tijd voor verandering? Tijd voor Digitalisering van elk denkbaar origineel Restauratieatelier Paul Peters B.V. ARCHIEFSERVICE NEDERLAND PICTURA IMAGINIS Handboekbinderij Restauratie Conservering van de meest uiteenlopende, historische en moderne, documenten en aktenbestanden. Ons atelier biedt sinds vele jaren een in brede kring erkende expertise ten dienste van het behoud van het geschreven en gedrukte erfgoed. Object-specifieke, passief-conserverende restauratie van papier, boekblok en boekband. Van incunabel tot oude druk, van oude en moderne grafiek, tot kerkelijke en overheidsdocumenten, land- en wandkaarten, charters en zegels, uit alle tijdvakken. Restauratieatelier Paul Peters B.V. is lid van de VeRes, de VAR en de IADA (International Association of Book and Paper Conservators). Weverweg 9, 6961 KM Eerbeek Tel.0313 65 44 66 Fax 0313 65 58 82 paulpeters@paulpeters .demon, nl digitaal procédé database als vervanging van de ladenkast De collectie grammofoon- en band opnamen speelt dus een cruciale rol bin nen het onderzoek. Voor de nabije toe komst valt zelfs een grotere rol te ver wachten naarmate de mogelijkheden tot digitalisering zullen toenemen. De geluidscollectie groeit nog steeds en omvat momenteel een totale speelduur van 4000 uur. Ze wordt bewaard in een speciale, geklimatiseerde ruimte. Ondanks de optimale bewaaromstandig heden zijn er toch problemen met dit materiaal. Het eerste probleem is van fysische aard. Bepaalde typen banden zijn versneld onderhevig aan degradatie. Uit (kunnen we achteraf zeggen) mis plaatste zuinigheidsoverwegingen, is bij voorbeeld in het verleden voor dunnere bandtypen van mindere kwaliteit geko zen. De problemen die zich momenteel bij het beheer voordoen zijn: overspraak ('doordrukken van geluid', gelukkig zel den) en loslaten van de magnetische laag door chemische processen waaraan de drager is blootgesteld. Bandtranscriptie, hoewel het materiaal goed toegankelijk maakt, is geen defini tief alternatief voor geluidsmateriaal. Het geluid bevat informatie die met toekom stige technieken wellicht anders, en beter, voor onderzoek toegankelijk is. Daarom is een grootscheeps conserve ringsproject noodzakelijk. De prioriteit ligt bij de bandopnamen vanwege de conserveringsproblematiek en omdat dit materiaal beter aansluit bij het huidige onderzoek van het instituut. Het tweede probleem is dat van de toe gankelijk van het materiaal. Het is zeer goed gecatalogiseerd, maar de toegangs- tijd is bij gegevens op tape te lang. Het intensieve gebruik bij het transcriberen doet de werkkopie geen goed, zodat regelmatig een nieuwe kopie gemaakt moet worden van de masterband die we eigenlijk zoveel mogelijk willen ontzien. Binnen een onderzoeksinstelling als het Meertens Instituut is de noodzaak tot conservering geen voldoende voorwaar de om investeringen in die richting te doen. Er zal altijd een duidelijke relatie moeten zijn met lopend, of op korte ter mijn te entameren, onderzoek. Er is gekozen voor digitalisering van de opnamen op CD-Rom. Daarvoor zijn een aantal redenen van conserveringsaard en van geschiktheid voor onderzoek. Ten eerste hebben proeven betreffende de duurzaamheid van deze drager, uitgewe zen dat deze langduriger zal zijn dan die van bandmateriaal. Ten tweede zullen de gegevens, eenmaal gedigitaliseerd, veel sneller en dus met minder investeringen, in de toekomst kunnen migreren naar andere media als de technische ontwikke lingen of de kwaliteit van de drager dat noodzakelijk maken. Ten derde is pas door digitalisering het materiaal veel sneller toegankelijk voor de interne en externe onderzoeker; en dat zal alleen maar sneller worden. Ten vierde is door digitalisering het materiaal direct op een totaal andere manier te gebruiken. Het kan bijvoorbeeld zeer snel in een fonetisch analysepro gramma ingelezen worden, en is daarbin nen ook weer zeer snel toegankelijk. Bovendien kan het dan pas zinvol verrijkt worden met allerlei taalkundige codes voor bijvoorbeeld woordsoorten en uit spraak. Opslag op DVD wordt pas overwo gen zo gauw daar een wereldwijde stan daard voor beschikbaar is. Digitalisering voor dit soort onderzoeks doelen vereist een groot oplossend ver mogen. Het betekent dat we ons nauwe lijks reductie in de informatie van het oorspronkelijke signaal kunnen permit teren. Er kan dus nauwelijks gecompri meerd worden. Vergaande comprimering is wel prettig voor beschikbaarstelling op het internet, maar voor, bijvoorbeeld, fonetisch onder zoek leidt zo'n comprimering tot essen tieel informatieverlies. In de praktijk bete kent dit dat er wordt weggeschreven in AIFF (16 bits) formaat. Dit is te vergelijken met WAV-files. Een dergelijke keus heeft gevolgen voor de beschikbaarheid via het internet - natuurlijk kunnen als Iekkerma- ker op het web wel een paar gecompri meerde voorbeelden aangeboden worden. Wat nu nog niet mogelijk is, kan hopelijk met streaming en een veel grotere band breedte in de niet al te verre toekomst wel licht wel gerealiseerd worden. Het project heeft betrekking op de mastertapes. Werkkopieën worden alleen gebruikt als hun kwaliteit beter blijkt dan het origineel, of als het origineel is zoek geraakt. Banden die aangetast zijn wor den eerst, voor de digitalisering, geduren de 4 a 6 uur 'gebakken' in een laboratori umoven bij een temperatuur van 54° - 65°. Zo krijgt het magnetisch materiaal weer voldoende hechting aan de drager. Het project wordt uitgevoerd in een Macintosh omgeving, waarbij parallel gewerkt wordt in twee geluidsstudio's, met ieder één grote externe harddisk. Hierbij wordt het programma Protools gebruikt. Uitsturing vindt plaats tot 0 dB om clippings (geluidspieken) te vermij den. Er vindt slechts montage plaats met fade in fade out om de toekomstige gebruiker deze plotselinge geluidspieken te besparen. Vervolgens vindt batchverwerking plaats via het interne netwerk naar een derde studio. Daar vindt ook het branden van de CD-Roms en hun etikettering plaats. Op dat moment wordt van de gelegen heid gebruik gemaakt om de speelduur en overige technische gegevens van de betreffende opname, op te nemen in een databank. Deze is gekoppeld aan een reeds bestaande databank met metadata over de aard van de opname, datum, plaats van opname, gegevens van de sprekers en de veldwerkers (privacy-gege- vens afgeschermd) en gegevens betref fende de gebruikte apparatuur. 19 advisering projecten trainingen detachering document- en workflow management Obbinklaan 13,3571 ND Utrecht, Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: www.archiefservice.nl E-mail: directie@archiefservice.nl glasdia uobk prent affiche schilderij gr handschriften postzec verzameling glasnegr boek aquarel munt prod postzegel v? glasdia b- 3D object 'B schilden/ Éjb verzam f" DIGITALISERING VAN BEELDARCHIEVEN BV Het zoeken, tevoorschijn halen en bekijken van beelden of teksten in archieven is vaak een tijdrovende operatie. We willen snel en doeltreffend over de gevraagde informatie beschikken en dan ook nog het liefst vanaf de plek waar het ons het beste uitkomt. Wij van Pictura Imaginis hebben een digitaal procédé ontwikkeld waardoor dat mogelijk wordt. Een modern geconserveerd archief is een kostbaar bezit. Niet alleen voor diegenen die er dagelijkse verantwoordelijk heid voor dragen. Veel verschillende doelgroepen moeten er óók hun voordeel mee kunnen doen. De door Pictura Imaginis vervaardigde database van ieder gedigitaliseerd archief ver hoogt de toegankelijkheid voor alle gebruikers enorm. Zoeken is eenvoudiger, gaat veel sneller en het oproepen van gevonden informatie is opeens een peulenschil. Digitale beelden ziet u 4x groter in topkwaliteit op uw scherm dan het origineel. advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen de hoefsmid 13 - 1851 PZ Heiloo - tel: 072 53 20 444 - fax: 072 53 20 400 - e-mail: info@pictura-imaginis.com Conservering aantal speelduur Banden 4250 3300 uur Cassettes 400 400 Platen 330 275 Dimafoon 60 25 De geluidscollectie groeit nog steeds en omvat momen teel een totale speelduur van 4000 uur. problematisch? AGFA nee BASF nee Philips nee/ja dun Scotch 3M ja sticky-shed syndroom De bandtypen die het instituut gebruikte leverden soms problemen op. Snelle toegankelijkheid Bakken op 65° november 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 9