Decos Restauratie-Atelier Helmond B.V. De m tijd voor verandering? Tijd voor Decos Document ARCHIEFSERVICE NEDERLAND Snel en overal uw gegevens paraat met Decos Document - web edition voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweq 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl W Diverse grotere gemeentearchieven maak ten daarvoor een archiefambtenaar - vaak met historische opleiding - vrij, of namen een professionele historicus in dienst, zoals bijvoorbeeld in Rotterdam. Ook de hierboven genoemde particuliere instellin gen bevorderden het historisch onderzoek actief waarbij ze wegens hun specifieke deskundigheid vaak beter herkenbaar en aantrekkelijker waren voor de historisch onderzoeker. Het lijkt er op dat de rijksarchieven hier terrein hebben prijsgegeven. Het grondslag-onderzoek, zuiver historisch onderzoek door archiefmedewerkers, dat eind jaren zeventig werd ingevoerd, was na een jaar of tien al weer uit het taken pakket verdwenen. Het was ook te zeer gericht op ontwikkeling van het individu en niet op het aanpakken van projecten met en ten behoeve van onderzoekers. Bij de meest recente provinciale geschiedenis sen was de invloed, laat staan sturing van uit de archiefdienst vrijwel afwezig. In Noord-Brabant lagen initiatief en coördi natie bij de KUB in Tilburg; in Utrecht trok de rijksarchivaris weliswaar het project, maar pas nadat hij het Utrechtse rijksar chief had verlaten. Op provinciaal niveau voeren de door het provinciaal bestuur gesubsidieerde provin ciale historici al vanaf het eind van de jaren zeventig de begeleiding van histo risch onderzoek uit. De banden met het rijksarchief zijn in het gunstigste geval uit stekend, maar informeel. Op dit moment richten veel provincies meer en meer erf goedkoepels en erfgoedhuizen op - ook hier bestaat eenzelfde relatie ten opzichte van de rijksarchieven. Pas in de jaren zestig van de 20e eeuw ont stond binnen de archieven aandacht voor de educatieve taak. Dat paste geheel in die jaren van cultuurspreiding en democrati sering. Ook hier waren het de gemeentear chieven die deze taak het meest konden uitbouwen - gemeentebesturen honoreren een dergelijke directe relatie met de burger beter. Het rijk plaatste de educatie vanaf 1977, vanwege allerlei bezuinigingen, onder aan de prioriteitenlijst. Een wettelijke basis heeft deze 'derde taak' van de archivaris (naast een administratie ve en een wetenschappelijke) nooit gekre gen. Pas in het beleid van de staatssecreta rissen Nuis en Van der Ploeg wordt opnieuw aandacht gevraagd voor dit aspect van het werk - met name de activi teiten in de richting van de scholen. Op dit moment is de aandacht bij de vorming van Regio nale Historische Cen tra voornamelijk ge richt op het realiseren van fusies tussen archiefdiensten. Wil een archiefdienst er in de toekomst in slagen de vele taken - waar onder die op historisch en onderzoeks technisch gebied - op een kwalitatief behoorlijk niveau te blijven uitoefenen, dan is deze schaalvergroting hoogstnood zakelijk. De voortdurende toename van overgebrachte archieven alleen al hebben een autonome stijging van kosten voor elke archiefdienst als gevolg. De investe ringen, nodig voor ICT, zorgen zelfs bij een gelijkblijvende omvang van de archieven voor een grotere behoefte aan financiële middelen. En bij dit alles moeten de andere taken van de archivaris niet in het gedrang komen. Het voorbeeld van Engeland is niet aan trekkelijk. Daar gaan in verschillende plaatsen de archiefdiensten op in het brede veld van 'leisure services' en leggen de relatief kleine archieven het af in de strijd met de bibliotheken. Archieven zijn, gelet op andere aspecten zoals het profes sioneel beheren, het bewaken van de inte- griteit van het materiaal, de juridische kan ten daarvoor toch té belangrijk. Een voorbeeld van hoe het wèl zou kun nen staat in Darmstadt. In het Haus der Geschichte is een groot aantal instellingen gevestigd: het Staatsarchief van Hessen, het stadsarchief van Darmstadt, het Hes- sische Wirtschaftsarchiv, het archief van de Technische Hogeschool in Darmstadt, de historische documentatie van de Hes- sische Landes- und Hochschulbibliothek en het Hessische Landesmuseum. Het Staatsarchiv in Hessen heeft expliciet tot taak het doen van onderzoek en het propa geren van onderzoek in de beheerde bron nen. Het organiseert tentoonstellingen, geeft inleidingen in het archiefonderzoek voor het onderwijs, schoolt geschiedenis leraren bij, geeft verschillende tijdschriften uit, stelt zalen ter beschikking aan histori sche verenigingen, verschaft werkruimten en gelegenheid tot het inrichten van een informatiepunt voor genealogische vereni gingen etc. Verder worden er bronnenuit gaven geredigeerd en wordt er een serie archiefdocumenten voor het onderwijs uitgegeven. Kortom: Meer aandacht voor geschiedenis in het archief, meer historici in het archief. En als dit gebeurt, dan kan het voor het historisch-wetenschappelijk onderzoek alleen maar voordelen hebben. 15 Richard heeft snel de jaarcijfers van vorig jaar nodig. Die liggen niet in zijn archiefkast maar op het hoofdkantoor, zo'n honderd kilometer verderop. Maar met Decos Document - web edition regelt Richard alles van achter zijn computer en laat hij de auto staan. Met Decos Document - web edition zoekt, registreert en print Richard de gewenste documenten vanaf iedere locatie. Met het snelmenu kiest hij zonder omwegen een voudig welke handeling hij wil verrichten. Dat scheelt kostbare tijd èn veel ergernis. Document management van Decos kan ook uw organisatie de weg wijzen. Bel voor meer informatie 071 364 07 00 of bezoek ons op www.decos.nl. Software Engineering Bonnikeplein 24-26 2201 XA Noordwijk info@decos.nl advisering projecten trainingen detachering document- en workflow management Obbinklaan 13,3571 ND Utrecht, Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: http://biz.inter.NL.net/Archiefservice.Ned E-mail: Archiefservice.Ned@inter.NL.net Terrein prijsgegeven Van der Ploeg: meer aandacht voor de 'derde - educatieve- taak' van de archivaris. Schaalvergroting Voor het realiseren van echte Regionale Historische Centra is een mentaliteitsver andering nodig: de omslag van de formele kant van archiefbeheer naar de inhoud van de oriëntatie op het materiaal (het aanbod) naar de vragen die onderzoe kers daar aan stellen van alles-in-eigen-hand naar samenwer king met andere spelers in het veld van archivaris naar historicus Twee delen Geschiedenis van Dordrecht, uitgegeven door het Stadsarchief aldaar. Tussen 1994 en 2000 door de vrijwillige inzet van een groot aantal onderzoekers, auteurs en vrijwilligers tot stand gekomen. November 2000 verschijnt het laatste deel. (foto's: Ad Molendijk, Stadsarchief Dordrecht) P Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland Bewerking van de lezing op de discussiedag 'Archieven of Regionaal Historische Centra? Implicaties van de Regionale Historische Centra voor het archiefwetenschappelijk onderzoek' van de Commisie Geestesweten schappen van de KNAW en het KNHG op 14 mei 2000 te Amsterdam. augustus 2000 archievenblad

Archievenblad | 2000 | | pagina 7