OOOO#O0OO©OO Archiefprijsvraag voor onderwijs (en archief) ijhje in uithief 'verdachte ouders' aan voorwaarden gebonden f VJ Kennemer Atlas op Internet Kinderen 'foute' ouders overspoelen archief met vragen KALO opgeheven nieuws uit het veld Paul van Meegeren is per 1 november benoemd tot gemeentearchivaris van Venray. Hiermee keert Venray na zeven tien jaar weer terug in de categorie van gemeenten met een archivaris 'in de zin der wet'. Van Meegeren is vanaf 1995 werkzaam als beheerder oud archief bij de gemeente Venray. Cees Jan van Golen is per 1 oktober benoemd tot voorlichter en woordvoer der van de Rijksarchiefdienst en het Algemeen Rijksarchief/Nationaal Archief i.o. Hij treedt daarmee in de voetsporen van Han Mulder. Henk Duits is vanaf 1 september werkzaam als senior medewerker concerntaken bij de afdeling Moderne Archieven van het Haags Gemeentearchief. Duits was werk zaam bij de provincie Noord-Holland, als senior medewerker archief en registratie. Duits is als docent verbonden aan de SOD Opleidingen. C.E.M. Buysrogge is per 1 september als gemeentearchivaris van Axel benoemd. Hij is de opvolger van de heer J.M. Smits, die thans werkzaam is bij de Raad van State. In 2002 wordt de Rijksarchiefdienst 200 jaar! Goed gebruik bij een verjaring is de jarige te bedenken met cadeautjes. De RAD draait de zaken om en gaat uit delen, zij het dat de gelukkigen wel iets moeten doen om in de prijzen te vallen. Om de al bestaande relatie tussen archie ven en het onderwijs te intensiveren, schrijft de RAD in samenwerking met de VGN, de vereniging van geschiedenisle raren, een prijsvraag uit voor het Voortgezet Onderwijs. Wie komen in aanmerking voor een prijs? Scholen en leerlingen met projec ten of producten die zijn gebaseerd op een substantieel deel origineel archiefma teriaal kunnen deze bij de jury indienen. De projecten of producten dienen nieuw, afgerond en nog niet eerder uitgegeven of gepubliceerd te zijn. De eerste prijs bedraagt 4000 Euro voor de school en 2000 Euro voor de leerlingen. Een deskundige jury uit de archiefwereld en het onderwijsveld zal de inzendingen toetsen op aspecten als originaliteit en bruikbaarheid. Gebruik van moderne media als CD-Rom en internet zullen zeker een pré zijn. Het Voortgezet Onderwijs heeft tot 1 december 2001 de tijd om mee te doen. Tegelijkertijd biedt deze prijsvraag archieven de gelegenheid om samen te werken met een school of meerdere scholen in de omgeving. Via het tijdschrift Kleio zijn de docenten, de helft van de doelgroep, reeds op de hoog te; deze aankondiging is dan ook aan andere helft van de doelgroep, u dus, gericht. Archivarissen en archiefmede werkers, leest u de kerndoelen en eindter men van Basisvorming en Tweede Fase Met de eerste 8500 afbeeldingen is de Kennemer Atlas van de Archiefdienst voor Kennemerland vanaf oktober opera tioneel. Maandelijks wordt deze digitale Atlas met enkele honderden afbeeldin gen uitgebreid en in 2001 zijn er naar verwachting zo'n 5000 bijgekomen. Via de digitale Atlas zijn on-line reproducties te bestellen. Uiteraard kunnen internet bezoekers de afbeeldingen ook (gratis) downloaden. Paul van Dun, hoofd Dienstverlening, verwacht dat juist scho lieren van deze service gebruik zullen maken, bijvoorbeeld voor het illustreren van hun werkstukken. De afbeeldingen zijn ontsloten op fotograaf of maker van de afbeelding, op straat, op datum en op nog eens na en benader met de kennis van de eigen collectie in het achterhoofd een school of een docent in uw omge ving. onderwerp (althans op wat globaal te zien is op de afbeelding). Met name de ontsluiting op onderwerp kent vele haken en ogen. Een parttime archiefme dewerker voert de ontsluiting van de col lectie op internet uit. www.haarlem.nl (onder photobase) 6 nieuws uit het veld Op 6 november ondertekenden minister Korthals (Justitie), staatssecreta ris Van der Ploeg (OCenW) en algemeen rijksarchivaris Van Boven de verklaring van overbrenging van het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Een omvangrijk archief, door de Centrale Archief Selectiedienst (CAS) te Win schoten toegankelijk gemaakt en mate rieel verzorgd voor overbrenging naar het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Dit in opdracht van het ministerie van Justitie. Op 22 december 1943 werd door de Nederlandse regering in Londen de Bijzondere Rechtspleging ingesteld. Doel van deze vorm van rechtspraak was om Nederlanders die hulp hadden verleend aan de bezetter, te laten berechten door bijzondere rechtsorganen, op basis van buitengewoon strafrecht. De administratieve neerslag, ruim 4100 strekkende meter papier, is te vinden in het Centraal Archief van de Bijzondere Rechtspleging. Het gaat om 452.000 dos siers van in totaal 250.000 personen. Nederland telde in de oorlog nog geen tien miljoen inwoners, dus is zo'n 2,5 procent van de bevolking in aanraking geweest met de Bijzondere Rechtsple ging- Men kan niet zomaar in het archief terecht, daarvoor is eerst een schriftelijke onderbouwing nodig. Het ARA beoor deelt per geval in welke mate het gevraagde stuk openbaar gemaakt kan worden en maakt afspraken over het uit eindelijk gebruik van de gegevens. Een wetenschapper of journalist die op basis van gegevens uit het CABR een stuk schrijft, moet dat vóór publicatie aan het ARA voorleggen. "Heel bewerkelijk voor het Algemeen Rijksarchief," aldus Maar ten Van Boven. Hoe de toegankelijkheid in de praktijk geregeld wordt, wordt nog nader vastgesteld. Eerste Regionaal Historische Centrum in Noord-Brabant Per 1 januari 2001 verdwijnt de naam Gemeentearchief Tilburg definitief in het archief. Met ingang van die datum zal de naam Regionaal Historisch Centrum Til burg (RHCT) ingevoerd worden. Waarom is dat nodig? Vanaf 1997 is het gemeentearchief Tilburg een dienstverlenende instelling voor Til burg en de omliggende plaatsen Goirle, Hilvarenbeek, Loon op Zand en Oister- wijk. In 1999 kwam daar de gemeente Dongen nog bij. Tijd voor een nieuwe naam, want de oude deed onvoldoende recht aan de regionale functie. Doorslaggevend voor de keuze van de naam was het Rijk. Het rapport 'Archieven in de Etalage' geeft duidelijk aan dat archiefdiensten schaalvergroting dienen na te streven. Regionaal Historische Centra zullen de krachten gaan bundelen van erf goedinstellingen (musea, rijksarchieven, gemeentearchieven en bibliotheken). Dit levert een aantal krachtige en klantgerich te instellingen op, die kunnen voldoen aan de behoefte aan goede informatie voorziening op cultuurhistorisch terrein. De rol van de digitalisering van bronnen is daarbij cruciaal. Steeds meer mensen wil len op een andere manier kennis nemen van het verleden op een tijdstip dat hen schikt. De bovenbouw van het onderwijs wordt een steeds grotere afnemer van de beschikbare kennis. In deze gedachtegang kon het gemeentearchief Tilburg zich vin den. Het college van burgemeesters en wethou ders stemde in met het voorstel. Zo werd het Regionaal Historisch Centrum Tilburg van de grond getild, het eerste in Noord- Brabant. Onder de paraplu van dit RHC kunnen activiteiten tot stand komen die in het belang zijn van de stedelijke en regionale cultuurhistorie. Vanaf 1 januari 2001: u Info en reglement: Cees Jan van Golen, Algemeen Rijksarchief cees.ian.van.golen@ara.archief.nl Paul van Dun (r) overhandigt de foto van de eerste internetbestelling. Foto: Frank v.d. Wijden archievenblad december 2000 het veld ALBERT DE LANGE - Het Rijksarchief woedt overspoeld met aanvragen om inzage in liet reeent verworven ar- pelkamp. woordvoerder chief van •foute' Nederlanders. Een Rijksarchief. na de overdracht door liet ml- voorlopipr mventaritatle 'c hadden wel zien aankomen dat kennelijk nogal wat verzwegen of kamp zegt dat er een club van vijf- aantonen dar de betrokkene is over- kunt beschadigen. De Stichtin- extra Interesse zou komen, maar verkeerd voorgesteld." tien mensen is geformeerd die de leden of zelf toestemming geeft voor Werkgroep Herkenning, een clui kijken nogal op van de heftigheid Bij Justitie, dat tot vorige week het komende tijd wordt gemind in de inzage. Daarnaast moet het verzoek van kinderen van 'foute' Nederiar zegt Herman Sta- beheer bad over het Centraal Archief omgang met de dossiers, die zeer pri- gemotiveerd zijn. al worden voor di- ders. heeft al angstig gereageerd oj het Bijzondere Rechtspleging. 7f,ih de vacygevoeligzijn *----- ■- - -■- 1-*- - - - 't. lfrt bestand bevat collect! 1 lijk» or WFEÊKÊÊk S reageer en hoge drenv de hernieuwde belangstelling vi» Ifcunp heeft de dossiers. Ze zijn als d.-dood dat Internet: RHC.tilburg.nl E-mail: RHC@tilburg.nl december 2000 0p 1 november hield de Kring van Archivarissen van Lagere Overheden (KALO) haar najaarsledenvergadering. In die vergadering werd besloten tot opheffing van de kring per 1 januari 2001. Nu erfgoedkoepel DIVA functioneert en binnenkort wordt omgevormd tot vereni ging, beschouwen de gemeente-, streek- en waterschapsarchivarissen deze koepel als de organisatie waar hun belangen het best kunnen worden behartigd. De hoofd activiteit van de KALO, het bevorderen van samenwerking, ontmoeting en uit wisseling tussen collega's, zal binnen de DIVA ook een plaats krijgen, zo verwacht de KALO. De kring neemt met haar opheffing het voortouw in de verwachting dat anderen deze stap richting DIVA zul len volgen. archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 3