- digitaal - ter inzage. Zij verschaffen de gebrui ker de informatie die deze nodig heeft: niet te veel en niet te weinig. De gewenste verminde ring van 50 procent van de geschatte kosten realiseerde ik door op werktijd te bezuinigen, onder andere door de selectie voornamelijk op dossierniveau uit te voeren. De arbeidsintensie vere selectie op stuksniveau reserveerde ik voor het reduceren van de - aanzienlijke - overlap tussen de archieven van de bewonersorganisatie en die van de projectgroep. De leden van de pro jectgroepen koesterden namelijk een gewapende vrede. Beide partijen (gemeente en bewonersor ganisatie) hielden nauwkeurig bij wat er binnen de projectgroep was afgesproken en beide vorm den vrijwel identieke archieven. Die van bewo nersorganisaties bestaan voor gemiddeld 40 a 50 procent uit de doorgaans goed geordende stads vernieuwingsprojecten die ook in het project groeparchief zitten. Nu kan dit bestanddeel niet overal zonder meer worden geschoond, maar het biedt wel een belangrijk perspectief voor ver dere selectie. Selectie op dossierniveau maakte een reductie tot 50 procent van de omvang van de archieven mogelijk, door selectie van de stadsvernieuwingsdossiers ligt een reductie tot 30 procent in de rede. De toegankelijkheid van de archieven werd gerealiseerd door de vervaardiging van eenvoudi ge archiefinventarissen. De keuze viel op een gro tere beschrijvingseenheid dan gebruikelijk met als streven de gehele inhoud van doos, map of ordner onder één heldere omschrijving samen te vatten. Dergelijke generalisaties vereisen uiter aard historische kennis van zaken. Het uitwerken van een thematische indeling met een heldere hiërarchie die voor alle wijken bruikbaar was, kostte veel tijd, maar leverde wel helderheid op. Het hield tevens de mogelijkheid open om bij digitale ontsluiting alle archiefinventarissen gezamenlijk te doorzoeken. Menig inventaris wordt geteisterd door een woud van koppen, kopjes en tussenkopjes. Bij dit project was de keuze nadrukkelijk slechts één hiërarchisch niveau, de thematische indeling. De beschrijving achter het inventarisnummer bestaat uit drie onderdelen, te weten de hoofdomschrijving, het tijdvak waarin de archiefstukken zijn vervaar digd en zo nodig een nadere omschrijving. De hoofdomschrijving werd bovendien zodanig gekozen dat na alfabetiseren van de beschrijvin gen een functionele en heldere indeling resul teerde. Een procedure die naast overzichtelijk heid een aanzienlijke tijdwinst opleverde. De gebruikelijke inventarissen en plaat singslijsten zijn niet zo gemakkelijk om te zetten in een via internet te bevragen bestand. Kopjes en tussenkopjes blijken struikelblokken in de informatiestroom. Weliswaar brengen ze hiërar chie aan, maar ze maken daarmee het zoekpro ces met de computer, het formuleren van zoge naamde queries, zo goed als onmogelijk. Het tweede digitale struikelblok is de tekstverwerker. Vrijwel alle inventarissen en plaatsingslijsten worden vandaag de dag met behulp van een tekstverwerker gemaakt, maar eigenlijk zou dat met behulp van een databaseprogramma moe ten gebeuren. Dankzij de uniforme thematische indeling, een vereenvoudiging van de hiërarchie en het gebruik van een databaseprogramma zijn de archieven van de bewonersorganisaties door zoekbaar tot op het niveau van het inventaris nummer. Ook alle archieven tegelijkertijd door zoeken behoort tot de mogelijkheden. Iedere gebruiker van archieven zal het toejuichen dat een gemeentearchief als het Tilburgse de moed had en moeite nam om al zijn inventarissen en plaatsingslijsten (550 stuks) via internet raad pleegbaar te maken.** De toegankelijkheid van deze - met de tekstverwerker vervaardigde - bestanden is daardoor vele malen groter dan voorheen. Maar zodra de Tilburgse 'Zoekma chine' aan het werk gaat, worden de grenzen van die benadering duidelijk. Wie bijvoorbeeld het woord 'klooster' zoekt, krijgt weliswaar negenenveertig verwijzingen naar inventarissen en plaatsingslijsten, maar die moeten vervol gens stuk voor stuk afzonderlijk worden doorge bladerd. Vroeger was het publiceren van een database op een website nog een hele kluif en een kostbare aangelegenheid. Vandaag de dag is er geen enkele reden meer voor schroom.*** De selectie van de archieven van bewonersorga nisaties kon worden gerealiseerd binnen de gestelde marges van tijd en geld. Wat dat betreft is er zeker sprake van succes. Hoewel de blauw druk van dit project niet zonder meer voor ande re projecten bruikbaar is, valt er niettemin wat van te leren: breed inzetten van inhoudelijke i.e. historische deskundigheid leidt tegen de ver wachting in tot aanzienlijke kostenbesparing. Er is veel gewonnen als die gedachte onze leidraad is bij het ontwerpen van creatieve alternatieven voor de vertrouwde methodes van gisteren. Selectie op dossierniveau maakte een reductie tot 50 procent van de omvang van de archieven mogelijk, door selectie van de stads vernieuwingsdossiers ligt een reductie tot 30 procent in de rede. Dankzij de uniforme thema tische indeling, een vereen voudiging van de hiërar chie en het gebruik van een databaseprogramma zijn de archieven van de bewonersorganisaties door zoekbaar tot op het niveau van het inventarisnummer. Ook alle archieven tegelij kertijd doorzoeken behoort tot de mogelijkheden. 35 DMP Dataservices is als geen ander thuis in het structureren en het direct toegankelijk maken van alle mogelijke vormen van informatie. Al zo'n 15 jaar adviseert en voert DMP projecten uit. Van betrekkelijk eenvoudige tot heel gecompliceerde, voor bedrijven en instellingen van heel uiteenlopende aard. Van het opbouwen van catalogi, registers en indexen tot het omzetten van tekstbestanden en beeldarchieven naar gebruikersvriendelijke zoeksystemen. aservices Als u het tijd vindt 0111 orde op zaken te stellen, dan moet u ons beslist even bellen, faxen of E-mailen. Wij sturen 11 dan graag onze heldere documentatie. U kunt natuurlijk ook meteen een afspraak met ons maken voor een vrijblijvend gesprek. U zult ontdekken dat u met specialisten praat die een einde kunnen maken aan uw zoektocht door archieven. Die uw bedrijfsvoering aanzienlijk efficiënter en uw werk een stuk aangenamer maken. Tel.: 00-31(0)180-625533 Fax: 00-31(0)180-625818 http://www. (lmpdata.nl Eén hiërarchisch niveau Digitale struikelblokken Historicus te Rotterdam (010-4366014) http://gemeentearchief.tilburg.nl www.archieven.antenna.nl H december 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 17