HHÜHHHIh uteratuur KIJK ONS! _l Kees Vossestein, Verwisselde loterijbriefjes. Montfoort 1783-1803. Ineke Strouken, KIJK ONS! Een kijkje in het dagelijks leven van Nederlanders anno 2000. Biografisch woordenboek Gelderland. Bekende en onbekende mannen en vrouwen uit de Gelderse geschiedenis. 34 Roel Grit, Informatiemanagement. Charles M. Dollar, Authentic electronic records: Strategies for long term access. Authentic Electronic Records: 35 Venvissclde loterijbriefjes cJVl onlfoort 1783-1803 Kees Vossistiin Verloren, Hilversum ISBN 90-6550-068-5, 207 blz., ƒ40,- De vondst van stukjes familiearchief (een testament, instructie voor de func tie van rentmeester, ontslagbrief) bracht de auteur tot verder archiefonderzoek in het gemeentearchief van Montfoort om politieke verwikkelingen aan het einde van de achttiende eeuw te achterhalen in die gemeente. Het vlot en boeiend geschreven boek valt in twee delen uit een met elk een persoon als onderwerp: Jan Storij (1783-1788/89) en Joseph Kabos (1795-1803). Jan Storij is een aris tocratische patriot en Joseph Kabos is een schout die door alle politieke ont wikkelingen zijn macht verliest. Het is een boeiend verhaal met aandacht voor een kleine groep inwoners, voor hun politieke en familiale relaties en hun maatschappelijk functioneren. De titel van het boek is gebaseerd op een geval van fraude met loterijbriefjes van een van de hoofdpersonen in het boek. Het boek is volledig gebaseerd op bronnen uit de periode 1783-1803. Naast de vroedschapnotulen van Montfoort raad pleegde de auteur notariële archieven, het oud-rechterlijke archief en enkele familiearchieven in Het Utrechts Archief. Nederlands Centrum voor Volkscultuur, Utrecht, 2001 ISBN 90-71840-48-4, 174 blz. (950 foto's), f 39.50 Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur vindt dat het dagelijks leven een verwaarloosd aspect is in de geschiedschrijving. De alledaagse din gen van gewone mensen worden niet opgetekend in de archieven. Om dit gemis op te vangen heeft de stichting Nederlanders opgeroepen foto's van het dagelijkse leven op te sturen. Honderden mensen hebben gereageerd en foto's over school, werk, vrije tijd, eten, koffie drinken, slapen, opstaan en feesten opgestuurd. Een tentoonstelling van alle foto's is tot en met 1 september 2001 te zien in het Zaans Museum (Zaanse Schans). De foto's worden over gedragen aan de rijksarchieven. Een selectie van de foto's is opgenomen in een publicatie getiteld: KIJK ONS! De foto's zijn thematisch ingedeeld en van commentaar voorzien. Het is een mooi boek geworden, het is een fotoarchief voor de toekomstige generatie. Verloren, Hilversum, 2000 ISBN 90-6550-624-1, 117 blz., ƒ30,85 Dit deel bevat 42 korte biografieën van personen die op een of andere manier een rol hebben gespeeld in de Gelderse geschiedenis. Bij elke levens schets is een illustratie in de vorm van een portret of andere toepasselijke illus tratie opgenomen. De biografieën zijn van zeer uiteenlopende persoonlijkhe den. Aan bod komen onder andere een filosoof, een zeerover, een gifmengster, patriotten, prinsgezinden, een indus trieel, civiel ingenieur, een missionaris en een feministische schrijfster. De redactie van deze uitgave merkt op dat er oneven wichtigheden en hiaten bestaan in de selectie van geportretteerde personen. Vrouwen en tal van beroepsgroepen ont breken. Het is jammer dat de bijdragen in alfabetische volgorde staan afgedrukt. Voor de lezer zou het misschien prettiger zijn als de biografieën per tijdsperiode waren gerangschikt. archievenblad Wolters Noordhoff, Groningen, 2000 ISBN 90-01-34784-3, 207 blz. De publicatie Informatiemanagement is niet geschreven voor automatiserings deskundigen, maar voor mensen die met automatiseerders aan de slag moeten. Het boek valt in twee delen uiteen. Het eerste deel geeft een overzicht van het vakge bied informatiekunde en automatisering. Op een eenvoudige en overzichtelijke wijze wordt aandacht besteed aan organi saties en informatie, hardware en soft ware, informatiesystemen, netwerken en internet en de opslag en het gebruik van gegevens. Veel termen worden uitgelegd. In het tweede deel van het boek wordt een aantal praktische instrumenten aan geboden om automatiseringsprojecten aan te pakken. Zo komen onder meer aan de orde: het opstellen van een informa tieplan voor een organisatie, het doen van informatievooronderzoek en het schrijven van een functioneel ontwerp voor een nieuw informatiesysteem. Het boek wordt gepresenteerd als leerboek met vragen en opdrachten en geeft een leesbaar overzicht van het vakgebied informatiekunde. Figuur 3.1 Componenten van een geautomatiseerd informatiesysteem Gegevensverwerking apparatuur en middelen computerprogramma's Chicago, 2000 ISBN 0-9700640-0-4, 248 pagina's, ca. f 170,- Dit boek biedt voor iedereen die als half-deskundige of halve amateur met het probleem van elektronische archie ven te maken krijgt een nuttige inlei ding, die vele gaten in de elementaire basiskennis opvult. Hoofdstuk 1 bevat definities, waarbij onder andere het ver schil tussen formaat en programmatuur duidelijk wordt uitgelegd, en dus ook dat tussen (her)formateren, conversie en migratie. Hoofdstuk 2 bespreekt de mogelijkheden voor blijvende bewaring bij de huidige stand van de techniek, waarschuwt voor vele valkuilen en geeft spelden om commerciële luchtballonne tjes door te prikken. Hoofdstuk 3 baseert zich op de voorgaande twee richtlijnen en hoofdstuk 4 op het opzetten van een programma. Er is, voor zover ik kan beoordelen, een relevante bibliografie opgenomen die niet alleen uit websites bestaat maar ook een aantal nuttige appendices bevat. De eerste appendix is een syllabus elementaire computertechnologie, die beter als inleiding had kunnen funge ren. Een opvallende trek is het negatieve oordeel over de geschiktheid van de in eigen productie te maken WORM-schijf- jes en van herbeschrijfbare cd's. Voor de echte cd-rom wordt gewaarschuwd om de stand van de techniek met wantrou wen te volgen, zeker als het om langdu rige bewaring gaat. Een tweede opmer kelijke trek is het volstrekt negatieve advies over het gebruik van de algemeen gangbare computerprogrammatuur PDF voor langdurige bewaring, en wel omdat Adobe de langdurige bruikbaarheid van oudere versies van de Acrobat-reader waarschijnlijk niet kan of wil garande ren. Voor ons is dit vooral relevant omdat de ontwerp-ministeriële regeling ex artikel 12 van het Archiefbesluit 1995 PDF ongeveer voorschrijft. Een buitengewoon nuttige appen dix is ook nummer vier met een kosten berekening voor digitale duurzaamheid. Daaruit blijkt dat de digitale bewaring van een bestand, dat bij afdrukken op papier circa 1 strekkende meter zou omvatten, in het ongunstigste geval budgettair neutraal is ten opzichte van bewaring op papier. Grotere bestanden zijn goedkoper in digitale vorm te bewa ren dan op papier. Verder is er een appendix waarin bewaarcondities wor den afgezet tegen de houdbaarheidster mijn van magnetische en optische bestanden. Arnold den Teuling Strategies for Long-Term Access oniiniml moot noimiGonl ïmnoto aiuniooii □uiiDuiinniaiQ, ujinnioonin' ïioioióino uiaunninii uuiiumiooicmi juni 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 17