met een twijfelachtige bewaarplaats en één met een afgekeurde bewaarplaats. Hier is het wach ten op nieuwbouw. Waar nodig worden stukken gerestaureerd, het aantal gemeenten met een structureel restauratiebudget is evenwel nog onvoldoende. Archiefwerk is in de eerste plaats het werk van archivarissen, maar ook van een grote kring deskundige en gemotiveerde mensen om hen heen. Er is de afgelopen jaren veel energie gestopt in het opleiden en bijscholen van de archiefbeheerders/archivarissen en in de onder linge contacten. Doordat drie archivarissen, opgeleid door mevrouw J. van Keulen van de Groninger Archieven en door ondergetekende, bij de gemeenten in dienst traden, én enkele archivarissen van de CAS of van elders zijn aan gesteld, zijn er nu bij negen gemeenten zeven archiefambtenaren belast met het archiefbeheer in vaste en volledige functies. Mevrouw H. Jonker en ondergetekende hebben acht VVA'ers opgeleid, die in acht gemeenten in volledige vaste functies met het archiefbeheer zijn belast. Er resteren zeven gemeenten waar een gediplo meerde SOD'er het archiefbeheer doet. (De stad Groningen is buiten beschouwing gelaten.) Daarnaast organiseert de inspectie samen met het Gemeentearchief Groningen en het Rijksarchief respectievelijk de Groninger Archieven sinds 1993 één tot drie maal per jaar een voorlichtingsmiddag. Dit gebeurt veelal in de gemeentehuizen. De afgelopen anderhalf jaar is een serie van zes bijeenkomsten gehouden met als algemeen thema het leren kennen van de belangrijkste bronnen voor onderzoek bij de gemeentelijke archieven en Groninger Archieven en verbetering van de kwaliteit van dienstverlening. Er wordt sterk op aangedron gen dat elke archiefbeheerder/archivaris steeds aanwezig is en bij de inleidingen wordt ieder zoveel mogelijk betrokken. De bedoeling is zo de betrokkenheid en het onderling contact te ver groten. Ten slotte geeft DoxSupport voortdu rend advies over verbetering van de kwaliteit van de vorming, selectie en toegankelijkheid van de actuele archieven. Een probleem is dat geschikte ambtenaren, die zich in hun functie hebben bewezen, niet meer kunnen worden opgeleid tot een diploma Archivistiek, waardoor zij hun functie verder kunnen verbreden. Er is een deeltijdopleiding nodig. Komt die er niet, dan blijft deskundig archiefbeheer een zaak van weinigen en slecht geworteld bij de verantwoordelijke zorgdragers. En daardoor zeer kwetsbaar. Vanouds had het Rijksarchief een goede naam als dé plaats waar archieven van buiten 'de stad' kunnen worden ingezien. Voor gemeenten was er geen aanleiding zich hiervoor in te zetten en raadpleging kwam dan ook weinig voor. De bezoekersaantallen bevestigen dit beeld. Voor het gemeentecijfer geldt dat dit geen abso lute waarde heeft, omdat herhaalde bezoeken soms niet worden geregistreerd en raadpleging van het openbare deel van de bouwvergunnin gen en milieuvergunningen nooit. Maar de trend is duidelijk. Bezoekers kunnen bij de gemeenten terecht tij dens kantooruren, maar alleen op afspraak. De afgelopen jaren is aangedrongen op het inrich ten van studieruimten, die nu in de helft van de gemeenten aanwezig zijn. Ook hebben de pro vincie en verschillende gemeenten folders uitge geven om de aandacht op de gemeentelijke archieven te vestigen. Het digitale netwerk www.groningerarchiefnet.nl zal, analoog aan het zeer succesvolle Friese netwerk, binnenkort van start gaan, waardoor het overzicht voor de gebruiker wordt vergroot en in de nabije toe komst ook de raadpleging sterk wordt verbeterd. De kennis bij de archiefbeheerders van de inhoud van hun archieven en het begrip van de gestelde vragen is evenwel wisselend, waardoor de kwaliteit van de geboden dienstverlening uit eenloopt; soms is deze naar tevredenheid, soms onder de maat. Educatieve projecten, tentoon stellingen met lokale musea en dergelijke wor den incidenteel uitgevoerd, afhankelijk van de inzet van historische verenigingen of archiefbe heerders. De afgelopen jaren heeft de provincie zich ingezet voor kwaliteitsverbetering van de gemeentelijke archiefzorg door stimulering van onderlinge samenwerking en aanstelling van (streek)archivarissen. Voor dit laatste wordt sinds kort een subsidie gegeven van ongeveer één jaarsalaris, over vier jaren verspreid, bij een vaste aanstelling. Bij de aanstelling van een streekarchivaris in Noordoost-Groningen is deze subsidie voor het eerst toegekend. Het belang van een professioneler gemeentelijk archiefbe heer is voor de provincie met name gelegen in versterking van de streekcultuur. De archivaris werkt samen met lokale musea, bibliotheken, verenigingen én de Groninger Archieven mee aan het versterken en onder de mensen brengen van het collectieve geheugen van een streek. De Groninger Archieven worden gezien als de spin in het archievennet. Nu de overheidsarchieven overwegend zijn veiliggesteld zal het er de komende jaren om gaan de passieve openbaarheid om te buigen in een actieve, gericht op de gehele bevolking. Wezenlijk hierbij is dat de gemeenten hier ook zelf hun aandeel in nemen, onder meer door het aanstellen van (streek)archivarissen voor alle gemeenten. Zij immers kennen de inhoud en gebruiksmogelijkheden van de lokale archieven en kunnen deze als onderdeel van 'gebiedgebon- den cultuurbeleid' samen met musea, bibliothe ken en andere instellingen onder een brede aan dacht brengen en hierdoor het collectief geheu gen versterken. Daarnaast staan zij uiteraard voor kwaliteitsverbetering van het beheer, de verwerving en het toegankelijk maken. Zij zijn ook van wezenlijk belang voor het verder uit bouwen van de samenwerking en taakverdeling tussen de gemeenten onderling en met de Groninger Archieven. De kwaliteit die de gemeentelijke archivarissen inbrengen en deze samenwerking bieden kansen voor het ontwik kelen van projecten gericht op een breder publiek in de hele provincie, zoals educatieve projecten, tentoonstellingen en uitbouw van het digitale netwerk. De ervaringen in Friesland hebben geleerd dat door samenwerking met andere specialisten als onderwijsbegeleiders en bibliothecarissen het succes aanzienlijk groter wordt. Door taakverdeling vermijdt men dubbel werk. De Groninger Archieven zullen ook toele verancier van gespecialiseerde kennis zijn. door uitbouw van het digitale netwerk voor het thuis raadplegen van bestanden en originele stukken, door verdere professionalisering van de service en inrichting van studieruimten in de gemeentehuizen kan een veel groter publiek dan nu worden bereikt. De vraag is wat een verdere concentratie van gemeentelijke archieven hier nog aan kan bijdragen, mede gelet op de huidige toestand van veilige bewaring en het verder dalend aantal gemeenten door herindeling. De concentratie van archieven alleen geeft vaak veel problemen en ongenoegen met dito ver minderde betrokkenheid en verschraling van het netwerk, terwijl door de geringe bevolkings dichtheid de exploitatie van archiefdiensten van enige omvang naast de Groninger Archieven toch al problematisch is. Wel zijn er goede mogelijkheden tot de inrichting van een brede cultuur-historische studiezaal op een centrale plaats, bijvoorbeeld samen met een bibliotheek, ten behoeve van een bepaalde regio. Naast origi nele stukken kan hier vooral informatie in digi tale vorm, via microfilms en mondeling worden aangeboden aan een breed, ook toeristisch, publiek. Een dergelijke studiezaal kan het cen trum zijn voor publieksactiviteiten zoals hierbo ven genoemd en de 'werkplaats' van de (streek)archivaris en van historische verenigin gen, met een verwijsfunctie naar de gemeente huizen en Groninger Archieven, waar originelen zijn in te zien. Afhankelijk van de behoefte is uitgroei tot een streekarchiefdienst mogelijk, waardoor de regionale functie van het archiefbe- stel nog verder wordt versterkt. Door de verdere ontwikkeling van de studiezaal van de Groninger Archieven, door projecten via bibliotheken en musea in de hele provincie, Verbetering van de kwaliteit van medewerkers Groot uit WoUersum Het Eemskanaal omstreeks 1912. (Fotocollectie Gemeente Woltersum) Gebruik van archieven Groninger Archieven gemeentelijke archieven *995 17.842 bezoeken 2208 bezoeken 1999 20.548 bezoeken 2500 bezoeken archievenblad april 2001 Archieven en provinciale cultuurpolitiek Visie voor de komende jaren Drs. J. Dijkstra is provinciaal archiefinspecteur in Groningen. Resultaten en tekortkomingen De afgelopen jaren is gewerkt aan het toegankelijk maken volgens geldende nor men van de openbare gemeen telijke archieven in de provincie Groningen (de stad Groningen wordt hier buiten beschouwing gelaten). Bij de vorming of selectie van dynamische archie ven zijn geen onbeheersbare achterstanden. In alle gemeen ten op twee na zijn de archie ven ondergebracht in veilige bewaarplaatsen. Er is een pas sieve vorm van openbaarheid: er wordt informatie verstrekt en stukken worden ter inzage gegeven. Het aantal gediplo meerde archiefbeheerders is sterk toegenomen en onder alle archiefbeheerders is de kennis van archiefzaken verhoogd. Het provinciaal bestuur betrekt het archiefbeleid actief bij zijn cultuurbeleid. Hier staat tegenover dat het veiligstellen van lokaal waarde volle niet-overheidsarchieven, foto's en dergelijke onvoldoen de aandacht krijgt. Ook de selectie van overheidsarchieven is soms te administratief. De budgetten voor restauratie zijn te beperkt. De kennis van de beheerders van inhoud en gebruiksmogelijkheden van de archieven is nog onvoldoende. Er zijn te weinig initiatieve om de passieve openbaarheid om te buigen in een actieve, ten behoeve van een breed publiek. Er zijn geen scholings mogelijkheden tot archivaris voor de geïnteresseerde zitten de ambtenaren. april 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 10