Dé oplossing AGFA AGFA^> oor uw archief Simmer yn de haadsted! SimmerïOOO ook succes voor Contacteer ons vrijblijvend voor alle informatie Agfa Gevaert BV MDS Postbus 12 2280 AA Rijswijk Nederland Tel. 070/41 31 292 Fax 070/41 31 593 Agfa België MDS Prins Boudewijnlaan 5 2550 Kontich België Tel.+32.3.450.97.82 Fax +32.3.450.96.59 Met de Congress II camera kan al uw archiefmateriaal zonder de minste beschadiging verfilmd worden naar 16/35 mm rolfilm. En dit met een uitstekende kwaliteit. De Congress II camera is dus het medium bij uitstek voor compacte lange termijn archivering. Daarnaast kan de camera uitgerust worden met een scanéénheid. Zo worden uw gegevens 'gelijktijdig' ook digitaal toegankelijk gemaakt. SMXiiR Voor zover de evenementen van Simmer20oo ook met de geschiedenis van de stad te maken hadden, speelde het Gemeentearchief Leeuwarden samen met de Historische Vereniging Aed Levwerd een hoofdrol. Een heel bijzondere Simmer2000-activiteit was de Liwwadderdag. Tijdens deze reünie van oud-Leeuwarders - en speciaal van de voormali ge bewoners van het IJsbaankwartier - was de belangrijkste voertaal het Liwwadders, het stads- Ook buiten de open dagen trok het gemeentear chief extra veel bezoekers. De grote belangstel ling kon enigszins worden gekanaliseerd door twee maandagen (normaliter gesloten voor publiek) open te gaan. Voor zover de evenementen van Simmer2000 ook met de geschiedenis van de stad te maken hadden, speelde het Gemeente archief Leeuwarden samen met de Historische Vereniging Aed Levwerd een hoofdrol. Onbe twiste hoogtepunten daarbij waren de grote Liwwadderdag op 9 juli in zalencentrum Schaaf, met meer dan 1300 bezoekers, de extra Open Monumenten dag (start in het Gemeentear chief) op 22 juli, met enkele duizenden deelnemers, en de succesvolle exposities in de Bibliotheek Leeuwarden en het Gemeentearchief over de jaren dertig en de jaren vijftig. Op 24 juli was er een Open Archievendag waarop zowel Ryksargyf als Gemeentearchief de poorten openden speciaal voor de emigranten en hun familie. Beide archieven kregen tijdens de Simmer2000-periode veel extra bezoek. friese dialect dat in Leeuwarden nog door ca. 20% van de inwo ners wordt gesproken. Oude films, oude verhalen en oude muziek gaven deze dag een bij zonder nostalgisch karakter, in het kader van Simmer2000 konden de bezoekers ook drie historische lezingen bijwonen. Op 5 juli was dat een dialezing in het Aljemint van de bekende Leeuwarder historicus Meindert Schroor over Leeuwarden in de negentiende en twintigste eeuw. Wethouder Bearn Bilker sprak op 13 juli in de Waalse kerk over de Nassaus in Leeuwarden. En tenslotte vertelde de schrijver Geert Mak op 20 juli in de Harmonie aan de hand van oude filmbeelden over zijn jeugdherinneringen aan Leeuwarden. Het Gemeentear chief werkte ook mee aan een tentoonstelling in de Museum winkel Nieuwesteeg 5 over ver dwenen winkelgevels en een kleine expositie over Pieter Jelles Troelstra in de Openbare Bibliotheek te Stiens. Bij elkaar trokken de verschil lende tentoonstellingen duizenden bezoekers. CONGRESS II CAMERA Door Jan Folkerts november 2000 archievenblad Nostalgie Twee beroemde Leeuwarders vertellen over hun jeugdjaren tij dens een aflevering van het 'Simmercafé' in Stadsschouwburg de Harmonie.Tweede van links Geert Mak en rechts (achter de tafel) Cor Boonstra. Panorama Leeuwarden Zuid. Enkele archiefstukken die te bewonderen waren tijdens de Open Archievendag op 24 juli. In het septembernummer van het Archievenblad stond een artikel over de activiteiten van het Ryksargyf in Leeuwarden in verband met de grote emigrantenreünie Simmemooo. In ditzelfde kader organiseerde ook het Leeuwarder Gemeentearchief vele activiteiten. De archieven vulden elkaar goed aan: het Ryksargyf richtte zich op de genealogen, het Gemeentearchief op de stadsgeschiedenis in brede zin. Samen bedienden ze duizenden Friezen al of niet om utens, tijdens deze bijzondere zomer. Meindert Schoor vertelt het verleden van de Vegelinbuurt tijdens de Liwwadderdag.

Archievenblad | 2000 | | pagina 11