Nederlandse Opstand, deed onderzoek naar de Satisfactie en 'andere onderwerpen'. De student Willem van Ravesteyn jr., de latere oprichter van de communistische partij, kwam voor het lezen van paleografische teksten en wat later in ver band met zijn dissertatie-onderzoek naar de eco nomische en sociale ontwikkeling van Amster dam in de 16e en begin 17e eeuw; de rijksbouw meester C.H. Peters uit 's-Gravenhage was op zoek naar informatie over houten gewelven. Het kunsthistorisch onderzoek was een specialisme waarvoor Scheltema de eerste aanzetten had gegeven en de archiefcollecties werden hiervoor veelvuldig geraadpleegd: de onder-directeur van het Mauritshuis, dr. Hofstede de Groot en de hoogleraar J. Six van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten kwamen beiden voor Rembrandtonderzoek en de directeur van muse um Boymans voor de schilder Van de Velde. Verder valt gedurende die eerste vijftig jaar van de Archiefdienst het aantal buitenlandse weten schappers op. Zij kwamen af op materiaal dat inzicht gaf in de diplomatieke- en handelsbe trekkingen van Amsterdam en ook wel op de genealogische bronnen. Anatole Victoro- vitsch Polotzoff, staatsraad aan het hof te St. Petersburg, verzamelde driehonderd jaar na dato op last van de tsaar gegevens over het ver blijf van Peter de Grote in Holland. Zoals gezegd waren de bezoekers in de eerste decennia na 1848 vooral maatschappelijk voor aanstaanden. Tabel 4 wijst erop dat er in de loop der tijd sprake was van een 'democratisering'. Het aandeel van de kleine burgerij steeg tot boven de vijftig procent, terwijl dat van de grote burgerij aanmerkelijk daalde. Uit het bezoekers- register blijkt een opvallende toename van het aantal academici, (semi)intellectuelen en ambte naren zoals de veel publicerende historicus en docent dr. M.G. de Boer en de woningopzichte- res Louise Went. Ook het ruime aantal hooglera ren - waaronder dr. H.C. Rogge, hoogleraar geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, en dr. C.E.A. Wichmann, hoogle raar geologie en mineralogie aan de Universiteit van Utrecht - springt in het oog. De maatschap pelijke ladder verder afdalend, valt op dat jour nalisten ook in deze periode goed vertegenwoor digd waren. Tabel 4 De maatschappelijke positie van bezoekers (in procenten), 1879-1900 - Tabel 3 Doel van het onderzoek van Archiefbezoekers, in procenten, 1893-95 en 1897-99 Uit een steekproef over drie jaren bleek dat vijf tig a zestig procent van de bezoekers uit de hoofdstad afkomstig was, ongeveer een derde uit de rest van ons land en zeven tot acht pro cent uit het buitenland. Het hoge aantal buiten landers in het eerste peiljaar (1880) moet vooral in verband gebracht worden met de interesse voor de museale verzamelingen die toen nog bij het Archief ondergebracht waren. Na het uiteen gaan van de 'museum- en archiefpoot' rond 1885 nam deze bezoekerscategorie dan ook sterk af. Het archief kon zich vanaf dat moment geheel concentreren op de archiefcollectie waar van de ontsluiting krachtig ter hand werd geno men. En met succes, want in de jaren negentig van de 19e eeuw nam de publieke belangstelling voor de archieven sterk toe en kwamen bezoe kers uit bredere maatschappe lijke groepen dan in de eerste decennia van het bestaan van de Amsterdamse Archiefdienst. 29 D.M.P. Dataservices Nederland B.V. Bijdorpplein 21 2992 LB Barendrecht Tel.: 00-31(0)180-625533 Fax: 00-31(0)180-625818 http://www.dmpdata.nl e-mail: secr@dmpdatanl DMP Dataservices is als geen ander thuis in liet structureren en het direct toegankelijk maken van alle mogelijke vormen van informatie. Al zo n 15 jaar adviseert en voert DMP projecten uit. Van betrekkelijk eenvoudige tot heel gecompliceerde, voor bedrijven en instellingen van heel uiteenlopende aard. Van het opbouwen van catalogi, registers en indexen tot het omzetten van tekstbestanden en beeldarchieven naar gebruikersvriendelijke zoeksystemen. Als u het tijd vindt om orde op zaken te stellen, dan moet u ons beslist even bellen, faxen of E-mailen. Wij sturen 11 dan graag onze heldere documentatie. U kunt natuurlijk ook meteen een afspraak met ons maken voor een vrijblijvend gesprek. U zult ontdekken dat u met specialisten praat die een einde kunnen maken aan uw zoektocht door archieven. Die uw bedrijfsvoering aanzienlijk efficiënter en uw werk een stuk aangenamer maken. Democratisering categorie 1879/80+1884/85 1894/95+1899/00 1 Grote burgerij 46,8 33.3 II Kleine burgerij 29,6 51.6 III Arbeidende klasse 0,4 IV Renteniers/Gepensioneerd 2,0 4.3 V Onbekend 21,3 10,1 N: 145 207 1893/95+1897/99 Genealogie/heraldiek 23.3 Opmerkelijk is de Huizen en gebouwen 6,9 toegenomen belangstelling Topografie 6,4 voor institutioneel Geschiedenis 51.9 onderzoek, zoals naar Notarieel/erfenis 4.7 bepaalde keuren, het Onderzoek personen Krant 6,4 1.2 stadswapen en de geschiedenis van allerlei N: 231 instellingen. Gemeentearchief Amsterdam Dit artikel is een aangepaste vers van een bijdrage in de bund 'Archiefstukken' Het Gemeentearchi Amsterdam honderdvijftig jaar', ve krijgbaar bij het Gemeentearchie die tevens verscheen als nr. 5 v; het tijdschrift Amstelodamum, jrg. f (1998). Deze bundel stond onder redact van Boudewijn Bakker, lohan Giski (eindredactie), Ad Knotter, Margri de Roever en Ester Wouthuysf (beeldredactie). Naast het artikel v; Peter Hofland, bevat de bundel vt der: 'Mr. Pieter Scheltema, de eers archivaris van de hoofdstad', do Margriet de Roever, 'Vijf eeuwt Amsterdamse rechterlijke archievi en hun gebruikers', door Sjoe Faber, 'Van kooplieden tot varensg zeilen', door Erika Kuijpers, 'Een b zonder rederijkersmanuscript', do Truusje Goedings, jan Zeegers, e. Amsterdamse "autochromist"', do Annneke van Veen en joodse gen alogie en de bronnen bij het gemee tearchief', door Lydia Hagoort. november 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 14