OMDAT RUIMTE GELD KOST k KARDEX Bagatellen 4 5 1111 VERDIENT (J MET KARDEX Kardex Lektriever® Antwoordcoupon Stuur mij a.u.b. informatie over: ICA Congres Sevilla Dit brengt mij bij de vraag in hoe verre marketing een nuttig instrument kan zijn ten aanzien van de toepassing van de ICT-mogelijkheden voor archie ven. Het is duidelijk dat met name Internet de archieven gelegenheid biedt de eigen actieradius en het publieksbe reik vele malen te vergroten. De in prin cipe onbegrensde mogelijkheden van digitale distributie van images van de originele archiefstukken gekoppeld aan geautomatiseerde toegangen en mail functies vereisen een nieuwe visie niet zozeer op onze taken maar veel meer op de manier waarop wij die invulling geven. Maar weten wij eigenlijk wel wat de impact van de ICT kan zijn op de vorm waarin archieven beschikbaar komen, en bewaard, toegankelijk gemaakt en beschikbaar gesteld dienen te worden? Wat betekent het voor open baarheid en privacy-bescherming? En hoe dienen we om te gaan met de auteursrechtelijk beschermde informatie wanneer we die on-line distribueren? Wat zal een acceptabele prijs zijn voor deze nieuwe manier van dienstverle ning? En in dit kader misschien wel de belangrijkste vraag: hoe groot is de nieu we markt die zich met het www aan dient en welke wijzigingen brengt het gebruik van het www met zich mee voor de aard van de onderzoeksvragen? in hoeverre zullen de ongekende mogelijk heden die het www de historisch onder zoeker biedt, leiden tot fundamentele en structurele wijzigingen in de manier waarop wij invulling geven aan onze publiekstaken. Belangrijk bij dit alles is dat de archivaris zijn professionele inte griteit te allen tijde blijft behouden. Ten aanzien van de archiefsector geldt voor mij dat kwaliteit belangrijker is dan kwantiteit, inhoud belangrijker dan vorm en diepgang belangrijker dan bui tenkant. Wie denkt dat het bij archieven alleen gaat om informatie heeft het mis. Het gaat nu juist om die waardevolle combinatie van informatie en kennis en de context die oorspronkelijk hieraan ten grondslag lag. Ik denk, tot slot, dat wij er verstandig aan doen ons de stelregel ter harte te nemen dat marketing zonder public relations weinig waard is. En dat is, naar mijn stel lige overtuiging, iets waar wij archivaris sen niet goed in zijn: de buitenwereld - waaronder onze werkgevers, de media en niet in de laatste plaats het subsidies verstrekkende deel van het bedrijfsleven - te laten weten wat wij doen en met name wat wij goed doen. Buitenlandse betrekkingen zijn in. Ook bij archivarissen. Wij kennen ze in allerlei soorten en maten van bilateraal tot wereldomvattende ontmoetingen. Deze bescheiden beroepsgroep houdt sedert 1950 eens in de vier jaar een mondiaal con gres. Het aantal deelnemers daaraan wordt al maar groter. Doch dat deert de Nederlanders niet. Met ruim 60 vakgeno ten reisden we in september af naar Sevilla. Een uitstekende stad voor een congres. Want dat moet gezegd worden; de plan ners van dit soort bijeenkomsten zoeken wel aantrekkelijke plaatsen op in de gedachte dat de deelnemers vanzelf wel komen. Sevilla is dan nog een bescheiden reisdoel ais we dat vergelijken met de lust oorden der aarde zoals Bali en Honoloeloe waar duurdere beroepsgroepen heen afrei zen. De puriteinse lezer zal nu opmerken dat het ons om het programma van een congres moet gaan. Dat is natuurlijk ook zo. Op dit punt heeft Sevilla ons veel gebo den. De openingsceremonie met een koning, een minister en tal van andere al dan niet Spaanse zwaarge wichten; een prachtig con gresgebouw met een voor treffelijk restaurant, een waar lijk feeëriek afscheidsdiner op de Plaza d'Espagna. Dat is allemaal zo mooi dat het eigenlijk niet past om kritiek op de rest uit te oefenen. Laat ons volstaan met op te mer ken, dat het geen haalbare kaart meer is om voldoende thema's aan de orde te stellen die zich lenen voor plenaire behandeling. Nu, de waarde van zo'n megacircus ligt dan ook meer in de bijeenkomsten van gelijkgeaar- de groepen, de contacten met collega's waarmee men wat wil regelen en natuur lijk de corridors. Een geoefend wandelgan- ger zoals ondergetekende, had regelmatig succes in het treffen van soms al langjarige contacten. Misschien is er nóg een voor deel aan zo'n congres. Je kunt er wat ont- spannener zijn dan thuis. Tegenover een buitenlandse collega kun je je ook vrijer uiten dan in patria, waar je vaker op je qui vive moet zijn. De sfeer onder de Neder landers was ook heel prettig. Maar dat kan ook niet anders dan met zo'n echte 'Brabantse' Algemeen Rijksarchivaris, die ons op een fraaie plaza een genoeglijk uur tje aanbood. Nog waardevoller werd dit treffen toen de Vlaams georiënteerde colle- ga's op een gevorderd uur het plein betra den. Daar zagen we onder meer Juul Verhelst aan wie juist een fraai liber amico- rum* was aangeboden vanwege zijn vele verdiensten voor het Belgische Archief wezen met interessante bijdragen, ook van Nederlandse zijde. Met enige schroom her innerde ik me het geringe aantal Neder landse inschrijvers op die bundel. Mis schien dat we na Sevilla maar weer wat meer aan de bilaterale contacten moeten doen. Daar valt werkelijk winst mee te behalen. Spanje, oktober 2000 15 Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en kaartbestanden is er een passend interieur. •Kardex verrijdbare stellingen: een ingenieus opslagsysteem van verrijdbare kas ten. Eén loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. «Kardex Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. *De Times Two: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60. ■•r- .x-. A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 de Lektriever de Ruimtewinner de Verrijdbare stellingen het Office systeem de Times Two Bedrijf Naam Adres Postcode Plaats TelefoonFax .m/v Nieuwe visie invulling taken Door Bernard Woelderink Sevilla, Archivo de las Indias. (Foto:Agnes Jonker) Gustaaf Janssens, Griet Maréchal en Frank Scheelings (redactie): Door de archivistiek gestrikt. Liber Amicorum prof.dr. Juul Verhelst. VUB Press, Brussel 2000. november 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 7