4Mb Papier- Boekres atoren Ibbkkeeper www.sterken.nl m Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. BuroDenBoer Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval STERKEN m Heeft u onze internet site al eens bezocht? ATELIER m 23 Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening e.g. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111 -462024 fax.: 0111 -461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING Archimascon B.V. voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen H H RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 Onder de huidige wetgeving kunnen de boven geschetste ontwikkelingen niet snel gerealiseerd worden. Vrijblijvendheid is troef bij gebrek aan wettelijk vastgestelde kwaliteitsnormen. De pro vincie kan daarom slechts ontwikkelingen in gang zetten en stimuleren. Enthousiasme en inzet van alle deelnemers en archiefgebruikers zijn dan ook cruciaal. Omdat het daar in de afge lopen tijd zeker niet aan ontbroken heeft, zijn we optimistisch over de toekomst van het Noord-Hollands verleden. Provincie Zuid-Holland Al vanaf de late jaren vijftig bevordert de provincie Zuid-Holland streekarchieven in gebieden die op bestuurlijk en historisch terrein samenhang vertonen. Archiefdiensten zoals Voorne-Putten en Hollands Midden werden opgericht met provinciale subsidie, welke rege ling tot 1993 gold. In 1998 verscheen een notitie van de kring van Zuid-Hollandse archivarissen waarin gepleit werd voor een nieuwe impuls aan het sluitend net van archiefdiensten. Samen met de LOPAI-nota Sluitend Net vormde deze notitie de opmaat tot een nieuwe provinciale subsidie regeling, die is ingesteld in 2000 en opgenomen in het nieuwe Zuid-Hollandse Cultuurplan 2001-2004. Met deze regeling wordt een twee sporenbeleid in gang gezet. Niet alleen wordt in regio's waar nog niets is, het ontstaan van streekarchiefdiensten bevorderd, maar ook wor den kwaliteitsverbeteringen van bestaande archiefdiensten gestimuleerd. De eerste resulta ten van de nieuwe subsidie zijn al zichtbaar: de gemeente Berkel en Rodenrijs heeft er al een beroep op gedaan om de overbrenging van haar archieven naar het Gemeentearchief Rotterdam te faciliteren. De provincie Zuid-Holland heeft daarnaast aan zienlijke financiële steun verleend aan de opzet van een internetsite (www.Hollandnet.nl/archie- ven) als digitale vertaling van het sluitend net. Deze site biedt de gebruikers van archieven de mogelijkheid de informatie op afstand te raad plegen, en ook via trefwoorden dwars door de bestanden van de verschillende diensten heen te zoeken. De komende jaren wordt het systeem verder uitgebouwd. Voor deze internetsite bestaat ook bij de andere provincies veel belang stelling, zozeer zelfs dat het er naar uitziet dat de Zuid-Hollandse site gaat uitgroeien tot een lan delijke standaard. In 1992 werd in een artikel in Holland'2' een wei nig rooskleurig beeld geschetst van de streekar chiefvorming in Zuid-Holland. Tot dan toe maakten slechts 29 van de 95 gemeenten gebruik van de diensten van een archivaris. Dit zijn er nu, acht jaar later, 51 geworden met een gelijkblijvend aantal gemeenten. Opvallend is de hoge concentratie van streekarchiefdiensten in de regio Zuid-Holland Oost. Vier van de vijf Zuid-Hollandse streekarchiefdiensten bevinden zich in deze regio. Verder valt op dat de gemeen telijke archiefdiensten van Leiden, Dordrecht en Rotterdam steeds meer een regionale functie krijgen. Daartegenover staat dat de Bollenstreek, de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden (minus Gorinchem) en Goeree-Overflakkee (minus Middelharnis) tot nu toe een professioneel archivaris moeten ontberen. Enkele waterschap pen hebben een zelfstandige archiefdienst, andere nemen deel aan streekarchiefdiensten. (2) Streekarchief Hollands Midden 3 Streekarchief Krimpenerwaard (4) Streekarchief Rijns!reek (5) Streekarchief Rijnlands Midden (7^ Samenwerkingsverband Delft/Pi|nacker ©Samenwerkingsverband Rotterdam, Albrandswaard, Capelle a/d IJssel. Berkel en Rodenrijs ©Samenwerkingsverband Dordrecht. Zwijndrechl. Heerjansdam. Cromstnjen Papendrechl i Gemeente met archiefdiensl Archiefdiensten in Zuid-Holland situatie 1 januari 2001 Het perspectief is dat in het streven naar een omvattend regionaal-historisch netwerk, met eenzelfde kwalitatief niveau in alle regio's, de bestaande streekarchiefdiensten en de regio's Dordrecht, Leiden en Rotterdam zich verder zul len ontwikkelen in de richting van regionaal historische centra. Samenwerking, schaalvergro ting en kwaliteitsverbetering zijn daarbij de sleu telwoorden. Daarnaast zullen de 'witte plekken', de regio's zonder archiefvoorziening, in de komende tijd aangemoedigd worden hun krach ten te bundelen. De ontwikkelingen zullen vrij willig en van onderaf plaats moeten hebben, aangezien de gemeenten momenteel niets ver plicht zijn. De provincie zal met behulp van de nieuwe subsidieregeling dergelijke initiatieven van harte ondersteunen en waar nodig het voor touw nemen. Provincie Utrecht In het begin van de jaren tachtig waren er drie archiefdiensten en één streekarchivariaat in de provincie Utrecht te vinden: het gemeentear- februari 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 11