebben en daarom ook door de Rijksgebouwen dienst worden toegepast. Vanmiddag een vergadering van het Historisch Beraad Overijssel, waarin alle bovenlokale instel lingen op het gebied van de geschiedenis participeren. Het plan dat we graag willen realiseren, is een nieuwe geschiedschrij ving van Overijssel, maar het is erg moei lijk de politiek te overtuigen van de nood zaak tot vervanging van de oude geschie denis van Overijssel uit 1970. We besluiten tot massage van verschillende politici. Dag 5. Vandaag een vrije dag om op bezoek te gaan bij mijn dochter en de beide kleinkinderen. archievenblad DE OPDRACHT IS DUIDELIJK: leidinggeven aan een organisatie met hart voor geschiedenis en oog voor de toekomst waarmaken en uitdragen van de spil functie als historische kennisbron stroomlijnen van de vernieuwingskracht competenties van mensen kop pelen aan het ambitieniveau van de organisatie toegankelijk maken van het cultureel erfgoed maat schappelijke vraag en effectiviteit gebruiken als graad meter voor succes opvallen met een verfrissende visie op strategie- en organisatieontwikkeling professiona liseren van samenwerkingsprocessen verspreiden van kennis sturen op resultaten klantgericht denken en handelen tot een vanzelfsprekendheid maken aan boren van nieuwe geld- en sponsorbronnen zijn van een gewaardeerd boegbeeld in externe contacten leiding geven aan het managementteam en de af delingshoofden HET PROFIEL IS HELDER: een energieke en koersbe- palende manager die de blik naar buiten richt aan toonbare ervaring als leider en coach strateeg met oorspronkelijke visie weet zich met succes een weg te vinden binnen ambtelijke organisaties realiteitszin goed gevoel voor politieke en bestuurlijke verhou dingen bouwt weerstanden om in kansen en oplos singen is zich bewust van de voorbeeldfunctie gediplomeerd archivist of bereid diploma te behalen aanspreekbaar en aansprekend maakt optimaal gebruik van contacten en netwerken in culturele en bestuurlijke omgevingen creatief, innovatief en zelf standig gewend integraal te managen heeft oog voor mensen en processen onderschrijft de waarde van medezeggenschap DE ORGANISATIE HEEFT EEN MISSIE: groeiend histo risch besef en hedendaagse ontwikkelingen bieden de Groninger Archieven kansen om zich te profileren. Als regionale schatkamer van cultureel vermogen, als kenniscentrum voor burger en bedrijven en als over drager van informatie. Om die taken volledig tot zijn recht te laten komen, is sinds eind 1999 de weg gepla veid voor een fusie tussen het Gemeentearchief en het Rijksarchief. De bestuurlijke vernieuwing vertaalt zich nadrukkelijk in een klantgerichte wijze van verwerven, behouden, bewerken en aanbieden van informatie. De Groninger Archieven streeft naar een grotere partici patie van burgers door juist zelf actiever de deuren open te zetten. Deze cultuuromslag is in de gehele organisatie herkenbaar: klantgerichtheid en dienstver lening staan voorop. Medewerkers profileren zich als breed inzetbare generalisten, die de ontwikkelingen op het eigen vakgebied kritisch volgen. De directeur moedigt de houding van verantwoordelijkheden nemen en dragen aan en biedt daartoe alle ruimte. Behalve eerste adviseur van het bestuur en integraal leidinggevende van de organisatie is de directeur ook formeel Rijks- en Gemeentearchivaris. U krijgt een aanstelling als directeur Groninger Archieven in schaal 15. U stuurt uw sollicitatie met curriculum vitae voor 14 mei aan Human Capital Group/Executive Search, Postbus 305, 3730 AH De Bilt, ter attentie van drs M.M. van Zuijlen. Telefoon 030 - 220 92 09. E-mail: executive-search@deloitte.nl Menselijk kapitaal vraagt om een zorgvuldige manier van investeren. Human Capital Group, onderdeel van Deloitte Touche, adviseert en ondersteunt haar opdracht gevers op het terrein van Human Resources en wel in de volle breedte. Wij richten ons op praktische en haalbare oplossingen voor het optimaal inzetten van menselijk kapitaal. Wij zijn experts in het vinden, binden en boeien van mensen voor uw organisatie. Search en Selection (onderdeel van de Human Capital Group Adviespraktijk) richt zich zowel op het vinden en selecteren van passende kandidaten voor zware staf-, lijn- en bestuursfuncties in de private en publieke sector alsook op het aantrekken van talentvolle starters op HBO en academisch niveau. www.deloitte.nl/humancapitalgroup Amsterdam, De Bilt, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht en Zwolle I LA» J ij «■Ex FRAGMENTEN Door Caspar van Heel* nieuwe gemeentegrens vervallen gemeentegrens Nieuwe gemeentelijke indeling in Overijssel (vanaf 1-1-2001) *Caspar van Heel is sinds 1974 provinciaal archiefinspecteur in Overijssel. juni 2001

Archievenblad | 2001 | | pagina 1