O Tentoonstellingen R] b O Cursussen 2001 BINNEN- E BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Bijeenkomsten 40 agenda Agenda buitenland Bijeenkomsten KVAN 41 Tot 30 april Stap in een schilderij Een tentoonstelling speciaal voor kinderen. Zij maken aan de hand van schilderijen en voorwerpen uit het muse um kennis met het dagelijks leven in de zeventiende eeuw. Stadsmuseum Ijsselstein, Walkade 2, Ijsselstein Info: tel. (030) 688 68 00 www.stadsmuseum.nl Tot 7 mei Rondvaart door Amsterdamse grachten, 1947 Foto:W. van der Randen SFA De vier elementen 75 jaar bewaren in het Spaarnestad Fotoarchief Een uitgebreide kennismaking met het Spaarnestad Fotoarchief. De elemen ten aarde, lucht, water en vuur uit de klassieke stoffenleer blijken een belang rijk onderwerp voor vele foto's uit de col lectie van Spaarnestad Fotoarchief. De foto's zijn afkomstig uit het fotoarchief van weekbladen en tijdschriften die door uitgeverij De Spaarnestad werden uitge geven. Spaarnsestad Fotoarchief, Groot Heiligland 47, Haarlem Info: tel. (023) 518 51 52 Tot 5 juni Betoverend Blik Blik als verpak kingsmateriaal bood fabrikanten de moge lijkheid om blijvend reclame te maken (zodat vandaag elke rommelmarkt opgeluisterd is met enkele kramen sierblik, van Droste tot Van Nelle Koffie). De tentoonstelling toont niet alleen blik, maar informeert ook over het materiaal en over de technieken om blik te bedrukken. Speelgoed- en blikmuseum, Brink 47, Deventer Info: tel. (0570) 69 37 84 e-mail: deventermusea@home.nl Tot 24 juni Eerst ghedruckt 250 Placcaten: de Middel burgse drukkersfamilie Moulert 1597-1646 De geschiedenis van de boekdruk kunst, de uitgeverij en de boekhandel in de zeventiende eeuw aan de hand van de Middelburgse drukkersfamilie Moulert. Drie generaties Moulert leverden druk werk aan de Staten van Zeeland, waaron der plakkaten met geboden en ordon nanties. Het drukkersbedrijf herleeft in de kelders van het archief. U kunt zelf een 'restauratie-plakkaat' kopen ter ondersteuning van de restauratie van de zwaar beschadigde Cochenille-register- band. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 62 88 00, e-mail: info@zeeuwsarchief.nl www.zeeuwsarchief.nl Syccn Muufcn. Om Jc<r Ordiiuiii Jet f.J. M..; 18 en 23 april Inrichten van vitrines: presentatie en preventieve conservering Tentoongesteld materiaal staat onder invloed van licht, temperatuur en lucht vochtigheid. Zaken als het microklimaat en de voor- en nadelen van bufferen van vitrines komen uitgebreid aan de orde op 18 april. De week daarna, op 23 april, draait het voornamelijk om het visuele aspect. Getoond wordt hoe met eenvou dige middelen en materialen vitrines professioneel kunnen worden ingericht. De workshops (10.00-17.00 uur) kunnen ook afzonderlijk worden gevolgd. Prijs 95,- per dag, inclusief lunch en syllabus. Erfgoedhuis Zuid-Holland, Breestraat 59, Leiden Info: tel. (071) 5133739 e-mail: secr@erfgoedhuis-zh,nl 20 april Studiedag 'Het beeld van de regio, film en geschiedenis' Binnen de historische wetenschap is de laatste decennia steeds meer aandacht ontstaan voor de waarde van audiovisu eel materiaal als bron. Dit heeft geleid tot professionalisering in het beheer van de grote nationale collecties. Ook in de regio deed deze ontwikkeling zich voor, zij het in mindere mate. Het Fries Genootschap organiseert in samenwerking met het Fries Filmarchief, de Fryske Akademy, Omrop Fryslan en het Ryksargyf een studiedag over de rela tie tussen film en het historisch bedrijf. 'It Aljemint', Fryske Akademy, Leeuwarden Info: Siem van der Woude, tel. (058) 212 71 03 e-mail: info@ryksargyf.org Aanmelden bij het Ryksargyf, t.a.v. Siem van der Woude, Postbus 2637, 8901 AC Leeuwarden. Kosten: 25,- (inclusief lunch en drankje). 15 mei Algemene Ledenvergadering DIVA en studiemid dag Archieven en educatie Tijdens deze eerste Algemene Ledenvergadering van vereniging DIVA heeft de verkiezing van het nieuwe bestuur plaats. De vergadering is toegan kelijk voor leden van de vereniging, die een uitnodiging ontvangen. Het middag programma over 'Archieven en educatie' is toegankelijk voor eenieder die werk zaam is in de DIV- en archiefsector. Amsterdam Programma en locatie worden nader bekend gemaakt. Info: DIVA, tel. (020) 462 77 20 diva@divakoepl.nl, www.divakoepel.nl archievenblad april 2001 18 mei Kennisoverdracht is basis behoud Cultureel Erfgoed De ervaring en ken nis over cultureel erfgoed nemen elke dag toe. Tijdens deze studiedag presenteren kennisinsti tuten zich aan beheerders en hoeders van het cultu reel erfgoed. Verbetering van de kennisuitwisse ling staat centraal. Doelgroep zijn erf goed- en monumenteninstellingen. De dag is ook van belang voor medewerkers erfgoededucatie van archieven. De Nederlandse Restauratiebeurs, Brabanthallen, Den Bosch Kosten: 295,- per dagdeel; f 495,- voor gehele dag. Aanmelden: tel. (055) 522 64 63 e-mail: info@swotorganisatieadvies.nl www.swotorganisatieadvies.nl 1 7 juni Handvest Dienstverlening Presentatie van het Rotterdamse handvest dienstverlening. Hierbij maakt DIVA haar plannen voor de verdere implementatie van het Handvest Dienst verlening bekend. De dag is bedoeld voor dienstverleners in archieven. Gemeentearchief Rotterdam Toegangsprijs: geen Info: tel. (020) 462 77 20, diva@divakoe- pel.nl, www.divakoepel.nl 12 juni Landelijke bijeenkomst archiefbestel Deze bijeenkomst is het vervolg op de discussie over het archiefbestel die met het rapport Archieven in de etalage is ingezet. De organisatie is in handen van DIVA, de uitvoering wordt verzorgd door de beroepsverenigingen KVAN, NVBA en SOD. De thema's kwaliteitsnormen, samenwer king, bestuurlijke verantwoordelijkheid en toezicht worden uitgewerkt. De dag is bedoeld voor iedereen werk HF NEDER1 ANDSE RESTAURATIEBEURS UtkkUB KStMUttic, monwnaitaizoig en anuenxriiig ailiunvl Cjfjofrf 17-18-19 Mei ■*- BRABANTHAL Hertogenbosch zaam in de archiefsector en ook interes sant voor andere erfgoedsectoren. Amsterdam Nadere informatie en programma volgen in mei. Toegang: gratis Info: www.divakoepel.nl Zesde congres Archivschule Marburg Zoekmachines, on-line-search en portalen. De Internettoepassingen voor Archieven Een uitgebreid programma met op woensdag 9 mei internationale bijdra gen. Op donderdag 10 mei projectgroe pen. Routebeschrijving: www.ccmr.de Toegangsprijzen: 60 tot 80 DM per dag. Softwarecenter Marburg Info en aanmelding: kieselba@mailer.uni- marburg.de 19 mei 'Tag der Archive' De eerste nationale archievendag van Duitsland wordt georganiseerd door de Vorstand des Vereins deutscher Archivare (VdA). De archieven houden open dag voor iedereen. www.archive.nrw.de/neues/tagderarchive m Bijdrage aan tongres j Voorjaar 2002 Congres 'Archivpadagogik' De Duitse archivarissenvereniging zal in het voorjaar van 2002 een congres organiseren met dit thema. De voorberei dingen zijn reeds begonnen. U kunt informatie vergaren en ideeën aanleve ren via de website. www.archivpaedagogen.de/allgemei/DMAS- TER.htm 18 april Workshop PIVOT in de praktijk. Ordenen en selec teren op basis van processen Workshop over gebruik van Basis Selectie Documenten in de documentaire informatievoorziening, de relatie tussen BSD en werkprocessen. Doelgroep: lei dinggevenden in DIV. Kosten: 495,- SOD-Opleidingcentrum, Woerden Info: SOD-Opleidingscentrum, tel. (0348) 42 99 33, fax (0348) 42 99 10 20 april Algemene Ledenvergaderingen discussie over Archieflexicon De leden ontvangen bij dit nummer het jaarverslag. Afsluitend organiseert de KVAN een dis cussie met auteur Arnold den Teuling en leden van de begeleidingscommissie, onder wie Rudi van Maanen. De concept tekst van het Archieflexicon staat op de website van de KVAN www.kvan.nl, U bent van harte uitgenodigd de tekst te lezen en commentaar te leveren. Gemeentearchief Amsterdam, Amsteldijk 67, Amsterdam I 6 juni Studiedag sportarchieven Archieven van sportinstellingen worden vaak slecht bewaard en zijn daar door niet beschikbaar voor onderzoek. Tegelijkertijd heeft het publiek een groei ende belangstelling voor de geschiedenis van sport als maatschappelijk verschijn sel. Reden genoeg om sportarchieven onder de aandacht van archivarissen te brengen. Organisatie: Sectie Particuliere Archieven (KVAN), CANNET en Stichting De Sportwereld Aanvang: 11.30 uur met de ledenvergaderin gen van SPArc en CANNET. Vak Zuid in het Olympisch Stadion in Amsterdam Info: e-mail: bureau@kvan.nl april 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 20