electielijsten en digitale duurzaamheid werk in uitvoering k DE MEERWAARDE VAN SELECTIE werk in uitvoering Selectielijsten zijn ontworpen voor het weg werken van een papierberg. Er wordt wel gezegd dat die situatie gaat verdwijnen doordat papier als medium overbodig wordt in het digitale tijd perk. Maar is dat wel zo? Om te beginnen heeft het aangekondigde 'papierloze kantoor' zich ondanks de voorspel lingen van zo'n twintig jaar geleden nog niet gemanifesteerd. Door hun lompe karakter zijn beeldschermen nog steeds niet prettig als lees- medium, want de lezer wordt in een gefixeerde houding gedwongen, die niet alleen ongemak kelijk is maar waarop het menselijk bewegings apparaat niet berekend is (vandaar RSI). Tegelijktijd is printen en kopiëren steeds makke lijker geworden, en al met al is de hoeveelheid papieren documenten juist sterker gestegen. Toch is de techniek in staat om beter tegemoet te komen aan het leesgemak door de ontwikke ling van beter hanteerbare beeldschermen. En verder verwachten de Willie Wortels van het MIT Media Lab (MIT Massachuchetts Institute of Technology) vanaf 2010 een vervanging van papier door 'disposable smart pads', digitale wegwerpvellen die bijna zo dun zullen zijn als papier. IH Misschien gaat het nog eens gebeuren, die papierloze toekomst. Zal in zo'n paradijselijke digitale wereld selectie een overbodig fenomeen worden? Een tekort aan opslagruimte speelt dan immers geen rol meer. Maar daarnaast hebben we met nog twee andere factoren te maken. Ten eerste brengt digitale opslag zijn eigen proble men mee, want duurzame en betrouwbare opslag is technisch gezien zeer ingewikkeld. Maar zelfs met een daarvoor bevredigende oplossing is er een tweede adder onder het gras: de Archiefwet. Gesteld natuurlijk dat we die dan nog hebben en dat de strekking nog dezelfde is als de huidige. Hoe dan ook, archiefstukken hoe ven helemaal niet van papier te zijn om onder het regime van de Archiefwet te vallen, sterker nog: de verschijningsvorm maakt geen bliksem uit. Neerslag van het overheidshandelen, daar gaat het om. Hierdoor gelden voor elektronische archiefdocumenten dezelfde beheersplichten als voor papieren archiefbestanden, en een van die plichten is selectie met een vastgestelde selectie lijst. Papier kan uitsterven, maar selectie blijft. Voor digitale bestanden met cultuurhistori sche waarde is er een bijzondere behandeling in de maak: de regeling geordende en toegankelijke staat archiefbescheiden!2l Deze opvolger van het proefreglement digitale archiefbescheiden (1997) geeft uitgebreide voorschriften voor het waar borgen van de authenticiteit door opslag in een standaardformaat met contextgegevens en metadata, verder stelt het huidige concept de plicht om technische metadata over het beheer en de aanmaak van bestanden vast te leggen en te bewaren, evenals documentatie over de func tionaliteit van de toepassingprogrammatuur. ook die programmatuur zelf moet bewaard en leesbaar blijven, inclusief documentatie en afkoop van licenties. Deze voorschriften gaan alleen gelden voor bewaarbestanden; om te voorkomen dat alle digitale bestanden met de bovengenoemde formidabele beheerslast wor den opgezadeld, zal een organisatie zijn bestan den moeten selecteren. In div-kringen wordt selectie van digitale bestanden gezien als een weerbarstig en uiterst gecompliceerd probleem, dat met spoed een methode vereist die rekening houdt met de digitale verschijningsvormen. Nou ja, met spoed? De Od van januari dringt aan op 'een nieuw begin van een dialoog voor het ontwikkelen van een selectiemethode voor elektronische archieven'.l3l Die dialoog is nodig voor het verzoenen van de belangen van bedrijfsvoering met die van het cultureel erfgoed. Deze geluiden duiden op onbekendheid met selectielijsten volgens de methode van institutioneel onderzoek. Die lijsten komen tenslotte tot stand met inbreng vanuit materiedeskundige hoek (beleids medewerkers), archiefbeheer (div'ers) en cultuurhistorisch belang (ARA, externe historici, Raad voor Cultuur). En wat nog mooier is, ze zijn gebaseerd op taken en handelingen van de overheid en strekken zich daardoor niet alleen uit over alle paperassen die daaruit resulteren, maar ook over alle digitale en audiovisuele documenten, en zelfs over documenten in media die nog moeten worden uitge vonden. Weliswaar bestaat er nog weinig ervaring met selectie van digitale bestan den, maar de basis die de Pivot-selectie- lijsten daarvoor bieden is op zijn minst veelbelovend. Goed, we hebben vastgesteld dat digi tale bestanden geselecteerd moeten wor den en dat dat ook wel mogelijk is. Maar nu de alledaagse werkelijkheid. Om te beginnen heeft de Regeling geordende en toegankelijke staat weliswaar een heleboel versies en inspraakronden doorlopen, maar vaststelling ligt ook dit jaar niet in de lijn der verwachting. En dan nog iets. Het klinkt klassieke archivarissen waar schijnlijk als ketelmuziek in de oren, maar niet alle overheidsorganisaties hebben de Archiefwet in een gouden kadertje boven hun bureaus gehangen. Er moet al zoveel. Zeker, selectielijsten zijn toepasbaar op e- mails, tekstbestanden, spreadsheets, databases, images enzovoorts, maar in de praktijk zal dat nog niet zo eenvoudig zijn en gaat het geld kosten. Kunnen digitale bestanden niet fijn in het per soonlijke domein blijven (e-mail, tekst bestanden, spreadsheets) of bij de recht lijnig ingestelde jongens van de techniek (databases)? Laten we wel zijn: de digita lisering neemt een enorme vlucht. Alleen al het e-mailverkeer schijnt elke vier maanden te verdubbelen in omvang! Dat is op zich wel eens aanleiding tot draco nische maatregelen van de systeembe heerders zoals het simpelweg wissen van hele netwerkschijven, maar het dringt toch tot steeds meer organisaties door dat de schoonheid van deze eenvoud ook nadelen heeft. En die leveren zelfs effec tievere argumenten voor selectie dan het verhaal over cultureel erfgoed. Overheidsorganisaties moeten zich tegenover steeds meer partijen verant woorden: de Tweede Kamer, de Algeme ne en de Europese Rekenkamer, de Euro pese Commissie, burgers, belangengroe pen en niet te vergeten het journaille met de WOB in de aanslag. Als de digita le omgeving alleen maar groeit, wordt het steeds moeilijker om een bepaald document nog te kunnen terugvinden. En als het al gevonden wordt, dan is het zonder aantoonbare authenticiteit en context ongeschikt om het doen en laten van de organisatie betrouwbaar te kun nen verantwoorden of documenteren. Hardware en software veranderen voort durend en digitale documenten circule ren vaak in vele versies. Deze onbetrouw baarheid van elektronische documenten staat al jaren bekend als het probleem van digitale duurzaamheid. Wereldwijd wordt dit steeds urgenter, zonder dat er oplossingen voor zijn; hoogstens komen er langzamerhand wat stappen in de richting van betere beheersing van het probleem. Een van die stappen, jawel, is selectie. Het is cruciaal om te kunnen bepalen welke documenten op termijn vernietigd kunnen worden (en welke ter mijn verantwoord is) en welke te zijner tijd overgebracht gaan worden naar de Rijksarchiefdienst. Want als digitale bestanden overgebracht moeten worden of pas vernietigd mogen worden na tien of twintig jaar, dan stelt dat veel hogere eisen aan hun duurzaamheid dan wan neer ze al weg kunnen na een of twee jaar. Verder geeft een goede selectielijst de mogelijkheid om bij nieuwe systemen een betere inschatting te maken van de beheersinspanning: als er documenten met een lang leven in terecht gaan komen, dan moet het systeem daarmee op de juiste wijze omgaan qua contextge gevens en metadata, en ook betrouwbare conversie of migratie in de toekomst mogelijk maken. Voor digitalisering van documentstromen geldt hetzelfde. Kortom, de dringende argumenten voor digitale selectie komen vanuit de functies van verantwoording en bedrijfsvoering. Het hoge woord is eruit: selectie van digi tale documenten maakt het probleem van digitale duurzaamheid beter beheers baar. De digitale hooiberg waarin de naalden met een langere levensduur zich bevinden wordt namelijk aanzienlijk kleiner. De reden dat selectielijsten toe pasbaar zijn in een digitale omgeving is hun basis in een analyse van taken en bevoegdheden. Ze gaan niet over docu mentcategorieën, zelfs niet over een archiefvormend organisatieonderdeel, maar over het handelen van formeel bevoegde instanties. Dat is lange tijd gezien als het grote nadeel, want het zou overdreven ingewikkeld zijn en onwerk baar. Inmiddels wordt duidelijk dat deze aanpak niet alleen werkt voor papieren documenten maar ook voor digitale, ja, daarvoor waarschijnlijk zelfs de enige levensvatbare benadering is. Selectielijsten hebben nog andere toepassingen: ze geven aanknopingspun ten voor een effectievere archiefstruc tuur. De bovengenoemde digitale hooi berg wordt door selectie wel kleiner, maar door de exponentieel toenemende digita- 12 13 Korte samenvatting van het voorafgaande Selectie van archiefdocumenten is op basis van de Archiefwet verplicht voor alle overheidsorga nen. De selectielijsten voor de ministeries en Hoge Colleges van Staat zijn gebaseerd op de methode van institutioneel onderzoek, die ontwikkeld is in het rijksbrede project Pivot (project invoering verkorting overbrengingstermijn) Doel van Pivot is het ontwerpen van selectielijsten: nieuw instru mentarium voor de macroselectie van een hoeveelheid archiefma teriaal dat geschat wordt op hon derden strekkende kilometers. Die papierberg bestaat uit de archiefneerslag van dertig jaar die versneld overgebracht moet worden, bovenop de al bestaan de achterstanden veroorzaakt door de inefficiëntie van de tradi tionele instrumenten en metho den van selectie. Voor de eindbewerking van deze bestanden wordt de Centrale Archief Selectiedienst (CAS) inge schakeld. Elk ministerie krijgt een jaarlijks quotum aan bij de CAS te besteden bewerkingsuren. De bewerking is uitgesmeerd over een lange periode, waardoor in 2010 in elk geval de archieven tot 1980 overgebracht zullen zijn naar de desbetreffende Rijksarchieven. Door Jan van Tol* Selectielijsten zoals ontworpen in het Pivot-project zijn er niet alleen voor de achterstallige bewerking van papieren documenten. Toegepast op elektroni sche documenten maken zij ook het probleem van digitale duurzaamheid beter beheersbaar. Boven dien zijn ze een belangrijk ingrediënt voor een effectievere documentaire informatievoorziening bij de ministeries. Veelzijdige toepassingen dus, maar omdat het ARA zijn aanvankelijk toegezegde coördi nerende rol bij het onderhoud onlangs heeft her roepen, loopt de continuïteit van de selectielijsten gevaar en dreigt een impasse voor de aanpak van het onderhoud. Papieren tijgers? INZAGE IN WAT WE WEL HEBBEN EN INZICHT IN WAT WE NIET HEBBEN 1NVENTA RISSEN KAST Qfl SELECTIELIJSTEN Papier kan uitsterven, maar selectie blijft. Illustratie:Willem Kuiler Onbekendheid met selectielijsten Ook audiovisuele documenten - zoals bijvoorbeeld die in het filmarchief van de Rijksvoorlichtingsdienst - zijn neerslag van de taken en handelingen van de overheid. Veelal gaf de rijksoverheid zelf opdrachten aan bekende cineasten. (Foto: NAA) Draconische maatregelen Digitale hooiberg Effectievere archiefstructuur archievenblad september 2000 september 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 6