\y het Rode Kruisvoor cultureel erfgoed Blue Shield Nederland Sinds de oprichting zond ICBS verschillende malen experts uit naar rampgebieden. Zo was de ICA voor ICBS actief in voormalig Joego-SIavië, om daar de archiefvormers in en rond Serajevo op te sporen en hun archieven in kaart te bren gen. Ook werd in samenwerking met de Open Society Foundation en de Raad van Europa voorzien in opleiding van personeel en in con- serverings- en microfilmfaciliteiten voor het Nationaal Archief in Serajevo. Onder toezicht van het Public Record Office in Londen eva cueerde men bij een dreigende vulkaanuitbars ting in Montserrat de archieven. In Kongo kreeg de vereniging Archiv Plus hulp bij het treffen van maatregelen om de veiligheid van de archie ven te verbeteren. Op de website was een oproep geplaatst om hulp te bieden aan de met overs troming bedreigde archieven in Polen. Verder werkt de ICA aan twee projecten: het opstellen van richtlijnen voor de bescherming van archie ven bij gewapend conflict en een model-ram penplan, gebaseerd op case studies in Kroatië, Costa Rica en Gambia. Het ICBS wil direct op een hulpvraag kunnen reageren als cultureel erfgoed wordt bedreigd. Daarvoor rekent het comité op zijn achterban en wil het een netwerk creëren om zo nodig uit te putten. Ondersteuning bij het werk hoopt het comité te krijgen van nationale comités. Het eer ste van dergelijke comités werd al in janauri 1997 opgericht in België. Tijdens een symposium in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag vond de oprichting van het Blue Shield Comité Nederland plaats. Het programma van het symposium bood een geva rieerd aanbod van lezingen rondom bescher ming van het cultureel erfgoed. Zo lichtte George Mackenzie, deputy secretary general van de ICA en verbonden aan het Nationaal Archief van Schotland, de geschiedenis en de werkzaam heden van het ICBS toe en ging de bijdrage van mw. Mr. Drs. S.M. Gimbrère, bureau internatio naal cultuurbeleid van het ministerie van OC en W, dieper in op de Haagse conventie van 1954 en het Tweede Protocol en cultuurbescherming in internationale context. Lkol. Drs. E.C.A. Fokker van Crayestein informeerde de aanwezi gen over de cursus bewustwording cultureel erf goed die het ministerie van Defensie verzorgt voor militairen die worden uitgezonden op vre desmissies. Ook op binnenlandse calamiteiten is dit ministerie voorbereid: iedere provincie beschikt over een kunstbeschermingsofficier voor cultuurbescherming bij rampen. De Lkol. had een duidelijke boodschap: wij komen als u ons roept. De noodzaak voor alle beschermende en voorzorgsmaatregelen werd nog eens preg nant duidelijk door de lezing van dr. Hans van der Hoeven (KB). Hij toonde beelden van ver schillende rampen die archieven en bibliothe ken in de twintigste eeuw hebben getroffen. Zoals het drama van de twee verwoestingen van de UB te Leuven en Joods materiaal dat naar de VS was getransporteerd, daar de Tweede Wereld oorlog overleefde en in de jaren zeventig alsnog verloren ging. André van der Goes (Conservator Huis Amerongen) ging in op de praktijk van het opstellen en actueel houden van een rampen plan. In kasteel Amerongen bestaat daarover structureel contact met de brandweer en vindt elk jaar een ontruimingsoefening plaats. Nadat drs. Marie-Christine van der Sman (Nederlandse vertegenwoordigster bij ICOM) meer had verteld over het programma van Blue Shield Nederland, tekenden de voorzitters van ICOM Nederland, ICOMOS Nederland, de KVAN namens ICA, de directeur van de KB namens IFLA en een verte genwoordiger van de Nationale UNESCO Commissie de intentieverklaring. Waarmee de oprichting van het comité een feit was. Een van de eerste activiteiten van Blue Shield Nederland zal zijn het inrichten en onderhouden van een database van personen en instellingen met specifieke expertise op het gebied van cultuurbehoud en/of calamiteiten plannen. Deze maakt het mogelijk om in geval van rampen waarbij culturele instellingen getroffen zijn, snel en centraal betrouwbare informatie en effectieve hulp te bieden, bijvoor beeld bij opslag, herstel en restauratie. Daarnaast wil Blue Shield Nederland de organi satie voor het bieden van nationale en interna tionale hulp verder uitbouwen. Daarbij valt te denken aan het bieden van een structuur bin nen de nationale vakwerelden, het bepalen van een rolverdeling, voorlichting, publiciteit en het opbouwen van een netwerk. Voor bescherming in Nederland staat het treffen van voorzieningen op allerlei gebied op de rol: technisch (opslag, bewaking, preventie, veilig heid, rampenplannen), juridisch (overheidsbe leid, voorschriften) en politiek (respect, mentali teit lobby, financiële steun). Dit alles vanzelfsprekend in nauw contact met de internationale organisaties. De bedoeling van het symposium was om draagvlak te krijgen voor Blue Shield Nederland. Met de uitnodigingsbrief ging een formulier met twee vragen mee om de bereidheid tot actieve deelname te peilen; dit geheel ging naar de grote en middelgrote musea, de universiteitsbibliothe ken en grote openbare bibliotheken, de rijksar- chieven/RHC's, de gemeente- en streekarchieven en de provinciale archiefinspecteurs, de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, defensie, brandweer en politie. Met name vanuit de archiefwereld was de respons teleurstellend laag: slechts zestien diensten namen de moeite het formulier te retourneren; drie diensten (waaron der twee grote) gaven aan niet te kunnen of wil len meewerken. Heeft het archiefwezen op het gebied van behoud en bescherming van de col lecties dan wellicht een voorsprong? Het net werk binnen het vak is goed ontwikkeld. Ervaringen met de wateroverlast in 1994-1995 hebben aangetoond dat collegiale hulp gemak kelijk wordt gevraagd en verkregen. De provin ciale archiefinspecteurs spelen een cruciale rol als centrale meld- en regelkamer voor allerlei problemen en (al té lang) werken zij aan model rampenplannen. Toch is het - om meer dan een reden - verstandig contact te houden met Blue Shield Nederland. Mogelijk kunnen andere erf goedbeheerders leren van wat het archiefwezen al heeft ontwikkeld. De eigen situatie kan verder verbeterd met behulp van de verzamelde infor matie en het netwerk van expertise dat zal ont staan. Zo had de directeur van het Twents muse um in Enschede, als zij op de hoogte was geweest van de faciliteiten die de kunstbescher- mingsofficieren kunnen bieden, ten tijde van de 18 19 Door Yvonne Bos-Rops Wat is Blue Shield? Het International Committee of the Blue Shield (ICBS) is opge richt door vertegenwoordigers van vier niet-gouvernementeie organisaties die werkzaam zijn op het terrein van archieven: International Council on Archives - ICA, musea: International Council of Museums - ICOM, monumenten: International Council on Monuments and Sites - ICOMOS en bibliotheken: International Federation of Library Associa tions and Institutions -1 FLA. Het iCBS heeft als doel het verza melen en verspreiden van infor matie en het coördineren van acties in rampsituaties (zowel gewapende conflicten als natuur rampen). Het werkt samen met UNESCO, ICCROM en het Rode Kruis. Een van de activiteiten van het ICBS is het sturen van experts naar rampgebieden. Daarnaast wordt gewerkt aan bewustwor ding, met name op het gebied van schadepreventie, rampenplannen en dergelijke. Het ICBS baseert zich bij zijn werk op de Haagse Conventie van 1954 over de bescherming van cultureel bezit in geval van gewapende conflict en de aanvulling daarop - het Tweede Protocol - die in 1999 op initiatief van de Nederlandse overheid in Den Haag tijdens een internatio nale diplomatieke conferentie werd aangenomen. Het embleem van ICBS, het bekende blauw witte monumenten schildje, is aan de Haagse conventie ontleend. Ruim vijf jaar geleden werd de wereld kort na elkaar geconfronteerd met de verwoesting van de archieven van Liberia (de eerste onafhankelijk staat in zwart Afrika), de brand in de bibliotheek van Serajevo en de plundering van de monumenten van Ankor Vat in Cambodja. Cultureel erfgoed is en blijft kwetsbaar. Het wordt bedreigd door natuurrampen, zoals overstroming, brand, aardbevingen. Daarnaast komt er, ondanks internationale afspraken, bij vrij wel alle gewapende conflicten, waar ook ter wereld, beschadiging of vernietiging van cultureel erfgoed voor. Aanleiding voor de oprichting van het International Committee of the Blue Shield (ICBS). Nederlandse Comité Database Voorsprong archiefwezen? Ook cultuur slachtoffer van rampen en (oorlogs)geweld. Foto:Jos Uljee, Koninklijke Bibliotheek Den Haag Op 28 juni jl„ tijdens een symposium in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, werd het Blue Shield Comité Nederland opgericht. De eerste aanzet daarvoor was gegeven door drs. Marie-Christine van der Sman, de Nederlandse vertegen woordigster bij ICOM, die in december 1999 in het Museum van het Boek een overleg organi seerde tussen de Nederlandse vertegenwoordigers bij de vier internationale cultuurkoepels. Daaruit ontstond de Initiatiefgroep Blue Shield Nederland, waarin vertegenwoor digers van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (namens ICA), de Koninklijke Bibliotheek (namens IFLA), de Stichting Nationaal Contact Monumenten (namens ICOMOS) en de Nederlandse Museumvereniging (namens ICOM) in overleg met UNESCO Nederland en de ministeries van Defensie en OC en W de vorming van het comité verder hebben voorbereid. Dit resulteerde in een symposium en een intentiever klaring waarin de vier organisa ties de uitgangspunten en doel stellingen van het comité hebben vastgelegd. archievenblad september 2000 september 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 9