m H m Z s n column H X -C/5 Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. BuroDenBoer :htine Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met Sales Services Contact persoon: Gerrit Kulsdom Postbus 2317,1620 EH Hoorn Tel. 0229- 211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl tn Kap. Poellplein 1 qq 5046 GV Tilburg Tel. (013) 536 83 55 column Hoe komt het toch dat in veel landen over archivarissen op dezelfde manier wordt gepraat, zowel door henzelf als door hun omgeving? Dat belegen imago, waaraan verdienen we dat? Voorzover ik weet, bewaart niemand de jenever achter in het depot; niemand loopt nog in een grijze stofjas; kromme rug gen kom je ook niet meer tegen. En toch lijken we een soort te zijn. Hoog tijd om daar wat aan te veranderen. Maar hoe? Door te wachten en te kij ken hoe anderen, notaris sen en zo, dat doen? Door aan de weg te timmeren? Risico dragende projecten te entameren? Dingen te doen die niet van je worden verwacht? De Elfstedentocht uitrij den? Of je met elastie ken de lucht in te laten schieten? Imago verandering is een van de moeilijkste dingen in het leven. Wil een snor laten staan, een pruik, een andere bril, of andere kle ren op het persoonlijke vlak soms tot een andere benadering leiden, voor een vakgebied lijkt zoiets geen echte oplossing. Dingen doen die verrassen, een maanwandeling, vreemdgaan, moge lijkheden te over. Maar ook dat helpt het vakgebied niet. We moeten dus iets anders verzinnen. Aan de weg timmeren lijkt me nog niet zo'n gek idee. Midden augustus ben ik anderhalve dag in Ottawa geweest. Vergaderen. Maar ook een rondleiding door een van de meest fantastische archiefgebouwen die ik ooit heb gezien. Qua architectuur, qua materi aalkeus, indeling, organisatie, filosofie. In één woord: lef. Ik vertel er nu niet over, laat dat een redacteur van het Archievenblad maar doen in een speciale reportage. Een must! Het gebouw is aan de grote kant voor een doorsnee archiefdepot in Nederland, maar als idee is het inspirerend voor een provinciehoofdstad waar voor een pro vinciaal historisch centrum een nieuw gebouw nodig is. Zo'n nieuw gebouw kan het begin zijn voor een ander imago, voor een andere styling, interactief met leveranciers en met afnemers van elke soort, thuis, in de studiezaal, op school, op kantoor, waar dan ook. Waarom dit onderwerp? Eenvoudigweg omdat ik me soms de haren uit het hoofd trek in de hoop dat ik zo uit dat moeras wegkom. Het vervelende is namelijk dat het beeld van de eerste alinea niet geschetst wordt door collega's, maar door hun superieuren en andere buitenstaan ders. Een voordeel van mijn reizen en vergaderingen is dat ik met tal van men sen in aanraking kom, nette mensen die bij een etentje plotseling vertrouwelijk worden en beginnen te praten over dat stoffige en zo. En dat komt mij onderhand de keel uit. Want dat beeld, dat leidt tot een verminderde geneigdheid in archieven te investeren, - in nieuwe ge bouwen, in per soneel, in technie ken, kortom in de voorwaarden voor het behoud van het culturele erfgoed dat archieven heet. Misschien moet er daarom nog een vak worden toegevoegd aan de nascholing: marketing. Of mis schien moeten we gewoon mensen aan stellen die archieven en archivarissen aan trekkelijk weten te maken voor beslis sers, die te vaak op korte termijnsucces sen zijn gericht. Ik vraag me al jaren af waarom voetballers en erger kennelijk in een behoefte voorzien en wij niet. Wat hebben wij niet dat zij wel hebben. En nu die reportage over dat gebouw nog. Wordt het toch nog leuk. oktober 2000 31 Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111 -462024 fax.: 0111 -461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl -archiefrestauratie/massaconservering - behandeling van brandschade - kunstvoorwerpen-restauratie - vacuüm-vriesdrogen i Advies en offerte gratis. 2000 Juridische zaken Ht t Door Joan van Albada Tekening: Peter Vlot archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 15