W<MÏ Papier- Boekres atoren n in Nürnberg www.sterken.nl LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE O O Heeft u onze internet site al eens bezocht? STERKEN ATELIER m RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 advisering projekten documentaire informatieverzorging archiefbewerking Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.: 030-6572228 fax: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Een bekende naam die staat voor vijfentwintig jaar ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projekten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documen taire informatieverzorging en de bewerking van uw archie ven. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. burengerucht Organiseren kun je aan onze ooster buren overlaten. De plenaire vergaderin gen waren echt plenair en er vond niets anders gelijktijdig plaats. Niemand had dus een excuus om afwezig te zijn; dat was in Sevilla wel anders. Het begon al bij de openingszitting. Wie daar niet was, miste ook werkelijk iets. Niet alleen de begroetingen van de Beierse minister voor Cultuur en van de Oberbürgemeister van de stad hadden niveau, maar de lezing van Prof. Lübbe uit Zürich getiteld 'Die Zukunft der Vergangenheit. Kommimikationsnetzver- dichtung imd das Archivwesen' was zonder meer magistraal. Niet alleen door de manier waarop - de man hield bijna een uur lang een consistent verhaal zonder op een papier te kijken - maar vooral door de inhoud. Hij sprak over de snelle veroudering van informatie, over de functie van het historisch bewustzijn, identiteit (Je suis mon passé), de relatieve toegankelijkheid (er zijn in Duitsland 4000 publieke organisaties tegenover minstens 25.000 particuliere, die geen verantwoording hoeven af te leggen en dus ook geen archieven hoeven te bewa ren) en over het gegeven dat er bij net werken geen centrum meer is. De man was duidelijk filosoof, maar dan wel een die vanuit een hoog abstractie-niveau pijlsnel naar de aarde en de werkelijkheid van alledag wist te gaan. Van de minister heb ik een zin genoteerd met een zeer aardige, onvertaalbare woordspeling: Archieven worden steeds belangrijker. Wij moeten er voor zorgen "keine Geschichtslose Gesellschaft zu werden, sonst werden wir Gesichtslos." Ook de Oberbürgemeister sprak over het belang van de archieven in verband met de eigen identiteit. Nu kunnen dergelijke woorden vooral in Nürnberg een nare bijklank hebben. Voor mij is Nürnberg toch nog altijd de stad van de Partijdagen in de jaren dertig en het proces na de oorlog en toch probeert men ook met het jongste verleden goed om te gaan. Als een waarschuwing voor de toekomst komt er nu een Documentatiecentrum op het terrein waar in het verleden de partijdagen hebben plaatsgevonden. Met de uitspraak dat de gebeurtenissen van die jaren zich "in dieser Stadt, nicht von dieser Stadt" hadden afgespeeld, had de man wel gelijk. Het Duitse archieflandschap ziet er anders uit dan het Nederlandse. Hoezeer de archiefdiensten van elkaar verschillen op het gebied van positionering in het culturele veld in een stad, bleek de vol gende dag tijdens een aantal voordrach ten over verfilming en toepassing van de films in de studiezalen en de openingstij den en gebruik van archieven bij een aantal gemeentearchieven in Duitsland. In zijn algemeenheid zijn mijns inziens onze inhoudelijke problemen gelijk en derhalve zijn contacten over en weer zeer zinvol. Waarin we van elkaar verschillen is de wijze waarop wij het gebruik van archieven georganiseerd hebben. Zo ken nen de Staatsarchive geen genealogische onderzoekers (de genealogische bronnen zijn elders ondergebracht). Men is daar veel meer ingericht op het zelf doen van historisch onderzoek en op het helpen van de wetenschappelijke onderzoeker, met alle consequenties voor de dagelijkse praktijk. Ook bij de gemeentearchieven zal men niet veel genealogen vinden. Globaal - zo bleek uit een klein onderzoekje - zijn ze 22 tot 31 uur per week geopend. Een avondopenstelling is bijna nergens en als die er is, sluit de zaak om 19.00 uur. In de middagpauze is de studiezaal vaak dicht en het aantal raadplegingen is gemiddeld 3000 tot 4000 per jaar. Nürnberg heeft een rijke geschiedenis en viert dit jaar zijn 950-jarig bestaan; de archieven hebben een omvang van bijna 16 kilometer. Ik heb van de gelegenheid gebruik gemaakt het nieuwe stadsarchief te bezoeken (in gebruik sinds dit voor jaar). Aan het gebouw was de andere positie al zichtbaar: de studiezaal heeft 25 plaatsen; blijkbaar voldoende. Het archief is drie dagen in de week van 8.30 tot 15.30 geopend, één dag van 8.30 tot 19.00 en op vrijdag van 8.30 tot 16.00. Stukken werden met ruime tussenpozen, slechts vijf keer per dag gehaald, ledereen heeft daar vrede mee en het systeem functioneert. Maar er verandert iets. Onze Duitse collegae hebben een gewel dig probleem: het nieuwe onderwijssys teem verplicht scholen gebruik te maken van archieven. Geen vrijblijvendheid, maar een keiharde verplichting (althans in Nordrhein-Westfalen). Weliswaar reageert men enthousiast binnen de archiefdiensten, maar is nog onduidelijk hoe deze verplichting vorm en inhoud moet krijgen. Vanuit Karlsruhe wordt een bijeenkomst georganiseerd met deelne mers uit de buurlanden om samen te bezien hoe 'Schule und Archive' een vruchtbare samenwerking kunnen opzet ten. Nederland zal daarbij ook uitgeno digd worden. 11 O De nieuwe Denocard Paternostersystemen. Alle ruimte voor uw dynamisch archief. Denocard B.V., Culemborg (0345) 547 547 info@denocard.nl m CXI H C pa H Door Jo Jamar Kort na het ICA-congres in Sevilla bezocht KVAN-voorzitter Jo Jamar de Duitse Archief- dagen in Nürnberg, samen met drie andere Nederlandse collegae. Hoezeer het Duitse archieflandschap ook van het onze mag ver schillen, wat daar besproken werd, is ook voor Nederland van belang. Jamar doet hier dan ook een oproep deze archiefdagen het volgend jaar met een grotere groep te bezoeken. Nu waren er ongeveer 900 deelnemers, waaronder 70 buitenlanders. Der Generale] irektor der Staat! ichen Archive Bayerns Prof. Dr. Hermann Rumschöttel ladt Sie herzlich ein zur Besichtigung der Ausstellung „Norenbcrc Nürnberg 1050 bis 1806" und zu einem Empfang für die ausliindischen Archivtagsgaste am Dienstag, 10. Oktober 2000, 18.00 Uhr in die Kaiserburg Nürnberg (Palas). december 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 5