u LJ U Fragmenten van een werkweek Li Lift colofon I12 Maar dan moet u in de zaal hiernaast zijn 118 |34 Literatuur: Recensies Signalementen 138 KVAN Nieuws 141 Agenda L3l 138 Verenigingsnieuws Agenda noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Patricia Böschen, Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie), Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Agnes Jonker (hoofdredacteur), Annabelle Meddens- van Borselen, Laurens Priester, Henk Roosenboom, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Literatuurbijdragen en/of te recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs.A. Meddens-van Borselen, Rijksarchief in Noord-Holland, Kleine Houtweg 18, 2012 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en produktie Print Productions BV, Ursem Cover dia ©TSM/Ron Lowery, 98 Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. N H 0 U D S C Het dagboek van Adri van Vliet |_6 Ni Nieuws uit het Veld 111 Max Beekhuis: 925.000% fout Interactief: Maarten van Driel Een 'espace de liberté' in het Centre Céramique te Maastricht Kwaliteitsonderzoek: Henk Roosenboom Op naar minimaal een Michelinster DIVA en de verbetering van de kwaliteit van dienstverlening Kwaliteitshandvest: Leo Hollestelle en Marie-Louise van den Wijngaard [22 Archivistiek in Amerika Visiting Professor: Eric Ketelaar |24 Blue Shield avant la lettre? Reddingsactie voor Fransiscaner klooster in Bosnië Burengerucht: F. Keverling Buisman en W.J. Meijerink |31 Lef Column: Joan van Albada |33 Samen op weg naar een nieuw archiefbestel? Archieven in de Etalage Herziening archiefbestel: Laurens Priester Binnen- en Buitenlandse evenementen Vaste Rubrieken 3 Fragmenten van een werkweek Noot van de redactie |_6 Ni Nieuws uit het Veld Column Literatuur archievenblad oktober 2000 Maar dan moet u in de zaal hiernaast zijn Een 'espace de liberté' in het Centre Céramique te Maastricht Door Henk Roosenboom Het Centre Céramique, een ultramodern en presti gieus gebouw dat in mei vorig jaar werd geopend. In deze combinatie van Stadsbibliotheek, Gemeente archief en Stadshal met in de bovenste étage het Euro pean Journalism Centre speelt het derde kwaliteits onderzoek naar dienstverlening van dit jaar zich af. Op naar minimaal een Michelinster DIVA en de verbetering van de kwaliteit van dienstverlening Archivistiek in Amerika Door Eric Ketelaar Als'Netherlands Visiting Professor' zal Eric Ketelaar dit seizoen verbonden zijn aan de University of Michigan in Ann Arbor voor het overdragen van archiefweten- schappelijke kennis. Hopelijk is er daarnaast genoeg tijd om het Amerikaanse leven mee te leven. Een eerste impressie over campussen, versleten sofa's, enorme bloemperken en gastvrijheid van collega's. Blue Shield avant la lettre? Reddingsactie voor Fransiscaner klooster in Bosnië Door Leo Hollestelle en Marie-Louise van den Wijngaard Wat een bezoeker van een archiefdienst mag ver wachten is vaak minder duidelijk dan bij een muse um of bibliotheek. Een kijkje in de keuken bij twee van de tien archiefinstellingen die in het kader van een DIVA-project een kwaliteitshandvest bereiden en in de prakijk uitproberen. Door F. Keverling Buisman en W.J. Meijerink Omdat de bibliotheek in het Fransiscaner klooster in Fojnica in zeer slechte staat verkeerde en nu zelfs geheel is ontmanteld, namen twee terzakekundige archivarissen afgelopen zomer op verzoek pools hoogte. Voor een restauratieplan van DM 900.000 is slechts dekking voor DM 200.000. Wat kan het Nederlandse archiefveld bijdragen? oktober 2000 •archievenblad In de tweede helft van september liepen er in het congresgebouw in Sevilla, waar het vierjaarlijkse internationale congres werd gehouden, zo'n 2000 archivarissen uit ruim 150 landen rond. Zij waren de gast van het Spaanse ministerie van Onderwijs, Cultuur en Sport. Het meest serieuze onderwerp dat tal van archivarissen op weg naar Spanje door het hoofd speelde, was ongetwijfeld de opleving van gewelddadige politieke aanslagen in de afgelopen maanden. In dat licht was te verwachten dat de komst van koning don Juan Carlos - hij zou op 21 september de openingsplechtigheid voorzit ten - met strenge maatregelen zou zijn omgeven. Uitgerekend de politieke werkelijkheid bracht het optreden van de koning tijdens deze dag onder de aandacht van de pers: het waren woorden van medeleven aan de nabestaanden van een politicus die daags tevo ren was doodgeschoten en een veroordeling van het terrorisme van ETA waarmee hij zijn speech aanving. Deelnemers uit alle landen zagen op de dag van de opening tever geefs uit naar het programma boekje voor het congres. Het gemak daarvan is toch algemeen bekend. Op dag twee werd daarin voorzien. Meer over de inhoud van het programma, indrukken en ervaringen van deelnemers in de komende nummers. De minst serieuze vraag was te horen in de dagen voorafgaand aan het congres in de wandel gangen waar druk werd gespecu leerd: wie gaat de Nederlandse vlag dragen tijjdens de openings ceremonie? Het antwoord blijft een geheim van Sevilla.

Archievenblad | 2000 | | pagina 2