V. «te «f» KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad KVAN-Agenda 2001 Nieuw Archieftermenlexicon op website. Reageer nu! Het nieuwe Archieftermenlexicon voor Neder land en Vlaanderen is in de maak en u kunt zelf meedenken en discussiëren en invloed uitoefe nen op het eindresultaat. Stichting Archief publicaties heeft Arnold den Teuling opdracht gegeven een nieuwe editie van het Archief termenlexicon te schrijven. Het Archieftermen lexicon bevat een beredeneerde lijst met begrip pen die binnen de archivistiek een functie heb ben. Voordat het nieuwe lexicon geproduceerd wordt, zijn de leden van de KVAN (en andere lezers van het Archievenblad) in de gelegenheid kennis te nemen van de concepttekst en desge wenst commentaar te leveren. Stichting Archief publicaties is benieuwd naar uw aanvullingen of correcties op de concepttekst. De concepttekst van het Archieftermenlexicon kunt u tot 31 maart 2001 lezen als pdf-bestand op de website www.kvan.nl en ligt ter inzage op het bureau KVAN, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam. De afsluitende discussie over het lexicon wordt gehouden op vrijdagmiddag 20 april 2001, aan sluitend op de Algemene Ledenvergadering van de KVAN. Plaats wordt nader bekend gemaakt. Jaarboek SAP 2000 Context. Interpretatiekaders in de archivistiek Het Jaar boek SAP 2000 is gewijd aan het begrip context. Onder context verstaat de ar chiefwetenschap de omgevingselementen die bepalen hoe en waar het archief wordt gevormd, gestructureerd en bevraagd. Kennis van de context stelt de beheerder en de gebrui ker van archiefbescheiden in staat deze te inter preteren, ook als de oorspronkelijke omgeving, waarin ze zijn ontstaan en een rol hebben ver vuld, niet meer bestaat. Ter inzage: Selectielijsten De volgende (concept)selectielijsten van PIVOT liggen met bijbehorend rapport ter inzage bij de Rijksarchieven (tot 29 maart 2001). Meer infor matie bij PIVOT, Algemeen Rijksarchief: tel. (070) 331 55 35. inzake de handelingen van de vakminister op het beleidsterrein 'Overheidspersoneel', deel- beleidsterrein 'Arbeidsverhoudingen bij de overheid' over de periode 1945-1995 (1997) voor de neerslag van handelingen van de vak minister op het beleidsterrein 'Over heidspersoneel', deelbeleidsterrein 'Arbeids voorwaarden Rijkspersoneel' over de periode 1945-1996 inzake de handelingen van de vakminister op het beleidsterrein 'Overheidspersoneel', deel beleidsterrein 'Formatiebeleid, arbeidsmarkt- beleid en personeelsontwikkeling en mobiliteit' over de periode 1945-1996 inzake de handelingen van de vakminister op het beleidsterrein 'Overheidspersoneel', deelbe leidsterrein 'Arbeidsomstandigheden bij de overheid' over de periode 1945-1996 inzake de handelingen van de vakminister op het beleidsterrein 'Overheidspersoneel', deelbe leidsterrein 'Personeelsinformatievoorziening en -administratie' over de periode 1945-1996 inzake de handelingen van de vakminister op het beleidsterrein 'Gefinancierde rechtsbij stand', over de periode 1949-2000 inzake de handelingen op het beleidsterrein 'Advisering inzake wet- en regelgeving in hoogste en laatste instantie' over de periode 1945-2000 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Op reis door de tijd De folder 'Op reis door de tijd - Wegwijs in het archief' is bedoeld voor potentiële bezoekers van archieven. Bij open dagen in archieven is de mooi uitgevoerde folder het ideale middel om de functies van het archief uit te leggen en mensen enthousiast te maken over de mogelijkheden van het archief. Prijs: verzendkosten I m Bestuursbericht Op korte termijn kunt u de Almanak van het Nederlands Archiefwezen op internet raadplegen. De oude vertrouwde Almanak in boekvorm komt daardoor te vervallen. Het produceren van de papieren Almanak kost veel geld en tijd van het bureau. Daarom heeft het bestuur besloten een applicatie voor internet te laten ontwikke len, in de vorm van een database met een zoek machine. Deze applicatie kan extensief onder houden worden door de instellingen zelf. Het bureau houdt uiteraard een controlerende func tie, zodat de kwaliteit en actualiteit van de Almanak gewaarborgd zijn en blijven. Voordat de Almanak op de website geplaatst wordt, ontvangt elke instelling een overzicht met de gegevens zoals die bij het bureau KVAN geregistreerd zijn (per e-mail of per post). Uiteraard worden de gegevens van de instel lingen uitsluitend op de website geplaatst nadat daarvoor uitdrukkelijke toestemming is gegeven. In juni 2001 gaat het ministerie van OCenW in discussie met het archiefveld over het veranderend archiefbestel. OCenW heeft erf goedkoepel DIVA verzocht deze bijeenkomst te organiseren. Omdat het veld geconsulteerd wordt, spelen de beroepsverenigingen KVAN, SOD en NVBA een belangrijke rol in de werk groep die deze bijeenkomst gaat trekken. N.B. Deze bijeenkomst vervangt de bijeenkomst die eerder is aangekondigd voor 27 maart. Plaats en datum worden nader bekend gemaakt op www.divakoepel.nl. Het project Competentieprofielen van DIVA nadert zijn afronding. In de volgende fase zal gekeken worden naar de accreditering van de opleidingsinstituten. DIVA peilt hierover de mening van de beroepsverenigingen. Met de opleidingsinstellingen heeft reeds een gesprek plaatsgevonden. De beroepsverenigingen zijn ver tegenwoordigd in begeleidingscommissies van hun traditionele onderwijsleveranciers (SOD is vertegenwoordigd in de SOD Opleidingen, NVBA in Stichting GO en KVAN in de Archief school). De geformuleerde Competentieprofielen bestrij ken het gehele werkterrein van het archiefwezen en de documentaire informatievoorziening, zowel bij de overheid als bedrijven. De drie beroepsver enigingen achten het noodzakelijk een gezamen lijk standpunt in te nemen over de behartiging van de belangen van het vakgebied; loopbaanbe geleiding van individuele beroepsbeoefenaren en waardering van diploma's. De beroepsverenigin gen willen een transparant opleidingenaanbod dat modulair is opgebouwd. Dan kunnen beroeps beoefenaren 'shoppen' bij de verschillende onder- wijsaanbieders. Het diploma van module X bij opleiding Y, levert dan een vrijstelling op van module A bij instelling B. Ook dienen de aanbie ders van opleidingen meer rekening te houden met de wensen die het veld heeft op gebied van opleidingen, zowel ten aanzien van de inhoud als de spreiding van opleidingen door het land. KVAN, SOD en NVBA geven DIVA elk een advies betreffende het door hen gewenste opleidingsaan bod. Het bestuur van de KVAN heeft Cees Vanweesenbeeck verzocht dit advies te formule ren. Vanweesenbeeck is werkzaam als gemeentear chivaris van Bergen op Zoom en vertegenwoor digt de KVAN in de Adviescommissie Opleidingen van de Archief school. Almanak 2000 De Almanak van het Nederlands Archiefwezen 2000 is een praktisch hulp middel voor eenieder die werkt met archieven. Een extra exemplaar op de werk plek is dus geen overbodige luxe! Prijs: 47,50. Bij het bureau kunt u ook het adresbestand van de Almanak bestellen. 37 ym Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Marieke de Haan Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 20 april: Algemene Ledenvergadering discussie over Archieftermenlexicon mei: Archiefreis Toscane 30 mei - 2 juni: Europees Congres voor Archieven, Florence juni: Discussie Archiefbestel september: Studiedag KVAN 23 november: Algemene Ledenvergadering s@p Prijs: 44,95 (leden KVAN) f49.95 (plus f7,50 porti) Bestellingen bij bureau KVAN. Selectielijsten van de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Selectielijst van de minister van Financiën en de Raad voor Rechtsbijstand Selectielijst van de Raad van State 1675 I700 Op reis door de tijd Wegwijs in het are Almanak digitaal Bijeenkomst Veranderend archiefbestel Competentieprofielen maart 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 18