Het zelfbeeld en imago van archivarissen in de VI Isidorus en 'onze' Laurentius nieuws uit het veld Sommige archivarissen sprongen een gat in de lucht bij het lezen van de passa ge over Isidorus in het artikel van Pieter Koenders Archievenblad 104/10). Zij dachten namelijk met de beschermheili ge van de archivarissen van doen te heb ben. Niets is minder waar. Sinds jaar en dag blijkt de heilige Laurentius de patroonheilige van de archivarissen te zijn. Dat hij tevens beschermheilige is van een hele sliert aan andere beroeps groepen, zoals Pieter Koenders opsomt, doet daar niets aan af. Voor archivarissen uit Brabant komt dit niet als een verrassing. Laurentius was in de derde eeuw na Christus bibliothecaris en archivaris in Rome. Hij vond de dood op de brandstapel, maar dat heeft verder niets met het archivarisschap te maken. De Kring van archivarissen in Noord- Brabant houdt de heilige Laurentius al zo'n veertig jaar in ere. Dit gebeurt niet op het eigenlijke feest van Laurentius (10 augustus), want dit valt in de vakantie- tijd en dan is er niemand om het te vie ren. Dus viert men feest ter gelegenheid van de trcinslatio, de overbrenging van het gebeente van de heilige Laurentius, in het voorjaar. Dit jaar vond het uitstap je voor de personeelsleden van de archie ven in Noord-Brabant plaats op 27 maart. De paus overweegt Isidorus van Sevilla aan te wijzen als beschermheilige van het internet en computergebruikers. Isidorus werd geboren in Sevilla in 556 en stierf op 4 april 630. Hij was een vooraan staand intellectueel die de Etymologiae samenstelde, een twintigdelige encyclo pedie met een overzicht van de kennis van de wereld. Mocht u klachten hebben over internet, dan weet u wat te doen: een schietgebedje tot Isidorus doet (wel licht) wonderen. Conservatie Xantener boeken in Nederland Tienduizend zeldzame en kostbare boeken uit de zestiende en zeventiende eeuw, eigendom van de Duitse Xantener Stiftsbibliothek, worden in Nederland geconserveerd. In november 2000 is het Restauratie Atelier Sterken uit Ugchelen begonnen aan deze megaklus. De pre-res- tauratie zal zeker drie jaar gaan duren. Onder de te restaureren boekwerken bevinden zich ongeveer 450 incunabelen en 150 liturgische en wereldlijke hand schriften. Restaurateur Jan Sterken licht toe, dat het de eerste maal is dat de boe ken de bibliotheek verlaten. De boeken behoeven dringend restauratie, er is nooit iets aan gedaan, zelfs niet na het bombarderen van de bibliotheek in de Tweede Wereldoorlog. Sterken zal de fei telijke restauratie nog niet ter hand nemen. De operatie is erop gericht de materiële achteruitgang van de verzame ling een halt toe te roepen. De boeken worden in vijf categorieën verdeeld, van normale gebruiks- schade, via aantas ting door schimmel en/of insecten tot de zware schadege vallen. Bij elke vorm van aantas ting horen verschil lende behandelme thoden, waaronder het verdringen van zuurstof en het invriezen tot minus 33 graden. De boe ken kunnen niet allemaal tegelijk gemist worden door de bibliotheek. Daarom zal restaurator Jan Sterken de komende jaren om de week naar Xanten rijden om een deel van de boeken op te halen en in spe ciale klimaatkisten naar Nederland te vervoeren. De daadwerkelijk restauratie gebeurt in het atelier in Ugchelen. Op cultuurnet wordt u op de hoogte gehouden van de vorderingen van het project: www.cuItuumet.n 1/Xanten/ Vrienden van de Archieven ontsluiten Friese bevolkingsad ministratie van voor 1811 De index op Doop-, Trouw- en Lidmatenregisters in Friesland is ontsloten en beschikbaar voor genealogen en andere onderzoe kers. Op initiatief van de stichting Freonen fan de Argiven yn Fryslan is sinds 1983 gewerkt aan de ver vaardiging van betrouwbare in dexen op deze registers in Friesland. Honderden vrijwilligers ontsloten ruim duizend registers uit de perio de 1600-1811. Met het gereedko men van de index op de huwelijks- registers van Leeuwarden werd deze enorme klus voltooid. De indexen zijn te raadplegen via internet en op de studiezalen van de Friese archieven. De index op de akten van de Burgerlijke Stand na 1811 was met Simmer2000 al beschikbaar. Hier door was het stamboomonderzoek in Friesland al veel gemakkelijker geworden. De registers van dopen, huwelijken en lidmaten werden voor 1811 door de kerken bijgehou den. Het rijk vorderde deze registers als voorgangers van de burgerlijke stand en deponeerde die uiteinde lijk bij de rijks- en gemeentearchie ven. Het zoeken naar personen in deze registers was een tijdrovende zaak omdat ze in het algemeen chronologisch waren opgezet en niet alfabetisch. De Stichting Freonen fan de Argiven werkt vanaf de oprichting in 1983 aan de indi- cering. De introductie van de com puter heeft het werk in een stroom versnelling gebracht. Aan het einde van het project is al het werk dat al met de pen of de typemachine was gemaakt alsnog ingevoerd in de computer. Het gaat om een bestand van ruwweg 2,5 miljoen namen. nieuws uit het veld Charles R. Schultz, Amerikaans hoog leraar en archivaris aan de Texas A&M Universiteit, herhaalde vorig jaar een enquête onder Amerikaanse archivarissen over hun zelfbeeld. Schultz legde in 1995-1996 aan Ameri kaanse archivarissen op papier acht vra gen voor over hun zelfbeeld en het beeld dat familieleden en buitenstaanders heb ben van een archivaris. In 2000 herhaalde hij deze enquête via het web. Schultz stel de de volgende vragen: 1. Wist je wat een archivaris was voordat je je eerste baan als archivaris kreeg? 2. Wist je wat een archivaris was voor je je 'college' had afgemaakt? 3. Wist je wat een archivaris was toen je nog naar 'high school' ging? 4. Weten je ouders wat een archivaris is? 5. Wisten je ouders wat een archivaris was voor je er zelf een werd? 6. Weten je buren wat een archivaris is? 7. Wisten ze dat voor ze jou leerden ken nen? 8. Hoe oud ben je? Collega Peter Kurilecz zette deze vragen op de Archives Listservice van het web en vulde ze met nog een aantal vragen aan. Hun gezamenlijke uitkomsten volgen hieronder. Het grootste percentage van de antwoor den was afkomstig van archivarissen in de leeftijdsgroep van dertig tot veertig jaar (vraag 8). Opvallend was verder de afname van de respons onder oudere archivarissen en de toename onder jongere archivaris sen. Schultz wijdt dat laatste aan het feit dat jonge mensen beter overweg kunnen met digitaal aangeboden onderzoeken. Op vraag 1 antwoordde meer dan 80 pro cent in alle leeftijden dat men wist wat het beroep inhield. Bij vraag 2 waren het vooral de leeftijdsca tegorieën twintig tot en met vijftig die met 'ja' hoog scoorden. Op vraag 3 was de respons van de vijfigers het hoogst bij 'ja' maar het merendeel van de mensen wist niet wat het beroep inhield toen ze nog op highschool zaten. Met name de ouders van de leeftijdsgroe pen dertigers en veertigers zijn bekend met het beroep (vraag 4). Uit de respons op vraag 5 btijkt dat het met name de ouders van de jongste leeftijdsca tegorie wisten wat voor werk een archiva ris doet voor hun kind er zelf een werd. Buren van alle leeftijdsgroepen wisten met behoorlijke meerderheid niet wat een archivaris doet, aldus het antwoord op vraag 6. En ze wisten dat merendeels ook niet (vraag 7) voor ze kennis maakten met hun buurman/-vrouw, de archivaris. Op de aanvullende vragen van Peter Kurilecz kwamen wat aardige antwoorden naar voren. Zo denken nogal wat archiva rissen dat het publiek vindt dat archieven 'koude, muffige, stoffige plaatsen zijn die oude documenten bevatten'. Schultz vindt het daarom hoog tijd worden dat archivarissen dat beeld helpen veranderen en meent dat archivarissen dat beeld zelf tot nu toe in stand hebben gehouden. Op een andere vraag van Kurilecz werd door meer dan vijftig procent geantwoord dat krantenberichten niet goed weergeven wat archieven behelzen. Hiervan vindt Schultz dat het aan de archivaris is om daar wat aan te doen en wel door eenvou digweg een artikel te schrijven over de archieven die je beheert en over het werk van de archivaris. Tal van respondenten kwamen met aan vullende informatie en suggesties. Hieruit destilleerde Schultz een aantal ideeën die gerealiseerd moeten worden om het zelf beeld van de archivaris op te poetsen en het archiefwezen in het algemeen aan een glanzend imago te helpen. De Amerikaanse president en het Congres moeten er via wetgeving voor zorgen dat er een jaarlijks terugkerende federale Nationale Archiefweek komt. De afzon derlijke staten kunnen dat op hun niveau doen. Een alternatief is dat de Inter national Council on Archives (1CA) zich daarvoor in gaat zetten. Lest best zijn het de archivarissen zelf die moeite moeten doen om via propaganda op scholen aan kinderen en hun ouders en via de media duidelijk te maken wat voor mooi beroep ze hebben. Uiteraard moeten ze zichzelf en hun archieven ook promo ten bij buren en familieleden. Het imago van de archivaris verandert alleen maar, aldus Schultz, als de archivaris daar zelf wat aan doet. Door zich extraverter op te stellen zou er al heel wat veranderen. Krantenbank - digitale knipsels voor iedereen De digitale archieven van de belang rijkste landelijke dagbladen zijn medio 2001 beschikbaar voor alle openbare- bibliotheekbezoekers. De Nederlandse PersDatabank en NBLC, de branchever eniging van openbare bibliotheken, heb ben hierover een overeenkomst gesloten. Krantenbank is een dienst van de Nederlandse PersDatabank waarmee het mogelijk is on line te zoeken in de digita le edities van Algemeen Dagblad, de Volkskrant, NRC Handelsblad, Het Parool en Trouw. Ook zijn de archieven van zakelijke tijdschriften en persbureaus in de databank aanwezig. De oudste digitale 'knipsels' zijn tien jaar oud en afkomstig van NRC Handelsblad. De krantenbank wordt al bijna een jaar veelvuldig gebruikt door bezoekers van de bibliothe ken met een wetenschappelijke steun functie. Zoeken in de Krantenbank is net zo een voudig als met een zoekmachine op internet. Gezocht kan worden op ver schillende trefwoorden en op datum van verschijnen. Het is ook mogelijk te kie zen in welke krant(en) men wil zoeken. Zo wordt het mogelijk alle artikelen over het gezochte onderwerp te vinden. Aan de Krantenbank zal dagelijks 'de krant van gisteren' worden toegevoegd. De Nederlandse PersDatabank exploiteert het omvangrijkste digitale persarchief in Nederland en kan ruim 4 miljoen artike len leveren. NIEUWS u i t archievenblad april 2ooi het veld Door Patricia Böschen Uitkomsten april 2ooi www.persdata.nl archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 3