Belvedere: cultuurhistorie en ruimtelijke ordening oooGtoooeooo De staat van sportarchieven Verhuizing centraal archief gemeen telijke akten luidt digitalisering in Dutch Colonial Papers nieuws uit het veld Aanvaarding Wet bescherming Persoonsgegevens - nieuws uit het veld SPORTGESCHIEDENIS IN NEDERLAND DIGITALE STAMBOOM: DE TWEEDE GENERATIE NIEUWS u i t Sinds 1990 worden kopieën van alle akten van de burgerlijke stand (geboorte-, huwelijks- partnerschaps- en overlijdensakten) bewaard in een in begin jaren '50 als depot in gebruik genomen bunker in Schaarsbergen. Vanaf 1990 waren alle gemeenten in Nederland verplicht van elke akte een kopie ('dubbel') naar deze centrale bewaarplaats toe te sturen. Daarvoor werden ze verspreid over de archieven van de rechtbanken bewaard. Inmiddels heeft de rij akten in Schaarsbergen bijna een lengte van 3 km bereikt. Langer kan deze niet worden, want het ministerie van Justitie, verantwoordelijk voor de opslag van deze kopieën, heeft niet meer plankruimte gehuurd van eigenaar Rijksarchiefdienst in Gelderland. Omdat deze het depot wil afstoten en Justitie wil overschakelen op moderne archive- ringstechnieken, wordt de opslag van alle akten na 30 juni 2000 op een ande re plaats, de Centrale Justitiële Docu mentatie in Almelo, voortgezet. Daar worden ze op microfiche of cd-rom gezet in afwachting van vernietiging. Voorlopig blijven de akten uit de vorige eeuw en de eerste zes maanden van deze eeuw in Schaarsbergen. Met een schenking van 80.000 dollar van de Save America's Treasure Fund, aan gevuld met een schenking van de Archives Partnership Trust, zijn de Dutch Colonial Papers uitgeroepen tot officieel project van het White House Millennium Coun cil. Een initiatief van mr. President mrs. Clinton zelve. De Dutch Colonial Papers zijn een van de 62 projecten die voor een schenking in aanmerking kwamen. In de collectie zijn o.a. de Flushing Remonstrance - ook wel de eerste American Declaration of Independence genoemd - te vinden en gede tailleerde verslagen hoe deze eerste Neder landse kolonie werd geregeerd. Het gaat om de oudste nog bestaande Europese documenten die op Amerikaanse bodem De waarde en het belang van cultuur historie voor de ruimtelijke inrichting van Nederland. Dat is waar Belvedere - een ini tiatief van de ministeries van O C en W, LNV, VROM en V&W - zich op richt. De Nota Belvedere (1999) wil de kloof dichten tussen cultuurhistorie - traditioneel gericht op bescherming van het verleden - en ruimtelijke ordening die zich bezighoudt met het ontwerpen van de toekomst. Cultuur erfgoed, zoals archeologie, monu mentenzorg en het historische landschap, moet een bijdrage leveren aan de ontwik keling van ruimtelijke ordening. Ook archieven kunnen hierin een rol spelen. In tien jaar tijd en met een budget van 168 miljoen zal een actieplan uitgevoerd worden door velerlei overheden en parti culiere instellingen. Vanaf 1 september ondersteunt en coördineert Bureau Bel vedere de activiteiten vanuit Utrecht. Via zijn website verstrekt het bureau prakti sche en actuele informatie over cultureel erfgoed in het landschap en wijst het de weg naar kennis, wetgeving, beleid, geld en scholing. Daarnaast toont de website regionale plannen en voorbeelden van de ontwikkelingsgerichte benadering van imtelijke inrichting cultureel erfgoed. Maak kennis met Bel vedere en bestel de prachtig uitgegeven en goed leesbare Nota Belvedere, met daar in een aantal treffende voorbeelden van gebruik en behoud van het landelijke culturele erfgoed. Bestel de Nota Belvedere (fl. 59.5°) bij VNG Uitgeverij, fax (070) 346 92 01 www.vnguitgeverii.nl Bureau Belvedere Kromme Nieuwe Gracht 38 3512 H) Utrecht Tel. (030) 230 50 10 info@belvedere.nu www.belvedere.nu zijn ontstaan, die een kijkje geven in een zeer dynamische periode van 32 jaar (1638-1670). De collectie is er slecht aan toe en moet gerestau reerd en geconserveerd worden; tijdens de Ame rikaanse Revolutie waren de stukken opge slagen in het ruim van een Engels schip. Door een brand in 1911 in het Capitol werden alle stukken van voor 1638 al ver nietigd. De inmiddels gepubliceerde ver taling was in handen van Charles Gehring, directeur van The New Netherland Project of the New York State Library. In oktober a.s. is een gedeelte van de collectie te zien in het kader van de New York Archives Week. www.unix6.nysed.gov/new/dutchcol.htm Net voor het zomerreces heeft de Eerste Kamer het voorstel voor de Wet bescherming Persoonsgegevens aanvaard. Het bij de WbP behorende wetsvoorstel dat wijzigingen in ande re wetten (waaronder de Archiefwet 1995) teweegbrengt, ligt echter nog bij de Tweede Kamer. De verwachting is dat deze wet en de WbP pas in het eerste kwartaal van 2001 (mogelijk per 1 februari) in werking zullen tre den. Inmiddels is de Wet bescher ming Persoonsgegevens gepubliceerd in Staatsblad nr. 302. archievenblad september 2000 het veld Loek van Raam vervult per 1 juni de functie adviseur documentaire informa tie management bij het Concernarchief van de Nederlandse Spoorwegen. Van Raam archiveerde daarvoor verschillen de projecten bij NS Materieel en voltooi de de pilot-opleiding informatiedienst verlening-! (IDV-I) bij de Stichting GO. André van Noort is per 1 juni begon nen als parttime archivist bij het Streekarchief Rijnstreek in Woerden. Daarnaast werkt Van Noort aan een archiefbewerkingsplan voor de gemeen te Bleiswijk. Van Noort inventariseerde het oud-archief bij diverse Zuid- Hollandse gemeenten. Gijs Boon is per 5 juni werkzaam als medewerker dienstverlening bij het Streek archief voor het Gooi en de Vechtstreek. Boon studeert Boek-, Archief- en Informatie wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam en hoopt in 2001 af te studeren. Vincent Sleebe is per 1 juli archiefmede werker bij het Gemeentearchief Apeldoorn. Sleebe was daarvoor werkzaam in het Stadsarchief Dordrecht, eerst als historicus en daarna als archiefmedewerker. Hij werk te mee aan deel III van de Nieuwe Geschie denis van Dordrecht en voltooide de postdoc torale opleiding integraal document management (IDM) aan de Erasmus- universiteit. Dick Bunskoeke is per 1 augustus benoemd tot streekarchivaris van het Streekarchivariaat Regio Achterhoek in Doetinchem, een samenwerkingsver band van zestien gemeenten ter grootte van de provincie Utrecht. Bunskoeke was plaatsvervangend streekarchivaris van het Streekarchief Waterland. Hans Zwaanswijk is per 1 augustus bij het Haags Gemeentearchief in dienst als archivist. Zwaanswijk studeerde geschie denis en was werkzaam als projectma nager bij DOXiS. Sportarchieven te over, maar in een deplorabele staat. Zo luidt in het kort de conclusie van het onderzoek dat stich ting de Sportwereld heeft laten verrich ten naar de stand van zaken van de spor tarchieven. Veel archieven en sportorga nisaties kregen najaar 1999 het verzoek mee te werken aan dit inventariserende onderzoek. De resultaten zijn nu beschikbaar in het rapport Sportarchieven als cultureel erfgoed. Wat blijkt: veel spor tarchieven worden bewaard. Een groot deel verkeert echter in een slechte mate riële staat (lees: ligt op zolder bij een oud-bestuurslid). Sportbonden noch archieven voeren gericht beleid daar ver betering in te brengen. Veel archieven dreigen in de komende decennia verlo ren te gaan indien niet adequaat wordt ingegrepen. De toegankelijkheid ervan laat eveneens te wensen over, ook bij gemeente- en rijksarchieven, waar ze geen prioriteit hebben. Slechts 30% van de gemeentearchieven acquireert ze en driekwart van de aanwezige sportarchie ven is gedeeltelijk geïnventariseerd. Het rapport besluit dan ook met een aantal aanbevelingen. De belangrijkste daarvan is gericht op mentaliteitsverbe tering bij sportorganisaties door het benoemen van een provinciale sport archiefconsulent. Deze zal sportclubs ad viseren en ondersteunen bij het onder houden van hun archief. Belangrijker is dat bestuurders bewust gemaakt zullen worden van de waarde van het sportieve culturele erfgoed. Daarnaast beveelt het rapport een landelijke registratie van sportarchieven aan. Dit sluit aan bij het project Registratie Particuliere Archieven dat DIVA ontwikkelt. Rapport Sportarchieven als cultureel erfgoed kost f 20, - en is te bestellen bij: stichting de Sportwereld Postbus 11781, 1001 GT Amsterdam Tel. (020) 692 89 03 members.xoom .com/sportwereld/ Met het uitkopen van het automatise ringsbedrijf dat het systeem bouwde, kreeg het Gemeentearchief Delft alle rechten op de Digitale Stamboom in eigen hand. Dat het eigendom van zo'n cruciaal product bij het archiefwezen zelf ligt, vermindert de afhanke lijkheid van een marktpartij en dus het gevaar van prijsopdrijving zodra er geen weg terug is. Inmiddels bouwde de nieuwe automatise ringspartner Websilon op basis van Windows 2000 en MS SQL-server 7 een tweede generatie van het systeem. Tegelijkertijd werden enkele in het gebruikersonderzoek van 1999 gesugge reerde verbeteringen aangebracht. Men kan nu bijvoorbeeld dwars door de bestanden van alle opgenomen plaatsen zoeken. Dit najaar gaat het Streekarchief Regio Eindhoven - bij de officiële opening van de nieuwbouw - met de onlangs aangekochte Digitale Stamboom direct van start op het internet. De honderd duizenden gegevens waren al beschikbaar als digitaal bestand en hoefden alleen te worden geconverteerd. Het Gemeentearchief Rotter dam heeft zich eveneens aangesloten. Hier wordt hard gewerkt aan de invoer van gege vens, zodat de site nog dit jaar in de lucht kan. Ook onderzoekt Rotterdam hoe zij hun sys teem voor ontsluiting van het notarieel archief (ADP) geschikt kunnen maken voor presentatie via de Digitale Stamboom. Info: Gerrit Verhoeven, Gemeentearchief Delft, tel. (015) 260 23 40 of gverhoeven@deKt.nl september 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 3