Archivistiek in ÜJ visiting professor visiting professor In oktober beleven we hier een Indian sum mer: overdag 18-22° C, 's nachts koud, bomen in adembenemende herfstkleuren: goud, rood, pur per. On campus bruist het van activiteit. Ik moet mijn college even onderbreken vanwege het lawaai van de Diag. Er is een grote demonstratie geweest ter ondersteuning van de universitaire positieve discriminatie van etnische minderhe den (lees: niet-blanke studenten) en van gay/les- bian/transgender studenten. Het valt me op dat in de big band die de demonstratie muzikaal begeleidt, geen enkele blanke te zien is en dat alle instrumenten door jonge mannen bespeeld worden, terwijl de meisjes als dansmariekes optreden. Mijn college 'Collective Memory and Archives as Memory Institutions' is een van de keuzevakken voor studenten van de School of Information (SI) die de specialisatie archivistiek hebben gekozen. SI verzorgt een Master of Science in Information programma, dat twee jaar (vier semesters) duurt. Hierin zijn de informatiewe tenschappen geïntegreerd, maar studenten kun nen ook voor een specia lisatie kiezen (het aantal nieuwe studenten in sep tember 2000: Archives and Records Manage ment (10); Human-Com- puter Interaction (33); Information Economics, Management and Policy (11); Library and Infor mation Services (19)). Overigens deden drie studenten van de eerder dit jaar afgestudeerden een dubbele specialisatie: bibliotheek- informatie én archiefwetenschap. Het is ook mogelijk om, in overleg, een tailorma de MIS programma te volgen; hiervoor kozen dit jaar 27 nieuwe stu denten. Studenten in SI hebben een Bachelorgraad in n'importe welke discipline. Je wordt alleen toe gelaten met een BA cijfer van tenminste 3 (dat is zo'n beetje een Nederlandse 7,5), een met goed gevolg afgelegde Graduate Record Examination, drie aanbevelingsbrieven en na goedkeuring van een essay van zes bladzijden waarin je je motiva tie uiteenzet. Van degenen die zich aanmelden (in 2000: 307), wordt driekwart toegelaten; van de toegelaten kandidaten schrijft uiteindelijk de helft zich ook werkelijk in: 102. Hun leeftijd varieert van 21 tot midden vijftig. Twintig pro cent van hen zijn buitenlanders. Van de Amerikanen komt ongeveer de helft van buiten de staat Michigan - dit cijfer wordt nauwlettend in de gaten gehouden: de staat Michigan immers betaalt een groot deel van de universi teit en als er teveel studenten van elders komen, worden volksvertegenwoordigers en belasting betalers hier onrustig. Alle studenten volgen vier Foundations' courses, gegeven door telkens twee docenten uit twee verschillende disciplines: 'The Use of Information', 'Choice and Learning', 'Search and Retrieval', 'Social Systems and Collections'. Van de laatste (zie kader) woonde ik een college bij, 's ochtends van 8 tot 10, ruim tachtig stu denten. David Wallace (assistant professor) vult het eerste uur met een goed gestructureerd colle ge (ondersteund door PowerPoint dia's en een handout) over technologische en culturele ver anderingen, hun wisselwerking en de invloed in de informatiemaatschappij. Af en toe komt Michael Cohen, hoogleraar zowel in informatie wetenschap als in psychologie, er tussen. Hij neemt het na een uur over met een inspirerend betoog over de nieuwe professies die de huidige informatierevolutie zullen moeten dragen. Naast de 'Foundations' courses moet een stu dent tenminste 36 credit-hours aan advanced en additional courses volgen en bovendien een bepaalde tijd praktisch werk doen (zomerstages, veldwerk enz.). Van deze 36 credit-hours besteedt de student er in de 'Archives and Records Management' (ARM) specialisatie 15 (overeenkomend met 35 Amsterdamse studie punten). Verplicht zijn 'Understanding Records and Archives: Principles and Practices' en ten minste vier van de volgende: 'Access Systems for Archival Materials', 'Management of Electronic Records', 'Preservation of Information Resour ces', 'Problems in Archival Administration' (de course die ik nu geef*), 'Appraisal and Selection of Archival Materials', 'Archives Practicum'. Met de vier 'Foundations' courses en de vijf ARM courses verdient de student 27 credits van de in totaal 48 die voor de Master's graad vereist zijn. Van de resterende 21 moet hij of zij er zes buiten SI verdienen. Er is geen verplichte mas ter's thesis (doctoraalscriptie); wel schrijven stu denten voor bijna iedere course een of meer papers. De specialisatie 'Human-Computer Interaction' vereist, behalve de vier 'Foundations' courses, de vakken 'Fundamentals of Human Behavior', 'User Interface Design', 'Evaluation of Systems and Services', plus twee modules Programmeren en verder twee van de vakken 'Database applica tion design', 'Information Visualization', 'Information Architecture'. De rest (12 credit- hours) is vrije keuze. Voor 'Information Economics, Management and Policy' zijn, behalve de vier 'Foundations' courses, 'Networked Computing', economie, toegepaste microeconomie en microeconomie voor informatieprofessionals verplicht, plus vier vakken uit een lijst met o.a. 'Managing the IT Organization', 'Global E-commerce', 'Organiza tion Studies' en 'Information Economics'. Wie kiest voor 'Library and Information Services' volgt, behalve de vier 'Foundations' courses, tenminste drie van de volgende vakken: 'Information Representation, Organization and Retrieval', 'Collections and Content', 'Needs and Uses', 'Applications and Practice'. Het tailored MIS programma is een soort vrije studierichting: behalve de 'Foundations' courses moeten 33 credit-hours aan andere vakken wor den besteed, waaronder tenminste 18 credit- hours aan door de studieadviseur goedgekeurde vakken. december 2000 december 2000 37 AMERIKA Door Eric Ketelaar In 1847 vestigde zich een eerste groep Nederlandse kolonisten, Afgescheidenen onder leiding van ds. A.C. van Raatte, in de Amerikaanse staat Michigan. Zij en degenen die hen volgden stichtten er, in de wildernis aan het Lake Michigan, kolonies als Holland, Graafschap, Vriesland, Zeeland. Bij de viering van het eeuwfeest (1947) besloten de staat Michigan en de Nederlandse regering tot de instelling van een leerstoel voor een Netherlands Visiting Professor aan de University of Michigan in Ann Arbor (een stad van ruim 109.000 inwoners ten westen van Detroit). Vanaf 1950 is er jaarlijks in Ann Arbor een Nederlandse geleerde die als gasthoogleraar is benoemd door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen en de University of Michigan. In het studiejaar 2000-2001 is The Netherlands Visiting Professor Eric Ketelaar, hoogleraar archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam en de Leidse Universiteit. Professor Eric Ketelaar. De tweede bijdrage van The Netherlands Visiting Professor Eric Ketelaar, die in het studiejaar 2000- 2001 als zodanig werkzaam is aan de University of Michigan. Over Indian Summer, dansmariekes, Foundation courses en veel informatie over nieuwe professies die de huidige informatierevolutie zullen moeten dragen. Dubbel of tailormade Aanbevelingsbrieven PowerPoint en handout West Hall, de zetel van de School of Information. In één semester moet een student in principe 12 credits halen, in een jaar dus 24. Dat betekent per semester vier courses (wekelijks vier maal 2 tot 3 uur college, met tamelijk veel huiswerk). Je mag dat gelijkstellen aan een Nederlandse studielast die met 28 studiepunten wordt beloond. Per jaar dus 56 punten aan studiebelasting, wat beduidend zwaarder is dan de 42 punten in Nederland. Vision Community Technology Practical Engagement Bij de ingang van de School of Information staat de missie in een paar woorden samengevat: Vision - Community Technology - Practical Engagement. zie www.org.uva.nl/bai/home/eketelaar/webpageErie.htinl Elf colleges Social Systems and Collections 1 First Overview: Collections of Collections Etymology of "To Collect" 2 Second Overview: What are Social Systems? What are Collections? 3 Memory and Learning This session will focus on aspects of social systems that create cohesion and persistence with a special emp hasis on know how (routines) and know what (shared knowledge). We will then explore organizational learning and memory and how they are influenced and shaped by the ways information is captured and structured in documents, artifacts, and collections. 4 Choice In this session we will examine the way individuals and social systems use information to make choices and the way choices are made about information. 5 Communication 6 Authority In this session we will examine bases for authority and control in organiza tions and societies and of the role played by information in these con texts. We will also consider the aut hority of written sources and their ability to influence human decisions. 7 Stability and Change (Agency and Structure) 8-11 Casestudies: The Tobacco Control Archives, The New-York Historical Society, The Evolution of the American Public Library, Intellectual Property Challenges for the Digital Age. Voor elk college is er een portie te bestuderen literatuur: behalve Zuboff, In the Age of the Smart Machine: The Future of Work and Power (1988) en Seely Brown Duguid, The Social Life of Information (2000) schaffen studen ten een coursepack met kopieën aan. Buiten college werken ze aan praktijk studies: een van het universitaire geau tomatiseerde registratiesysteem M-Pathways, een tweede betreffende een zelf gekozen collectie (archief of bibliotheek). Zie verder yjww.si.umich.edu/Classes/soa/, om de colleges - ook in getuid - te volgen. archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 18