De weg kwijtjl, archiefburo Er z//it HO0 plaatsen IN vs 1 üx! Wij sfcheppen weer orde Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering j bij instellingen^en bedrijven. Ook voor specifieke trailing van archièfpersoneel. - h f t - Archieven Aletta Jacobsstraat 28 - Waalwijk - Tel. 0416 - 34 89 80 documenthandling, training en service M nr J hoofd afdeling Archiefbeheer herziening archiefbestel IN DE ETALAGE Graag had ik in het rapport wat revolu tionaire uitspraken gelezen over de gevolgen voor het archiefbestel van het naar elkaar toegroeien van het bedrijfsbe lang (documentaire informatievoorzie ning) en historisch belang (archiefwezen) van archieven, in belangrijke mate gesti muleerd door de paradigmaverschuiving in de archivistiek van 'levensloop' naar 'continuüm'. Blijkbaar denkt het meren deel van de Nederlandse archivarissen nog in termen van archiefbewaarplaat sen gevuld met papier dat voor de eeu wigheid bewaard dient te worden en beschikbaar gesteld aan huidige en toe komstige generaties. Dit is zonder meer een dwingend uitgangspunt voor beheer ders van historische informatie, maar dat geldt evenzeer voor digitale bestanden. Misschien verlang ik wel te veel. Het project Herziening Archiefbestel richt zich nu eenmaal vooral op de functie van cultureel erfgoed en de verbetering van de dienstverlening, niet op de wijze van archiefbeheer en -verkrijging. Wat zijn de gevolgen van de fusies van rijksarchie ven en gemeentearchieven voor het tota le archiefbestel? Om een antwoord te kunnen geven, hebben mevrouw Van Diepen en haar projectteam overleg gevoerd met vertegenwoordigers ('sleu telfiguren') van archiefbeherende instel lingen, overheden, gebruikers, inspec teurs en van aanverwante instellingen. Het rapport is hier de - goed leesbare en zorgvuldig geformuleerde - neerslag van. Er heerst een ontroerende eenstemmig heid die wonderwel aansluit bij het door de staatssecretaris van Cultuur gevoerde archiefbeleid. De functie van archiefdien sten bestaat niet meer alleen uit een kwa litatief goed collectiebeheer, maar even- zeer uit het dienstbaar maken van de col lectie aan een breed publiek. Dit kan niet zonder een verdere digitalisering van archieven, zeker als we de educatieve mogelijkheden van archieven willen benutten. Rijk, provincies, gemeenten en waterschappen, alle bestuurslagen moe ten zich richten op versterking van die publieksfunctie door schaalvergroting en samenwerking tussen archiefinstellingen en andere erfgoed- en documentatie- instellingen. Dit maakt (verdere) digitali sering mogelijk en vergroot de toeganke lijkheid van archieven. Bij alle betrokke nen is een cultuuromslag nodig wil de publieksfunctie op een volwassen manier gestalte krijgen. De structuur die uitein delijk ontstaat, krijgt haar verankering in een nieuwe archiefwet. Als gemeentearchivaris van Schie dam gaat mijn belangstelling primair uit naar wat 'Archieven in de Etalage' schrijft over de toekomst van de gemeen tearchieven. Volgens het rapport is het algemene beeld dat archiefdiensten bij gemeenten over het algemeen een lagere prioriteit hebben (in Schiedam niet), dat het veel gemeentearchieven ontbreekt aan voldoende gekwalificeerd personeel om naast het archiefbeheer andere taken uit te voeren (in Schiedam in geringe mate), dat veel archieven geïsoleerd wer ken van andere gemeentelijke instellin gen (in Schiedam niet) en dat veel gemeentearchieven niet gericht zijn op vraaggerichte ontsluiting en het dienst baar maken van de archieven aan het publiek (in Schiedam is dit juist voor het merendeel van de collectie het geval). Om deze situatie te veranderen zijn vol gens het rapport schaalvergroting en samenwerking onvermijdelijk: gemeen tearchieven groeien uit tot streekarchie ven en vervolgens tot Regionaal Historisch Centrum of sluiten overeen komsten van dienstverlening met een centrumgemeente of met een RHC, waar bij raadpleging los komt te staan van fysiek beheer. Voor Schiedam is op dit moment vooral samenwerking van belang wat betreft de vraaggerichte ont sluiting van archieven door middel van digitalisering. 'Archieven in de etalage' bevat helaas geen enkele passage over de 'samenvoeging' in enkele gemeenten van archief en documentaire informatievoor ziening (Delft, Leiden, Deventer) en de gevolgen daarvan voor het toezicht. Wel gaat het in op andere recente ontwikke lingen rond de archiefinspectie. Terecht luidt één van de aanbevelingen hierover dat er een landelijke, onafhankelijk geor ganiseerde inspectie moet komen, die toezicht houdt op de 'hele keten van archieven'. Dit kan een einde maken aan de vreemde situatie dat ik als gemeente archivaris verantwoordelijk ben voor het toezicht op het door Burgemeester en Wethouders gevoerde archiefbeheer, ter wijl dit college tegelijkertijd mijn 'lands heer' is. 33 voorzée Gemeentearchief 36 uur; schaal 117.937,--; vacaturenummer BD00-28 Ze lijken misschien niet ZO comfortabel, u komt meer te weten over de functie en de aantrekkelijke Maar „mm. mm, Kies, graag raar raater» ea eigemgis. En dat zit prima, dat merk je direct. telefoontje is genoeg: (OT3) 580 99 38 (ook op zaterdag). E-mailen kan ook: vacature@tilburg.nl; kijk ook eens op internet: www.tilburg.nl/vacatures. Uw schriftelijke O sollicitatie ontvangen wij graag vóór 20 oktober 2000. De 4"v. v dk gemeente Tilburg wil graag meer vrouwen, leden van etni sche minderheden en mensen met een handicap in dienst nemen. Behoort u tot een van deze doelgroepen en heeft u Oov* belangstelling? Neemt ook u dan contact op. Somen op weg noor een nieuw archiefbestel Door Laurens Priester 'Consensus is erg belangrijk in Nederland, maar je moet ook wel eens iets verkeerds kunnen zeggen.' Frieda van Diepen-Oost, projectleider 'Herziening van het Archiefbestel', koos deze uitspraak van staatssecretaris Rick van der Ploeg als uit gangspunt voor het door haar geschreven rapport 'Archieven in de Etalage'. Inderdaad, consensus alom, maar waar blijven de con troversiële uitspraken? Ontroerende eenstemmigheid De omslag van 'Archieven in de Etalage' lijkt de archivaris in een wel zeer hovaardige rol te tonen. Op 20 maart 1450 overhandigde Pieter van Renesse van Beoostenzwene knielend aan zijn landsheer, Philips de Goede, de door hem vervaardigde toegang op het archief van de Graven van Holland. De archiefinventaris is als waardevol geschenk uitgevoerd, met vijf miniaturen geïllustreerd, gebonden in een schitterende leren band en voorzien van koperen sloten. Hiermee plaatste de registermeester niet alleen het grafelijk archief, maar ook zichzelf in de etalage. Schaalvergroting en samenwerking Onafhankelijke inspectie www.minocw.nl/cultuur oktober 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 16