fepi Decos MAX BEEKHUIS: Restauratie-Atelier Helmond B.V. ^^glijd voor verandering? Tijd voor Uw gehele bibliotheek overzichtelijk in beeld met Decos BookTrak ARCHIEFSERVICE NEDERLAND voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweq 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl interactief Beste Max, Even over elementair hoofdrekenen. Dat heeft te maken met snel kunnen schatten of sommen kloppen. Lijkt me in je nieuwe baan belangrijk. Wat te denken van iemand die prat gaat op "een foutenmarge van niet meer dan 10%" in zijn bedrijfs voering en geen acht slaat op een fout marge van 925.000 in zijn (gelukkig niet uitgevoerde) gedachtjes? Kijk Max. Het ARA beheert (zeg) 100 strek kende kilometer archief. Dat is 100.000 meter. Elke meter bevat (zeg) 5000 bladen (laat ik 100% mis wezen, maakt nog niet veel uit). Dat is 500.000.000 velletjes. (Ja, lezer, u voelt het al komen). Als elk velletje 20x30 is (25x40 mag ook, maakt me niet uit) dan gaan er 16,7 in een vierkante meter. En een vierkante meter (het gaat om oud papier) weegt 120 gram (mag voor mijn part ook 200 wezen, maar ik vrees dat er dan geen 5000 bladen in een strekkende meter passen). Die 500.000.000 velletjes zijn dan samen 30.000.000 vierkante meter. Dat is heel wat (je zal het maar moe ten bewaren, of 75% ervan naar een oud- papierauto moeten slepen), en het weegt flink: 3.600.000 kilo. Maar dat levert geen miljard op. Tenzij de oudpapierprijs 277,77 gulden per kilo is. Volgens iemand van een oudpapierbedrijf (ik heb kortgeleden, helemaal onafhanke lijk van Max, net zo'n sommetje gemaakt, zie hierna) geven die voor een kilo oudpa pier 3 cent, maar dan wel gebracht. En die drie centen komen dan nog van over heidssubsidie om het oudpapierrecyclen te laten lopen Ojé, blijkt de hele oudpa- pierbusiness op overheidssubsidie te drij ven, niet alleen dat geldvretende archief wezen! Maar goed, volgens mij is 277,77 gulden zowat 9250 keer 3 cent. Dat is een aardige foutmarge: 925.000%, maar ik kan er best een nulletje of wat naast zitten. Neem Max maar in dienst. Hij verandert oudpapier zo niet in goud, dan toch bijna in zilver. Dat kost half augustus 4,87 dollar per troy ounce, zowat 390 gulden per kilo. Zeker, 50% duurder dan Max zijn oudpa pier, maar die 50% krijgt hij vast ook nog wel voor elkaar. Dit zijn grappen. Voor de serieuze kant van de zaak heeft Max zijn antwoord ai gehad, van Ad Knotter Archievenblad augustus 2000, 16-21). Maar behalve dat Max onvoldoende rekenen kan, pakt-ie zijn plan ook fout aan. En dat is heel fout, in zaken. Je weet toch wat beschreven oud papier waard kan zijn? Chartertje uit 1200, kaartje van Van Deventer, handte keningetje van deze of gene.... Na aankoop van een paar stukken uit de 18e eeuw (hadden we ook wel kunnen weggooien, maar dat doet er nu even niet toe), heb ik de waarde van de inhoud van het depot van het Arnhemse rijksarchief vorig jaar becijferd op 100 gulden per strekkende centimeter. Als je dat omre kent is dat precies 1 miljard voor die 100 kilometer bij het ARA. Nu DOEN WE DUS het volgende, Max. We verkopen (bij stuk jes en beetjes, anders bederven we de markt) 10 kilometer archief (slimmer is het om wat toch al gedrukte en afgebeelde topstukken, zoals de Vrede van Munster en die Van Deventers te verpatsen, of de verfilmde BS en Memories van Successie en de DTB-boeken. Dus net dat spul waar we die 90% van het gebruik mee halen, maar die we daarvoor (en voor digitalise ring) in origineel helemaal niet meer nodig hebben. We weten waar het spul blijft, dus echt weg is het niet en reken maar dat de nieuwe eigenaars zuinig zijn op hun dure nieuwe oude spulletjes. Misschien geven ze het spul wel in bewa ring, tegen betaling natuurlijk. We noe men het gecontroleerd ontzamelen (een beleidsmatig verantwoorde term) en de 100.000.000 die het oplevert houden we zelf (we zijn culturele ondernemers). Uit dit fonds verbouwen we de toeganke lijkheid van onze archieven. Die maken we voor dat geld zo dat iedere onderzoe ker veel vlotter dan nu de weg in de nutte loze 90% archieven kan vinden: gebruiks- bevorderend. Dan houden we nog over voor een ploegje lui om Ad Knotter tevre den te stellen. Kijk, dat is nou een serieuze aanpak. Niet je geld oppotten en te laag wegzetten, maar er creatief iets mee doen. Overigens, die 10 kilometer breng het archiefwezen samen bij elkaar, zodat het fonds ook door en voor iedereen wordt besteed. Niet de mooie ideeën voor de eigen tent houden, toch? Mag de pot best Beekhuisfonds heten. Dag Max. De bibliotheek en documentatieafdeling van Emily staat vol boeken, tijdschriften en CD Roms. Het is moeilijk te achterhalen waar wat staat en wie in het bedrijf wat heeft geleend. Met Decos BookTrak heeft Emily het een stuk makkelijker. Met Decos BookTrak leidt Emily het leenver keer in goede banen. Wanneer ze maar wil, heeft ze met een druk op de knop een over zicht op haar beeldscherm van de boeken en tijdschriften die door het bedrijf circuleren. Een exemplaar tekort? Dan bestelt Emily eenvoudig na. De hele bedrijfsbibliotheek en leneradministratie gebundeld in Decos BookTrak zodat Emily nooit meer naar uitgeleend materiaal hoeft te zoeken. Bibliotheekbeheer van Decos kan ook uw organisatie de weg wijzen. Bel voor meer informatie (071) 364 0700 of bezoek ons op www.decos.nl Software Engineering Bonnikeplein 24-26 2201 XA Noordwijk info@decos.nl advisering projecten trainingen detachering document- en workflow management Obbinklaan 13,3571 ND Utrecht, Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: http://biz.inter.NL.net/Archiefservice.Ned E-mail: Archiefservice.Ned@inter.NL.net 925.000 fout Door Maarten van Driel Volgens Max Beekhuis is de waarde van de inhoud van het depot van het Algemeen Rijksarchief 1 miljard. En daar zou je leuke dingen mee kunnen doen. Volgens Maarten van Driel klopt het bedrag aardig, maar de berekening pertinent niet; en kan je er veel leukere dingen mee doen, zonder schade aan het cultureel erfgoed. Tekening: Peter Vlot oktober 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 5