O Cursussen O Bijeenkomsten NVBA BINNEN- E BUITENLANDSE EVENEMENTEN Buitenland agenda Tentoonstellingen Geschiedenis in beeld. Tekenaars maken geschiedenis Historische atlassen hebben betrek king op een gebied of stad. Graveurs, tekenaars en fotografen leverden hun aandeel aan de drie in Nederland: die van boekhandelaar Frederik Muller in Am sterdam, van houthandelaar Abraham van Stolk in Rotterdam en van jurist Simon van Gijn in Dordrecht, [in het kader van Vaarwel Negentiende Eeuw] Rijksmuseum Amsterdam (Frederik Muller) Stadhouderskade 42, Amsterdam Dordrechts museum (Simon van Gijn) Museumstraat 40, Dordrecht Historisch Museum Rotterdam Het Schielandshuis (Abraham van Stolk) I tot 23 oktober Met schilderijen, vaandels, lesmate riaal en interieurs krijgt de bezoeker een indruk van het leven in de regio in de 20ste eeuw. Werken, wonen en vrije tijd staan centraal. Het archief van de stad Zutphen bestaat 150 jaar, maar Zutphen bewaart en beheert haar archieven al zo'n 1000 jaar. Aan de hand van topstukken, raritei ten en videofilms belicht de tentoonstel ling het belang van de archiefzorg. Op het speciaal ingerichte werkplein geeft het personeel van het Stadsarchief demonstraties van hun werk. Slot Loevestein is een middeleeuws kasteel gevestigd in een 17e eeuwse ves ting bij Maas en Waal. Met de multime diale presentatie Terug in de tijd maakt u interactief kennis met de geschiedenis van het slot. Kasteelbewoners, waaronder de slotheer, leiden de bezoekers elk uur rond. Slot Loevestein Loevestein 1, Poederijen Info: (0183) 44 71 71 De ontwikkeling van het Fries kos tuum laat zien dat de Friese dracht steeds de gangbare mode heeft gevolgd. In 1950 gaf een speciaal comité in Friesland opdracht om de regionale identiteit weer leven in te blazen met het ontwerpen van een Nieuw Fries kostuum. Geen folk lore, maar kleding om dagelijks te dra gen. Jo Kars-Stienstra ontwierp een kos tuum gestoeld op de New Look-stijl met slanke taille en wijd uitlopende rok. Tipdoek en sierschort werden hier als typisch Friese elementen aan toege voegd. Na 1960 ontbreken impulsen om het Fries kostuum opnieuw aan te passen aan het modebeeld. Daarmee verdwijnt het vrijwel definitief uit het straatbeeld. Fries Museum Turfmarkt 11, Leeuwarden Info: tel. (058) 255 55 00, info@friesmuseum.nl www.friesmuseum.nl Bijeenkomsten Door de werkgroep Elites georgani seerd met als thema Het domein van de ambtenaar: architectuur en identiteit. Vijf lezingen met de werkomgeving van de ambtenaar als vertrekpunt. In hoever re kende de ambtenaar tussen de late middeleeuwen en heden een eigen ruim telijk, sociaal en cultureel domein? 5 oktober I 8 oktober Thema is huis, tuin en keuken. Verschillende archieven doen mee aan deze publiekstrekker. 11 en 12 oktober Het objectieve, informatieve en onafhankelijke congres met onderwer pen als document delivery, zin en onzin van kenniscentra, de uitgever in de rol van de archivaris en ontwikkelingen in auteursrecht. Daarnaast veel presentaties, workshops, de gebruikelijke beurs en de Proeftuin van TNO. 38 I 20 oktober Workshop voor studenten aan de Archiefschool te Amsterdam, met als thema: 'appraisal'. Te gast is Terry East wood, associate professor aan de School of Library, Archival and Information Studies van de University of British Columbia te Vancouver (http://www.slais.ubc.ca). Ook belangstelling? 27 oktober Hoe komt het moderne individuali teitsbesef tot uitdrukking in dagboeken, autobiografieën en reisverslagen? Histori ci, waaronder Pecer Burke, spreken over hun lopende onderzoek. Themadag over auteursrecht in het digitale tijdperk. Internet en auteursrech ten verklaard voor bibliotheken, musea, archieven en monumentenzorg. Over auteursrecht, databankenwet en andere juridische aspecten. Organisatie: Vereni ging Digitaal Erfgoed Nederland en Juri dische commissie van de FOBID. Jaarbeurs, Utrecht De Enkhuizer Dirck Gerritszoon Pomp, opvarende van het Portugeze schip Santa Cruz was in 1584 waarschijn lijk de eerste Nederlander die in Nagasaki een voet op Japanse bodem zette. Aan leiding voor een symposium over contac ten met de Oost en deze Dirck China. Zuiderkerk, Enkhuizen Dagvoorzitter Eric Ketelaar. Deelne mers kunnen in de middag kiezen uit tien parallelsessies op het gebied van duurza me document informatie systemen. Nederlands Congres Centrum, Den Haag Organisatie en info: Bij de opleidingen IDV staat de klant centraal. De klant wil informatie, onge acht waar deze zich bevindt (in biblio theek, documentatie of archief). Dit ver eist een klantgerichte training van de informatieprofessionals, gericht op ont sluiting van informatie en met gebruik van moderne informatietechnologie. De opleiding (op MBO- en HBO-niveau) zijn in modulen te volgen. Ontzuren is een belangrijke behan delmethode binnen de papierrestauratie, waarvan de mogelijkheden in de loop der jaren zijn veranderd. Fris uw bestaan de kennis op en leer nieuwe methode kennen. Verder over: de toekomst en de geschiedenis van methoden van massa- ontzuring. 10-13 oktober De 71e Duitse Archiefdagen met thema 'Die Archive am Beginn des 3. Jahrtausends - Archivarbeit zwischen Rationalisierungsdruck und Serviceer- wartungen'. National Archives at College Park, Maryland, VS Activiteiten KVAN Aanmelden en informatie over acti viteiten: bureau KVAN Info: www.kvan.nl O GENUA tot 15 oktober Korte Hoogstraat 31, Rotterdam Gekregen, gekocht, gevonden. Voorwerpen uit de collectie Historisch Museum Zuid-Kennemerland Groot Heiligland 47, Haarlem Info: tel. (023) 542 24 27 I 9 september tot 3 december Actief Archief 150 jaar Stadsarchief Zutphen Stedelijk Museum Zutphen Rozengracht 3, Zutphen Info: (0575) 51 68 78 Doorlopend Terug in de tijd tot 2 april 2001 Mode op Modeopz'n Fries, twee eeuwen Friese kleding (1760-1960) 29 september Studiedag 'het Domein van de Ambtenaar' Raad van State, Den Haag Info: D. Haks, tel. (070) 315 64 00 donald.haks@inghist.nl www.inghist.nl/werkgroe/elites/ Ledenvergadering en congres S0D Info: secretaris S0D, de heer J. Pap, (0341) 56 73 31 Wetenschap II Techniek Week Nationale Wetenschapsdag Info: tel. (030) 272 73 00, bureau@weten.nl www.weten.nl Dag van het Document Info: Bureau Creutzberg De Reehorst, Ede Tel. (050) 318 99 50, Fax (050) 313 25 00 E mail: projectbureau.creutzberg@wxs.nl 1 archievenblad september 2000 Aanmelden en info: www.archiefschool.nl Egodocumenten, identiteit en geschiedenis Pelgrimsvaders Kerk, Rotterdam Info: Rudolf Dekker r.dekker@fhk.eur.nl Organisatie en inschrijving: Huizinga Instituut, Paul Koopman, paul.koopman@let.uva.nl 2 november Toegang verzekerd? Internet en auteursrechten voor cultureel erfgoedinstellingen Info: Tel. (020) 462 86 73, Fax (020) 665 80 13, den@den.nl www.den.nl/agend a/a uteursrechten.htm l Kosten: fl. 300,- leden Vereniging DEN: fl. 150,- I 4 november Symposium Dirck China Info: Vereniging Oud Enkhuizen, tel. (0228) 51 19 45. Kosten fl. 60, - 7 december Jaarcongres DIS Studiecentrum voor Bedrijf en Overheid, tel. (040) 297 49 80 www.sbo.nl/discongres vanaf september Opleiding Informatiedienstverlening 1 Opleiding Informatiekunde (vernieuwd) Cursus Archiefbeheer Stichting GO Celebesstraat 89, Den Haag Info: tel. (070) 351 23 80 info@stichting-go.nl. www.stichting-go.nl 25 - 27 september Ontzuren van papier Instituut Collectie Nederland G. Metsustraat 8, Amsterdam september 2000 Prijs: fl. 895, - (VeReS-leden 5% korting) Info: Angeniet Boeve of Monique de Louwere, tel. (020) 305 46 55 Deutsche Archivtag (en Vakbeurs Archivistica) Neurenberg Info: www.vda.archiv.net 16 en 17 november Digital Strategies - 2000 Info: digitalstrat@arch2.nara.gov 15 september UitreikingVan Wijnpenning Algemeen Rijksarchief, Den Haag Info: bureau KVAN 27 september Studiemiddag "Roest en de geur van azijn" Meertens Instituut, Amsterdam J. Muyskenweg 25 Organisatie: sectie Audiovisuele Archieven (KVAN) Info: Frank van der Maden, tel. (013) 466 31 54 bfa@kub,nl 26 oktober Algemene Ledenvergadering Info: secretaris NVBA, Groeneveld 2, 5653 PC Eindhoven archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 19