0 FLEXIBEL EN PAPIERLOOS bedrijfsarchief bedrijfsarchief Door af te stappen van vaste werkplekken wordt een kantoorgebouw beter benut en zetten medewerkers een eerste stap naar flexibel werken. Naast ruime, open werkplekken biedt het Interpolis-kantoor ook kleine, besloten 'cock pits' waar de individuele medewerker zich kan terugtrekken. Een van de onvolkomenheden in de Interpolis oplossing is dat veel informatie (denk aan binnenkomende correspondentie, faxen e.d.) zich op papier bevindt en vaak in dossiers is opgeborgen. Bovendien slaan medewerkers elec- tronische documenten (Word, Excel, Power Point, beelden e.d.) op in persoonlijke of afde- lingsgerichte bibliotheken terwijl ze een breder bereik zouden moeten hebben dan deze digitale domeinen. Dergelijke dossiers en electronische documenten zijn bovendien niet of slecht toegan kelijk voor medewerkers die op afstand werken. Met het £DM-programma worden mogelijkhe den geboden om (voor zover nodig) de binnen komende papierstroom te digitaliseren en deze 'ongestructureerde' informatie electronisch te ontsluiten en ter beschikking te stellen aan bevoegde gebruikers van het netwerk. Hierbij wordt gebruik gemaakt van Web-technologie. Om het doel van het EDM project te berei ken is er in de infrastructuur een aantal produc ten benoemd, waaronder het E-Archief (archief dossiers). Deze electronische archiefstructuur omvat de elementen Domein (zoals Schade verzekering, Levensverzekeringen maar ook Concern HRM, enz), Archief (zoals acceptatie, schade, personeelsdossiers, enz.) en Sleutel (zoals polisnummer, salarisnummer). Kenmerkend van archiefdossiers is dat zij voornamelijk gevuld zijn met NIET-muteerbare documenten zoals images en computeroutput (COLD). Op deze documenten is het wél mogelijk om annotaties te maken. Binnen Interpolis is thans nog een uitge breid papieren Cen traal Archief aanwe zig. Het is aan de eige naren van deze ar chieven om te beslis sen hoe ze daar in de toekomst mee om gaan. Zij kunnen kie zen voor een volledige backlog conversie, waarbij het betreffen de archief (deel) volle dig wordt gescand en ingebracht in EDM of voor eerst opschonen en dan scannen. Een andere mogelijkheid is het helemaal niet inbrengen in EDM en het archief laten doodbloeden. Er kan ook besloten worden een dossier te scan nen op het moment dat het in behandeling wordt genomen (scannen on demand). Of men kiest voor de hybride oplossing, een combinatie van papier en electronisch, waarbij alleen nieu we stukken in het electronisch archief komen. Naast de bekende dossierarchieven komen we in een kantooromgeving ook nog veel infor matie tegen die in kasten, bureaus en andere plaatsen is opgeslagen. Deze informatie is over het algemeen anders georganiseerd dan bij Archiefdossiers. Bovendien betreft het in dit geval vooral documenten die al (eerder) in enige vorm electronisch en daarmee ook meestal muteerbaar beschikbaar zijn/waren. Daarom werd ook de E-Groep (groepsdossiers) benoemd. Dit maakt het mogelijk om een structuur op te bouwen die grotendeels overeenkomt met de directory-structuur zoals bijna iedereen die reeds kent. Hier wordt een dossier opgebouwd bestaande uit Domein, Dossier, Map en Tabblad. Nadat binnen de structuur een keuze is gemaakt, verschijnen op het scherm de kenmerken van de achter het tabblad behorende documenten. Deze zijn dus over het algemeen muteerbaar waardoor er géén annotatiefunctie beschikbaar is, maar in de plaats daarvan worden de versies van documenten bijgehouden. Vanzelfsprekend is het systeem voorzien van een autorisatiestructuur op persoon- en docu mentniveau. Binnen het IKC-concept wordt door alle medewerkers uitgebreid gebruik gemaakt van de beschikbare kantoor (Office) en E-mail functies veelal in combinatie met electronische attach ments. Hierdoor ontstaat er een levendig net werkverkeer waarbij dikwijls documenten wor den gevoegd bij de betreffende boodschap. Het is dan aan de ontvanger om te bepalen wat hij met de betreffende documenten doet. Hierdoor wordt inefficiënt omgegaan met ons netwerk en met de opslagmedia. Binnen de structuur van E- groep kunnen ook Persoonlijke dossiers worden opgenomen, een afzonderlijk domein dat bij aanloggen alleen voor de betreffende eigenaar beschikbaar is. Deze toepassing maakt het moge lijk om documenten binnen het beheer van 34 november 2000 november 2000 35 De inrichting Al heel lang bestaan er twee manieren om mensen in een kantoor te huisvesten. De eerste oplossing is het 'cel- lenkantoor', een aaneenschake ling van kamers voor individuele medewerkers of kleine groepjes aan weerszijden van lange gan gen. De tweede oplossing is een 'kantoortuin', grote zalen - hele verdiepingen soms - met com plete afdelingen. Beide soorten huisvesting hebben voor- en nadelen. Het cellenkantoor stelt mensen in staat om geconcentreerd te werken, maar is bepaald niet bevorderlijk voor de communica tie. De kantoortuin biedt wel alle mogelijkheden voor onder ling contact maar maakt gecon centreerd werken juist weer moeilijk. De medewerkers van het oude Interpolis werkten in zo'n kantoortuin waarbij voor de hogere functionarissen uitzonde ringen werden gemaakt door ze, omringd met de nodige status, in kamers te huisvesten. Interpolis had toen ook het imago van een stoffige, ambte lijke verzekeringsmaatschappij waar je niet als eerste aan dacht als je een nieuwe werkgever zocht. Het Interpolis Kantoor Concept (IKC) combineert de voordelen van deze twee systemen. Er zijn ruime, open werkplekken naast kleine, besloten 'cockpits' waar de individuele medewerker zich kan terugtrekken. Het meest bijzonder aan het IKC is dat niemand een vaste werk plek heeft, je werkplek is waar je bent, dat is het uitgangspunt. Zo spring je uiterst efficiënt om met de beschikbare ruimte. Uit onderzoek blijkt dat de gemid delde werkplek slechts geduren de 30 tot 50% van de bedrijfs tijd bezet is. Door af te stappen van vaste werkplekken voor iedereen wordt ook bereikt dat een kantoorgebouw veel beter benut wordt. Bovendien zetten de medewerkers door deze werkplekbenadering een eerste stap naar flexibel werken. Interpolis Kantoor (oncept en EDM effenen weg naar papier-arm kantoor Door Jac van Daal* Het is een bijzonder gebouw, het hoofdkantoor van verzekeraar Interpolis in Tilburg. Niet alleen omdat het zo opvallend uittorent boven de stad, maar vooral om de nogal ongewone inrichting. Niemand heeft er een vaste werkplek, 'je werkplek is waar je bent'. Een eerste stap naar flexibel werken. Een concept dat de mensen die daar werken op het lijf is geschreven. Werknemers van Interpolis vormen niet 'zomaar' een werkgemeenschap. Zij werken met hart voor de individuele klant in een open onderneming die zich sterk betrokken voelt bij de lokale gemeenschap. Visie Een van de uitwerkingen van het beleid is dat we werken onder het credo 'je werkplek is waar je bent' en 'iedere medewerker handelt alsof hij eigen ondernemer is'. In dit kader zijn diverse innovatieve stappen genomen, zoals: De eerder aangehaalde huisvesting is speciaal gebouwd en ingericht op een 'iean office con cept'. Hierdoor wordt afstand gedaan van een vaste werkplek voor directie, management en overige medewerkers. IKC; een combinatie van netwerk, office toe passingen, beveiliging e.d. dat het werken met je eigen kantoortoepassingen op elke fysieke werkplek ondersteunt. IPC (Interpolis Performance Cyclus) waarbij iedere medewerker met zijn leider performance afspra ken maakt en daar ook op beoordeeld wordt. Stimuleren van mobiliteit en telewerken. Investeren in en experimenteren met nieuwe technologieën zoals netwerken met grote capa citeit (tot 160 Mb), draadloze netwerkverbindin gen, de nieuwste telefooncentrales met mobiel telefoonverkeer. Kortom: een beleid dat; - eigen ondernemerschap, mobiliteit en tele werken stimuleert, - gericht is op het inhoud geven aan het begrip "Customer value", - innovatie hoog in het vaandel heeft staan. P>-l> Minder papier, meer flexibiliteit Opvallende toren van Interpolis in Tilburg. (Foto: Studio Van Dusseldorp) E-Archief Kenmerken en voordelen E-Archief Toegang via een uniek kenmerk Ondersteuning van natuurlijke functies bij het omgaan met papier in gescand formaat (Deel)besluitvorming omtrent conversie van het huidige archief voor toegang via EDM. Gelijktijdige toegang tot een dossier door meer dere medewerkers. Snelle toegang tot dossiers. Geen onderbreking in het BU-proces door archief opvragingen. Verbeterde serviceverlening. Meer mogelijkheden voor productontwikkeling Daling jaarlijkse kosten ten opzichte van papie ren archief. E-Groep Kenmerken en voordelen Groepsdossier Toegang van de dossiers via een logische naam (b.v. projectnaam, productnaam etc.). Standaard gestructureerde dossiers (te bepalen per BU). Zoekfuncties op kenmerken. Zoekfunctie op inhoud van electronische docu menten (full text search). Gelijktijdige toegang tot een dossier door meer dere medewerkers. 'Papieren' en electronische documenten vanaf elke werkplek toegankelijk. 'Papieren' en electronische documenten in het zelfde dossier toegankelijk. Documenten worden maar eenmaal opgeslagen, onafhankelijk in hoeveel dossiers hetzelfde document voorkomt. Eenduidig gestructureerde dossiers. Eenvoud van zoeken. Versiebeheer op electronische documenten. Persoonlijke dossiers Doel en kerntaken van het project EDM EDM staat voor Enterprise Document Management en betreft een project dat tot doel heeft om een infrastruc tuur te creëren waarmee het mogelijk wordt om verregaand papierloos te werken. Het woord 'Enterprise' is hierbij bedoeld om aan te geven dat niet gezocht is naar een optel som van individuele oplossin gen (departementale syste men) maar naar één totaalop lossing waar de hele onderne ming van kan profiteren. De basisgedachte hierachter is dat EDM zich voor de gebruiker moet manifesteren alsof alle betrokken documenten zijn opgeborgen in één grote elec tronische documentenbak. Daarbij krijgt de gebruiker een hulpmiddel waarmee hij op een eenvoudige wijze een 'view (gestructureerde wijze van kijken naar)' over deze documentenbak kan maken. Tevens krijgt hij eenvoudige zoekmogelijkheden om eigen queries te kunnen samenstel len. Het interesseert een gebruiker niet welke technie ken daarvoor worden gebruikt. Dit alles zou dan ook moeten passen binnen het IKC en gebaseerd moeten zijn op een intranetbenadering. Betekenis van EDM voor bedrijfsonderdelen. Met behulp van EDM is het mogelijk (technische) invulling te geven aan de concernbrede toegang tot electronische informatie. Eenmaal in EDM archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 17