O Rb O Cursussen 2001 BINNEN 1UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen Bijeenkomsten 44 agenda Bijeenkomsten KVAN I 45 Tot 26 maart Buitenlandsche Zaaken. Islamitische pronkdocu- menten uit het Algemeen Rijksarchief Tentoonstelling over handelscontac ten en diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en islamitische wereld tussen de zeventiende en begin twintigste eeuw. De stukken zijn afkomstig uit het Alge meen Rijksarchief. De sobere Nederlandse documenten steken schamel af tegen de prachtig gekalligrafeerde en met bladgoud versierde documenten uit het oosten. Wereldmuseum Rotterdam, Willemskade 25, Rotterdam Info: tel. (010) 270 71 72 www.wereldmuseum.nl Tot 16 april Van ontwerp naar prent Expositie van tekenin gen afkomstig uit het prentenkabinet van de Universiteit Leiden, die aan de basis stonden van zes tiende- en zeventiende-eeuwse prenten. Stedelijk Museum de Lakenhal, Oude Singel 28 - 32, Leiden Info: tel. (071) 516 53 60 www.lakenhal.nl Tot 30 april Stap in een schilderij Een tentoonstelling speciaal voor kinderen. Zij maken aan de hand van schilderijen en voorwerpen uit het muse um kennis met het dagelijks leven in de zeventiende eeuw. Stadsmuseum IJsselstein, Walkade 2, IJsselstein info: tel. (030) 688 68 00 www.stadsmuseum.nl 1 Tot 7 mei Een koninklijk bruidspaar. Koningin Wilhelmina en prins Hendrik honderd jaar geleden getrouwd Op 7 februari 2001 was het honderd jaar geleden dat koningin Wilhelmina in het huwelijk trad met prins Hendrik von Mecklenburg-Schwerin. Ter ere hiervan worden trouwjurk, knielbank en kostbare huwelijksgeschenken tentoongesteld. Paleis het Loo, Koninklijk Park 1, Apeldoorn Info: tel. (055) 577 24 00 www.hetloo.nl Tot 7 mei Hoogtepunten uit de collectie oude tekeningen Simon Levie, oud-directeur van het Rijksmuseum en het Amsterdams His torisch Museum - stelde deze selectie voor u samen. De tekeningen zijn divers van onderwerp: Nederlandse en Italiaanse landschappen, zeegezichten, portretten, stillevens en dierstudies. De collectie teke ningen, van onder meer Rembrandt, Gericault, Saenredam, Van Ostade en Watteau, komt uit de collectie Fodor. Amsterdams Historisch Museum, Amsterdam Info: tel. (020) 523 18 22 Tot 5 juni Betoverend Blik Blik als verpak kingsmateriaal bood fabrikanten de moge lijkheid om blijvend reclame te maken (zodat vandaag elke rommelmarkt opgeluisterd is met enkele kramen sierblik, van Droste tot Van Nelle Koffie). De tentoonstelling toont niet alleen blik, maar informeert ook over het materiaal en over de technieken om blik te bedrukken. Speelgoed- en blikmuseum, Brink 47, Deventer Info: tel. (0570) 69 37 84 deventermusea@home.nl Tot 24 juni Eerst ghedruckt 250 Placcaten: de Middelburgse drukkersfamilie Moulert 1597-1646 De geschiedenis van de boekdruk kunst, de uitgeverij en de boekhandel in de zeventiende eeuw aan de hand van de Middelburgse drukkersfamilie Moulert. Drie generaties Moulert leverden druk werk aan de Staten van Zeeland, waaron der plakkaten met geboden en ordon nanties. Het drukkersbedrijf herleeft in de kelders van het archief. U kunt zelf een 'restauratie-plakkaat' kopen ter ondersteuning van de restauratie van de zwaar beschadigde Cochenille-register- band. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 62 88 00, info@zeeuwsarchief.nl, www.zeeuwsarchief.nl 20 maart Staffware Conferentie Conferentie geeft inzicht in work- flow- en procesmanagement bij toonaan gevende bedrijven. Hierdoor kunnen bedrijfsresultaten verbeteren. Hart van Holland, Nijkerk Info: Staffware BV, tel. (072) 512 07 28, fax (072) 512 91 75, e-mail: choltman@staffware.nl www.staffware.com/conferentie2001/ I 22 en 23 maart Studiedagen SOD: Digitale archieven Presentaties van onder meer Thijs Laeven (adviseur bij project Competentie profielen DIVA) en J.J. Moelker (Directie Informatiebeheer Openbare Sector van ministerie BZK). Wat doen de overheid en het bedrijfsleven met papieren en digitale documenten? Welke acties dienen instel lingen te ondernemen om de informatie stroom aan te blijven kunnen? archievenblad maart 2001 De Blije Werelt, Lunteren Prijs voor twee dagen: f 605,- (of 530,- voor leden SOD en studenten SOD HMDI) Info en aanmelding: SOD Opleidingscentrum, Postbus 544, 3440 AM Woerden I 29 maart RMC-evenement: werken aan het organisatiege heugen De Records Management Conventie (RMC) organiseert deze bijeenkomst met medewerking van experts op het gebied van record management. Dit evenement is uitsluitend toegankelijk voor abonnees van de RMC. De RMC is een platform voor mensen die betrokken zijn bij de vorming en het onderhoud van het orga nisatiegeheugen. Plaats: Voorburg Informatie en aanmelding: het RMC-bureau, faxnummer (070) 369 36 26. info@RMConventie.nl 3 april Werk in uitvoering. Studiedag Stedengeschiedenis Studiedag van de werkgroep steden- geschiedenis met medewerking van Rudi van Maanen die onlangs promoveerde op de nieuwe inventaris van het stadsar chief van Leiden. Verder met Werner Timmermans (gemeentelijk grondbeleid in Nijmegen in twintigste eeuw), Arjan van Dixhoorn (over Rederijkers in Haarlem) en Manon van der Heijden (over Renteverkoop in Dordrecht). Het Utrechts Archief, Alex. Numankade 199, Utrecht Info en opgave: Jan van den Noort, tel. (010) 436 60 14 9 en 10 mei Archivwissenschaftliches Kolloqium Het zesde Archivwissenschaftliches Kolloqium van de Archivschule Marburg vindt plaats op 9 en 10 mei. Het thema is 'Online-inventarissen, zoekmachines en portalen. Internettoepassingen in het archief'. Aanmelding tot 2 mei bij de Archivschule Marburg: kieselba@mailer.uni-marburg Inlichtingen bij hetzelfde adres. 10 mei Water en vuur: Calamiteiten en collecties Op deze themadag, die wordt geor ganiseerd door het Instituut Collectie Nederland, wordt aandacht besteed aan de beleidsmatige en praktische aspecten van veiligheidszorg op het gebied van brandbestrijding en wateroverlast. Aan de orde komen onder meer veiligheids zorg en de instanties die zich daarmee bezig houden; calamiteitenplan en de eisen die je daaraan moet stellen en de rol van de brandweer. Instituut Collectie Nederland, Amsterdam Prijs: 95,- Opgave door het verschuldige bedrag over te maken naar bankrekening 19.23.21.765 t.n.v. ICN te Amsterdam o.v.v. 'deelname themadag 2001'. De inscrhrijving wordt schriftelijk bevestigd. Info: angenjeÜ)oeve@icn,nl monique.de.louwere@icn.nl 17-19 mei De Nederlandse Restauratiebeurs Vakbeurs voor res tauratie, monumenten zorg, conservering en cultureel erfgoed. Brabanthallen 's-Hertogenbosch juni DE NEDERLANDSE Restauratiebeurs mfcfji'uiy itsuuimiie. 17 -18 -19 Mei Brabanthal 's-Hertocenbosch Veranderend archiefbestel Het ministerie OCenW en de Raad voor Cultuur hebben adviezen uitge bracht over de ontwikkeling van het archiefbestel in Nederland. Het ministe rie van OCenW is benieuwd naar uw mening over de veranderingen in het archiefbestel en heeft erfgoedkoepel DIVA opdracht gegeven een discussie te organiseren in samenwerking met de beroepsverenigingen KVAN, SOD en NVBA. Plaats en tijd worden bekend gemaakt via www.divakoepel.nl 4, 5 en 6 april Geïntegreerde insectenbestrijding Praktijkcursus waarin een samen hangend pakket van maatregelen wordt aangereikt om aantasting van collecties door insecten te voorkomen. Een demonstratie van veilige bestrijdingsme- thoden is onderdeel van de cursus. Kosten: 695,-. Instituut Collectie Nederland Info: Angeniet Boeve of Monique de Louwere, (020) 305 46 55/7 angeniet.boeve@icn.nl, monique.de.louwere@icn,nl www.icn.nl 20 april Algemene Ledenvergaderingen discussie 'Archieftermenlexicon' De concepttekst van het nieuwe Archieftermenlexicon kunt u bekijken en van commentaar voorzien op www.kvan.nl. De definitie van archiefter men kan aangescherpt worden in een discussie met vakgenoten. Juist voor vak genoten is het Archieftermenlexicon een instrument dat zij bij hun werk vaak zul len gebruiken. Daarom organiseert de KVAN aansluitend op de ledenvergade ring een bijeenkomst waar de leden zich kunnen uitspreken over over het nieuwe Archieftermenlexicon. Uiteraard zal auteur Arnold den Teuling zijn termino logie toelichten. Plaats en tijd worden bekend gemaakt via www.kyan.nl maart 2001 archievenblad I

Archievenblad | 2001 | | pagina 22