Aanmeldingsformulier archiefreis Toscane Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Cursus archivering van audiovi suele documenten 48 I KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Sectie PROA opgeheven Jaarboek SAP 2000 Inschrijftermijn archiefreis Toscane verlengd De GO-cursus archivering van audiovisuele documenten ging van start op 1 december 1999. De cursus is ontwikkeld met fl.16.000 subsidie van de KVAN. Er waren zestien deel nemers, afkomstig van gemeente-, streek- en rijksarchieven en enkele documentatiecentra. Drie van de in totaal zeven cursusdagen brachten we door bij het Brabants Film Archief in Tilburg, met Frank van der Maden als coördinator. Al op de eerste dag zaten wij rond een indrukwekkende verzameling blik ken, blikjes, doosjes, maten en systemen. En een projector. Met film uit de oude doos. Altijd mooi na een lange treinreis, een rond je kennismaken en een blik op het veelsoor tig materiaal dat nergens naar leek; althans niet naar archief. De vraag die we ons als eer ste stelde: wanneer is er sprake van een archief? En zodra de vraag bevestigend beantwoord wordt, hoe dit archief te beschrijven, te bewaren en beschikbaar te stellen? Want de cursus was, naast de nodige theorie, vooral op de praktijk gericht. Een cursus op diverse locaties met medewerking van de vakmensen ter plaatse. Zo leerden wij tijdens de praktijkdag bij het Brabants Film Archief het inleggen van 35 mm-film op een monta getafel, het maken van droge en natte lassen, en het hanteren van 8mm-filmviewers. Op het Gemeentearchief in Rotterdam zagen wij het onderscheid tussen nitraat en ace taat, onder meer met behulp van infrarood licht. Janny Steenhuis en medecursist Kees van Buren leidden ons rond door de nieuwe depots. Een mooie audiovisuele collectie, veel ervaring en apparatuur. Helaas ontbra ken gekoelde ruimten voor audiovisueel materiaal. Daarna behandelde Janny Steenhuis de selectieproblematiek en Cees Vanwesenbeeck het beschrijven van audiovi sueel materiaal De dag in het Filmmuseum in Overveen (ten westen van Haarlem) begon met de verto ning van de film 'Pretty Dutch Town' uit 1913. Ook kregen we filmbeelden uit de Daarna volgde een tweetal rondleidingen en passeerde de audiovisuele landkaart van Nederland de revue. Een leerzame dag op een bedrijf dat samen met het oude Haghefilm een concentratie is van de beste apparatuur en talent van verdwenen filmla boratoria. Cineco houdt zich bezig met recente filmproductie en Haghefilm met conservering. Ook hier weer een opvallende bereidheid en behoefte om van gedachten te wisselen. Na de afsluitende dag bij het Brabants Film Archief over beschikbaarstelling en beleids ontwikkeling op het terrein van audiovisuele archivering binnen de eigen dienst, konden wij ons met een stevige portie huiswerk, veel technische informatie en praktische zaken voorbereiden op het examen dat afgenomen werd bij de stichting GO in Den Haag. En dan de soms barre en vaak leuke praktijk van alledag. Bijvoorbeeld wanneer mensen belangeloos op zolders gaan zoeken naar een taperecorder en komen aandragen met een Umatic-recorder. Of wanneer een vrijwilliger diverse 'verouderde' apparaten voor je repa reert en verdwenen plugjes weet op te spo ren. De cursus is belangrijk voor informatie-uit wisseling en professionalisering van de audiovisuele archivering. De cursisten van de eerste cursus 'Audiovisuele Archivering' jaar 1999 2000. Na het al wat oudere medium film, kwamen bij het Nederlands Audiovisueel Archief (NAA) in Hilversum de meer recente mag neetbanden (video en audio) aan bod. Kosten, noch moeite noch mensen waren hier gespaard om ons te doordringen van: content essence metadata; asset con tent rights. Hoogstandjes van digitaal den ken en kunnen, afgesloten met: Wij moeten erin mee, dames en heren. Maar digitaal is een hellend vlak. Pas op, êr gaan ongelukken gebeuren! Cursusdag 5 speelde zich af bij filmlaborato rium Cineco te Amsterdam, waar de dag begon met de vertoning van 'Our inflamma ble Filmheritage' (een film over het identifi ceren en conserveren van nitraatmateriaal). Een werkfoto van de filmdienst van de Rijksdienst IJsselmeerpolders, 1985. Zaanstreek te zien uit het jaar 1899, die vanaf een 68mm ongeperforeerde nitraatfilm beeldje voor beeldje waren gereproduceerd naar 35mm-polyester. Na bezichtiging van een bunker vol brandbaar nitraat en een demonstratie van de brandbaarheid van nitraat, acetaat en polyester, ging de pendel richting Vijfhuizen. Een enorme loods met hoge schappen. Films moeten met pallets en heftrucks op hoge schappen geplaatst wer den. Wij konden ons hier onder meer over tuigen van de stank van azijnzuur (vinegar syndrome). 1 archievenblad december 2000 Op 15 september heeft het algemeen bestuur de sectie PROA - op haar verzoek - opgeheven. Tamara van Zwol (voorzitter PROA) geeft een toe lichting op dit besluit. PROA - sectie Platform voor Recent Opgeleide Archivarissen - had als doelstelling het uitwisse len van vakkennis en informatie tussen studeren de en pas afgestudeerde archivarissen en het onderzoeken van de arbeidsmarkt voor beginnen de archivarissen. PROA was opgezet in een tijd van hoge werkeloosheid onder net afgestudeerde archivarissen en wilde een brug slaan tussen stu die en werkveld. PROA zette zich in voor vier hoofdactiviteiten: Bemiddeling op de arbeidsmarkt (de vacature bank) Onderwijsverbetering (Archiefschool) Opzetten van een netwerk Excursies Nu de situatie wat betreft werkgelegenheid, doel groep en opleidingsaanbod compleet veranderd is, voldoet de huidige doelstelling niet meer: Er zijn voor (opgeleide) archivarissen voldoen de werkmogelijkheden. De vacaturebank is inmiddels overgedaan aan de Archiefschool. Het cursus- en opleidingsaanbod is uitgebreid en varieert enorm wat betreft inhoud, niveau en studenten. Het is voor sectie PROA onbe gonnen werk hier voldoende aandacht aan te besteden. Een kleine groep van KVAN-leden heeft belang stelling voor de bijeenkomsten en excursies. De reacties op de PROA nieuwsbrief zijn beperkt. Dit is niet bevorderlijk voor het netwerken. De excursies worden als plezierig en leerzaam ervaren, maar is daarvoor alleen een sectie als PROA nodig? PROA was oorspronkelijk opgezet voor studenten van de Archiefschool. Met de nieuwe opleidingen is de natuurlijke achterban van PROA verdwenen. De vraag is hoe sectie PROA de studenten aan de nieuwe opleidingen kan bereiken en contacten met hen kan onderhouden. Door de grotere afstand tussen bestuur en leden is het moeilijk nieuwe bestuursleden aan te trekken en wordt de druk op de huidige bestuursleden groter. De huidige doelstelling van PROA doet in hoge mate geen recht meer aan de werkelijkheid. Het bestaansrecht van PROA is door de veranderde situatie in het geding gekomen. De huidige situ atie vraagt om een geheel nieuwe doelstelling die is afgestemd op een nieuwe doelgroep en het breed geschakeerde werk- en opleidingsveld. Uitgaande van deze argumenten heeft het bestuur van de sectie PROA besloten niet door te gaan met het uitvoeren van haar activiteiten. Context. Interpretatiekaders in de archivistiek Onder context verstaat de archiefwetenschap de omgevingselementen die bepalen hoe en waar het archief wordt gevormd, gestructureerd en be vraagd. Kennis van de con text stelt de beheerder en de gebruiker van archiefbe scheiden in staat deze te interpreteren, ook als de oorspronkelijke omgeving, waarin ze zijn ontstaan en een rol hebben vervuld, niet meer bestaat. Het Jaarboek SAP 2000 heeft tien bijdragen en zal tij dens de KVAN studiedagen gepresenteerd worden. Prijs bij voorintekening: f39,95 In samenwerking met de VVBAD organiseert de Commissie Buitenland een archiefreis van 23 tot 30 juni. Deze excursie gaat vooraf aan het vijfde Europese ICA congres dat plaatsvindt in Florence van 30 mei tot 3 juni 2001. Vanuit de stad Siena staan bezoeken aan diverse archiefinstellingen en cultuur monumenten op het programma, dat vijf volle dagen zal beslaan. Kleine wijzigingen zijn nog mogelijk. Het uitgebreide programma vindt u in het KVAN Nieuws in het Archievenblad van november jl. U kunt het programma ook vinden op de website van de KVAN. U kunt zich nog tot 15 januari 2001 inschrijven. Deelname en kosten Deze archiefreis zal fl. 1.500 tot fl. 1.800 gulden per persoon kosten. In deze prijs zijn begrepen de vliegreis van Schiphol respectievelijk Brussel naar Florence (op 23 mei) en terug (op 2 of 3 juni), zes overnachtingen in twee- of driesterrenhotel in Siena, vervoer per bus tijdens de excursies, tweemaal een diner en een culturele manifestatie. De overnachtin gen in Florence tijdens het ICA congres zijn hierbij niet inbegrepen. Deelnemers kunnen dit via de inschrijving bij de congresorganisatie van de ICA regelen. Het aantal deelnemers bedraagt minimaal 20 en maximaal 35 personen. Na inschrijving ontvangen de deelnemers een bevestiging en aanvullende infor matie. Formulier graag vóór 15 december retourneren aan Bureau KVAN, fax (020) 462 77 28 Ondergetekende wil deelnemen aan de archiefreis van 23-29 mei 2001 naar Toscane (voorafgaand aan het Europese ICA Congres te Florence). Naam: Adres: Postcode plaats: Werkzaam bij: Telefoon (werk): E-mail:

Archievenblad | 2000 | | pagina 24