Cultureel erfgoed op tournee door de provincie HET ARCHIEF OP REIS de traditionele beeldvorming over archieven te doorbreken en te moderniseren. Wie wel eens in een archief was geweest, liet zich vaak afschrik ken door de computers en leesapparaten. De plaatselijke bibliotheek is voor velen bekend ter rein, waar het gemakkelijker is om kennis te maken met het archief en waar wij de (onmoge lijkheden van bijvoorbeeld datasystemen kun nen uitleggen en er belangstellenden even mee laten oefenen. Velen zijn verrast dat het begin van stamboomonderzoek veel minder lastig is dan ze gedacht hadden. Met de tournee langs de bibliotheken willen het Ryksargyf en het Drents Archief ook een nieuwe doelgroep bereiken. Bibliotheekbezoekers die uit nieuwsgierigheid in de database gaan zoeken en vervolgens meer willen weten. Jongeren die informatie zoeken voor een werkstuk en in de bibliotheek horen dat er in het archief ook wat over hun onderwerp te vinden is. Anders dan in de studiezaal laat het project toe deelactiviteiten van het archief te belichten, zoals restauratie en behoud van cultureel erf goed, het tentoonstellingsbeleid, cursussen, het uitgeven van boeken, educatieve mogelijkheden voor scholen en internetactiviteiten. Beide archieven vinden het belangrijk met dit project de samenwerking met verwante instel lingen te bevorderen. Naast gemeente- en streek archieven, bibliotheken, de provinciale overkoe pelende bibliotheekdienst, regionale musea, oudheidkamers, historische verenigingen betrekken zij ook amateur-historici met boeien de verzamelingen bij de opzet en uitvoering. Het Ryksargyf Fryslan biedt drie activiteiten aan: één dagdeel over de ins en outs van stam boomonderzoek met uitleg van de datasystemen in de computer. Eén dagdeel is de 'boekendok ter'- onze restaurator - aanwezig om advies te De activiteiten die het Drents Archief aanbiedt wisselen enigszins per bibliotheek. In de drie tot nu toe bezochte bibliotheken waren dat op ver schillende dagdelen korte lessen stamboomon derzoek, met uitleg over de database. Overigens blijft de database - als een vooruitgeschoven post van het archief - na afloop van het project in de bibliotheek staan. Andere activiteiten waren een introductieles oud schrift, een spreek uur familiewapens, de oude Meppeler Courant op microfiche met printer (uiteraard in Meppel), lezingen over Huizen van Stand, verkeer en ver activiteiten naar buiten te treden. Zo bedenkt elke historische vereniging in Drenthe minstens één activiteit, zoals een database met foto's van oude stadsgezichten, een tentoonstelling of een fietstocht langs relicten van het oude landschap. De belangstelling is per bibliotheek en per acti viteit verschillend. In beide provincies trekt stamboomonderzoek de meeste bezoekers. In Friesland viel de vaak specialistische interesse voor het werk van de boekendokter op; er ver schijnen mensen met de meest vreemdsoortige oude boeken en de vraag of deze een restauratie waard zijn. Teleurstellingen blijven dan helaas niet uit. Zo moesten wij een bezoeker vertellen dat zijn zeventiende eeuwse Chronyk van Friesland door Winsemius enorm aan waarde Een oudere dame vertelt spontaan in de bibliotheek over de mensen die zij op een film uit de jaren zestig zag en die zij nog gekend heeft. Die film werd vertoond in de bibliotheek in Koudum. Een bezoeker in de bibliotheek in Balk vroeg mij of ik kon vertellen wie de Janke Wigles, 1791 op de inscriptie in zijn beugeltas was. Tot mijn eigen verbazing lukte het me om met behulp van de database met huwelijksakten en het bestand familienamen 1811 die we tij dens het project hadden meegenomen, hier een antwoord op te vinden. Het zijn slechts twee reacties van bezoekers die op het project afkwamen. Veel mensen zijn geïnteresseerd in de geschiedenis van hun familie of woonplaats, maar weten vaak niet hoe ze daarmee zelf actief aan de slag kunnen. De weg naar het archief is nog onbekend en de toegang heeft voor begin ners meestal een hoge drempel. Ze hebben geen of een vaag idee van de mogelijkheden voor onderzoek en denken nog te veel in archaïsche beelden, van oude mannen en stoffige dikke en onleesbare boeken. Ook opmerkelijk is hoeveel mensen niet weten dat het onderzoek in een archief gratis is. Belangrijk doel was dan ook om geven over oude boeken en om zijn ambachtelij ke vaardigheden te vertonen. En ander dagdeel is gewijd aan uitleg over de mogelijkheden van genealogie op het internet. Daarnaast organi seert de bibliotheek een aantal verwante activi teiten die afhankelijk zijn van de lokale moge lijkheden. Na drie jaar 'Archief op reis' slagen de bibliotheken er nog steeds in om een program ma te bedenken dat nog nergens anders is uitge voerd: het draaien van oude films, een middag verzorgd door het gemeentearchief, een plaatse lijke hobbyist met zijn verzameling, een fototen toonstelling, een lezing, een middag 'Kunst of kitsch?', een demonstratie kalligrafie, een histori sche stadswandeling of het maken van letterlap- pen. voer in Drenthe, historische tuinen en een inloopmiddag Uw oude documenten onder de loep. Op deze middagkonden mensen met oude kas boeken van een opgeheven bedrijfje of met oude familiepapieren etc. langskomen. Erfgoed Drenthe verzorgt activiteiten als een architec tuurwandeling, een spreekuur archeologie (waar het publiek zijn vondsten kan tonen), een lezing over Voskuil in Drenthe of over de geschiedenis van de Drentse dorpen. In beide provincies doen de plaatselijke his torische verenigingen en individuele hobbyisten graag mee aan het project. Het is voor hen natuurlijk een mooie gelegenheid om met hun 23 Door Theo Kuipers en Joke Wolff In Drenthe ligt de organisatie bij het Drents Archief, Erfgoed Drenthe (in oprichting), de over koepelende Provinciale Bibliotheekcentrale (PBc) en de plaatselijke bibliotheek. Onder Erfgoed Drenthe vallen de dien sten van de provinciaal historicus en - archeoloog, het steunpunt monumentenzorg en de muse umconsulent. Het project heeft in Drenthe dan ook de wat algeme nere titel 'Drenthes verleden op reis'. De PBc zorgt voor het ver voer van het materiaal (onder andere de presentatiewand), het drukken van flyers en affiches, een computer voor de genealogi sche database en de provinciale publiciteit in samenwerking met het Drents Archief. Verder doet de PBc suggesties welke bibliot heken in aanmerking komen of deze laten zelf weten dat ze geïn teresseerd zijn; sommigen bellen rechtstreeks naar het archief: wanneer komen jullie eens bij óns langs? Voor de lokale publiciteit zorgen de bibliotheken zelf, maar eerst overlegt de PR-medewerkster van het archief over het program ma. De bibliotheek kan het beste inschatten wat wel en niet goed zal lopen. Het Drents Archief, Erfgoed Drenthe en de plaatselij ke historische vereniging vullen de programmaonderdelen (circa negen in een periode van twee tot drie weken per standplaats) in. Hiervan verzorgt het archief ongeveer vier a vijf onderdelen; bovendien is het het meest pro minent vertegenwoordigd door middel van een professionele stand. De inbreng van Erfgoed Drenthe bestaat met name uit het activiteitenprogramma. Boekendokter Uitleg over stamboomonderzoek in de openbare bibliotheek van Meppel (foto: Drents Archief) Een bezorgde eigenares vraagt de boekendokter om advies voor haar patiënt: een beschadigd stripboek. Op de achtergrond de pre sentatiewand van het Drents Archief (foto: Drents Archief). Organisatie, samenwerking en publiciteit In Friesland is de organisatie van 'Het archief op reis' in handen van de plaatselijke bibliotheek en het Rijksarchief. Daarnaast speelt de Centrale Bibliotheek Dienst (CBD) een belangrijke overkoepelende rol wat betreft de contacten met de afzon derlijke bibliothe ken. Het CBD inven tariseert welke loka le bibliothe ken belang stelling hebben. Bovendien financiert de CBD de kosten van affiches en flyers. In een voor- en najaarsproject krijgen vier biblio theken per jaargetijde het archief op bezoek. Een half jaar voor de aanvang van het project komen de bibliotheken naar het Ryksargyf om de stand met de computers te bekijken en alles wat er verder mee op reis gaat. Dan worden ook afspraken gemaakt over ieders werkzaam heden. Het Ryksargyf neemt drie activiteiten en de provinciale publiciteit voor zijn rekening. We geven tips over eventuele neven activiteiten die de bibliotheek zelf kan organiseren en bedenken gezamenlijk een zinvolle start van elk lokaal project, bijvoorbeeld een opening door de wethouder van cultuur. De bibliotheken ver zorgen de lokale en regionale publiciteit. Alweer drie jaar trekt het Ryksargyf Fryslan met een reizende presentatie 'Archief op reis' van plaats naar plaats. Ook het Drents Archief is in januari met zo'n tournee begonnen. In beide provincies dienen de plaatselijke openbare bibliotheken als stand plaats. Waarom en hoe organiseer je zoiets? Wat zijn de verwachtingen van zo'n project? En komen die ook uit? Het Ryksargyf doet op zijn reis de bibliotheek inWommels aan (foto: Ryksargyf). Waarom op reis? Gravures uitgeknipt archievenblad september 2000 september 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 11