Een 'espace de liberté' in het (Centre Céramique) te Maastricht 'Maar dan moet u in de zaai hiernaast zijn...' kwaliteitsonderzoek kwaliteitsonderzoek Momenteel wordt het terrein waar ooit de aardewerkfabrieken van Sphinx stonden onder voortvarende leiding van de bekende Limburgse architect Jo Coenen in snel tempo herschapen in een post-moderne stadswijk van grote allure. Behalve voor woongebouwen en bedrijven - vooral op het gebied van (ict)dienstverlening - is er ook ruimte voor cultuur. Zo heeft het Bonnefantenmuseum er een nieuwe en opval lende behuizing betrokken. Met het Centre Céramique heeft Maastricht, volgens de nogal ronkende tekst van de vorig jaar uitgegeven spe ciale brochure, "geen willekeurige 'vier onder een dak' formule" willen creëren, "maar een bewust gecreëerde 'espace de liberté', waar histo rie, eigentijdse cultuur en communicatietech nieken van de toekomst samenkomen". Welnu, na ruim een jaar is wellicht de tijd gekomen om eens te gaan kijken wat er van die fraaie doelstelling wordt waargemaakt. Hierbij gaat het mij uiteraard om de combinatie van Gemeentearchief en Stadsbibliotheek. Hoewel men momenteel in Archievenland voortdurend spreekt over de wenselijkheid van meer samen werking met andere culturele instellingen - waarmee dan met name openbare bibliotheken bedoeld worden - is nog maar op weinig plaat sen een daadwerkelijke samenwerking, laat staan een samengaan, tot stand gekomen. Maastricht is één van deze witte raven, en bij mijn weten met stip de radicaalste. In Maastricht zijn gemeentearchief en Stadsbiblio theek letterlijk in elkaar opgegaan en zij opere ren, zeker naar buiten toe, als één dienst. Met name ben ik geïnteresseerd in de vraag of de gezamenlijke huisvesting en de integratie van de beide instellingen daarwerkelijk meerwaarde voor de onderzoeker met zich mee heeft gebracht. Want daar doen we het toch allemaal voor. Allereerst probeer ik ter voorbereiding van mijn bezoek via internet enige gegevens bijeen te sprokkelen over het gemeentearchief. Ik kijk eerst bij Archiefnet of het gemeentearchief een eigen site heeft, maar deze zoektocht loopt dood. Dan maar via de homepage van de ge meente Maastricht. Deze ziet er aanvankelijk ook niet hoopgevend uit: geen pagina cultuur bijvoorbeeld, wel een pagina geschiedenis, maar die levert alleen een aantal wetenswaardigheden op uit de rijke historie van de stad. Via 'andere diensten' kom ik tenslotte terecht bij vier cultu rele instellingen, waaronder de Stadsbibliotheek en het Centre Céramique. Aanklikken bij de Stadsbibliotheek levert alleen de mededeling op dat de bibliotheek is verhuisd naar het Centre Céramique. Hier vind ik een korte beschrijving van de deelnemende instellingen, de meest actuele activiteiten, het adres, een aantal buslij nen en een plattegrond vanaf het NS station. Evenals voor de andere instellingen ontbreekt ook voor het gemeentearchief een aparte presen tatie. Dit valt toch wel wat tegen voor een orga nisatie die zo hoog opgeeft over 'eigentijdse cul tuur en communicatietechnieken'... Eenmaal in Maastricht, blijkt de afstand tus sen station en het Centre Céramique veel korter dan ik had gedacht. Niks openbaar vervoer: gewoon lopen! Binnen tien minuten sta ik voor het inderdaad indrukwekkende gebouw. Ik kom binnen in een imposante hal met in het midden een enorme balie, min of meer een eiland in de ruimte. Voor mij strekt zich naar achteren toe een groot open gedeelte - de stadshal - uit, rechts van het balie-eiland bevinden zich de uit leenfuncties van de bibliotheek. Aan de mede werksters achter de balie zeg ik dat ik voor archiefonderzoek kom; op vriendelijke wijze ver wijzen ze mij naar de vierde verdieping. Ik mag kiezen uit een lift en een trap. Gemakzuchtig neem ik de lift om uit te komen bij weer zo'n grote ruimte als net, maar nu volge bouwd met kasten vol boeken. In de ruimte lopen verschillende mensen rond, sommigen hebben blauwe mandjes met boeken in de hand, duidelijk klanten van de openbare bibliotheek. Bij een boeken kast staat een man met een baard twee jonge mensen (studenten? scholieren?) enthousiast in het Duits uitleg te geven over de Maastrichtse geschiedenis. Later op de ochtend zal ik dit groepje nog enke le malen tegenkomen. Her en der in de ruimte zie ik computerschermen, leesap- paraten en zowaar de vertrouwde ladekas ten voor microfiches en systeemkaarten. Het geheel ademt een ontspannen sfeer. Het is er beslist niet lawaaierig, maar je kunt het ook niet doodsstil noemen. Omdat ik niet zo gauw iemand zie bij wie ik me zou moeten melden, loop ik nog maar een stukje door en tenslotte ont waar ik weer een rond eiland: de balie. Ik meld me en zeg dat ik archiefonderzoek wil doen. 'Dat kan', zegt de dienstdoende mevrouw, 'dan moet u hier achter zijn', wijzend op een smal, met glas afgeschei den zaaltje. Door het glas heen zie ik een aantal mensen met archiefstukken en folianten bezig. Als ik nog verder kijk, heb ik door het glas van de buitenwand uitzicht op de stad Maastricht, met de Onze lieve Vrouwekerk, de St. Servaas, de St. Jan en zowaar ook de St. Matthijs. Het lijkt me een zware opgave om in een zaaltje met zo'n riant uitzicht de aan dacht bij het papier te houden... Ik vertel de studiezaalmedewerker dat ik zo'n dertig jaar geleden in Maastricht heb gewoond, in de Pastoor Habetsstraat, en dat ik informatie over die straat en het huis waar ik gewoond heb, zoek. En ook over de kerk die daar vlak bij stond. "Dat is de St. Lambertus- kerk", zegt de jongeman allervriende lijkst, "maar dan moet u in de zaal hier naast zijn", wijzend op de ruimte waar ik net vandaan kom, "deze zaal is alleen voor originele stukken. En over de St. Lambertuskerk hebben we wel een boek je. Dat wil ik straks wel voor u gaan halen." Ik wil me niet meteen gewonnen geven en zeg dat ik net door de mevrouw achter de balie naar hem ben gestuurd. De vriendelijke medewerker blijft echter bij zijn standpunt, maar voegt er geluk kig aan toe dat "die mevrouw met de witte blouse aan, die in de zaal rond loopt" mij zal helpen. Het duurt even voor ik de mevrouw met de witte blouse tussen alle kasten in heb gevonden. Tenslotte vind ik haar, naast een hoge geopende ladekast, en een paar mensen die zij aan het helpen is. Als ik aan de beurt ben, leg ik haar mijn bedoe ling uit. "Dan kunt u het beste de bouw vergunningen raadplegen", is haar reso lute antwoord. Vervolgens laat ze mij de inventarissen zien, legt uit hoe ze gebruikt moeten worden en zegt, wijzend op de ladenkast, "daar zitten de microfi ches in met de tekeningen." Nadat zij mij heeft gedemonstreerd waar ik de fiches kan lezen, kan ik aan de slag. Vrij snel vind ik in de inventaris de Pastoor Habetsstraat. Het duurt alleen even voor dat ik de fiches kan gaan zoeken die ik nodig heb, want inmiddels hebben enke le andere bezoekers, die iets uit het bevol kingsregister en de burgerlijke stand registers zoeken, zich meester gemaakt van de kast. Dat betekent dus weer wach ten. Zo'n ladenkast, met verschillende soorten bronnen, waar veel mensen gegevens uit nodig hebben, is toch niet zo handig, bedenk ik me. Uiteindelijk lukt het me de fiches te pak ken die ik wil raadplegen. Het blijken ouderwetse vensterponskaarten te zijn, die zich overigens uitstekend laten lezen. Maar nu wil ik ook nog een afdrukje van de tekening. Ik zoek daarom de mevrouw met de witte blouse weer op en vraag haar of er een afdruk van gemaakt kan worden. Dat kan. Maar omdat er verschillende soorten microfiches zijn, die verschillende instellingen vereisen in de printer, kunnen de bezoekers dit niet zelf doen. Terwijl zij met mijn afdmkken bezig is, maak ik mijn complimenten over het mooie gebouw en vraag haar hoe het bevalt, archief en bibli otheek samen. Zij blijkt er genuanceerd over te denken. "Het geeft toch wel veel onrust, de mensen klagen daar ook over. Archief en bibliotheek hebben elk toch een eigen publiek. We willen daarom weer wat gaan veranderen." Nadat ik de afdruk heb betaald, richt 12 oktober 2000 oktober 2000 13 In navolging van het Public Record Office in Londen voerde de Rijksarchiefdienst met ingang van januari 1999 een kwaliteits handvest in met kwaliteitsnor men ten aanzien van dienstverle ning aan de bezoeker op het gebied van ruimtelijke voorzie ningen, openstelling studiezaal, informatie en registratie, service en raadpleging. Hoe staat het met de kwaliteit van de dienst verlening in de studiezalen van de Nederlandse archiefdiensten en archiefbeherende instellin gen? Redacteuren van uw lijfblad brachten vorig jaar al enige werk bezoeken aan studiezalen in Nederland; in dit nummer alweer een artikel in deze reeks: een bezoek van Henk Roosenboom aan het het Centre Céramique, een combinatie van Stadsbibliotheek, Gemeentear chief en Stadshal, in Maastricht. Centre Céramique (Gemeentearchief, Stadsbibliotheek, Stadshal, European Journalism Centre) Foto: gemeente Maastricht. Door Henk Roosenboom Op 18 mei van het vorig jaar werd in Maastricht het Centre Céramique geopend, een ultramodern en prestigieus gebouw, gelegen aan de noordkant van het terrein waar tot 1987 de aardewerkfabrieken van Sphinx stonden. Het is een combinatie van Stadsbibliotheek, Gemeentearchief en Stadshal met in de bovenste etage het European Journalism Centre. Dit onderzoek naar de kwaliteit van dienst verlening speelt zich af in de combinatie Gemeentearchief/Stadsbibliotheek. Met stip radicaalste Geen internet Balie-eilanden De mevrouw met de witte blouse De St. Lambertuskerk in 1917 in serie'Maastricht Silhouet'. bi. LamDercusKerK Maastricht W-vn Het huis waarin ik ooit woonde. Hangende publiekscatalogus archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 6