1 Het internetarchiefvan 1 iet 1 ISG r~ Bijdrage aan een discussie in de nieuwsgroep ('conference') yugo.antiwar Misstanden op schijf archief en internet archief en internet Al in het midden van de jaren tachtig waren er tal van progressieve groepen die hun informatie over maatschappelijke en ecologische misstanden verspreidden met behulp van computernetwerken, waaronder de zogenaamde bulletin board systems. Sindsdien is het aantal actiegroepen, solidariteits- groepen en non-governmental organizations dat dit medium gebruikt sterk toegenomen. Vanzelf sprekend heeft de doorsnee producent meer aan dacht voor de directe communicatieve doelen dan voor het bewaren van documenten op langere ter mijn. Toch zijn deze uitzonderlijk kwetsbaar. Om te beginnen vanwege de gevaren die ieder archief bedreigen of omdat organisaties eenvoudig ophou den te bestaan. Het archief verdwijnt met hen. Maar computerbestanden lopen hoe dan ook veel meer gevaar dan papier. Hoe dikwijls blijkt pas na het crashen van de schijf dat er geen, geen goede of geen volledige backup is gemaakt? En hoeveel keu rige backups zijn verrassend snel niet meer te lezen door verouderde hard- en/of software? In 1995 startten Antenna en het IISG geza menlijk een project, dat weldra de naam Occasio kreeg en in 1997-1998 geldelijke steun ontving van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek (NWO). Antenna begon inter netdocumenten op te slaan, waaronder in het bij zonder materiaal over de oorlogen in het voorma lige Joegoslavië. Om ook met terugwerkende kracht te verzamelen waren diverse reizen over de Balkan nodig; deze leverden telkens een hoeveel heid backups en kopieën op. Soms vervaardigd met het nodige kunst- en vliegwerk omdat de ori ginelen op alle denkbare vormen van hardware bleken te leven of te vegeteren. De Yugo-deelcollec- tie werd bij wijze van proef als eerste ontsloten en toegankelijk gemaakt voor het publiek. Tegelijk startte het archiveren van alle berichten van de Association for Progressive Communications (APC). Op dit moment zijn via de IlSG-website ongeveer een miljoen berichten van ongeveer dui zend nieuwsgroepen te raadplegen. Binnenkort krijgt deze verzameling uitbreiding met nog eens een zelfde hoeveelheid, ouder, materiaal. Omdat het om zulke enorme hoeveelheden gaat, is het onmogelijk het materiaal langs traditio nele weg te verwerken. Daarom verloopt zowel het verzamelen als het opslaan, ontsluiten en ter beschikking stellen van het begin af aan geheel automatisch. Het APC-nieuws loopt binnen op een speciaal daarvoor bestemde server. Het wordt er in zijn oorspronkelijke vorm bewaard met behoud van alle informatie over het bericht, zoals de her komst, de naam van de oorspronkelijke afzender, het onderwerp, datum en tijd, en een uniek docu ment-nummer, het zogenaamde message id. Via het World Wide Web en met behulp van software die de raadpleging vergemakkelijkt zonder het materiaal zelf te veranderen, zijn de berichten voor het publiek toegankelijk. Men kan zoeken op de naam van de nieuwsgroepen, op de trefwoorden die de oprichters zelf aan de nieuwsgroepen heb ben gegeven, en op alle woorden uit alle berichten. De hele collectie staat op magneetschijven. Veilig heidskopieën moeten voorkomen dat er materiaal verloren gaat, maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Het voor de lange termijn succesvol bewaren van alle digitale documenten vergt meer dan één maatregel. De kopieën worden op ver schillende fysieke dragers gezet, omdat ieder type op zijn eigen manier kwetsbaar is. Magneet schijven kunnen crashen of gehackt worden, tapes (ook dure) kunnen zomaar verpulveren, en opslag op cd-rom is niet helemaal betrouwbaar, omdat het schrijfproces dat niet is: één verkeerde bit en de rest van het schijfje wordt onleesbaar. Er zit dus niets anders op dan regelmatig kopieën te maken op verschillende opslagmedia en deze regelmatig te vervangen. Voor alle zekerheid staan er bovendien kopieën van de hele Occasio-collec- tie op computers in verschillende delen van de wereld. Hoewel het achterhalen en veiligstellen van de documenten de hoogste prioriteit had, wilden IISG en Antenna ze van begin af aan ook toegan kelijk maken en ter beschikking stellen aan het publiek. Niet alleen zijn op het internet gepubli ceerde documenten vrij toegankelijk, maar ook zouden de APC-leden geen copyright doen gel den, juist omdat het hun om de verbreiding van die documenten gaat. Overleg met APC bevestig de dit vermoeden. Daarmee verdwijnt het copy right natuurlijk niet, en de gebruikers van de Occasio-website hebben dan ook een eigen ver antwoordelijkheid, die niet anders is dan die van de archiefgebruikers in de leeszaal van het IISG. Eventuele bezwaren van auteurs worden onder vangen door hen de mogelijkheid te bieden hun documenten van webgebruik te laten afschermen - een mogelijkheid waarvan overigens tot nu toe geen gebruik is gemaakt. Het IISG bewaart het materiaal hoe dan ook. Alles - uitgezonderd een aantal berichten en nieuwsgroepen die vanaf de oprichting een besloten karakter hadden - is daar ook in te zien. Technisch gezien vormen nieuwsgroepen een betrekkelijk simpele internetbron. Eigenlijk be staan ze alleen uit tekst, en dan ook nog in ascii- formaat. Dat is heel wat anders dan het web met zijn al dan niet bewegende plaatjes, geluid en hulpprogramma's om al dat moois op de pc thuis ook te realiseren. Het archiveren van websites is dan ook een stuk ingewikkelder. Moeten alle plaat jes ook worden opgeslagen (en hoe zit het dan met het copyright)? Hoe vaak moet je webpagina's, die immers telkens veranderen, opslaan? Hoewel de teksten van nieuwsgroepen steeds vaker op het web worden gereproduceerd, wordt dit laatste zel den voor discussies gebruikt. De berichten van een nieuwsgroep komen naar de lezer toe, terwijl die zelfde lezer iedere keer weer naar een website zou moeten gaan om te zien of daar iets nieuws is ver schenen. Ook de techniek van de nieuwsgroep is eenvoudig en daardoor aantrekkelijk voor activis ten, die niet altijd beschikken over supersnelle computers, betrouwbare telecommunicatie en betaalbare bandbreedte. In een discussie met APC- leden over het verzamelbeleid van Occasio werd dit bevestigd. Zij verwachtten niet dat de nieuws groepen snel zouden verdwijnen. Niettemin volgt het IISG de ontwikkelingen op het web nauwlettend en denkt het na over moge lijke manieren om relevante webpagina's te archi veren. Maar het is niet aannemelijk dat daarbij naar een volledigheid zal worden gestreefd zoals die voor het APC-materiaal geldt, al was het maar omdat er elders op dit terrein al heel wat wordt gedaan. Het nageslacht zal hoe dan ook genoeg bytes te sorteren hebben. l6 17 Sinds zijn oprichting in 1935 ver zamelt het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) documenten van alle mogelijke materiaalsoor ten op het gebied van de sociale geschiedenis. Bepaalde docu menten die op het internet ver schijnen, zouden in papieren vorm zeker in de collectie thuis horen, maar ze zijn niet in papie ren vorm. Om ze toch te bewaren besloot het IISG, mede op initia tiefvan Tjebbe van Tijen, in 1994 internet-documenten op politiek, sociaal en ecologisch gebied te verzamelen, op te slaan en voor het publiek toegankelijk te maken. Dit in samenwerking met de Stichting Antenna uit Nijmegen, een onafhankelijke, niet-commerciële internet provi der. Natuurlijk is niet alles de moeite van het bewaren waard, er was een keuze nodig. Die viel op de nieuwsberichten van de Association for Progressive Communications (APC), een internationaal samenwerkings verband van onafhankelijke com municatie-netwerken, waarvan Antenna lange tijd de Nederlandse vertegenwoordiger was. De berichten die via APC worden verspreid, staan onder redactionele controle en zijn mede daardoor van hogere kwa liteit dan wat doorgaans op het internet circuleert. Door Jenneke Quast* Welke gebruiker weet dat het internet midden in de Koude Oorlog is ontworpen door en voor het Amerikaanse ministerie van defensie? Dit zocht een communicatienetwerk dat ten eerste alle bij het ministerie behorende onderzoeksinstellingen met elkaar in verbinding kon brengen, maar dat ook na een eventuele kernaanval zou blijven werken. Daarmee is het internet dus - in de termen van die tijd - een 'rechtse' uitvinding. Maar ook 'links' onderkende al in een vroeg stadium de bruikbaar heid van het internet voor het verspreiden van informatie. Inmiddels bewaart het IISG onder de naam 'Occasio' duizenden 'conferences', gratis toe gankelijk voor het publiek. Yugo deelcollectie in Occasio Embleem van Occasio, afkomstig uit 'Orbis sensu- alium pictus' (1658) van de beroemde Tsjechische filosoof en pedagoog Johan Amos Comenius (Moravia 1592-Amsterdam 1670). Het boek bevat illustraties met daarnaast teksten in zowel Latijn als de eigen landstaal en was bestemd voor het onderwijs. 'Occasio' is de gelegenheid die we moe ten grijpen voordat deze wegvliegt en verdwijnt. Nieuwsgroepen Nieuwsgroepen zijn een soort elektronische kranten waarop internet-gebruikers zich kunnen abonneren. Nieuwsgroepberichten lijken sterk op een e-mailtje en kunnen gelezen worden met behulp van de News- programma's van Netscape, Internet Explorer en andere browsers. Er zijn met name in Usenet duizen den nieuwsgroepen over allerlei onderwerpen. Ze hebben namen als alt.autos.ferrari, rec.sport., hr.afri- ca, reg.guatemala en soc.culture.indian.kerala, waar bij 'alt' staat voor alternative, 'ree' voor recreation, 'hr' voor human rights, 'reg' voor regional en 'soc' voor social. De nieuwsgroepen van APC heten conferences en gaan over arbeidsverhoudingen, oorlog en vrede, mensenrechten, ontwikkelingsvraagstukken, ontbos sing, en andere politieke, sociale en ecologische kwesties. Automatische verwerking Path: antennaignicdpleagro From: eagro@igc.apc.org Newsgroups: yugo.antiwar Subject: Re: When I read this conference Message-ID: <-™i59400ii59@cdp-)• Date: 12 Aug 94 00:59 BST References: 5TSD6cHJtCB@p2-zam1.zamir-zg.ztn-) Sender: Notesfile to Usenet Gateway notes@gn.apc.org Lines: 65 X-APC-HostID: 1 [Forward from K.ZAHIROVIC@ZAMIR-SA.ztn.zer.de (KENAN ZAHI- ROVIC). Originally posted from -SAto zamirnet on Jul 29. - ed] WAM wrote on 24.07.94, subject: When I read this confe rence Hello Wam W—)But some times I has the feeling that it is more a parade of W---)organisations, proposals, "historical" documents and less the tool for Wjwhich it originally was designed. Maybe, but don't be so critical. It's better than nothing. About "historical": people in Balkan are well-know as "over loaded with history". Today in Sarajevo we have a belief: every 50 years must be a war in this region. With your experiences (peace-building in Pakrac), you are probably in "higher state" of thinking than me. First of all, we have to stop this war, then we can start with peace-building. A sniper rifle is shooting at pedestrians and tram-car today in Sarajevo. Kenan CrossPoint V3.02 Toekomstige ontwikkelingen Medewerkster digitale projecten IISG Andere internet-archieven Amerika heeft The Internet Archive van Brewster Kahle: een verzameling van ongeveer een miljard ongespecificeerde webpagina's en 16 miljoen nieuwsgroepberichten (www.archlve.org), waarvan de APC-berichten overigens geen deel uitmaken. Hoewel de collec tie in principe vrij toegankelijk is, kan men er in de praktijk pas bij na een uitgebreide aanmeldpro- cedure. De nationale bibliotheek van Austratië en het Zweedse Rijksarchief archiveren websites van hun land, maar met name de Zweden geven daar weinig rucht baarheid aan, omdat ze nog geen oplossing hebben voor de problemen van hun privacy-wet- geving. Het Documentatie centrum Nederlandse Politieke Partijen is begonnen websites te archiveren van Nederlandse politieke partijen (www. ub.rug. nl/dnp p) Usenet nieuws werd bewaard door news-provider Deja.com, maar is niet langer beschikbaar omdat 'slechts' 10% van de (ontelbare) bezoekers het archief raadpleegde. Occasio is dus niet het enige internet-archief, maar het is voorzover bekend wel uniek in de zin van een groeien de internationale collectie op een specifiek terrein, over een lange periode en werkelijk vrij toegankelijk voor iedereen. Nuttige adressen: Antenna: www.antenna.nl Association of Progressive Communications: www.apc.org IISG: www.iisg.nl Occasio: www.iisg.nl/occasio archievenblad september 2000 september 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 8