avant la lettre? Blue Shield Reddingsactie voor Franciscaner klooster in Bosnië burengerucht burengerucht 24 Op 8 juni arriveerden wij in Fojnica en wer den onder andere ontvangen door de oud-bur gemeester en de nieuwe burgemeester mr. Mustafa Memija. Geholpen door onze tolk was onze indruk dat deze man voortvarend te werk wil gaan; nog diezelfde week zou worden begon nen met enkele reparaties aan de wegen. En inderdaad zagen wij later dat men daarmee bezig was. Ook zou de ontvangst van radio en tv verbeterd worden. Voor de door ons meege brachte folder van Arnhem en omstreken voor Euro 2000 Arnhem invites you) had deze burge meester grote belangstelling. Uit latere gesprek ken bleek dat hij onlangs ook opdracht had gegeven dat veel meer inwoners van het stadje Engels moesten gaan leren, met name het hotel personeel. Ons eerste bezoek aan het Fransiscaner klooster was met mr. Tuka. Het is het oudste franciscanerconvent en kerk van de Heilige Geest in Bosnië, gesticht aan het einde van de XlVe eeuw, waarvan het eerste klooster al op deze plek tegen de noordhellling van de berg vlakbij het stadje stond. Het huidige klooster complex bestaat uit een kerk, gebouwd in 1888, een tussenvleugel waarin het museum en de bibliotheek zijn gehuisvest en dat is gebouwd in 1863, en het eigenlijke kloostergedeelte uit 1940. Gedurende de recente burgeroorlog (door onze gastheren steevast alleen als 'the war' aan geduid) heeft het complex niet veel oorlogsscha de geleden. In het museum was nog wel te zien dat er een kogel door twee vitrines was gegaan. Het dak van het middengedeelte is dringend aan vervanging toe. De vicaris leidde ons rond door het museum en de bibliotheek, waar wij ook spraken met de gar diaan fra. Janko Ljubos. Uit dit gesprek met hem bleek dat het lekkende dak van het middelste gedeelte het grootste probleem vormde. Ooit waren er plannen dat het klooster gerestaureerd zou worden met hulp van de Turkse regering maar vanwege de problemen naar aanleiding van de recente aardbevingen aldaar is daar nooit iets van ten uitvoer gebracht. Tot nu toe vond het klooster nog geen gegadigde die de restaura tie wil adopteren. Toch hoopt men hier voor de winter in te slagen, onder andere door er bekendheid aan te geven met een documentaire over het klooster die enige tijd geleden door de staats t.v. is uitgezonden. In de periode dat wij er waren werd er hard gewerkt aan een uitbreiding van de tussenvleugel met een nieuwe ingangs partij. Een activiteit die mede gerealiseerd kan worden uit een gift van het Franciscaans Provincialaat Fulda van DM 10.000,00. Het museum bestaat uit drie zalen. In een daarvan zijn in wand- vitrines o.a. kerkelijk vaatwerk, monstran sen uit 1821, 1822, godslampen (1785), kandelaars enz. ten toongesteld. Volgens zeggen is het goud dat in sommige van deze voorwerpen is ver werkt, afkomstig uit een goudmijn in de buurt, die in de negen tiende eeuw door Engelsen is geëxploi teerd. In een tweede zaal zagen we liturgische gewaden; hier hing ook een originele brief van de sultan van Turkije uit 1463, het jaar waarin Bosnië door de Turken werd bezet, waarbij vrijheid van godsdienst werd gewaarborgd. Een derde zaal werd ingenomen door kleder drachten, kunstnijverheidsprodukten, wapens en gereedschappen en heeft daarmee sterk het karakter van een (plaatselijke/regionale) oud heidkamer. Op de naastgelegen gang stonden kasten met geologische vondsten, schilderijen, beelden en een kast met moderne aanstekers en balpennen. Kennelijk verzamelingen van voor malige kloosterlingen. Kort geleden zag het klooster zich gedwon gen zowel het museum als de bibliotheek voor het publiek te sluiten. Het museum bevindt zich op de eerste etage, waar grote vochtplekken en gaten in het plafond zitten. Ook de houten vloer vertoont hier en daar verzakkingen. Men vond het niet meer vertrouwd en is daarom tot slui ting overgegaan. Nu lag het bezoekersaantal al niet erg hoog (volgens de vicaris), maar - vooral in het zomerseizoen - komt er dagelijks toch wel een aantal mensen (hotelgasten uit het dorp, nogal wat SFOR-militairen en een enkele toe rist). Na de lunch in het klooster konden we met ons eigen onderzoek aan de bibliotheek begin nen, waar wij de daaropvolgende dag mee door zouden gaan. De ruimte waarin zich de biblio theek zich bevindt, is onderverdeeld in drie zalen. Een bureaukamer, met daarin naast een gedeelte van de nieuwere boeken ook het archief. Verder een grote, lange zaal die is inge richt met vaste kasten uit 1913. Het bovenste gedeelte van deze kasten bestaat uit glasdeuren, de onderkasten zijn afgesloten met houten deu ren. Daarachter een bijna vierkante kamer met daar in wandstellingen en verrijdbare metalen kas ten. Omdat de vloer in deze kamer niet is bere kend op het gewicht van die stellingen, treden er niveauverschillen op en lopen de kasten steeds naar het laagste punt. Dit voorkomt men oktober 2000 oktober 2000 25 De voorgeschiedenis In het Collegeprogramma van de Gemeente Rheden 1998-2002 is vastgelegd dat Rheden met de partnergemeenten Cheb en Burgdorf initiatieven zal nemen om samen daadwerkelijk steun te bieden aan bijvoorbeeld de wederopbouw van een dorp in voormalig Joegoslavië. In contac ten van de burgemeester van Rheden met de Bosnische gemeenschap in Velp werd de naam Fojnica genoemd. Een keuze die ook het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), met contac ten ter plaatse, ondersteunde. Al in de zomer van 1999 brachten vertegenwoordigers van de part nersteden een bezoek aan Fojnica. In december 1999 stelden vertegenwoordigers van het IKV en het gemeentebestuur van Fojnica activiteiten en projecten vast waarbij de samenwerking tot uitdrukking kon komen. Eén van deze projecten was de bibliotheek en het museum van het Fransicaner Klooster. Niet alleen zijn er in Bosnië weinig kloosters, maar de bibliotheek is een sym bool van de multi-etnische samenleving in Bosnië-Herzego- wina. Hij geeft de geschiedenis van Bosnië over een langere periode met invloed van de diver se politieke en religieuze stromin gen weer. Als deskundige archiva rissen werden Meijerink en Keverling Buisman verzocht te gaan kijken. Het officiële verslag van hun bezoek was gericht aan het College van Burgemeester en Wethouders van Rheden, het IKV, het provincialaat Minderbroeders Franciscanen in Nederland en de andere initiatiefnemers, de gemeenten Burgdorf en Cheb. Door F. Keveriing Buisman en W.J. Meijerink Deze zomer brachten Prof. Dr. F. Keverling Buisman en W.J. Meijerink een bezoek aan Fojnica (BiH). Van 7 - 11 juni waren zij te gast in dit dorp in voormalig Joegoslavië om poolshoogte te nemen van de con ditie van de bibliotheek en het museum van het Fransicaner klooster aldaar. Geen actie in het kader van Blue Shield - de bibliotheek verkeerde al in slechte staat vóór de burgeroorlog - maar toch een bijzonder verhaal. Lekkend dak Het Fransiscaner klooster in Fojnica. Verzamelingen voormalige kloosterlingen r Noodgedwongen sluiting De geur van vocht Het door vocht aangetaste plafond in de grote zaal. De grote bibliotheekzaal. De gemeente Fojnica Fojnica is een kleine stad in het kanton Centraal Bosnië. Het ligt aan het eind van het dal van de rivier Fojnicka rijeka op een hoogte van 620 m, op een afstand van 54 kilometer ten noord-westen van Serajevo. De gemeente Fojnica telt ca. 15.000 inwoners, voor het merendeel Moslims. Van oudsher staat het stadje bekend om zijn genees krachtige bronnen. Er is dan ook een groot revalidatiecentrum annex hotel (met ca. 500 kamers) gevestigd, dat gezien inrichting en aankleding uit de zeventiger jaren dateert. Dit hotel is het enige ter plaatse en is - ook nu - 's zomers zeer goed bezet. Aangezien de gasten van de gemeente ook in dit hotel wor den ondergebracht, moesten wij ons bezoek ruim van te voren aanmelden om nog onderdak te krijgen. Fojnica kent een uitgesproken landklimaat, met warme zomers en lange, koude winters. Aangezien het in een bergachtig gebied ligt, valt er in de vorm van stijgingsregens veel neerslag. Zo vertelde men ons dat er de afgelopen winter vijf maanden lang zeer veel sneeuw was gevallen. archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 12