OMDAT RUIMTE KOST GELD KARDEX "ÜÜÉI VERDIENT U MET KARDEX Kardex Lektriever® Antwoordcoupon Stuur mij a.u.b. informatie over: Scheepvaart voor de lens. Maritieme fotografie in Nederland. J. Bethlehem, F.P. Hiegentlich, F.J. Hoogewoud (redactie), Gids voor onderzoek naar de geschiedenis van de joden in Nederland. I 31 ISBN 90-5730-134-2, 144 blz., f 49,50 Scheepvaart voor de lens. Maritieme fotografie in Nederland is geheel gewijd aan deze bijzondere tak van fotografie. Het is het tiende jaarboek van het Nederlands Scheepvaartmuseum te Amsterdam. Dit museum bezit een grote en belangrijke collectie foto's (meer dan 150.000), die een beeld geven van meer dan anderhalve eeuw maritieme geschiedenis. Tot de collectie behoren onder meer de foto's die William Grant maakte tijdens de poolexpedities van de Willem Barentsz (1878-1884) en de unieke fotoalbums die de Nederlandse diplomaat Dirk de Graeff van Polsbroek (1833-1916) rond 1860 vervaardigde van zijn belevenissen in Japan. In het jaarboek is niet alleen aandacht geschonken aan deze twee fotografen. Het bevat in totaal achttien artikelen over beroemde fotografen als Cees van der Meulen (1921-1990) en Gustaaf Oosterhuis (1858-1938) van de Neder- landsche Dok- en Scheepsbouw Maat schappij. Uit een ander artikel blijkt hoe foto's van een bedrijf op verschillende plaatsen terecht kunnen komen. Zo bevat het bedrijfsarchief van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij (KPM), aanwezig in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, ook foto's. De belangrijkste foto's zijn echter te raad plegen bij de scheepvaartmusea te Amsterdam en Rotterdam. Voor de geïnteresseerden in zeegeschie denis is de collectie maritieme foto's van het Nederlands Scheepvaartmuseum een belangrijke bron. Dit jaarboek kan die nen als een eerste kennismaking met deze bron. Het grootste deel van de vele bijzondere foto's in dit boek is nog niet eerder gepubliceerd. Deze uitgave is hierdoor tevens een belangrijke bron voor de geschiedenis van de Nederlandse fotografie. De gids is een leidraad voor mensen die uit professioneel of belangstellend oogpunt onderzoek willen doen naar aspecten van de Nederlands-joodse geschiedenis. Tal van onderwerpen komen in deze gids aan bod. Omdat de 'normale' weg bij het opzetten van een onderzoek loopt via de literatuur, wordt eerst de gang naar bibliotheken met spe cifiek gedrukt joods werk gemaakt. Vervolgens besteedt een aantal auteurs aandacht aan de vindplaatsen van archie ven met joodse onderwerpen en aan het Joods Historisch Museum in Amsterdam. In de overige artikelen wordt verhaald over de joodse gebruiken, riten en symbo liek en joodse talen als het Jiddisch en Hebreeuws. Tot de auteurs die een bijdra ge leverden behoren Hetty Berg van het Joods Historisch Museum, Odette Vlessing van het Gemeentearchief Amsterdam en de onlangs overleden Henriëtte Boas, publiciste en oud-lerares klassieke talen. Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en kaartbestanden is er een passend interieur. •Kardex verrijdbare stellingen: een ingenieus opslagsysteem van verrijdbare kas ten. Eén loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. «Kardex Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. «De Times Two: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60. arS :V A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 de Lektriever de Ruimtewinner de Verrijdbare stellingen het Office systeem de Times Two Bedrijf Naam Adres Postcode Plaats TelefoonFax .m/v april 2ooi archievenblad I Walburg Pers Zutphen en Nederlands Scheepvaartmuseum Amsterdam, 2000, Interieur van een van de hutten van het passagiers schip Nieuw Zeeland, 1928. Amsterdam, 2001, ISBN 90-72872-20-7, 247 blz., 36,3516,50 Familiebijeenkomst 1928 op de avond voor een besnij denis.

Archievenblad | 2001 | | pagina 15