ik Kwaliteit in digitale archivering Restauratieatelier Paul Peters B.V. I 21 CORNES DOCUMENT SOLUTIONS BV Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval Archimascon B.V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Door middel van de beproefde 1HKKEEPER methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen Handboekbinderij Restauratie Conservering van de meest uiteenlopende, historische en moderne, documenten en aktenbestanden. Ons atelier biedt sinds vele jaren een in brede kring erkende expertise ten dienste van het behoud van het geschreven en gedrukte erfgoed. Object-specifieke, passief-conserverende restauratie van papier, boekblok en boekband. Van incunabel tot oude druk, van oude en moderne grafiek, tot kerkelijke en overheidsdocumenten, land- en wandkaarten, charters en zegels, uit alle tijdvakken. Restauratieatelier Paul Peters B.V. is lid van de VeRes, de VAR en de IADA (International Association of Book and Paper Conservators). Weverweg 9, 6961 KM Eerbeek Tel.0313 65 44 66 Fax 0313 65 58 82 paulpeters@paulpetersdemonnl Wij bieden: EL Scannen en archiveren van foto's, dia's en documenten EL OCR-verwerking en CD-ROM Service Onderzoek, advies en opleidingen LH Database management en consultancy EU Maatwerk software (ook inter/intranet) Leverancier van: ELI Archiveringssystemen en tools EH Cold applicaties EL CD-ROM en opticals (Boek)scanners en printers EL Netwerken en computers D Meer informatie: 023 - 565 05 30 EU Starnmeerstraat 1 -3 - 2132 AE Hoofddorp e-mail: info@cornes.nl ELI internet: www.cornes.nl MINOLTA kwaliteitshandvest Soms, heel soms, zakt de moed ons in de schoenen. Dan hoor je té laat dat iemand het Stadsarchief nodig had, maar niet van het bestaan afwist. Vervolgens doe je alsnog je verhaal, enthousiast en gedreven, zoals Fred Schot ons regelma tig adviseerde, "niets beloven wat je niet kunt waarmaken, maar duidelijk com municeren wat je wel voor bezoekers kunt doen". Inderdaad, hij heeft gelijk. traal aangeboden worden, bijvoorbeeld via bibliotheekvestigingen of digitaal op internet? Kunnen we op verzoek van de klant de tarieven voor fotokopieën en dergelijke verlagen? •Zouden we geen standaard voor derge lijke tarieven moeten invoeren? Hoe voorzien we in de juiste bijscholing voor medewerkers? Is er nog tijd over om in het opbouwen van kennis te investeren, zoals Oud- Schrift? Natuurlijk biedt periodiek klanten- onderzoek deels een antwoord op al die vragen. Daarnaast is het een zaak van keuzes maken op de werkvloer. Je bent hierbij afhankelijk van financiële en per sonele middelen. Maar ook het manage mentteam zal zich moeten uitspreken over bepaalde onderwerpen. Bijvoor beeld over het belang van een openstel ling voor publiek buiten reguliere werk tijden. Of over investeringen in de infrastructuur voor iet-ontwikkelingen binnen en buiten het gemeentelijk appa raat. En misschien ook over educatieve projecten. Het Stadsarchief Breda organiseert één publieksevenement per jaar, de Historische Markt, gekoppeld aan de vie ring van Open Monumentendag. Een product dat op die dag gretig aftrek vindt, is een Fietsroute, gebaseerd op het nationale thema van Open Monumen tendag. Dit jaar is dat 'monumentaal water'. Er wordt gefietst langs waterlo pen, kanalen, vaarten, vijvers, zandwin putten en singels. We hebben ervaren, dat fietsers hierdoor op een ontspannen manier indirect kennismaken met het Stadsarchief. Enkele enthousiastelingen komen speciaal naar de leeszaal om iets naders uit te zoeken. Het merendeel blijft slechts afnemer van de fietsroute, maar herkent voortaan de naam Stadsarchief. Men associeert het niet louter en alleen meer met stof, vergeelde documenten en bijna-gepensioneerde (mannelijke) ar chiefmedewerkers. Kortom, een imago verbetering. En dat wordt tijd. Ook collega's van andere archiefin stellingen delen deze mening. Het is nodig, dat het imago van stads-, gemeen te of streekarchieven verandert. Een bezoek aan een bibliotheek is ingebur gerd. Maar waarom zijn kennissen tij dens bijvoorbeeld een verjaardagspartij tje nog steeds verwonderd, dat je enthou siast kunt vertellen over je werk op een Stadsarchief? Dat is toch saai, stoffig, meer dan rustig, ambtelijk, wroetend in historie en zeker niet gericht op de toe komst! Dan vertel je, dat je aan kwaliteitsmonitoring doet, dat je een eigen tijdschrift uitgeeft om de naamsbekendheid te verhogen ('Ar- chivaria'), •dat je kant-en-klare cultuureducatieve producten levert, zoals snuffel- en fiets routes, dat er in één schooljaar bijna 70 groe pen 8 van het basisonderwijs bij je op bezoek komen, dat je met een Bezoekersplatform werkt, dat fotomateriaal gescand wordt, etc. etc. H Fl# I lvra A JWvevvvi m m> m lm I viv^m M ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING ÉjL Doc PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. RNES OFFICIAL VAR Lekker koken doen we ook nog Nadere informatie: www.divakoepel.nl oktober 2000 archievenblad I Het lekkerste uitkiezen De nieuwe gerechten De menukaart Het Stadsarchief van Breda is sinds december 1998 samen met Breda's Museum gehuisvest in de ruim 100 jaar oude Chassékazerne. Het aantal bezoeken is sinds dien stijgende: van 6200 naar 9300 in 1999, mede door nieuwe educatieve activiteiten, zoals rondleidingen en de ontvangst van scholen. (Foto Bea Hoeks-de Laat) Een volle bak tijdens de Open Dag op 20 december 1998. Op de begane grond vinden klanten een grote leeszaal waar men vrij snel antwoorden vindt op een voudige vragen (foto's van huizen, krantenartikelen, stadsplattegronden, populaire Bredase fotoboeken, bouwtekeningen tot en met 1979).Via een trap in de leeszaal komt men in de studiezaal (Ie verdieping), waar historisch en genealogisch onderzoek plaatsvindt. Zowel in de lees- als in de studiezaal werkt één baliemedewer ker. Er is één collega beschikbaar als achterwacht en er is altijd één depotbediende. Op drukke momenten wer ken er in de leeszaal twee baliemedewerkers.Voor de Centrale Balie in de hal van het Breda's Museum levert het Stadsarchief in totaal 16 uur bezetting. (Foto Bea Hoeks-de Laat)

Archievenblad | 2000 | | pagina 10