Regionaal Archief Alkmaar viert honderdjarig bestaan BEGINT BIJ ALKMAAR ALWEER DE VICTORIE? nieuws uit het veld Tropen Instituut ontvangt 12 miljoen voor collectiecon- servering Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) in Amsterdam twaalf miljoen gulden toegekend om de erf goed-collecties van het Tropenmuseum en de bibliotheek te conserveren en te ontsluiten. Uitgangspunt voor de toe kenning van de subsidie voor de inhaal slag op het gebied van restauratie en con servering vormt het ICN-rapport 'De col lecties van het KIT en de kosten van behoud' uit augustus 1998, dat een raming gaf van de vaste kosten van col- Toen in 1989 bij de provincie Noord- Holland de eenheid Semi-Statisch Archief beheer werd ingesteld om de archieven over de periode (1911)1943-1989 te bewer ken en inventariseren, bleek er al spoedig behoefte aan een geautomatiseerd pro gramma ter ondersteuning van het inven tariseren. Nu was er al sinds begin jaren tachtig van de vorige eeuw het Micro Archief Inventarisatie Systeem (MAIS), ontwikkeld in opdracht van de Centrale Archief Selectie Dienst (CAS). Een hulp middel bij uitstek met als groot voordeel dat het kon sorteren voor de inventarisa- tor. Maar MAIS had ook nadelen. Het was gebaseerd op de capaciteit van hard- en software uit die periode, waardoor de gebruiker eerst een uitgebreide omgeving moest opbouwen met allerlei achterliggen de instellingen in de database (Oracle). Oproepen en vastleggen kon alleen met gebruik van de F-toetsen van het toetsen bord. Werd het vastleggen (met de F10- toets) vergeten, dan werd dat pas zichtbaar lectiebeheer en kosten om de behouds- achterstanden in te lopen. De bibliotheek van het Tropen Instituut gaat de subsidie de komende vier jaar voor enkele projecten aanwenden. Zo wordt het boeken- en tijdschriftenmaga zijn geklimatiseerd en krijgt het een koel cel voor microfilms. Het magazijn zal gaan voldoen aan de normen van lucht vochtigheid en temperatuur volgens de als je naar Word Perfect (WP) had vertaald. En dat was tegelijk het tweede nadeel en zelfs één van de grootste: de onmogelijk heid om snel een vertaling te maken van MAIS naar WP. Ook het oproepen van een beschrijving ging uitermate omslachtig. Kortom, het programma voldeed niet meer aan onze eisen en we ervoeren het steeds meer als gebruiksonvriendelijk. Daarnaast dreigde ook de millenniumwis seling voor problemen te gaan zorgen. Na verschillende programma's op proef te hebben gehad (bijvoorbeeld Asksam, Arking en Arktrak) en wat te hebben rond gekeken bij andere instellingen die ook inventariseren, kwamen we als groep tot de conclusie dat we echt een programma wilden hebben dat aan de moderne eisen voldeed. Het Facilitair Bedrijf (FB) van de provincie stelde geld beschikbaar en in samenwerking met de afdeling Informa tisering en Automatisering (I&A) werden de voor- en nadelen opgesomd van MAIS met daaraan toegevoegd een lijst met wen sen, toegesneden op de praktijk. Dit resul teerde in een MS Access inventarisatiepro gramma, NABS geheten, dat heel simpel staat voor Noord-Hollands Archief Bewer- kings Systeem. In tegenstelling tot MAIS bestaat NABS uit slechts twee schermen, één voor de rubrie ken en één voor de beschrijvingen Het bouwen van een nieuwe omgeving voor een archief gaat - heel makkelijk - door in het selectievakje een code voor het nieuwe archief in te toetsen en vervolgens richtlijnen van het Deltaplan. Circa 3000 tijdschrifttitels zullen voor verzuring behoed worden door actieve conserve ring en verfilming volgens de richtlijnen van Metamorfoze. Voor de tijdschriften zal zo mogelijk voor massaontzuring worden gekozen. Voor de conservering van boeken, kaar ten, atlassen en kranten wordt een con serveringsproject opgezet. Voorlopige inventarisatie heeft uitgewezen dat de bibliotheek circa 21.000 boeken en bro chures, 131 atlassen, 8.800 kaartbladen en 100 kaartbijlagen wil conserveren. Daarnaast zullen de historische archie ven van het Tropeninstituut bij het pro ject worden betrokken. op de ENTER-toets te drukken. De applica tie vraagt dan een bevestiging voor het toevoegen van het nieuwe archief. Ook is het mogelijk om tussentijds een voorlopi ge inventaris door middel van de scherm- toets 'Rapport' op te roepen. Aan de linker kant verschijnt het omnummer (het definitieve nummer) en aan de rechter kant het volgnummer van de inschrijving. Daarnaast is het mogelijk om direct met behulp van schermtoetsen de index en de trefwoorden op te roepen, om te numme ren of de publicatie (definitieve inventaris) in te zien. Zowel rapport als publicatie zijn direct zonder omwegen te printen. Ook verschijnt bij de 'publicatie'-uitdraai de inhoudsopgave en de trefwoorden- en indexlijst op de juiste plek. We zijn er als gebruiker zeer blij mee. De provincie levert geen facilitaire onder steuning aan het programma. Dit dient de applicatiebeheerder van de eigen organisa tie te doen. Wel ligt het in de bedoeling om bij voldoende belangstelling een gebruikersgroep op te richten die NABS aanpast aan de gebruikerswensen en voor het onderhoud zorgt. NABS contra MAIS bij Provincie Noord-Holland nieuws uit het veld Om te beginnen enkele belangrijke jaartallen. In 1966 kreeg het archief voor het eerst een onderkomen dat geheel vol deed aan de toen geldende eisen. Een jaar waarin het ook een zelfstandige dienst werd. Tot - officieel - 1968 waren archief en stedelijk museum gecombineerd en was de archivaris tevens museumdirec teur. De volgende mijlpaal was het jaar 1975 omdat het gemeentearchief vanaf dat moment archieven ging bewaren van gemeenten buiten Alkmaar. Daarmee ontstond langzaam maar zeker het streekarchief. Een volgend gedenkwaar dig jaar was 1992, toen deze ontwikke ling werd geformaliseerd. Het gemeente archief werd een onderdeel van het in tergemeentelijk Samenwerkingsverband Noord-Kennemerland en de naam werd gewijzigd in Regionaal Archief. Sinds dat jaar is het aantal aangesloten gemeenten sterk toegenomen (momenteel negen tien), allen in Noord-Kennemerland en de kop van Noord-Holland. Ook een aan tal waterschappen heeft zijn oudere archieven bij ons ondergebracht. Een feestcommissie zorgde voor drie eve nementen. Om te beginnen een jubi leumtentoonstelling, gewijd aan de geschiedenis van de archiefdienst. Vervolgens een symposium over histo risch onderzoek en archieven, gevolgd door een open dag. Het derde evenement bestond uit de heruitgave van een kro niek over het Alkmaars beleg in 1573, waarvan de loco-burgemeester tijdens het symposium het eerste exemplaar kreeg aangeboden. Het symposium op 30 september werd geopend door de eerste Alkmaarse gemeentearchivaris, Cornelis Willem Bruinvis (1829-1922), die daarvoor speci aal uit zijn graf was gekomen. Daarna spraken drie historici over historisch onderzoek en archieven. Gerrit Valk, oud-gemeentearchivaris van Alkmaar en thans Tweede-Kamerlid, ging met name in op zijn ervaringen in de Kamer als por tefeuillehouder archiefbeleid van de PvdA-fractie. Valk memoreerde onder andere zijn voorzitterschap van de onderzoekscommissie naar de affaires rond de vernietiging van de archieven van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, de Inlichtingendienst Buitenland en de Militaire Inlichtingendienst. Een van de constateringen was de noodzaak om de archiefinspectie bij de rijksoverheid beter te regelen. Professor Leo Noordegraaf van de Universiteit van Amsterdam, voorzit ter van de vriendenstichting van de archiefdienst, hield een pleidooi voor een onderzoek in de archieven naar de tot nog toe onderbelichte economische en financiële aspecten van Noord- Hollandse droogmakerijen en bedijkin gen. De laatste spreker was professor A.Th. van Deursen, emeritus-hoogleraar aan de VU te Amsterdam en auteur van de bestseller Een dorp in de polder over het dorp Graft, waarvan de archieven - met elk een verhaal - bij ons worden bewaard. Hij illustreerde dit aan de hand van een lijstje met uitgaven van een 16de-eeuwse 'waarsman' van het waterschap de Hondsbossche en Duinen te Petten. Als afsluiting van het symposium ont ving de Alkmaarse loco-burgemeester het eerste exemplaar van een door het Regionaal Archief opnieuw uitgegeven kroniek van Nanning van Foreest met als titel Kort verhaal van het beleg van Alkmaar. Deze bevat de wederwaardighe den van de Alkmaarders tijdens het beleg, opgetekend door don Frederik, de zoon van de hertog van Alva, in de zomer en herfst van 1573. In de nieuwe uitgave gaat de oorspronkelijke tekst ver gezeld van een moderne vertaling door onze medewerkster Marijke Joustra. Professor Henk van Nierop van de Universiteit van Amsterdam leidde de presentatie van het eerste exemplaar in. Volgens Van Nierop - in zijn inleiding van het boek - voldoet het oude beeld van het beleg ('van Alkmaar begint de victorie') niet meer. Vroeger werden de gebeurtenissen gepresenteerd vanuit het perspectief van de geslaagde strijd voor Nederlands onafhankelijkheid. Maar de tijdgenoten kenden de afloop niet en zagen zich in 1573 gesteld voor een dilemma: kiezen voor de Spanjaarden of voor de Geuzen, wat voor velen neer kwam op kiezen tussen twee kwaden. Een groot aantal Alkmaarders vluchtte dan ook liever. Na afloop van het symposium gingen de deuren van het Regionaal Archief voor iedereen open voor een rondleiding in het archiefdepot. Elders in het gebouw werd informatie gegeven over genealo gisch en historisch onderzoek en werden Polygoonjournaals over Alkmaar in de periode 1920-1940 vertoond. Ook kon den de bezoekers een expositie van kin derboeken van de Alkmaarse uitgever Kluitman bewonderen of de presentatie van de Beeldbank Noord-Holland bijwo nen. In het restauratie-atelier was de res- tauratrice beschikbaar voor het geven van adviezen over boek- en papierconser vering. De feestcommissie mag tevreden zijn: het symposium was een succes. De lezin gen waren boeiend en gevarieerd. Van de kroniek over Alkmaar is inmiddels de tweede druk verschenen. En nog steeds staan er bezoekers stil bij de vitrines van de tentoonstelling over onze honderdja rige geschiedenis. december 2000 De meeste archiefdiensten maken momenteel inventarissen in Word; ja, zelfs in WP omdat men of een hekel aan het verouderde en achterhaalde MAÏS heeft, dan wel geen middelen en geld om een andere applicatie te bouwen. Geen bedrijf kon een dergelijke inventarisatie programma bouwen. Op verzoek van mensen die eerst met MAIS werkten en op zoek waren naar een ander, millenium- proof programma, is onlangs het pro gramma NABS ontwikkeld. Grote beurt voor KIT-collectie. Het programma kost eenmalig fl. 5.000,- excl. BTW, onder de condities die in de verkoopover eenkomst vermeld staan. De systeemeisen voor NABS zijn een Pentium PC 32 Mb intern geheugen, Microsoft Access 97 (of MS Access runtime) en Windows 95 98 NT 4.0. Er wordt één diskette bijgeleverd met een zichzelf uit pakkend bestand dat de applicatie, de databa se inclusief één demo archief en een gebrui kershandleiding bevat. Info: Patricia Böschen, coördinator semi-sta- tisch archief bij de Provincie Noord-Holland. Tel. (023) 514 42 36. archievenblad december 2000 Door Harry de Raad Hoe doe je dat, het honderdjarig bestaan van een archiefdienst vieren? Omdat hon derd jaar geleden de eerste Alkmaarse gemeentearchivaris werd aangesteld, moest het Regionaal Archief Alkmaar zich dit jaar over deze vraag buigen. Medewerkers van het Regionaal Archief met in hun mid den de uit zijn graf herrezen oud-gemeentearchivaris C.W. Bruinvis Van links naar rechts: de professoren A.Th. van Deursen, L. Noordegraaf en Tweede Kamerlid G.Valk tijdens het symposium. archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 4