«te <$j» -C Uit het bestuur Geschiedenisdagen: 17 november voor vakdeskundigen Aanmeldingsformulier archiefreis Toscane KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws ALV KVAN op 17 november in Amsterdam Bureau KVAN Redactie Archievenblad Tel. (020) 462 77 27 KVAN-Agenda 2000 De algemene ledenvergadering van de KVAN vindt plaats op 17 november in de boven zaal van café Eik en Linde, destijds bekend van de interviews van Ischa Meijer en andere pro gramma's. Eik en Linde is te bereiken met tram 9 vanaf Amsterdam CS, uitstappen bij halte Artis. De KVAN biedt de deelnemers aansluitend een lunch aan, zodat zij ook aanwezig kunnen zijn bij de opening van de eerste Geschiedenisdag om 13.00 uur. Eik en Linde ligt op loopafstand van het Koninklijk Instituut van de Tropen, waar de geschiedenisdagen plaatsvinden. De leden ontvangen de vergaderstukken sepa raat. Op 17 november vindt de presentatie van de website met archiefbronnen over de relatie Nederland met Nederlands-Indië plaats tijdens de Geschiedenisdagen, aldus Theo Kuipers van de Landelijke Werkgroep Educatie van de Rijks archiefdienst (RAD). De website sluit naadloos aan bij het Landelijk Schriftelijk Eindexamen Geschiedenis en is geschikt voor gebruik door leerlingen, zowel in de klas als thuis. Docenten kunnen lesmateriaal downloaden. Net ais 'Archief in de klas' hebben de RAD en de Vereniging van Geschiedenisleraren in Nederland deze website gezamenlijk ontwikkeld. Archiva rissen selecteerden de bronnen, de docenten let ten op leesbaarheid, zinsbouw en bruikbaarheid van de bronnen voor toepassing op mavo of op havo vwo. Afbeeldingen maken de website aan trekkelijk voor de leerlingen. De documenten zijn rondom thema's geordend, enkele uitzonderlijke bronnen worden zelfstandig gepresenteerd. Vragenlijstjes (met de bijbehorende antwoorden!) complementeren de website. Ook in archieven is de klant koning Zoals u weet vinden op 6 en 7 december de KVAN studiedagen plaats. Zij zijn niet uitslui tend gericht op diensthoofden en archivarissen, maar zeker ook op de archiefmedewerkers die de dagelijks betrokken is bij de dienstverlening aan klanten, zoals de medewerkers balie en studie zaal. Het thema is 'Kwaliteit in dienstverlening', waarin de klant van archieven centraal staat. Dit thema sluit aan bij de actuele discussie over kwaliteitscontrole voor publieke diensten. De toenemende invloed van consumenten past in een trend die uit Engeland is komen overwaai en. Over de kwaliteit van de geleverde diensten moet met regelmaat verantwoording worden afgelegd. Elke groep klanten onderscheidt zich van de andere groep door zijn specifieke wensen en eisen. Woensdag 6 december: 'Hoe goed kent u uw klan ten?' Donderdag 7 december: 'Dienstverlening, wat is dat precies? Deelnameprijs leden KVAN: fl. 200, - per dag Deelnameprijs niet-leden KVAN: fl. 275, - per dag Diner op 6 december: fl. 65, - 46 I Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws Studiedagen KVAN en de RAD Er hebben zich al veel leden en niet-leden aangemeld voor de studiedagen in december. Hun deelname wordt - geheel of gedeeltelijk - in veel gevallen betaald door de werkgevers; blijk baar achten zij het wenselijk dat hun medewer kers goed op de hoogte blijven van de ontwikke lingen op hun vakgebied. Opvallend in dit ver band is dat sommige diensten, met name de Rijksarchiefdienst bij de aanmeldingen onder vertegenwoordigd zijn. Het bestuur heeft beslo ten om hoofden van dienst te benaderen over het opnemen van deelname aan studiebijeen komsten van de KVAN in opleidingsplannen. Nieuwe Lexicon Archiefterminologie Arnold den Teuling, aan wie op 15 september de Hendrik Van Wijnpenning werd uitgereikt, heeft zijn werkzaamheden aan een nieuwe uit gave van het Lexicon archiefterminologie voltooid. Volgens afspraak krijgen de KVAN-leden de gele genheid om zich over het stuk uit te spreken. Binnenkort kunnen zij hiervoor een uitnodiging verwachten. Archiefreis Toscane 2001 De KVAN voldoet graag aan het verzoek van verschillende leden om een bijprogamma te organiseren rondom een ICA archiefcongres. In samenwerking met de VVBAD organiseert de Commissie Buitenland een archiefreis van 23 tot 30 juni. Deze excursie gaat vooraf aan het vijfde Europese ICA congres dat plaatsvindt in Florence van 30 mei tot 3 juni 2001. Vanuit de stad Siena zullen diverse archiefinstellingen en cultuurmo numenten bezocht worden. Hieronder het pro gramma, dat vijf volle dagen zal beslaan. Kleine wijzigingen zijn nog mogelijk. Hoewel nog niet alle gegevens bekend zijn, verzoeken wij deelnemers zich uiterlijk 15 december 2000 op te geven, in verband met het maken van reserveringen. Deze archiefreis kost u fl. 1500,= tot fl. 1800,= per persoon. Inclusief: vliegreis van Schiphol Brussel naar Florence (23 mei) en terug (2 of 3 juni), zes overnachtin gen in twee- of driesterrenhotel in Siena, vervoer per bus tijdens de excursies, tweemaal een diner en een culturele manifestatie. De overnachtin gen in Florence tijdens het ICA congres zijn niet inbegrepen. U kunt dit via de inschrijving bij de congresorganisatie van de ICA regelen. Het aan tal deelnemers bedraagt minimaal 20 en maxi maal 35 personen. Na inschrijving ontvangt u een bevestiging en aanvullende informatie. Mutaties in de Almanak Postbus 13113, Telefoon (werk): 47 Up Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. U kunt contact opnemen met het bureau voor Lidmaatschap KVAN en secties informatie over en aanmelding voor KVAN-activiteiten bestelling van KVAN-publicaties wijzigingen in de ledenadmini stratie kopij voor het Archievenblad berichten voor deze rubriek mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen Marieke de Haan Myra Maij Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl. Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 17 november: KVAN najaarsledenvergadering, Amsterdam (Eik en Linde) I 7/18 november: Geschiedenisdagen, Amsterdam (Tropeninstituut) •6/7 december: Studiedagen KVAN, Rotterdam (WTC) Locatie Bovenzaal café Eik en Linde Plantage Middenlaan 22, Amsterdam Tijd 10.30-11.45 uur Agenda 1 Opening 2 Mededelingen van de voorzitter 3 Verslag ledenvergadering 14 april 2000 4 Samenstelling van het bestuur De penningmeester mw. drs. J. Steenhuis treedt af. Het bestuur stelt voor als bestuurslid te benoemen de heerdr. A. van Vliet. 5 Beleidsvoornemens en activiteitenplan 2001 Het bestuur heeft tegen de achtergrond van het weg vallen van de structurele subsidie van OC& W de vast gestelde beleidsvoornemens 2001-2004 (door de ALV in 1999) op enkele punten moeten bijstellen. De leden worden uitgenodigd zich hierover uit te spreken. Daarnaast hecht het bestuur eraan de mening van de leden te vernemen over de activiteiten van de vereni ging, inclusief de studiedagen en het Archievenblad. 6 Begroting 2001 7 Rondvraag 8 Sluiting Geschiedenisdagen, info en aanmelden: KNHG, tel. (070) 314 0363 Website: www.archief.nl/rad/educatie Kort overzicht van het programma Meer informatie: www.kvan.nl of tel. (020) 462 77 27 Aanmelding met de antwoordkaart in dit Archievenblad. 1 archievenblad november 2000 Dag i: Siena Archivio di Stato in het Palazzo Piccolimini Archief Banca Monte dei Paschi Familiearchief Bichi Ruspoli Forteguerre Dag 2: Monte Oliveto en Pienza Abbazia di Monte Oliveto 40 km van Siena (archief in Staatsarchief te Siena) Romaanse kerk van San Quirico d'Orcia (met Nassaugraf) Palazzo Piccolimini te Pienza (familiearchief in Staatsarchief Siena) Archivio Vescovile en Museo Diocesano te Pienza Dag 3: San Gimignano Archivio Communale In de middag bezoek stad op eigen gelegenheid 's Avonds cena met spettacolo de Azienda "II Mattone" te Ulignano (5 km van San Gimignano) Dag 4: Vrij te besteden Dag 5: Tavarnelle/Barberino Val d'Elsa Camalduenzer abdij van Passignano Pieve van San Donato Bezoek aan bekende fattoria (wijnhuis) in de Chiantistreek Diner te San Donato Op 29 mei: vervoer per bus naar het congres in Florence, mogelijk in combinatie met bezoek aan Volterra. Inschrijving en kosten Aanvullingen op de Almanak van het Nederlands Archiefwezen 2000. 6.5 Gemeentelijke archief dienst Amersfoort nieuw adres: Gemeentelijk informatie centrum 'De Observant', Stadhuisplein 7, Amersfoort, nieuwe openingstijden: maandag 13.00-1y.00 uur; dinsdag-vrijdag 09.oo-1y.oo uur; donderdagavond 18.00-20.00 uur en zaterdagochtend 09.00-12.00 uur. 6.45 Streekarchiefdienst Hollands Midden E-mail: sahm@rs.net.nl 12.14 Nederlands Centrum voor Volkscultuur Postadres: 3507 LC Utrecht Bezoekadres: F.C. Donderstraat 1, 3572 JA Utrecht tel. (030) 276 02 44, fax (030) 273 6111 Formulier graag vóór 15 december retourneren aan Bureau KVAN, fax (020) 462 77 28 Ondergetekende wil deelnemen aan de archiefreis van 23-29 mei 2001 naar Toscane (voorafgaand aan het Europese ICA Congres te Florence). Naam: Adres: Postcode plaats: Werkzaam bij: E-mail: november 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 23