SCHEERES benut uw ruimte het Nationaal Archief in Ottawa SCHEERES Bbbkkeeper Restauratie-atelier De Tiendschuur tot op de millimeter! Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval EEN BEZOEK AAN burengerucht I 25 Organisatienaam Naam contactpersoon M/V Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak CJ Minden 21 - 7327 AW Apeldoorn Postbus 20072 - 7302 HB Apeldoorn Tel. 055-5429242 - Fax 055-5429222 UniLift Paternosterkasten UniCompaet verrijdbare archiefsystemen In de afgelopen 32 jaar hebben wij bij zeer veel organisaties ruime ervaring opgedaan bij het oplos sen van archiveringsproblemen. Voor u, als verant woordelijke voor het archief is het natuurlijk dui delijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimte besparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd worden,wat zal de invloed zijn op de klimatologi sche omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheids voorzieningen bij een verrijdbaar archief of een paternoster, enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. V ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING Archimascon B.V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. ÉDoor middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en conservering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie atelier De Tiendschuur restaureert o.nt. boeken, charters, hand schriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen, zeefdrukken, keramische objecten en sculptu ren. De behandelingen zijn uiteen lopend. Ze betreffen bijvoorbeeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u 24 uur per dag een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuümvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 20 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Restauratie-atelier "De Tiendschuur" Kapelaan Poellplein 1 5046 GV TILBURG Tel: (013)536 83 55 Fax: (013) 536 47 56 Door Jo Jamar en Joyce Pennings Vanuit een lenteachtig Nederland vertrokken wij op 13 december 2000 naar een winters Canada. Het doel van ons bliksembezoek van twee dagen was het Nationaal Archief van Canada. Volgens loan van Albada een echte aanrader in verband met onze plannen aan de Hamburgerstraat te Utrecht. In 2003 hoopt Het Utrechts Archief te ver huizen naar een nieuwe locatie in het centrum van Utrecht (aan de Hamburgerstraat). Omdat daar niet voldoende depotruimte voor al onze archieven en collecties is, zal de archieftoren aan de huidige locatie aan de Alexander Numankade worden aangehouden. Hier zullen de minst geraadpleegde bestanden en die bestanden die in de vorm van microfilms, scans etc. zijn gesub stitueerd worden ondergebracht. In Nederland zal Het Utrechts Archief waarschijnlijk de eerste zijn die deze bilocatie op grote schaal in de prak tijk gaat brengen. Voor zover bekend heeft alleen het Stadsarchief Dordrecht ook plannen in die richting. In het buitenland heeft men hier echter al ervaring mee opgedaan: het Public Records Office in Londen en de National Archives in Ottawa bijvoorbeeld. Een high tech-gebouw Bilocatie kun je het eigenlijk al niet meer noemen in Ottawa, aangezien in het hoofdge bouw in het centrum van Ottawa alleen de stu diezalen voor de bezoekers en de kantoren van een groot deel van de medewerkers zijn gesitu eerd. Depotruimte is er nauwelijks. De archieven en de collecties bevinden zich merendeels in een supermodern gebouw tien kilometer buiten Ottawa in Gatineau. Het liefst had men de archieven bij de hand gehad, maar de ruimte in het centrum van Ottawa was op. Vandaar deze keuze om op ruime afstand buiten Ottawa een relatief goedkoper archiefgebouw te bouwen. Het is een keuze die met name bij grotere archiefdiensten in het buitenland steeds vaker gemaakt lijkt te worden: ook het Public Records Office in Londen en het Nationaal Archief in Kopenhagen hebben dezelfde keuze gemaakt. In het nieuwe archiefgebouw in Gatineau bevin den zich ook de werkruimtes van de restaurato ren, behoudsmedewerkers, medewerkers voor het audiovisueel archief en de medewerkers digi talisering. Als in Nederland het grote nationale conserveringscentrum nog ooit van de grond komt, moet men hier zeker een kijkje gaan nemen. Het gebouw dat bestaat uit een con structie van glas, staal en beton oogt als een futuristisch NASA-gebouw, een soort Centre Pompidou. Dit is een welbewuste opdracht aan de architect geweest, zo vertel den de Canadese collega's ons. Men wilde een archiefgebouw met een moderne high tech-uit- straling. Dit om het stereotiepe duffe imago van een archief dienst te doorbreken. En ook al zitten er geen publieksgerichte afdelingen in Gatineau, toch kunnen geïnteresseerden er regelmatig binnenlopen en rondkijken. Ook binnen over heerst het gevoel in een high tech-wereld te zijn beland. De klimaatinstallaties zijn enorm: in het gebouw kent men vier kli maatzones afhankelijk van het materiaal dat er bewaard wordt. De medewerkers werken in heel open ogende, grote gemeen schappelijke ateliers. Twee keer per dag rijdt er een geklimatiseerde truck van Gatineau naar de studiezalen in Ottawa. In deze truck past precies een vast aantal depotwagentjes met de aange vraagde stukken Men heeft de maatvoering van de truck, de depotwagentjes en de gangbreedte in de depots op elkaar afgestemd. In principe worden alle stukken getransporteerd behalve de meest kwetsbare, zoals glasnegatieven en olie verfschilderijen. Gevolgen voor de dienstverlening Wat vinden de bezoekers in Ottawa hier nu van? Over het algemeen moeten ze 24 tot 48 uur wachten op hun stukken. In het gunstigste geval kan men stukken die men 's ochtends heeft aan gevraagd 's middags inzien. In het begin leidde dit tot teleurstellingen bij bezoekers, maar - zo vertelden de medewerkers dienstverlening in Ottawa - dat gaat nu al een stuk beter. Van belang voor de dienstverlening is vooral volgens hen aan de bezoekers helder en duidelijk aan te geven wat men wel en wat men niet kan ver wachten. in dit kader had men het over 'mana ging their expectations'. Wat ons zelf opviel was dat dé oplossing voor de dienstverlening die het Public Records Office in Londen propageert in Ottawa (nog) niet is beproefd, namelijk het op internet zetten van alle toegangen zodat men thuis al de gewenste stukken kan reserveren en er dus geen onnodige wachttijden zijn. Daarentegen heeft men wel een groot aantal nadere toegangen, soms zelfs inclusief de ge scande documenten, op de website staan. Ook de website (te bereiken via www.archiefnet.nl) is dus zeker een bezoekje waard. Het nieuwe archiefgebouw in Gatineau. maart 2001 archievenblad I

Archievenblad | 2001 | | pagina 12