anatiek verdedigde archiefschatten in het Archivo General de Indiasl ICA Congres Sevilla DOOR EEN CERBERUS BEWAAKT Tien kilometer archief scannen ze in het Archivo General de Indias, zodat de bezoekers de 86 miljoen bladzijden op het beeldscherm kunnen oproepen en de archiefschatten zelf veilig in de kast blijven staan. Het project wordt uitgevoerd onder auspiciën van de ICA, de Internationale Archiefraad. In Rusland bestaat een soortgelijk project voor de archieven van de Komintern. Het ICA congres in Sevilla biedt me een uitgelezen kans het Archivo General de Indias alsnog zijn geheimen te ontfutselen. Ik moet er toch zijn om in het kader van de VOC-projecten bij het ARA te overleggen met collega's uit Indonesië en Sri Lanka. Gezien de omvang van het digitaliserings project vewacht ik dat het Archivo de congresgan gers trots de resultaten toont en volop de gelegen heid biedt de mogelijkheden goed te bestuderen. Optimistisch kies ik voor een hotel vlakbij het Archivo. Dat blijkt weinig zin te hebben. Hoewel het schitterende pand van het Archivo maandenlang op de ICA-website pronkt, moet ik naar een conferen tiecomplex in een verre buitenwijk. In de tentoonstellingszaal ga ik op zoek naar informatie over het digitaliseringsproject. Die blijkt ver stopt in de uiterste hoek van het gebouw. Het bedrijf Informatica El Corte Inglés demonstreert daar ArchiDOC, een computerprogram ma om gescande documenten mee te manipuleren. Met een druk op de knop verdwijnen de vlekken en blijft de tekst helder leesbaar achter. Zelfs bij teksten waarbij de inkt is vervaagd of uitgevloeid. Op mijn vraag waarom het Archivo General de Indias dit prachtige programma niet vol trots onder onze aandacht brengt, barst projectleider Ramón los in een klaagzang over de organi satie. Het. project wordt volledig genegeerd in de congresstukken. Zelfs op de plattegrond in de congresbundel ont breekt zijn stand. Alleen El Pais schonk naar aanlei ding van de opening van het congres door de koning in een krantenartikel uitgebreid aandacht aan ArchiDOC. Het is een schande. Maar ja, hij komt zelf uit Madrid en hier zitten we in Sevilla, zegt projectleider Ramón moedeloos. En dan is er nog de politiek, die om nationalistische redenen geen subsi die wil geven om een Engelstalige versie van het pro gramma te maken, zodat het succes van ArchiDOC beperkt blijft tot zo'n veertig Spaanse en twee Zuid- Amerikaanse archiefinstellingen. Blij als een kind vertrek ik met een stapel folders en een demoversie op cd-rom. Op naar het Archivo General de Indias om de logistieke kant van ArchiDOC te bestuderen. Helaas. Het archief blijkt een van de meest ontoegankelijke plekken van Spanje. Zodra ik het gebouw binnenstap, blaft een strenge portier: "Foenksjon?" "Wel, ik ben een con gresdeelnemer uit Nederland en ik zou graag met iemand willen spreken over..." Cerberus valt me in de reden. Maandag van 10 tot 15 uur kan ik terugko men om de tentoonstelling te bekijken. Maar dan kan ik niet, want dan moet ik natuurlijk aanwezig zijn op het congres van jullie, ver buiten de stad, probeer ik nog. Niks mee te maken, ik heb zonder 'foenksjon' in het Archivo niets te zoeken. Wat schreef de Spaanse minister van Onderwijs, Cultuur en Sport ook al weer in het voorwoord van de con gresbundel? "Seville is inextricably linked to the General Archive of the Indies, and the archive to the city, so that people who come to Seville cannot say that they have seen the city until they have visited the General Archive of the Indies". Zij is, net als minister president Aznar en de inleiders op het ICA congres, vol enthousiasme over de moderne tech nieken die de toegankelijkheid tot de archieven ver beteren. 'Archieven in het nieuwe millennium van de informatie maatschappij' is het thema van de ICA conferentie. Zondag beklim ik de toren van de kathedraal en voel me een meesterspion als ik foto's maak van de binnenplaats van het naast de kerk gelegen Archivo. Ik ben nu al verder doorgedrongen dan de meeste congresgangers. Vervolgens ga ik op zoek naar de kerk van Sint Isidorus van Sevilla, de patroonheilige van de archivarissen. Er zijn er die het op Laurentius houden, een Spaanse martelaar die vereerd wordt als patroon van de armen en de bibliothecarissen omdat hij als diaken de zorg had voor de boeken in Rome. Omdat Laurentius levend geroosterd werd, is hij ook de beschermheilige voor de brandweer, koks en glasblazers, voor het vagevuur en een goede wijn oogst. En verder is hij de patroon van de wasvrou wen, banketbakkers, administrateurs, scholieren, studenten en voorspraak tegen huidziekten, oog kwalen, spit, ischias, vuurrampen, het vagevuurleed en de pest. Zo iemand heeft het veel te druk om goed voor de archieven te zorgen. Nee, dan Isidorus van Sevilla, de erudiete kerkleraar die in de zevende eeuw de Etymologiae samenstelde, een twintigdelige encyclopedie waarin hij alle kennis van de wereld verzamelde. En daarnaast vond hij ook nog tijd om in de Chronica Majora de geschiedenis van de wereld vanaf de schepping te beschrijven. Niet voor niets riep de paus in 1998 Isidorus uit tot patroon van het internet. Een betere beschermheilige kun nen archivarissen zich niet wensen. De San Isidoro is een eenvoudig kerkje dat in geen enkele toeristengids voorkomt en pas bij nadere beschouwing zijn schoonheid prijsgeeft. De sobere facade past bij de bescheiden beroepsopvatting die veel archivarissen koesteren. De kerk is hermetisch gesloten, maar wie kan het Isidorus kwali jk nemen zolang onze archieven ook nog steeds niet 7 dagen per week 24 uur per dag open zijn. Dan maar terug naar de kathedraal waar Isidoms ooit begraven lag tot hij zo'n duizend jaar geleden naar León werd ver sleept. Na lang zoeken ontdek ik hoog in de kapittel zaal zijn portret. Te hoog om goed te kunnen foto graferen. In de sacristie hangt gelukkig wat lager het prachtige schilderij dat Murillo van Isidorus maakte. Het is een van zijn beste werken, maar conservato ren zullen met afschuw wijzen op de manier waarop de sereen lezende kerkgeleerde zijn boek vasthoudt. Typisch weer zo'n gebruiker bij wie het alleen om de inhoud gaat en niet om de prachtlederen band. Slordig in zure portefeuilles Dinsdag is mijn laatste kans door te dringen in het Archivo General de Indias. De portier kijkt me nog steeds bestraffend aan als ik de marmeren trap pen beklim. In een van de vleugels is een kleine ten toonstelling van kaarten en tekeningen van Zuid- Amerikaanse kolonies. Na tien minuten heb ik het wel gezien. Bij een suppoost vraag ik gegevens over het digitaliseringsprogramma, maar ik wordt gene geerd. Meer congresgangers blijken de laatste con gresdag gelaten te hebben voor wat hij is en bezoe ken het Archivo. De Amsterdamse gemeentearchiva ris klaagt dat hij niet eens de studiezaal mag bekij ken. De ramen van het kleine zaaltje zijn geblin deerd en twee portiers waken er angstvallig voor dat je niet per ongeluk een blik naar binnen kan werpen wanneer iemand door de deur komt. Hij verlaat teleurgesteld het pand. Ik vind dat ik zo dicht bij mijn doel niet mag versagen en klamp iedere voor- - - r ICA Congres Sevilla bijganger aan om informatie te krij gen tot iemand me vraagt of ik Spaans spreek. "Moei bjen," roep ik aarzelend. Ik heb het goede codewoord gegeven en mag een kwartier later aansluiten bij een uitverkoren groepje Spaanstalige archivisten. Ook de rijksarchivaris van Noord- Holland sluit zich aan. Ik volg het groepje door de expositieruimte, stap over een koord en sla een hoek om. Even denk ik dat het niet waar kan zijn. Daar staan dan de zo fanatiek verdedigde archiefschatten. Of beter: daar hangen ze slordig in hun zure porte feuilles, als feestgangers na een avondje stappen. De ramen staan wijd open om frisse lucht toe te laten. Is dat misschien de eigenlijke reden dat bezoekers zoveel mogelijk worden geweerd? Nog een hoek om en daar staan op een klein tafeltje een computer, een beeldscherm en een printer. Ik heb mijn doel bereikt. In rap Spaans legt onze gastheer uit hoe het systeem werkt. Hoewel ik geen woord Spaans versta, is het toch uitstekend te vol gen. Het systeem werkt fantastisch. Je kunt han dig bladeren van fonds naar archief en van rubriek naar serie, tot je uitkomt bij het begeerde document. Volgens de regels van ISAD(G) en ISAAR verschijnt op elk niveau de relevante con text. Tot slot klik je op de documentnaam en ver schijnt het archiefstuk zelf. Je kunt ook zoeken op naam, periode of geografische aanduiding, dwars door alle fondsen heen. Voor 15 peseta's wordt het document uit geprint. Over enkele maanden is het zelfs mogelijk een cd-rom met documenten te bestellen. Van de vertegenwoordiger van ArchiDOC had ik al begrepen dat alles in principe ook via internet beschikbaar gesteld kan worden in een EAD (Encoded Archival Description) structuur. Isidorus van Sevilla kan trots zijn op zijn geestelijke nazaten van de 21e eeuw, maar ze hebben wel vreemde opvattingen over klantvriendelijkheid en toegankelijkheid. 24 archievenblad 25 Door Pieter Koenders De binnenplaats van het naast de kerk gelegen Archivo General de Indias. (Foto: Pieter Koenders) ArchiDOC, een computerprogramma om gescande documenten mee te manipule ren. Met een druk op de knop verdwijnen de vlekken en blijft de tekst helder lees baar achter. (Foto: Pieter Koenders) VN? f —Ui gT*- fa <--f i P-tc. IT-Y •»wuf rs3i*u.rr' {n -v jhn. y.vx.a^ef O/K'. qjiytu. "Va 0rs+~r,o N «att- C' ■■-ON'' psy-- j f 'TC ft- t*~* t-C,iCL,o,«c Sevilla! Al een jaar stuurt Pieter Koenders brieven en faxen om toegang te krijgen tot het Archivo General de Indias dat de Spaanse koloniale archieven beheert en sinds 1986 bezig is met een gigantisch digitaliseringsproject. Ook een optie voor de VOC archieven in Nederland? Nimmer heeft hij enige reac tie uit Sevilla mogen ontvangen. Het beantwoorden van brieven is een excentrieke Nederlandse gewoon te, is Koenders inmiddels gebleken. Voorbij Roosendaal communiceert men anders: niet met pen of toetsenbord, maar met mes en vork. Geen Engelstalige versie Foenksjon? Patroon van het internet -i „1 De entree van het Archivo General de Indias. (Foto: Pieter Koenders) Portret van Isidorus, geschilderd door Murillo. (Foto: Pieter Koenders) Links: De kathedraal waar Isidorus ooit begraven lag Onder: In de kapittelzaal hangt het portret van Isidorus (Foto's: Pieter Koenders) december 2000 december 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 12