OOOO9O0OOOOO Geschiedenis onder handbereik: samenwerking in Flevoland Tweehonderd jaar archiefweien in digitale presentatie Samenwerking Smalfilmmuseam en NAA Raad adviseert een nieuw archiefbestel 2 Arnold Wiggers is per 1 juni 2000 in Gemeentearchief Rotterdam waar zij ver- Internationale Aangelegenheden. Zijn dienst getreden bij het Streekarchief antwoordelijk is voor de coördinatie van pensionering werd passend gevierd met Regio Eindhoven als hoofd Cultuurhis- de twee studiezalen. Zij was jarenlang een symposium over 'Openbaarheid his torie. Binnen dit regionale samenwer- werkzaam bij het Gemeentearchief Delft. sen vrees en verlangen', kingsverband is hij verantwoordelijk voor het bereiken van nieuwe publieks- Tom van Slooten is per 1 oktober door de Bert Looper is per 1 november 2000 groepen en het ontwikkelen van nieuwe Heerlense gemeenteraad benoemd tot benoemd tot directeur van het Regio producten. Wiggers was hoofd van het gemeentearchivaris van Heerlen. Daarvoor naai Historisch Centrum Overijssel in Zeeuws Documentatiecentrum en heeft was hij hoofd van het bureau bij het stads- oprichting, waar hij verantwoordelijk is zich ingezet voor de bevordering van de archief. Roelof Braad, zijn voorganger, is voor de vorming van dit centrum. Zeeuwse regionale geschiedbeoefening. benoemd tot stadshistoricus van Heerlen. Looper was directeur van de Centrale Archief Selectiedienst in Winschoten. Josje Valenbreder is per 1 september 2000 Han Mulder verliet op 9 oktober de Rijks- begonnen als hoofd Baliediensten bij het archiefdienst als Hoofd Voorlichting en nieuws uit het veld 'Wijzigingen in het archiefbestel noodzakelijk', draagt het advies 'Naar een nieuw archiefbestel' van de Raad voor Cultuur als kop. Het huidige bestel vol doet niet meer aan de moderne vereisten van professioneel beheer en publieksge- oriënteerde dienstverlening. Om hierin verandering te brengen is volgens de Raad in de eerste plaats bestuurlijke moed en bestuurlijk draagvlak nodig. Staats secretaris Van der Ploeg zou zelf het voor touw moeten nemen om binnen de lopende regeerperiode tastbare vooruit gang te boeken. Voor die veranderingen zou in de cultuurnotaperiode 2001 - 2004 bovendien veel meer geld beschikbaar moeten komen dan nu het geval lijkt. Het advies is een reactie van de Raad op de plannen van OCenW voor een herziening van het archiefbestel. Belangrijkste onder deel daarvan is de vorming van regionaal historische centra, waarmee de staatssecre taris de toegankelijkheid van archieven wil vergroten. De Raad onderschrijft het be lang hiervan, maar stelt tegelijkertijd dat een verbetering van het beheer en behoud van de archieven ook aandacht behoeft. Volgens de Raad zijn hogere uitgaven noodzakelijk om een sluitend net van pro fessioneel archiefbeheer te realiseren, ach terstanden in beheer en be houd van archieven in te halen, problemen rond digita le duurzaamheid aan te pak ken en technologische ver nieuwing (voor een breder publieksbereik) door te voeren. De Raad bepleit een princi pieel andere toedeling van verantwoordelijkheden aan rijk, provincies en lokale overheden. Het belang van de rol van provincies op gebied van archieven dient vergroot te worden en die van waterschappen (omdat deze doelcorporaties zijn) juist verkleind. Het rijk moet verantwoordelijk worden gesteld voor behoud en beheer van archieven, de provincies krijgen de (financiële) verantwoordelijkheid voor integratie van informatie over cultureel erfgoed en voor de infrastructuur om dit te bereiken. De verantwoordelijk voor de publieksfunctie ligt dan bij de lagere over heden, die daarvoor de regionaal histori sche centra kunnen inschakelen, maar ook bibliotheken, musea of educatieve instellingen of een combinatie daarvan. Als primaire taak voor de regionaal histo rische centra ziet de raad het beheer en behoud van bronnen. Tegen de huidige vorm van hun bestuurlijke inrichting heeft de Raad als bezwaar dat deze hybride is, waardoor de verantwoorde lijkheden en dus de aan spreekbaarheid daarop dif fuus zijn geworden. De Raad verwacht dat de voorgestel de inrichting spoort met de mate van afstand die de onderscheiden bestuursla gen tot de bevolking hebben en dat de lokale overheden eerder hun verantwoor delijkheid nemen voor taken waarmee ze bij hun inwoners kunnen 'scoren' dan voor 'onzichtbare taken'. Info: www.cultuur.nl nieuws uit het veld Op 11 oktober tekenden twaalf par tijen een intentieverklaring voor samen werking in Flevoland. Onder het toe ziend oog van staatssecretaris Van der Ploeg werd hiermee de basis gelegd voor samenwerking op cultuurhistorisch gebied. De deelnemers zijn het ministerie van OCenW (het rijksarchief), de provin cie, alle gemeenten en het waterschap in Flevoland, de samenwerkende bibliothe ken, Poldermuseum Nieuw Land en het Sociaal Historisch Centrum. "De provin cie heeft het voortouw genomen in dit project. Alle deelnemers werken op vrij willige basis mee aan het bevorderen van de toegankelijkheid van bronnen door digitalisering. Begin 2001 zal het pilot- project 'Nieuwkomers' van start gaan, waarbij allerlei gegevens over dit thema gedigitaliseerd worden. Een deel van de deelnemers denkt na over een moge lijke gezamenlij ke huisvesting in de toekomst", zo lichtte me vrouw Louppen, voorzitter van de projectgroep die de samenwerking van deze uiteenlopende instellingen voorbereidde, toe. Tijdens de voorbereidingen werd de koudwatervrees overwonnen en steeg het enthousiasme en het draagvlak voor het project. Wil de overheid de burgers de mogelijkheid geven op een makkelijke en toegankelij ke manier kennis te nemen van cultureel erfgoed, dan is een gezamenlijk aanbod van bronnenmateriaal onontkoombaar. De provincie wil het verleden toeganke lijk maken voor een ieder die vanuit werk, scholing of belangstelling meer wil weten over de geschiedenis van Flevoland. Hoe vieren we 200 jaar archiefwezen in 2002 op een zinvolle wijze? Naar een ant woord op deze vraag wordt momenteel onder auspiciën van DIVA heftig gezocht. In brede kring leeft de opvatting dat dit vooral moet gebeuren door het Neder landse publiek op een pakkende wijze te tonen wat het aan archieven kan hebben. Gekozen is voor een goede publiciteitsac tie met als doel een breed publiek via de digitale snelweg kennis te laten maken met archieven. Daarbij valt dan vooral te denken aan gegevens over de eigen fami lie en woonomgeving. Voordeel van deze aanpak is, dat hij aansluit bij activiteiten waar toch al iedereen mee bezig is. De ontwikkeling van nieuwe activiteiten is niet nodig, iedere archiefdienst kan haar plannen op digitaal gebied gewoon voort zetten. Alleen krijgen die door deze publi citeitsactie in 2002 in één klap grote publieke aandacht. Hoe die publiciteitsactie er precies uit gaat zien, hangt af van het aanbod van het gezamenlijke archiefwezen in 2002. Om te onderzoeken welke persoonsgege vens de archieven digitaal ter beschik king stellen, stuurde DIVA alle archiefbe- herende instellingen september jl. een enquêteformulier met vragen over con crete digitale plannen toe. Aan de hand van de respons moet duidelijk worden hoever we in 2002 zijn. In samenwerking met externe deskundi gen gaat een kleine stuurgroep de komende maanden de opzet en financie ring van de publiciteitsactie in 2002 rege len. Het is de bedoeling dat de publici teitsactie een langdurig effect heeft en niet ophoudt bij een eenmalige kennis making; een deel van het grote publiek moet vaste (virtuele) klant worden. Tijdens de twintigste editie van het Nederlands Filmfestival maak ten het Smalfilmmuseum en het Nederlands Audiovisueel Archief bekend nauw te gaan samenwerken. Het Smalfilmmuseum beheert dui zenden amateurfilms waarin het gewone, dagelijkse leven in al zijn aspecten is vastgelegd. Het museum wil investeren in het behoud en de toegankelijkheid daarvan. Inmiddels is 3,5 ton subsidie van de Mondriaanstichting en het VSB Fonds ontvangen. Door samen te werken met het NAA kan deze sub sidie optimaal ingezet worden en kan het Smalfilmmuseum profite ren van de expertise van het NAA op gebied van conservering van audiovisuele bronnen. Selecties van amateurfilms zijn te zien op www.smalfilmmuseum.nl Rectificatie 7 u i NIEUWS i '1 JL §2] RAADVOORCULTUUR EN NI SMAKING VRAGEN? --.U -Zl Van de schaarste ende overvloed Advies Cultuurnota 2001/2004 Archieven Raad voor Cultuur -2 archievenblad november 2000 het veld In het artikel 'Samen op weg naar een nieuw archiefbestel?' (Archievenblad okto ber 2000, p. 33) is een storende fout geslo pen in de derde kolom. De tekst en dat veel gemeentearchieven niet gericht zijn op vraaggerichte ontsluiting en het dienstbaar maken van de archieven aan het publiek (in Schiedam is dit juist voor het merendeel van de collectie het geval)' was zonder de laatste twee woor den bedoeld. Nu stond er precies het tegenovergestelde van wat auteur wilde zeggen. Excuses hiervoor. november 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 3