Erfgoed bij de les 17 miljoen voor cultuur op Kennisnet oooo^oooeooo Gemeentearchief Nieuwegein opgenomen in Stadwinhel Nieuwegein KB pakt digitale duurzaamheid aan V Rectificatie nieuws uit het veld NIEUWS Digitaal Erfgoed Nederland "Alle leerlingen krijgen een eigen e-mailadres". Met deze krantenkop in ge dachten organiseerde de Vereniging DEN (Digitaal Erfgoed Nederland) op 9 juni een studiedag. Vanuit het perspectief van onderwijs, archieven, bibliotheek en musea viel telkens een ander licht op de relatie tussen onderwijs, 1CT en cultureel erfgoed. Computers en Internet wijzigen de manier van leren en daardoor het onderwijs. Zowel leerling als docent zul len digitaal gevormd worden en de net werksamenleving is nabij, zo luidt de ver wachting van hoogleraar Henk de Wolf. Door de toenemende beschikbaarheid van computers en internet op scholen treedt een wijziging op in het onderwijs veld. Informatie verwerven via internet hoort daarbij. Wat is het aanbod van cultureel erfgoed op de websites? Musea en archieven pre senteren veelal objecten als zelfstandige bron. De meeste sprekers vinden dit een goede uitgangssituatie. Docenten en leer lingen kunnen zelf de informatie van hun gading uitzoeken. Internet wordt dan een medium, gelijkwaardig aan iets opzoeken in een boek of krant. Sterker nog, het vervangt de klassieke knipsel map. Vanaf 2001 zal Netwijzer Cultuur hierin een belangrijke makelaarsfunctie kunnen vervullen. Vereniging DEN coördineert de Netwijzer, waar (aanbie ders van) cultureel erfgoed en publiek bijeen komen. Websites van cultureel erf goed zijn zelden gericht op een algemeen publiek, laat staan op een schoolpubliek. Chris Will van Museum Boijmans van Beuningen benadrukt dat educatieve pro jecten scholen slechts bereiken als de informatieaanbieder samenwerkt met docenten en de gemeente. Conrector Peter Seijbel betoogt dat dit helemaal niet erg is, scholen hebben juist behoefte aan basale informatie, een e-mailadres voor vragen, afbeeldingen en demonstratie materiaal. www.den.nl Folkert Haanstra en Wil Oud, Cultureel Erfgoed in het onderwijs. Een onderzoek naar wensen en meningen van onderwijsge venden en onderwijsbegeleiders. SCO-Kohnstamm Instituut, rapport 591.104 blz., fl. 37,50 (incl. porti) Bestellen: tel. (020) 525 13 57, fax (020) 525 12 00, ronald@educ.uva.nl Samen met computerbedrijf IBM wil de Koninklijke Bibliotheek een innovatief sys teem realiseren dat elektronische publica ties vele generaties lang beschikbaar zal houden. Zo'n systeem bestaat nog niet. De voortdurende veranderingen in de automa tisering maken het over de langere termijn bewaren van elektronische publicaties bij zonder moeilijk. Nu moeten nog kunstgre pen worden toegepast om elektronische bestanden binnen nieuwe versies van soft ware of hardware toegankelijk te houden. Een immens probleem. Als nationale bibliotheek ontvangt de KB voor haar depot dagelijks honderden publicaties van uitgevers, zowel papieren als elektronische. Deze moeten allemaal worden opgeslagen en toegankelijk gehouden voor de huidige en toekomstige gebruikers. Na een aantal jaren van intensief onderzoek door de KB, willen de KB en IBM nu een concreet sys teem opzetten dat elektronische publicaties wél beschikbaar houdt. Het project krijgt een internationaal karakter door de samen werking met de British Library. Ook zullen er toonaangevende wetenschappers bij betrokken worden. Informatie: Expanding Visions (projectmanagement), Betty Nieuwenburg, bettv.nieuwenburg@ev.nl www.kb.nl archievenblad oktober 2000 Het ministerie van OCenW stelt 17 miljoen beschikbaar voor het inrichten van een culturele ruimte op Kennisnet*. In deze ruimte komen verwijzingen naar verschillende web sites, praktische voorbeelden van gebruik van kunst en cultuur in het onderwijs en kant-en-klaar materiaal voor docenten en leerlingen. De sub sidieregeling is gericht op culturele instellingen, waaronder de archie ven, die worden gestimuleerd collec ties en informatie te ontsluiten voor het Kennisnet. Het doel is cultuur beschikbaar te stellen aan een groter publiek. Uitgangspunt is dat ICT en cultuur het onderwijs kunnen verrij ken en aantrekkelijker maken. Het aanbod van de informatiegevers dient dan wel aan te sluiten bij de behoeften van de gebruikers (zie ook hiernaast bij 'Erfgoed bij de les'). Indien archieven willen inhaken op Kennisnet, dan is er nog veel werk aan de winkel. De enige archiefinstel lingen die in de beleidsbrief genoemd worden, zijn de Rijksar chiefdienst en het Nederlands Audio visuele Archief. Het woord archief valt slechts negen maal (op 27 blad zijden), waarvan viermaal in het paragraafje 'Archief in de Klas II'. Om de inhoud van de verschillende aan vragen op elkaar af te stemmen, wil erfgoedkoepel DIVA namens het archiefwezen de subsidieaanvragen coördineren. www.ictonderwijs.nl/cultuur (voor de Beleidsbrief Cultuur@kennisnet.nl) www.minocw.nl/c&s (Cultuur School) www.cultuur.nl (Raad voor Cultuur) www.kennisnet.nl (portalsite van Kennisnet) www.den.nl (Netwijzer Cultuur) het veld Margriet Noordman is per 1 juni 2000 aange steld als projectleider Digitalisering Histo rische Informatie bij het Rijksarchief in Overijssel. Het project is gericht op de ont sluiting van de Burgerlijke Stand en Ka dastrale gegevens op Internet. Noordman was beheerder van beeldmateriaal aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Tiny de Boer is per 1 juli 2000 aangesteld als assistent-archivaris bij het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie. Daar inventariseert zij het archief van Kunst handelaar Van Wisselingh (met veel corre spondentie met bekende kunstenaars, waaronder Mesdag, Israels en Willink). De Boer is voor een periode van een jaar en drie maanden gedetacheerd door het Inter nationaal Instituut voor Sociale Geschie denis. Drs. Hans Zwaanswijk is met ingang van 1 augustus in dienst getreden bij het Haagse Gemeentearchief in de functie van archivist. Na zijn geschiedenisstudie was Zwaanswijk eerder werkzaam als projectma nager bij DoXIS. Frie van der Heijden is per 1 oktober in dienst gekomen als inventarisator bij het Stads archief Vlaardingen. Daarvoor was hij werk zaam bij het Stadsarchief Breda. Eric Burger werkt per 1 oktober als senior adviseur bij DoXIS. Burger verlaat de Rijks archiefdienst, waar hij werkzaam was als projectleider Onderzoeks- en Expertise centrum van de afdeling Publieksdiensten. Drs. D.H. (Douwe) Huizing is per 1 november benoemd tot directeur van het Drents Archief. Huizing was eerder werkzaam als hoofd Educatieve Dienst en hoofd marke- tingzaken bij de Provinciale Bibliotheek centrale Groningen en was vanaf 1996 directeur van het Veenkoloniaal Museum in Veendam. Op 22 juli is Wil van Oosterhout op 43-jarige leeftijd overleden. Van Oosterhout liep stage bij het gemeentearchief van Dordrecht en behaalde in 1985 het diploma middel baar. Na zijn opleiding ging hij werken bij het streekarchief het Land van Heusden en Altena. Met ingang van 1991 werd hij adjunct-streekarchivaris bij het streekarchi- variaat Het kwartier van Oisterwijk. In 1994 behaalde hij het doctoraal historische geografie. Bij de fusie van het streekarchief en het gemeentearchief per 1 juli 1998 kwam hij in dienst van de gemeente Tilburg als groepshoofd Dienstverlening. Sinds 1 juli 1999 werkte hij daar als afde lingshoofd Beheer. In Bandoeng is op 26 juli André Tempelaars overleden. Hij was 48 jaar oud. Als archiva ris begon Tempelaars zijn loopbaan in het Hulpdepot Schaarsbergen. Vanaf 1980 was hij in dienst van het ARA waar hij zich in de loop der jaren specialiseerde in kolonia le archieven. In het kader van het Cultureel Akkoord maakte hij voor zijn werk diverse reizen naar Indonesië. Enkele jaren geleden verliet hij het ARA en het archivarissenbestaan en emigreerde hij met zijn echtgenote en twee kinderen naar Indonesië. Op 2 augustus is het nieuwe gemeen tehuis van Nieuwegein geopend waar bur gers voor al hun vragen terecht kunnen bij de Stadwinkel, een voorbeeld van het Overheidsloket 2000. Hier vindt men alle gemeentelijke diensten en producten bij een, toegankelijk met verschillende loket ten: burgerzaken, bouwen, wonen en woonomgeving, maatschappelijke zaken en het Infocentrum. Het Infocentrum geeft algemene informatie over de ge meente Nieuwegein, ook op historisch gebied. Het heeft een historische biblio theek, een collectie documentatie en inventarissen van het gemeentearchief. Ook microfilms zijn aanwezig, ondermeer van de registers van de Burgerlijke Stand, zodat genealogen direct aan de gang kun nen. De medewerkers van het Infocen trum zijn gedetacheerd vanuit het ge meentearchief en vanuit de unit Com municatie van de gemeente. Van volledige integratie is dus nog geen sprake, maar dat is wel het uiteindelijke doel. De gemeente heeft met het Infocentrum nu één gemeentelijk informatiepunt ingericht. Zelf beheert het gemeentearchief geen overgedragen archieven meer, omdat het gemeentehuis niet beschikt over een archiefbewaarplaats die aan de wettelijke eisen voldoet. De historische archieven van Nieuwegein zijn overwegend onder gebracht bij Het Utrechts Archief. Op ver zoek zijn archiefstukken voor raadpleging beschikbaar in het Infocentrum. Hiervoor is tussen Nieuwegein en Utrecht een pen deldienst ingesteld. Het gemeentebestuur van Nieuwegein heeft Het Utrechts Archief aangewezen als gemeentelijke archiefplaats van Nieuwe gein. De gemeentearchivaris blijft wel de formele beheerder. De Nieuwegeinse con structie vormt wellicht een voorbode voor het scheiden van het formele en fysieke beheer van (digitale) archieven. Infocentrum Nieuwegein, Martinbaan 2, Nieuwegein, tel. (030) 607 19 11 infocentrum@nieuwegein.nl www.nieuwegein.nl openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30 - 13 uur en vrijdagavond 18 - 20 uur. Naar aanleiding van het artikel 'Histo rische Kern bewaard voor het nageslacht in het themanummer 'Bedrijfsarchieven van juli jl. laat een van de auteurs, E.C Straatsma, weten dat daarbij een aanvul lende mededeling ontbrak. Het artikel was oorspronkelijk geschreven voor het Duitse tijdschrift 'Atomwirtschaft' en in mei van dit jaar hierin gepubliceerd onder de titel 'The records of the Dodewaard Nuclear Power Station' (Atomwirtschaft XLV, 5, mai 2000). oktober 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 3