B en H Van inbox tot archief. En vice versa. Kap. Poellplein 1 5046 GV Tilburg Tel. (013) 536 83 55 Ooit verdween al wat oud genoeg was in het archief. Wij leverden reeds toen de oplossingen om veilig te archiveren en snel weer terug te vinden. Met de moderne technologie kunt u een document al 'filen' bij binnenkomst. Zo kan het sneller en efficiënter worden behandeld en niet meer zoekraken in de documentstroom. BenH biedt oplossingen voor uw documentstroom en archief - behoeften. Razendsnelle scanners en speciale software om al uw inkomende (en uitgaande) documenten te digitaliseren, te indexeren en weer terug te vinden en op te roepen. En microfilmscanners en reader/printers voor het digitaliseren, terugvinden en prmten van documenten vanaf microfilm. werk in uitvoering telers- lisering zal het een ontzagwekkende klus blijven om daaruit een bepaald document of een specifieke versie te kunnen vinden. Tegelijk is het duidelijk dat van de over heid steeds meer doelmatigheid en recht matigheid geëeist wordt. Voor de ministe ries blijkt dat bijvoorbeeld uit de nieuwe jaarlijkse verantwoording (derde woens dag in mei) en de nieuwe opzet van de rijksbegroting. Bovendien worden burgers steeds mondiger en kritischer. Om verant woording te kunnen afleggen heeft een ministerie relevante informatie nodig. Als die ook nog snel gevonden moet worden, is een goede toegankelijkheid van de informatiestromen nodig die meer vergt dan een onderwerpsgewijze benadering met codes en trefwoorden. Structureren van informatievoorziening op basis van de werkprocessen is de beste aanpak. Om documenten te kunnen vinden die een bepaalde actie, afspraak of toezegging aan tonen, moet hun ordening die processen zo goed mogelijk volgen. Door hun onderliggende analyse van structurele taken bieden selectielijsten en de bijbeho rende contextrapporten daar een goede basis voor. Overigens is het wat mij betreft niet aan te bevelen om hun structuur zon der meer over te nemen, omdat een orga nisatie altijd met meerdere lijsten werkt die vaak hun eigen structuur hebben. Bovendien stelt toegankelijkheid andere indelingseisen dan selectie. De contextrapporten (RIO's voor de die hards) kunnen ook fungeren als naslag werk van het overheidshandelen. Ze bie den degelijke achtergrondinformatie bij de beleidsterreinen: een overzicht van de geldende wet- en regelgeving en organi satie plus een beschrijving van de maat schappelijke context en de relevante overheidsactoren. Dat alles over een lange periode en getoetst door deskundi gen. Daarom gaat het ministerie van LNV de rapporten over de eigen beleids terreinen op de website publiceren. Een van de doelstellingen van het omvangrij ke project Handelingenbank, dat een nieuwe start maakt onder leiding van BZK, is burgers en parlement inzicht te geven in het doen en laten van de over heid. De handelingen uit de selectielijs ten en de contextbeschrijvingen vormen bij elkaar namelijk een soort encyclope die van het overheidshandelen. Selectielijsten kunnen dus veel meer dan oud papier wegwerken. Het is natuurlijk cruciaal dat ze adequaat wor den onderhouden. Dat betekent ener zijds actualisering en anderzijds reparatie van onvolkomenheden: hiaten of on juistheden herstellen, handelingen waar nodig uitsplitsen of juist samenvoegen ten behoeve van betere toepasbaarheid. Binnenkort is het Pivot-project afgelopen en begint de situatie waarin de ministe ries verder moeten zonder de 50% inbreng vanuit het ARA. Overheids organen moeten tenslotte zelf hun selec tielijsten ontwerpen en onderhouden. Deze overgang is al enkele jaren onder werp van gesprek tussen het ARA en de ministeries en heeft geleid tot een beschrijving van de taakverdeling op het gebied van onderhoud. De coördinatie commissie algemene secretarie-aangele genheden (CCASA, inmiddels opgevolgd door het overleg digitaal en documentair informatiemanagement, DDIM) stelde een jaar geleden een model vast voor een serie convenanten tussen het ARA en elk ministerie. Sindsdien is het stil rond de convenanten en dat ligt eens een keer niet aan de ministeries. In het door de Rijksarchiefdienst nieuw ingezette beleid staat de klant centraal en worden de ban den met de 'leveranciers' verzwakt. Wat dit betekent voor het onderhoud van selectielijsten is al geruime tijd voorwerp van interne deliberatie. inmiddels conformeren de ministeries zich aan de nieuwe methode, maar zon der focaal punt dreigt de samenhang te verdwijnen voordat het onderhoud goed en wel begonnen is. Dat de regie voor goed bij het ARA moet liggen wil ik niet beweren, maar zeker voor een overgangs periode is het logisch om een centrale rol te geven aan de organisatie die de metho- de bedacht heeft en over de meeste ver zamelde kennis beschikt. Een abrupte beëindiging van de samenwerking ver zwakt de organisatie-overstijgende aan pak die juist een van de sterkste punten van de selectielijsten is. Ook anderszins is beëindiging niet bepaald bevordelijk voor de continuïteit of de rijksbrede ver betering van de selectie-instrumenten. Hierover had zelfs de Raad voor Cultuur (geen natuurlijke bondgenoot van de ministeries) kritische opmerkingen bij de advisering over het RAD-beleidsplan. Doel één van het Pivot-project was het versneld selecteren van de archiefbe standen die daarvoor in aanmerking kwa men toen de overbrengingstermijn werd teruggebracht van 50 naar 20 jaar. Dit loopt allemaal behoorlijk goed. Maar het voorkomen van nieuwe achterstanden was de tweede doelstelling en deze zou den wel eens een digitale vorm kunnen hebben. Zonder een goede samenwerking is het bijna onmogelijk om de lijsten op peil te houden en waar mogelijk te verbe teren. Ministeries zijn zelf verantwoorde lijk, maar in dit kwetsbare stadium is er behoefte aan een duidelijke basis om de structurele onderhoudstaak van dit nieu we instrumentarium op poten te zetten. Hoe dan ook, binnenkort verschijnt de langverwachte externe evaluatie van het Pivot-project. Ook daaraan zal het Archievenblad aandacht besteden. I 15 archiefrestauratie/massaconservering behandeling van brandschade kunst voor werpen-restauratie vacuüm-vriesdrogen HMNE Postbus 2140, 8203 AC Lelystad. Telefoon (0320) 26 78 20. E-mail: quickmail@benh.nl www.benh.nl MICRODATA SYSTEMEN fflCtoRj yrfjuA.- I/efOXnttS^ RIO's bieden degelijke achtergrondinformatie bij de be leidsterreinen en kunnen daarom ook fungeren als naslag werk van het overheidshandelen. Illustratie:Willem Kuiler Wolken aan de horizon september 2000 Duidelijke basis Senior adviseur documentaire informatie bij het ministerie van LNV. Geschreven op persoonlijke titel. [1] Michio Kaku, Visions. How Science Will Revolu tionize the Twenty-First Century and Beyond (Oxford 1998), biz. 32. [2] De regeling is gebaseerd op artikel 12 van het Archiefbesluit en zal gelden voor de hele overheid. [3] J. van Barneveld, 'Selectie, digitalisering en het cultuur-historisch belang' in: Od (januari 2000). archievenblad I

Archievenblad | 2000 | | pagina 7