^>7 werkweek van een Brainport voor nieuwe ontwikkelingen Welke archief specialist beheerst de informatiestroom? Ministerie van Verkeer en Waterstaat het dagboek van: Maandag. Om 8.20 uur arriveer ik op het werk. Aangezien ik zomer en winter naar kantoor fiets (8 km), tut ik me na aankomst altijd even op. Onze nieuwe stagiair Informatiedienstverlening en management (Hogeschool Brabant) zit al op me te wachten. We drinken een kopje koffie en spreken concreet het program ma van zijn eerste werkweek door. Hierna geef ik hem over aan een collega voor een rondje door het huis. Om 10.00 uur heb ik een overleg met mijn leiding gevende. Wij zijn ditmaal snel klaar. Tegen de middag informeert een klant naar de mogelijkheid om de expositie panelen op onze leeszaal tijdelijk te gebruiken voor een levensschets van de H. Hartkerk (een al jaren met sloop bedreigde kerk in Breda). Ik zeg haar onze medewerking toe. Ik haast me nu om gebak te gaan halen. Ik werd gisteren namelijk 44 jaar, reden genoeg om iets lekkers te regelen. Kort erna woon ik een demonstratie bij van een bedrijf dat zich specialiseert in geo-informatie. De demo- cd met historische kaarten neem ik mee naar huis om in alle rust te bekijken. Van 14.00-15.30 uur hebben we een overleg van directie en leidinggevenden. Meteen weer een kans om kennis te maken met mijn nieuwe vakdirecteur, Daan Hertogs. Ik doe mededelingen over een fotofesti val, de vierde Historische Markt op Open Monumentendag 2001 (ons jaarlijks publieksevenement), de honorering van bedrijfsinvesteringen voor nieuwe boe kenkasten voor de studiezalen en bij scholing van personeel. De vergadering verloopt vlotjes. Ik bekijk dan nog mijn e-mails en check mijn brievenbakje. De werkdag zit erop. Dinsdag. Vóór 8.30 uur zit ik achter mijn bureau. We beginnen met het sectieover- leg. We praten over de RSI-problematiek naar aanleiding van een uitleg door een Arbo-coördinator. We spreken af om bij zonder goed te letten op de werkhouding achter de pc én op voldoende afwisseling in het werk. Ik druk iedereen op het hart om alert te blijven op RSI-signalen. Hierna praat ik met een collega van het RHC Tilburg over een gezamenlijke expo sitie, begin mei, over het vervoer in het verleden tussen Breda en Tilburg v.v. Tussentijds geef ik me bij een collega op voor een themabijeenkomst over duur zaamheid van digitale bestanden. Dan lees en beantwoord ik e-mails en neem de inlichtingencorrespondentie door. Ik loop vervolgens naar het oude stadhuis voor een interne themamiddag over de RHC-ontwikkelingen. Een interessante middag. Meer zeg ik er niet over, behalve dat de broodjes gezond uitstekend smaakten. Woensdag. Het allereerste wat ik doe op mijn werk is een kop koffie pakken. Ik worstel me door brieven, faxen, e-mails en interne memo's. Ik geef mijn afspra ken door en informeer naar een zieke col lega, die herstelt van een operatie. Dan herinner ik me het verzoek van het Noordbrabants Museum. Het betreft een bepaalde foto van een automatiek, om streeks 1960, uit een negatievencollectie van een persfotograaf, ruim 180.000 stuks. Ik ben de enige die deze foto ooit gezien heeft! Aangezien deze collectie nog niet toegankelijk is, wordt het echt speurwerk. Na een uur heb ik de foto gevonden. Het had ook binnen vijf minuten kunnen zijn, maar een collega is zo handig geweest om de betreffende archiefdoos onder haar bureau te ver stoppen. En ja, daar had ik niet gezocht. Ik stuur de foto meteen naar het Noordbrabants Museum. Tegen elven praat ik met een voorlichter van de gemeente. Een door ons gemaakte bro chure over de geschiedenis van de stad moet herdrukt worden. Zullen we niet meteen wat wijzigingen doorvoeren en actualiteiten toevoegen? U snapt wel, dat hangt van het kostenplaatje af. Er liggen inlichtingenbrieven op mijn bureau om door te lezen en te ondertekenen. Dan stap ik op de fiets. Ik moet om 14.00 uur in Zevenbergen zijn voor een overleg over huizenonderzoek. Wij hebben regel matig overleg over allerlei cultuureduca tieve activiteiten met alle in West- Brabant werkzame archiefinstellingen. Leerzaam, informatief én gezellig. Met het oog op komende Open Monumen tendag, thema monumentaal wonen, is het idee geopperd om iets met de geschiedenis van huizen te ondernemen. Na een uurtje brainstormen is duidelijk wat we gaan uitwerken: een klantvrien delijke brochure over de meest gangbare bronnen voor huizenonderzoek. We stel len een tijdschema op en verdelen de taken. Omdat ik bijna in Etten-Leur woon fiets ik vanuit Zevenbergen direct huiswaarts, genietend van het land schap. Donderdag. Ook deze ochtend begin ik met koffie, correspondentie en e-mails. Die verdraaide postbus zit alweer vol. Tussendoor regel ik nog de uitlening van videobanden en verzamel ik mijn verga derstukken voor een overleg over het scannen van beeldmateriaal. Wat onze klanten op lees- en studiezalen willen is het bekijken van plaatjes alsof men in een fotoalbum bladert. Deze wens probe ren we in vervulling te laten gaan. Tegen de middag praat ik onze stagiair Sebas- tiaan bij. De rest van de dag is gevuld met het inplannen van afspraken, wat inter ne memo's maken, een rondje langs de lees- en studiezalen en bijpraten met coördinator Connie Buijsen, onder ande re over het kennismakingsbezoek van gymnasiasten aan het Stadsarchief, dat al te luidruchtig is verlopen. De week zit erop, want morgen, vrijdag, heb ik een vrije dag. Het Ministerie van Verkeer Waterstaat speelt een essentiële rol bij de inrichting van Nederland. Het gaat om beslissingen integreert ze in het denken en doen van IM. Daarbij is volop ruimte voor eigen initiatief en voor bijdragen aan de ontwikkeling van organisatie en cultuur. Opleidingsfaciliteiten vormen een belangrijk element van het personeelsbeleid. U kunt de invulling van de 36-urige werkweek in overleg aanpassen aan uw privé-situatie. Kinderopvang en ouderschapsverlof zijn goed geregeld, evenals materiële zaken zoals PC-privé regeling en spaarloon. Vanwege de aard van de functie is een veiligheidsonderzoek noodzakelijk. Uw bruto maandsalaris bedraagt maximaal 5.665,- (salaris schaal 8) bij een 36-urige werkweek. Voor meer informatie kunt u bellen met mevrouw drs. I.E. Hajema, Hoofd Informatiemanagement, telefoon 070- 351 65 33. Uw schriftelijke sollicitatie stuurt u, onder vermelding van het vacaturenummer DGTP 01-01, bin nen 14 dagen aan het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, Directoraat- Generaal Telecommunicatie en Post, Stafafdeling Personeel en Organisatie, aan dhr L.K. Pomp, Postbus 20903, 2500 EX Den Haag. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. met ingrijpende consequenties voor infrastructuur, communicatie en mobiliteit. Stof tot nadenken en samenwerken voor pro fessionals uit vele disciplines: initiatiefrijke, omgevingsgerichte vakmensen met een open stijl van communiceren. Wat zij vandaag bedenken, is morgen praktijk: van hogesnelheidslijn tot elektronische snelweg, van groen hart tot verkeersaders, van water tot luchtruim. Van een technisch georiënteerde organi satie transformeert V&W steeds meer naar een innovatief ingestelde breed maatschappelijke, multidisciplinaire brainport. Archiefbeheerder: digitali sering, beheer en uitvoering Vacaturenummer DGTP 07-07 Als modern archiefbeheerder levert u een bijdrage aan informatie analyse en definiëring van informatie- en kennissystemen. U structureert de archieffunctie en ondersteunt de in voering van digitaal archiveren door procesdenken en inpassing in de automatisering. U bevordert optimale toegankelijkheid en optimaal ge schoonde archieven, vormt en ordent dossiers. U neemt decentrale archie ven op in het grote geheel en bereidt de overdracht voor aan het Algemeen Rijksarchief. Voorts assisteert u in- en externe onderzoekers. U heeft een HBO werk- en denkniveau, praktische ervaring met de PIVOT-methodiek en kennis van informatiebehoefte en de organisatie van zoeksystemen. In de operationele sfeer bent u oplos singsgericht, pragmatisch, pro-actief en flexibel. Uw brains voor V&W Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat biedt u een verantwoorde lijke en zelfstandige baan met maat schappelijke relevantie. U reageert alert op signalen uit de omgeving en De kracht van Nederland in telecommunicatie en post Nergens verleggen de grenzen zich zo snel als op de markten voor tele communicatie en post. De dynamiek van de internationale concurrentie is dagelijks aan de orde bij het Direc toraat-Generaal Telecommunicatie en Post (DGTP). DGTP zorgt voor beleid en kaders, waarbinnen maatschappelijk ver antwoorde voorzieningen tot stand komen voor telecommunicatie, te lematica en postdiensten. Centrale doelstelling is de versterking van de concurrentiepositie van Nederland en de (inter)nationale positie van ons bedrijfsleven. Dit werk wordt ondersteund van uit de stafafdeling Advies en Services (XA), waarbinnen de afdeling Infor matiemanagement (1M) verwerking, beheer, toegang tot en leverantie van informatie waarborgt en verzorgt. FRAGMENTEN Door Marie-Louise van den Wijngaard Marie-Louise van den Wijngaard is hoofd externe dienstverlening van de sectie Stadsarchief in Breda. Foto: Marjolein Neervens archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 1